Покупка на старо BMW - но кое?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 63
Регистриран на: 8.10.2006

Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от SASquach » 20 Яну 2017, 16:01

Привет на всички!

След няколко месеца, живот и здраве, ще имам възможност да сбъдна една своя малка мечта – да имам собствено, 6-цилиндрово, бензиново BMW. Фен съм на марката от дете и сканирам пазара активно напоследък, но не мога да реша кой модел точно да търся и избера... ясно, е че кола на тези години се купува най-вече според състоянието, но все пак искам да взема някакво решение (доколкото е възможно) кой модел да търся и очаквам най-активно, тъй като най-вероятно ще се поръчва/ходи от/до Германия поради големия избор.

Бюджетът ми е около 10 хил. лева, като към тях мога да добява още 2-3-4к за правилната кола. В тази ценова зона има няколко избора – ще изброя към какво съм се насочил, едва ли ще е изненада за Вас, но се надявам да чуя мненията на собственици, които са имали една или повече от тези коли, а и от фенове, които са в подобна позиция. Разбирам, че колите са сходни като характер и разликата е най-вече в размера, но все пак се надявам да стане дискусия с Вашите наблюдения и мнения.

Основни изисквания – бензин (никакви газови уредби), 170 к.с. +, (колата ще се кара основно извън града), ръчни скорости и седан (не бих върнал хубав туринг, но само ако е тройка, заради въздушното окачване отзад на петиците, три-врата кола – по-скоро не, искам и практичност). Откъм екстри искам климатик, ксенон (в тези на които се слага фабрично), кожен салон и шибидах, чиято липса бих преглътнал. Така:

1-ви избор: Е39 523i/528i – за мен лично най-доброто от модерните/класически BMW-та. В семейството сме имали 525i и съм запознат с колата добре. Предпочитам визията на колата преди фейслифта през 2001 г. За бюджета ми смятам, че мога да се целя към върха на пазара.

2-ри избор: Е36 323i/328i – возил съм се в 325i, направила ми е впечатление за доста директна и мъжка кола. Отново – за парите смятам, че мога да намеря читава кола, но 328i стават много редки, така че 323i е добър компромис за мен.

3-ти избор: Е46 323i/328i и 320i или 325i с М54 – може би най-разумният вариант, според нуждите и бюджета ми. Карал съм 320i с м52 и м54, но ми се ще нещо по-близо до 200кс. 330i – не ми трябва толкова мощна кола, но не съм ги отписал напълно. Предполагам, че тук за хубаво отиваме на 10к+.

4-ти избор: E39 525i/530i – Глупаво е да си купувам кола, която бях наследил за година, но и никога не трябваше да я продаваме. Мисля че 530i е най-доброто, но оставам с впечатлението, че трудно се намират. Тук май пак отиваме на 10к+.

5-ти избор: Е34 525i – Абсолютна класика в жанра, още ме е яд, че изпуснах едно форумно преди година.

6-ти избор: Е90 325i - Вариант е, но смятам, че с парите си съм на дъното на пазара - ранни коли без екстри.

Предлогам, че донякъде темата е безмислена, но все пак – искам да чуя Вашите мнения. Кой модел бих намерил най-лесно в топ състояние? Каква е разликата в поддръжката на Е39 и Е46 към тези, които са имали и двата модела? Всякакви мнения по темата са добре дошли. Надявам се да е на правилното място.

Вие сте на ход!

Поздрави!

ПС – ако някой колега обмисля продажбата на подобна кола в топ-състояние, нека ми пише на лично съобщение.
make bitches make me sandwiches!!!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 950
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: Габрово/Атина
Пол: Мъж
Кара: ше е36,е39, сега и аз незнам
Мечтае да кара: М5

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от sean-john » 20 Яну 2017, 17:08

Ще ти кажа моето мнение,като човек който в годините си е въртял същите мисли...След като си карал Е39 си наясно с комфорта и обема на купето вътре,мястото което предлага и т.н. спрямо 3-ка.Ако търсиш широко удобно и що годе вървящо купе то си вземи е39 530и,за 10+ ще си намериш чудесна... (528 не го споменавам,защото читави са много рядко,а и е преди фейса и си е доста остаряла).

Ако пък в 3-ката си се чувствал добре и по ти лепва,защото си е по рязка по лека и по малка,както и не ти трябва обема на 5-тица си вземи 330и след фейса пак ги има за 10+ (може и 328,там незнам дали ги има и да ли са читави на пазара).Всичко зависи от личното ти усещане.Аз лично 3-ките много ми харесват и по точно е46 330и след фейс...но за мен е малка и тясна кола и едвали някога ще си купя,защото в 5-тицата се чувствам много по добре.

п.с. Остави тези неща като , толкова мощна кола не ти трябва...Аз започнах навремето да се оглеждам за 316и... 11 години по късно се замислям за 4.4 или 4.8...Та вземай си 330и.530и и не му мисли. :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от Dirty M5 driveR » 20 Яну 2017, 17:15

За тези пари според мен ще си намериш много хубаво е39. Вече остава да решиш с какъв двигател да е. Предполагам си чел за болежката на М54 с евентуален разход на масло. Не знам доколко би те спряло това, защото си е риск все пак. По-удачно ми се вижда 528и, което с този бюджет ще е от последните и ще е натъпкако с екстри. И без да засягам феновете на е46 мисля, че е39 е доста нагоре като усещане за качество на материалите. С определен набор от екстри, като например м-техник окачване и сервотроник автомобилът е и динамичен, и комфортен, и като цяло супер приятен за управление.
За е90 по-скоро няма да ти стигнат парите, е46 го споменах, а е36 си е поостарял модел вече и трябва наистина да искаш да притежаваш такава кола, за да й се насладиш на 100% и без да съжаляваш, че е могло да си купиш нещо друго.

Пожелавам ти успех с бъдещата покупка! 6 цилиндрово бензиново БМВ с ръчна кутия е нещо страхотно като изживяване и за мен тая комбинация никога няма да остарее.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от barty » 20 Яну 2017, 17:22

Ами Е38?
От коментираните твърдо Е39, с М-пакет, мотор 528,530, 535,540
:yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от Benord » 20 Яну 2017, 17:27

Давате идеи,които Ви харесват,но по важното е ,за какво точно ще използувате автомобила?.За гъзария,за товари,за семейство... от колко човека,да се харесате на някой или само на себе си(жената е важен фактор точно тук),извън градско добре като ориентир,но колко на ден,как ще е през зимата,за всеки ден или понякога през седмицата,как Ви е по-добре,по -дълго на пътя или по-често като кеф да ти се лепи седалката на гърба при стъпване на педала?Това само за нормално ползуване на автомобила.Разхода на гориво,а и на части,интересен ли Ви е? Всъщност в какво сте се влюбили от пръв поглед? Ама честно!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от Dirty M5 driveR » 20 Яну 2017, 17:34

Benord написа:Давате идеи,които Ви харесват,но по важното е ,за какво точно ще използувате автомобила?.За гъзария,за товари,за семейство... от колко човека,да се харесате на някой или само на себе си(жената е важен фактор точно тук),извън градско добре като ориентир,но колко на ден,как ще е през зимата,за всеки ден или понякога през седмицата,как Ви е по-добре,по -дълго на пътя или по-често като кеф да ти се лепи седалката на гърба при стъпване на педала?Това само за нормално ползуване на автомобила.Разхода на гориво,а и на части,интересен ли Ви е? Всъщност в какво сте се влюбили от пръв поглед? Ама честно!


Ами разхода на гориво извън града ще е приблизително еднакъв, каквото и да избере. При обслужването разлика има в цената на ходовата част на 3та и 5та серия, но при извънградско каране тя се амортизира по-малко, а и не се ремонтира всеки ден в крайна сметка. Вече колко силна е... най-добре колегата да покара няколко и сам да избере. От всичко споменато силно е само 540и :mhihi: Другото са нормално силни шестаци, какъвто очевидно иска колегата. За каране в България няма и много смисъл от повече. Виж, в Германия по онези аутобани спокойно се кара с 200+, тъй че за там колкото по-силен мотор толкова по-добре.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от Benord » 20 Яну 2017, 17:53

Аре сега една друга гледка,че едно прибиране и връщане около 2000км.в едната посока,за по около шестина пъти на година една дизелова малолитражка насира всичките мощни красавци в пъти като разход и стабилност за случая.Не се заяждам,а само поглед върху избора.Така ,че за какво ти е нужен автомобила и ползата от него е много по-важно от това,какво е желанието на рейсърите да са велики в меренето на та.аци на пътя.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от Dirty M5 driveR » 20 Яну 2017, 18:07

Какво мерене и на какво, колега? Момчето мисля че ясно е посочило какво иска - 6 цилиндрово бензиново БМВ с ръчна кутия. То е ясно, че ако си купи Браво 1.9жтд като един приятел и ще му харчи 5 нафта извън града, ама... това не е смисъла на темата. Та той даже е отбелязал, че не иска да чува и за кола на газ. В тоя ред на мисли всичко изброено от него като варианти е с да не кажа еднакъв извънградски разход.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от Benord » 20 Яну 2017, 18:28

Говорим си за БМВ,нали?
Цитиране на други марки във форума не е естествено и трябва да е с извинение и последвало обяснение. :mhihi:
Дали обаче е 520d или 540i,като пример само, купето си е същото,усещането различно,поддръжката също но, по какво?!?Е,тук е въпросът.Пак казвам,че го казвам като резон на идеи.Не е някакъв спор или обсъждане.
Автора на темата си решава сам.Аз само питам.

П.с.10к си е сериозна сума за споменатите машини.
Последна промяна Benord на 20 Яну 2017, 18:34, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от Dirty M5 driveR » 20 Яну 2017, 18:33

Не ти разбирам идеята на въпроса, човек. :dunno: 520д и 540и са еднакви само ако седиш в колата и не я караш. Във всички други ситуации са коренно различни автомобили. И след като колегата иска нещо от сорта на 528и/530и не намирам за нужно да споменаваме дизели, хеле пък точно най-куция от всички... Икономията на гориво е ясна, но човека като не търси икономия за какво му е? ;) То принципно е най-евтино с автобуса...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от Benord » 20 Яну 2017, 18:40

Нека не спорим,колегата да се огледа и сам да си реши.Просто идеята да имаш нещо мощно не ми е в кръвта.Обичам верноста,стабилноста и много да не ми напомня за себе си-това в личен за мене план.Не обвързвам никого с това си разбиране.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 824
Регистриран на: 18.07.2012
Пол: Мъж
Кара: w202 C180 Vw golf 4 SDI
Мечтае да кара: W212 E400 biturbo E63 w213 biturbo stage 3
Детайли за колата: Турбинирана

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от turbonetic » 20 Яну 2017, 18:54

Ако ще гледаш петица поне 3.0Д ако ще е дизел ако гледаш бензин 535и или 540и .Аз направо съжалявам,че не потърсих 535и ..
Ако ще гледаш тройка 3.0Д 204 или 3.0 231 коня бензин това е според мен :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от ivoaudi » 20 Яну 2017, 20:20

Човека се интересува от бензинов шестак, атмосферен естествено, че и специално е упоменал първо това, даже за газ не иска да чува, ама ние държим да му натъртим за дизелаци, че и малолитражки разни, които насирали и биле стабилни и....
Според мен автора просто да си си разглежда автомобили и изобщо да не се интересува от насоките тук. Тя "неговата" сама ще го дръпне! Най-малкото вкусът му е доста различен от масата и не са много хората, които ще го разберат, камо ли помогнат.
Последна промяна ivoaudi на 20 Яну 2017, 20:22, променена общо 1 път
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 63
Регистриран на: 8.10.2006

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от SASquach » 20 Яну 2017, 20:20

Точно такава дискусия се надявах да се получи - благодаря на всички включили се към момента!

@sean-john: Напълно съгласен с всичко, което казваш - на 30 год. съм, вероятно тройка би ми подхождала повече, защото е по-динамична, но съм 193см - в Е46 ми е една идея тясно, или ще стане за тези зад мен, а и винаги съм харесвал големи седани, заради комфорта и усещането за стабилност. Преди време имаше мнение на човек във BMW частта на pistonheads.com форумите, който работил дълго време в BMW - сподели, че докато са били в производство, E39 и Е38 са минавали през един и същ контрол на качеството, за разлика от Е46. Постатът ти бута нещата сериозно към E39 530i.

@Dirty M5 driver: Разбрал си ме напълно и според следващите ти постове, и с теб съм напълно съгласен. Смятам 528i за най-добър вариант/компромис с уговорката, че 530i е по-добра във всяко отношение - тук въпросът идва до пари, както и факта, че 530i са силно ценени и редки. С харча на масло при М54 и като цяло проблемите по охладителната система съм запознат, просто тея коли са много претенциозни към масло, от към качество и периоди на смяна - тва решението на проблема в моя опит. А че си хапват - да, но тва да е... За Е36 - ще бъда откровен - предостатъчна динамика, страхотна визия, и достатъчно стара, за да не й треперя... което ще е неизбежно при другите варианти. Ти не притежаваше ли Е34 преди време? Никой не казва нищо за нея за сега, а колата знам, че е бетон дори и за тея години.

@barty: Хехе - да си дойдем на думата :). Оценявам предложението, но не - не съм дорасъл за Е38 - тази кола я виждам поне 735i, а V8 ми идва много, не е за мен още, най-вече като парични разходи. Ако щеш - страх ме е, същото важи и за Е39 с V8. За другото, което казваш - тези петици ги искам твърдо без М-пакет по няколко причини - визия (най-вече, тва е много субективно, но аз съм тъй), разходи за гуми и окачване, заради страхотните ни пътища и хендлинг - тука може и да ми се смеете, ама голямата гума и твърдото окачване дават много сцепление, но малката гума и по-мекото окачване правят колата по-предвидима и лесна за по-юнашко каране.

@Benord: Добри въпроси, които може би трябваше да засегна в първия пост. На 30 съм, нямам жена/деца. Колата я взимам само и единствено за себе си, не с акъл, а със сърце, мисля че това отговаря на част от въпросите ти. Нямам никакви помисли за гъзария или състезания или мацките да им харесва или да ми е евтина и практична. Само за себе си я взимам - около 200 коня е напълно достатъчно за мен - споменах ли, че ще ми е първа лична кола:), но съм фен на карането и извън града си позволявам малко кеф и динамика, в граници разбира се. Възнамерявам да поддържам колата в напълно изправно техническо и визуално състояние, дори и с елемент на реставрация.

Математиката ми е следната: Колата ще се ползва на 80% извънградско - смятам да пътувам доста повече извън София с приятели, така че искам като я застопоря на 160 с пичовете и/или мацките по магистралата, да не я чувам или зоря, да ми е удобно и да ми дава 10. А на изпреварвания да я зачеша на трета и всичко да премине бързо и безопасно. Дизел в никакъв случай към момента - не мисля, че ще трупам повече от 6-7к км на година, не търся икономия, а кеф - за мен той е атмосферен редови шестак. Смятам да държа колата дълго време - поне 5 години. А точно тези модели почват да втвърдяват цените си... осезаемо, според мен, та в тоя ред на мисли - 10к не са малко пари, но хубавите са по толкова, та с оглед на желанията ми (най-вече), нуждите и възможностите искам топ топ топ кола и съм ок с цената. Другите няколко варианта, които обмислях (за кратко :mhihi: ) бяха Lexus IS200, някой Акорд витек, или V6 156/166... но знам, че на всеки светофар, на който спре някое BMW, ше ми стаа мноо мноо тъпо :mhihi:.

@turbonetic: Съгласен - колкото повече, толкова повече. Най-големият ми опит зад волана е все с подобни коли (Omega B 3.0 и Е39 525i), та около 200 коня на 1,6-1,7т. кола са ми напълно достатъчни - хем мога да я изпъна на 2-ра/3-та и да се изкефя, хем няма да хвърча с огромна скорост - към момента смятам 330i за твърде мощна, ако е Е46 - 325 е перфектна за мен.

Постът стана малко дълъг, но исках да отговоря, за да върви темата, въпреки че е лесна за изчерпване, дано е полезна и за други в подобна ситуация, знам че ви има, не се срамувайте :).

Поздрави.
make bitches make me sandwiches!!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 63
Регистриран на: 8.10.2006

Re: Покупка на старо BMW - но кое?

Мнение от SASquach » 20 Яну 2017, 20:51

Човека се интересува от бензинов шестак, атмосферен естествено, че и специално е упоменал първо това, даже за газ не иска да чува, ама ние държим да му натъртим за дизелаци, че и малолитражки разни, които насирали и биле стабилни и....
Според мен автора просто да си си разглежда автомобили и изобщо да не се интересува от насоките тук. Тя "неговата" сама ще го дръпне! Най-малкото вкусът му е доста различен от масата и не са много хората, които ще го разберат, камо ли помогнат.


Като цяло си прав - всичко е въпрос на пари и късмет да се появи правилната кола, тъй като знам какво (почти) точно искам, затова и казах, че темата леко няма смисъл и бързо може да се изчерпи. Но съм научил страшно много от тази общност за любимата марка и мненията в нея са ценни за мен.

Надявам се на още включвания от собственици с опит.

Поздрави.
make bitches make me sandwiches!!!

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook