Мит ли е омекването на джантите при прахово боядисване?

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 31.07.2007
Местоположение: София

Мит ли е омекването на джантите при прахово боядисване?

Мнение от rumen1 » 12 Окт 2013, 1:24

Чувам толкова много различни мнения относно праховото боядисване. Някои казват, че печенето на боята кара алуминият да омеква и след това джантите се кривят по-лесно, други казват, че 200 градуса по никакъв начин не могат да засегнат метала. В крайна сметка мит ли е това с омекването на джантата след прахово? И как стоят нещата ако джантите са магнезиеви?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 51
Регистриран на: 22.06.2010
Местоположение: Shumen
Пол: Мъж
Кара: e46 330 CI + e36 M3
Мечтае да кара: e30 M3

Re: Мит ли е омекването на джантите при прахово боядисване?

Мнение от AMERICANO » 12 Окт 2013, 1:46

Според мен е мит. То по тази логика при резки спирания дисковете почват да греят и трябва да им се разтапят джаните на хората... :smoke: :mhihi: :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 8.06.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Мит ли е омекването на джантите при прахово боядисване?

Мнение от GecataBMW-E46 » 12 Окт 2013, 8:49

rumen1 написа:Чувам толкова много различни мнения относно праховото боядисване. Някои казват, че печенето на боята кара алуминият да омеква и след това джантите се кривят по-лесно, други казват, че 200 градуса по никакъв начин не могат да засегнат метала. В крайна сметка мит ли е това с омекването на джантата след прахово? И как стоят нещата ако джантите са магнезиеви?

Всяка сплав има различна температура на рекристализация,на алуминия по спомен е около 360-370C,а според съдържанието на силиции в сплавта температурата на рекристализация може да бъде изместена по-нагоре.Или по просто казано всяка температура под точката на рекристализация на материала не променя неговите свойства и състав.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 463
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 525d

Re: Мит ли е омекването на джантите при прахово боядисване?

Мнение от kikko » 17 Окт 2013, 8:17

rumen1 написа:Чувам толкова много различни мнения относно праховото боядисване. Някои казват, че печенето на боята кара алуминият да омеква и след това джантите се кривят по-лесно, други казват, че 200 градуса по никакъв начин не могат да засегнат метала. В крайна сметка мит ли е това с омекването на джантата след прахово? И как стоят нещата ако джантите са магнезиеви?



Преди време боядисвах едни джанти прахово,след това карах с тях около година и нямаше проблеми. :yes:
E60 M57TUD25 Sedan Silbergrau metallic
E87 M47D20 Hatch Sparkling Graphite metallic
E65 M67TUD44 Sedan Black Sapphire metallic
E34 M50B20 Sedan Calypsorot metallic

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 31.07.2007
Местоположение: София

Re: Мит ли е омекването на джантите при прахово боядисване?

Мнение от rumen1 » 17 Окт 2013, 14:46

Само пак да поясня - въпроса ми е най-вече за магнезиеви джанти, не за алуминиеви. Доколкото знам двата метала са доста различни.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Мит ли е омекването на джантите при прахово боядисване?

Мнение от b00st » 17 Окт 2013, 14:59

Алуминиевите няма никъв проблем, магнезиевите като OZ определено не ти препоръчвам по тва което съм виждал да се случва с тях.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 8.06.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Мит ли е омекването на джантите при прахово боядисване?

Мнение от GecataBMW-E46 » 17 Окт 2013, 15:53

rumen1 написа:Само пак да поясня - въпроса ми е най-вече за магнезиеви джанти, не за алуминиеви. Доколкото знам двата метала са доста различни.

Това което съм ти написал важи с пълна сила за металите,джанти от 100% чист магнезии няма следователно е някакъв вид магнезиева сплав със съдържание на определени количества други метали и прибавки(легиращи елементи),знаейки тяхното количество като погледнеш диаграмата на състоянията за различните им концентрации лесно можеш да определиш рекристализационната температура на дадената сплав,всяка температура под тази на рекристализацията на сплавта няма да окаже влияние на структурата на металните кристали и техния състав(демек няма да имаш ядове след боядисване и изпичане :mhihi: ).За да ти дам точен отговор дали влияе или не праховото боядисване трябва да знам вида на сплавта.Когато се достигне температурата на рекристализация,всички предишни процеси като закаляване и отвръщане на сплавта изчезват,защото се променя структурата на металните кристали(наедряват),колко и до каква степен е изчезнало закаляването на метала зависи от неговата дебелина и времето на което е бил подложен на нагряване.
Всичко останало е хвърляне на боб и гадаене па барем да ударим кьоравото :D

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 121
Регистриран на: 12.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530d LCI

Re: Мит ли е омекването на джантите при прахово боядисване?

Мнение от zerhanzenun » 20 Мар 2024, 1:03

Привет колеги,
предстои ми боядисване на едни джанти и се колебая дали да ги пръскам на прахово или стандартно? Някои казват, че джантите омекват от изпичането, други че няма проблем. Ходих до един сервиз и ги питах, изпичат ги на 160÷170 градуса. Естествено там ме убеждават, че няма проблем и алуминия издържа на много по-висока температура, преди да започне да променя свойствата си, но дали е така?
За или против праховото боядисване на джанти сте вие?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Мит ли е омекването на джантите при прахово боядисване?

Мнение от slatanic » 20 Мар 2024, 19:28

Е добре де.От 100 години си в тоя форум.Такава тема е имало...мнооого пъти.
Нищо им няма.
Аз съм правил прахово и след това боядисване на централен отвор в друг цвят и печене в камера.
И пак нищо им няма.
Ама тия джанти не са при мен от 15 години та...то и такива коли вече не останаха много де. :ok: :mhihi:

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook