Как да си измия сам колата?

Тук се обсъждат сервизите, магазините за авточасти, маслата, гумите и всички аксесоари за нашите БМВ-та.

Модератор: Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 624
Регистриран на: 25.11.2007
Местоположение: София, западния край
Пол: Мъж
Кара: Е46 323CI
Мечтае да кара: E36 M3 evo с валове

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от vankatagsi » 25 Апр 2011, 21:43

На мивките на самообслужване съм виждал обяснение в кратък текст как се ползва машината и как се мие, което гласеше че нанасянето на препарата и изплакването се правят отдолу нагоре.
За препарата както и да е, но как ще изплакнеш колата отдолу нагоре, нали цялата мръсотия ще се свлича надолу :kuku: .
За мен това е написано с цел,някакъв процент от хората да се лъжат и да си мият колата по този начин,вследствие на което да набият повече левчета.
Ако има някаква скрита логика, което не вярвам, нека някой да разясни.
Иначе аз мия колата най-често на такъв тип мивки, тъй като 15-20лв за мивка са грешни пари за мен, особенно ако си миеш често колата, някой път я мия и със собствен маркуч.
На мивката с левчетата с 3лв общо я измивам прилично, особенно лятото, за зимата пак е достатъчно, като се има в предвид че след 1км ще стане пак същата.
Има и хора на които хич не им се отдава да мият на тези мивки и чак жал ми става като набият 15лв и колата пак не е чиста :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 16.08.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39 М54B30

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от DRN » 27 Апр 2011, 2:51

Аз като я мия на ОМВ нарочно я мия отдоло нагоре. Почваш от праговете и калниците, броните, вартите и капака. 1лв за едната страна с препарат без покрива. 1лв с препарат за другата страна без покрива. 1лв с чиста вода, но понеже остава малко от препарата от предишния път почваш от покрива с чистата вода сваляш пяната надоло.

Причината е, че като я започнеш отгоре и мръсотията се слива с водата и не можеш да я видиш толкова лесно (
поне на черна кола) и като изсъхе се вижда откъде не си минал. А когато я плакнеш с вода започваш от тавана, и водата сваля пяната надоло.

За 3лв си измиваш колата ако не е много мръсна.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 189
Регистриран на: 3.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от Bass_Man » 01 Май 2011, 15:12

Лошото на този тип мивки е , че препарата е супер агресивен . Ако си обичате колата и боята трябва да миете контактно с авто шампоанче .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 133
Регистриран на: 7.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G30 540i

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от BAHKATA » 01 Май 2011, 17:30

Сега ще споделя своя начин за миене на автомобил, който се извършва със сравнително малко препарати и много мерак.
За измиването ще са ви нужни:
Изображение

1. Кофа за препарат
2. Четка за табло
3. Автошампоан
4. Мляко за кожа
5. Микрофибър за табло, кори на вратите и кожен салон (който има)
6. Обикновен памучен парцал за стъкла (трябва да е леко захабен, за да върши работа)
7. Микрофибър за джанти и фалцове (или прагове)
8. Микрофибър за подсушаване
9. Гъба за външно измиване
10. Гъба за джанти
11. Гъба за мазане на гумите с препарат
12. Пароструйка или водоструйка
13. Силиконово перо за сваляне на вода от стъкла (при желание)
14. Прахосмукачка
15. Препарат за гуми на силиконова основа

И сега етапите на измиването:
Преди да сме започнали разтваряме автошампоана в кофата и изпръскваме стелките.

1) Започваме с изпръскването на автомобила. Всички ламарини и стъкла трябва да се изпръскат много добре, като се започва от тавана надолу, за да не се оставят песъчинки. Изпръскваме и подкалниците.
ИзображениеИзображение

2) Търкаме ламарините и стъклата пак от тавана надолу, като търкаме до лайсните по средата на вратата и чак когато сме натъркали цялата кола, търкаме под лайсните и праговете. Натъркваме джантите с другата гъба последни. При желание можем да натъркаме и фалцовете (праговете).
ИзображениеИзображение

3) Отмиваме шампоана от целия автомобил и джантите. Сваляме водата от стъклата със силиконовото перо и подсушаваме автомобила с микрофибъра. Подсушаваме джантите с микрофибъра за джанти, изпираме същия микрофибър и подсушаваме фалцовете, като забърсваме и пластмасовите прагове.
ИзображениеИзображение
Изображение

4) След като целия автомобил е подсушен, забърсваме стъклата отвън и отвътре с леко влажния парцал за стъкла, като ако отвътре са по - замърсени можем да използваме препарат за стъкла. Забърсваме всички огледала със същия парцал.

5) Забърсваме таблото с микрофибъра за табло, като частите от таблото, които не можем да достигнем с микрофибъра почистваме с четката. По същия начин забърсваме и корите на вратите.
ИзображениеИзображение

6) Пускаме прахосмукачка на целия автомобил и багажника (ако е нужно). Забърсваме мъртвия педал и педала на газата, сваляме гумите от съедините и спирачките и ги измиваме с останалия шампоан от външното измиване.
ИзображениеИзображение

7) Поставяме гумите на съединителя и спирачката, поставяме вече изсъхналите стелки и намазваме гумите с препарат за гуми (най - добре на силиконова основа, за да е по - траен). Намазваме и предпазния борд на гумата (при наличие на такъв). Остатъка от препарата за гуми по джантите забърсваме с микрофибъра за джанти.
ИзображениеИзображение

8) Така автомобила вече е чист. При желание и наличие на кожен салон, забърсваме кожата на седалките с влажен парцал, след това с мокрофибъра за кожен салон намазваме седлаките с мляко за кожа. Също така можем да намажем таблото, корите на вратите и волана.
ИзображениеИзображение
Изображение

Най - добре този метод да се прави с професионални машини (отивате на някоя автомивка и си я измивате сам), но не е изключено и да ползвате хоби машини.
P.S. Надявам се, че съм бил полезен. Нарочно не съм споменавал и показвал марката и цените на препаратите, за да не правя реклама.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1062
Регистриран на: 28.06.2007
Местоположение: София (големото село)
Пол: Мъж
Кара: е70 sd

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от asasin18 » 09 Май 2011, 11:29

Колега евалата, няма такова описание :)
а относно марката на препаратите, не виждам нищо лошо да я кажеш, защото смятам че е полезно да казваме впечатленията си от продуктите който ползваме още повече от хубавите такива :)))

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2582
Регистриран на: 24.05.2007
Местоположение: квартала на младите
Пол: Мъж
Кара: малки котета на задната седалка
Мечтае да кара: по-леко
Детайли за колата: Черна скрап

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от deyan-enchev » 13 Май 2011, 15:45

Също така има ли разлика между микрофибърните кърпи които ползваш. На пръв поглед няма, но незнам.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you take the wall with you. Spoilers and bodykits are how much of a mess you leave on the wall. Rollcages and windownets are how much of the wall you take with you.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 133
Регистриран на: 7.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G30 540i

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от BAHKATA » 13 Май 2011, 20:28

deyan-enchev написа:Също така има ли разлика между микрофибърните кърпи които ползваш. На пръв поглед няма, но незнам.


Разлика между микрофибърните кърпи няма, просто всяка трябва да се използва само за определени неща, т.е. с фибъра за джанти неможе да забърсваш стъклата и т.н. 8)

'2002' fanatic
'2002' fanatic
Аватар
Мнения: 3722
Регистриран на: 2.02.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '08 Swift Sport, '73 BMW 2002tii

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от alpina-ma6inata » 14 Май 2011, 15:54

Има едни комплекти, по 4 фибъра вътре и при тях има разлика само при този, който е обозначен за стъкло. :) Но за стъкла, ако става въпрос и вестници вършат работа. ;)
'73 2002 tii Golf #2719550
2x Alpine white E30's
-------------------------------------
The BMW 2002 tii VIN 2719550 was manufactured on July 3rd, 1973 and delivered the same day to the BMW dealer Zeiss & Schwärzel in Mannheim. The original colour was Golf, paint code 070.
-------------------------------------
The BMW 320i touring VIN EA91537 was manufactured on September 14th, 1990 and delivered on September 19th, 1990 to the BMW dealer Autohaus Bärwald in Lampertheim (Germany). The original colour was Alpinweiß 2 (Alpine White), paint code 218.
-------------------------------------
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 30
Регистриран на: 14.08.2010
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Детайли за колата: BMW X6 40 D

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от PRASCHO » 14 Май 2011, 22:25

Аз съм скромен ентусиаст. Това е една част от нещата, които използвам, другата е в гаража и ме домързя да ги домъкна за снимката.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от bum_bum » 15 Май 2011, 9:45

Има и специални за стъкла, които не оставят власинки. Не, че не става и с обикновени.
Има обаче разни специални препарати за автостъкла. Нанасят се върху стъклото, оставя се да изсъхне и после се полира. Явно в самото стъкло остават някакви мръсотии при нормално миене, щото след този препарат все едно, че няма стъкла :shock: После в комплекта има нано незнам какво си... След като се нанесе в нормален дъжд си караш без чистачки и никаква вода не се задържа по стъклото.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 9.09.2009

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от 3320d » 16 Май 2011, 15:09

PRASCHO написа:Аз съм скромен ентусиаст. Това е една част от нещата, които използвам, другата е в гаража и ме домързя да ги домъкна за снимката.

Виждам ,че разполагаш с доста препарати които са на една марка.
А може ли да споделиш кои за какво е?Евентуално и марката.А също така от къде си ги набавяш ,че май не съм виждал тази марка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от bum_bum » 19 Май 2011, 14:30

Не се подлъгвай по думата "скромен". :mhihi: Повечето неща са Зайно и цената е доста над тази, която обикновено си представя човек. Така като гледам снимката има поне едни 500лв, ако не и нагоре.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 30
Регистриран на: 14.08.2010
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Детайли за колата: BMW X6 40 D

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от PRASCHO » 23 Май 2011, 15:42

Zaino го използвам основно лятото. Използвам цялата им гама, определено е над 500лв. За зимата използвам твърда карнауба вакса, в случаят се вижда бурканче на Zaimol Titanium за около 150лв. Нещата на Zaino пазарувам от сайта им в UK. Доста от нещата купувам от следният сайт http://shinearama.co.uk/. Цените не са най-добрите, но се компенсират от цената за доставка. Дано ми пуснат поста за да съм Ви полезен. Уморих се да пиша за неща, които никой не си прави труда да чете в други теми, затова ако имате въпроси с радост ще отговоря на всички лични съобщения.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 254
Регистриран на: 6.04.2007
Местоположение: Плвдив
Пол: Мъж
Кара: BMW///Акулка Кара: плавно/легално
Мечтае да кара: ///Е38 Мечтае да кара: \\\Е32

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от thewolf » 27 Авг 2011, 11:34

Mollov написа:Една вметка от мен за тези, които сами мият колата с гъба.... винаги използвате 2 кофи... едната да е с препарата, другата с чиста вода (тук ще топите гъбата да я миете след като сте търкали известно време колата, като е добре да сменяте водата 2-3 пъти. Може и да сложите съвсем малко препарат, за изпиране на гъбата). Така няма да вкарвате боклуци и пясък в кофата с препарата и гъбата винаги ще "стъпва" по боята чиста.


Абсолютно съгласен. за малко парички, можете да измиете колата си по-добре от автомивка. Гаранция. Аз, като бивш работник на автомивка препоръчвам:
ако нямате възможности може да стане и с малко парички. място където да измиете колата си с маркуч и вода
1. шампоан за кола 3 лв горе долу стига за няколко месеца
2. 2 кофи с вода (едната с препарата)
3. гъба (мека по възможност, за да не се драска колата)
4. ГИДОРИЯ - най-важното нещо за миенето на колата около 20 лева от еленска кожа търсете, защото най-добре попива водата
5. микрофибърна кърпа 2 лв в МЕТРО
6. вакса за блясък и против прах - около 20лв/литъра, като се разрежда и ще ви стигне за около 2-3 години (само за миене на вашата кола разбира се) не знам за по-малки разфасовки да има
7. препарат за блясък на гумите - някои използват течен парафин и това е вариант, някои използват спрейове за гуми и това е евтин вариант, има и професионална вакса за гуми около 20лв също литъра. При използване от 4-5 пъти (измивания) гумите става черни за по-дълго време, а не с този сив цвят, който се появява от сллънцето
8. Парцал за джантите

Не използвайте четки, паростуики или автомивки с машини (съдържащи четки), защото те драскат боята, а пароструиките свалят лака на боята. Червените автомобили трябва да се мият с по-специални препарати като зауберман-швейцарски, защото червената боя е по-чувствителна от всички други и ако стезабелязали избледнява по-лесно.

Стъпки:
1. Намокрете цялостно колата ви с вода, преди да започнете "сапунисването" - за да се избегнат одрасквания от пясъчетата по повърхността на колата или засъхнала кал
2. гъбата се потапа в кофата с препарата и се сапунисва колата, като се започва от горе надолу и на етапи(от покрива). В професионалните автомивки се започва от гумите, но там е с водоструйка.
3. потапяйте гъбата в чистата вода, зада измиете мръсотията от неяя и след това отново в кофата с препарата
4. след като миете колата на етапи използвайте маркуча за да измиете пяната, като започнете от ПОДКАЛНИЦИТЕ, като им обръщайте голямо внимания, защото там се трупа най-много пясък и кал и така загниват колите, въпреки че бмв-тата имат гумено покритие
5. след като колата е измита, напръскайте със ваксата за блясък и против прах цялата кола
6. полейте с маркуча, но по такъв начин, че напръсканата вакса да се разлее по цялата кола с широка струя, а не силна, за да я отмие (не това е целта ви)
7. подсушете на етапи с гидорията, така ако има някъде нещо останало неизмито, ще го оберете с гидорията (започнете от прозорците, защото след това гидорията ви ще се нацапа), след гидорията използвайте микрофибърната кърпа. Отворете вратите и избършете праговете на колата, след като сте свършили с външната част
8. напръскайте с ваксата за гуми
9. използвайте парцала за джантите, за да избършете това, което не сте успели да измиете с водата и гъбата (джантите са много важна част от цялостния блясък на колата)

така колата ви би изглеждала измита в професионална автомивка.

ако не ви се дават тези пари просто използвайте 2 кофи с вода и обикновен шампоан, гидория и сте готови. Гидорията играе най-важната роля в миенето на колата, защото обира мръсотията по тези части, които не сте успели да измиете с водата или гъбата.

Има много марки професионални препарати за коли, както и полупрофесионални така и "аматьорски". Цените са спрямо качеството, но видимо са почти едни и същи. казвам го от опит, понеже съм работи на автомивка и виждам как се разреждат препаратите и какво се използва, а какво се обявява, че се използва :))

alpina-ma6inata написа:Първо по-голямата част от водата се избутва с перото и после с гюдерията, естествено и двете трябва да се перфектно чисти. Гледайте да имате 2-3 гюдерии. Една за външната част, другата за праговете при вратите и капаците и третата за интериора - табла и т.н. И накрая гюдерията или микрофибъра (понеже някои хора и такива използват) ги перете хубаво на ръка, киснете и т.н., но не ги перете с пароструйката, защото това наистина ги скапва доста. :)


Колега, не съм съгласен за използването на перото. Не го казват като критика към твоето мнение, просто изразявам моето мнение от опит. Макар и силиконови, тези пера оставят следи по боята на колата след няколко кратно използване. Всяка твърда повърхност докосната до боята на колата оставя следи. Забележете чистачките на вашето предно стъкло, макар и гумени или силиконови отразява се линията където е мила чистачката и там където не може да достигне. Това е мое мнение.

Успех колеги!
Последна промяна thewolf на 27 Авг 2011, 11:41, променена общо 1 път
Изображение

Бог отдава дължимото всекиму!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Как да си измия сам колата?

Мнение от немо » 09 Окт 2011, 21:25

streetz написа: Препарата се води за безконтактно миене, но не е толкова силен и не вреди на боята ако е в правилни пропорции. Сега идва и момента да обясня защо не си мия колата в София. Гледал съм как се мие на няколко мивки (елитни се водеха при това) и останах с впечатление, че тук при безконтакното се пръска цялата кола с химията, която аз знам, че се ползва само за мушици и смола. А тая химия е наистина адски гадна, особено ако се остави да изсъхне. С нея съм прецакал не една и две коли докато се учех в началото да мия :oops:


Ще помоля по-знаещите до пояснят дали,кога и защо безконтактното миене може да увреди боята.Като казвам "увреди" има в предвид загуба на гланц,като не е задължително това да става след 1-2 измивания,а е възможно да се случи след по-дълъг период от време(брой измивания)
Дали това се получава вследствие на използване на неподходящи препарати,или "неграмотно" използване,т.е. неспазване указанията на производителя,или на някакво "побългаряване"....?

Щото съм много скептичен относно безконтактното..... :no:
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

ПредишнаСледваща

Назад към Сервизно обслужване на БМВ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook