Как да си измия сам колата?

Тук се обсъждат сервизите, магазините за авточасти, маслата, гумите и всички аксесоари за нашите БМВ-та.

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 8.08.2011
Пол: Мъж
Кара: E30
Мечтае да кара: E30 M3 Evo

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от Makaveli93 » 18 Окт 2011, 22:09

М спирам я пред гаража вадя маркуча (този дето е в гаража и се слага на чешмата.. после да не бъда сложен в бисерите :D ) и с един специален шампоан я мия. Така се наслаждавам много повече на грубите, но красиви линии на Е30
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 11.03.2012
Местоположение: Поморие
Пол: Мъж

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от bahara » 20 Мар 2012, 22:41

Не съм чел цялата тема, но искам да споделя няколко похвата, някои от тях са ми казани от професионалисти. Всички трикове, свързани с външния вид, са бюджетни и не се налага закупуването на скъпи препарати.

За чисти стъкла: Говорим за вътрешната страна на прозорците. Измивате с препарат за стъкла (да, същия, който ползвате за вкъщи), подсушавате с чист памучен парцал, след което минавате няколко пъти с намачкан вестник или хартия за принтер. Този материал обира много добре всички мазнотии и налепи, останали по стъклото след почистването. Много важно е след като сме мили колата, да не сваляме стъклата известно време, защото във вратите се задържа вода и става много грозно.

Който има черни лайсни на вратите и/или броните: За най-високото ниво на ефект, което може да бъде постигнато, първо минете черните елементи с пистолет за горещ въздух. Внимание! Пробвайте първоначално накрая на повърхността, защото има някои видове материали, които не подлежат на манипулацията и става грозно. Също така да се внимава с боята около лайсната! След като сме минали детайлите с пистолета за горещ въздух, взимаме гъбичка за миене на чинии и я напояваме със силикон за гуми (аз ползвам MOTOX - 500 милилитра за 5 лева, стига ми за 5-6 месеца, включително и за гумите), с която минаваме всички черни елементи. Брони, лайсни на врати, дръжки за отваряне, огледала, лайсни на пръскачките за предното стъкло и всякакви други черни пластмасови елементи стават като нови. Също много добър ефект се постига и без да се минават с горещ въздух.

За постоянно черни гуми: Това предполагам е споменато по-назад в темата, но тук идва и тарикатското :mhihi: - за спестявяне на немалка част от препарата (а пък и на пари, защо не :dunno: ). Конкретно фирмата, която ползвам (MOTOX), а може би и другите, позволява препарата да бъде разреден с вода в съотношение около 1:1. Така с 500 милилитра препарат, разреден с вода, се получава цял литър, с който изкарвам 5-6 месеца, както споменах горе.

Интериор и багажник: За всеки пластмасов елемент (дръжки, конзоли и т.н.) използвам бяла течност за почистване и полиране на интериори - пак на фирма MOTOX, обаче забравих как точно се казваше. Не може да бъде сбъркана. Та, въпросната течност е изключително подходяща за волана, таблото, конзолите и корите на вратите. Почиства и полира много добре интериора. А пък на който пода на багажника му е пластмасов (и изобщо има пластмаси в багажника), взима една гъбичка за миене на съдове, полива я с препарат и минава целия багажник - става буквално като нов. Същата течност придава успешно блясък на фаровете и стоповете.

Мокет на пода и тавана: Ако мокета не е много замърсен и сме го минали с прахосмукачката, можем да го напръскаме с препарат за гуми - насища цвета на мокета (без значение дали е черен/сив) и му придава вид на нов. Това ми го казаха професионални "мивкаджии" когато ми почистваха интериора - понеже беше доста замърсен, първо го минаха със специален препарат (един вид изпиране) и после го "запечатаха" със силикон за гуми. Ефекта е много добър. Изключително добре се получава когато след напръскване, "разнесем" препарата посредством твърда четка (например такава за почистване на баня).

Заключение: Когато не ходя на автомивка (т.е. когато е хубаво времето и имам повече време), си поддържам колата почти толкова безупречно чиста колкото и там, на много по-ниска цена. За няколко цели използвам само два препарата на MOTOX: за гуми и за автоинтериор. Двата препарата заедно са 10 лв и стигат съответно за половин и една година. Препарата за интериор е изключително икономичен и му придава страхотен аромат. Името на фирмата не съм го написал с цел реклама, а просто отбелязвам, че не използвам скъпи продукти, а най-обикновени (даже това май е български производител). ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2582
Регистриран на: 24.05.2007
Местоположение: квартала на младите
Пол: Мъж
Кара: малки котета на задната седалка
Мечтае да кара: по-леко
Детайли за колата: Черна скрап

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от deyan-enchev » 05 Апр 2012, 11:35

А какво мляко за кожа ползвате и сте доволни?
Аз пробвах на Астониш, една кафява опаковка с течен препарат "мляко" и не съм доволен. Освен че мирише гадно, след като мина кожата - естествена кожа, не изкуствена, тя не изглежда подхранена а напротив стои матова :shock: .

Два пъти го ползвах само и си стои в багажника.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you take the wall with you. Spoilers and bodykits are how much of a mess you leave on the wall. Rollcages and windownets are how much of the wall you take with you.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12328
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от Mollov » 05 Апр 2012, 13:13

Добре е да използваш доказани препарати, които имат много позитивни "изказвания" от потребители и не демонстрират странични ефекти в по-специфични ситуации. Този препарат може да е т.нар. "кондишънър", които в последно време не са много идейни за прилагане на съвременните кожени салони. Не знам кожата на твоите седалки в какво състояние е, че да коментирам повече.

Освен това някои препарати са така направени, че да оставят "матов ефект" върху кожата.

Ако си от София можем да се видим и да пробваме един нов и интересен продукт, тъкмо ще мога да го видя в действие и в твоят случай :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2582
Регистриран на: 24.05.2007
Местоположение: квартала на младите
Пол: Мъж
Кара: малки котета на задната седалка
Мечтае да кара: по-леко
Детайли за колата: Черна скрап

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от deyan-enchev » 05 Апр 2012, 15:24

Ползвал съм някои от продуктите на Астониш, за пране на килими - с него си чистих мокета, беше демонтиран от колата и стана много свеж и приятен с този препарат.
Затова заложих и на препарата им за кожа, но може би не е най-правилният избор.

Седалките са ми плат, аз си поддържам топката на скоростния лост и волана, които са естествена кожа.
В случай, че искаш да пробваме препарата драсни ЛС кога и къде ще се видим аз съм от София.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you take the wall with you. Spoilers and bodykits are how much of a mess you leave on the wall. Rollcages and windownets are how much of the wall you take with you.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 70
Регистриран на: 5.02.2013
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 320

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от SnipY » 07 Фев 2013, 15:48

Когато си мия колата сам изваждам маркуча и от чешмата с вода и една кофа с препарат за миене на коли не знам точната марка трябва да погледна а от вътре я минавах само с прахосмукачка и препарат за прозорци стъклата на колата в по горния коментар прочетох с какъв препарат си мие таблото и другите такива елементи и мисля скоро да пробвам понеже сега имам повечко време и няма нужда да давам излишни пари за автомивки по добре да налея малко нафта в печката :D

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от b00st » 02 Май 2013, 16:37

Малко up на темата. Вчера след като ми измиха колата и я полирах, реших да я изпръскам на OMV да не остава по пластмасовите детайли и лайстни като ползвам само уж чиста вода. Искам да кажа, че повече на пароструйката им няма да стъпя никога! След като видях колата на следващия ден изсъхнала, цялата от горе до долу беше на бели петна от варовик, които се махат трудно и трябваше да се търка и мие наново :banghead:
Ако мислите да си миете сами колите определено не ползвайте тяхната пароструйка.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 678
Регистриран на: 1.07.2006
Местоположение: Дъблин
Пол: Мъж
Кара: F10 525D
Мечтае да кара: M5
Детайли за колата: Всичко необходимо за комфорт и удоволствие....

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от RIDDICK » 02 Май 2013, 18:29

Пароструйката няма нищо общо с това...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от b00st » 02 Май 2013, 18:46

RIDDICK написа:Пароструйката няма нищо общо с това...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Прав си, водата от пароструйката има общо. А тя беше доста твърда за да се образуват такива отлагания по стъклата и боята.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 443
Регистриран на: 15.11.2009
Местоположение: sofiq
Пол: Мъж
Кара: E91 330xd LCI

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от hamann25 » 02 Май 2013, 19:26

Обичам да си мия колата сам но последната година ползвам услугите на автомивките но винаги им стоя на главите и им казвам какво да правят и как даго правят. Аз съм на мнение че колкото по често и правилно се измива една кола толкова по добре изглежда. Преди 6 години си купих е 39 черна седан но боята беше някък си матова и всеки ми викаше абе тая кола е за боядисване. И аз така си мислех но неми се даваха 1000 лв за боядисване но въпреки всичко аз си я миех през ден при един приятел на автомивката с шампоан с гъба и вакса никъкви безконтактни и тем подобни препарати за 2-3 месеца редовно миене колата стана све едно съм я боядисвал препаратите бяха на фирмата ма фра ще постна и една снимка да се види. КОЛАТА НИКОГА НЕ Е ПАСТИРАНА САМО Е ИЗМИВАНА И ПОДЪРЖАНА ЧИСТА.
uploadfromtaptalk1367515530182.jpg
uploadfromtaptalk1367515541883.jpg
uploadfromtaptalk1367515553096.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12328
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от Mollov » 02 Май 2013, 21:07

Не се увличайте в коментари, темата не е за това.

@b00st - ако боята е защитена по правилния начин няма много да ти дреме дали водата е по-варовита или не. Но много малко хора мислят по тоя въпрос.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от b00st » 03 Май 2013, 7:32

Така е mollov, но боята е на 100 години и практически не си залсужава да я seal-вам. При мене е бита карта както се вика и направо ще се пребоядисва, но пиша просто щото утре може да мине някой с 3 годишна кола и да си развали деня.

Мародератор
Аватар
Мнения: 12328
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от Mollov » 05 Май 2013, 12:35

Ае тя и мойта е кофти боядисвана тук-там (почти навсякъде, без тавана), ама с повече желание се постига много ;) Сега ако боята ти верно е в много лошо с-яние (говоря за много дълбоки драскотини до самата боя и прочие, и прочие) наистина няма за кво :) А ти нещо си писал, че си я "полирал" колата - какво означава това?

А колкото до миенето - има някои препарати, които подпомагат подсушаването на автомобила, особено когато са налице такива проблеми, като например прекалено бързо изсъхване, опасност от петната, варовита вода и т.н.

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 15.05.2013
Пол: Жена
Кара: BMW
Мечтае да кара: BMW X6
Детайли за колата: BMW e36 316 1.6i.

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от emi_bmw » 15 Май 2013, 1:22

Здравейте. Не знам дали е уместно да задам въпроса си тук, но съм нова и не знам къде да пиша.. Та искам да ви попитам някой знае ли някакъв препарат,който да отблъсква пепелта от колата щото по няколко пъти на ден я трия и пак има пепел и ми писна вече :help: :banghead:


Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 25.04.2013
Пол: Мъж

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от Боб » 14 Юни 2013, 8:56

Търси някаква наелектризираща полир паста.
Аз пък имам драскотини от пирон,ключ.Как да ги покрия ?

ПредишнаСледваща

Назад към Сервизно обслужване на БМВ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook