Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Тук се обсъждат сервизите, магазините за авточасти, маслата, гумите и всички аксесоари за нашите БМВ-та.

Модератор: Технически модератори

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от Mollov » 25 Фев 2013, 20:14

Полирането на колата е част от цялата картина. Реално ако трябва да говорим за правилната подготовка, то редът за подготовка за перманентно покритие е:

1. Предварително измиване на колата
2. Същинско измиване на колата
3. Прилагане на препарат за асфалтови налепи, смоли и прочие
4. Прилагане на препарат за железни частици, прах от накладки и прочие метални елементи.
5. Използване на клей за отстраняване на остатъчните "залепнали" мръсотии, по възможност с препарат като Iron-X, който спомага процедурата.
6. Измиване на автомобила.
7. Полиране на автомобила в нужните стъпки според нивото на забележките.
8. Прилагне на препарат за отстраняване на остатъци от полиращите препарати (може разтворен IPA, може и специализирани за целта препарати).
9. Нанасяне на перманентно покритие.

Реално като приемем, че измиването на колата е нещо задължително, то всъщност за нанасяне на перманетно покритие се иска колата да е полирана, за да може лака да е чист. Някои хора не прилагат стъпки 3 и 4, както и 5 (в BG клей-я е "някъв пластелин ли?", много малко хора изобщо са наясно кво представлява!).

Всъщност можеш да докараш голяма степен на ефективност на перманетното покритие и без машинна обработка, стига лака да не е зле и поне да го почистиш - измиване, стъпки 3 и 4 (че дори и 5), след което се прилага ПОНЕ препарат за почистване на лака с цел последващо нанасяне на вакса или сийлънт.

Аз имам опит с Opti-Coat 2.0 и C.Quartz, но пак е много писането... но е факт, че оправдават името си на 120%...

'2002' fanatic
'2002' fanatic
Аватар
Мнения: 3722
Регистриран на: 2.02.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '08 Swift Sport, '73 BMW 2002tii

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от alpina-ma6inata » 26 Фев 2013, 9:14

Иво, ако опреш до защитно фолио има в Дружба в магазина на фирма Васкони. Намира се зад ОМВ-то. На пръв поглед като ти го покажат от външната част е едно матово, но това матовото се маха и отдолу се показва наистина гланцово защитно фолио, доста тънко. Аз си взех такова за моите фарове, ама още не мога да хвана един мои несериозен приятел :mhihi: да ми го сложи, че аз нямам опит с тези неща. Аз до 1-2 седмици мисля да го сложа, ако опреш до този вариант разбира се, пиши едно ЛС, може заедно да свършим тази работа. :yes:
'73 2002 tii Golf #2719550
2x Alpine white E30's
-------------------------------------
The BMW 2002 tii VIN 2719550 was manufactured on July 3rd, 1973 and delivered the same day to the BMW dealer Zeiss & Schwärzel in Mannheim. The original colour was Golf, paint code 070.
-------------------------------------
The BMW 320i touring VIN EA91537 was manufactured on September 14th, 1990 and delivered on September 19th, 1990 to the BMW dealer Autohaus Bärwald in Lampertheim (Germany). The original colour was Alpinweiß 2 (Alpine White), paint code 218.
-------------------------------------
Изображение

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от ICE » 26 Фев 2013, 10:00

Исках да разбера дали някой е експериментирал с перманентни покрития върху фарове. Иначе и аз до края на седмицата вероятно ще сложа такова фолио на Венчър...и на мен и на братчеда. Твоето каква марка е? :)

'2002' fanatic
'2002' fanatic
Аватар
Мнения: 3722
Регистриран на: 2.02.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '08 Swift Sport, '73 BMW 2002tii

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от alpina-ma6inata » 26 Фев 2013, 10:10

Значи мисля, че е poli-tape, което нямам представа какъв клас е и т.н. :dunno: Ти сам ли мислиш да го слагаш или имаш човек за тази работа?
'73 2002 tii Golf #2719550
2x Alpine white E30's
-------------------------------------
The BMW 2002 tii VIN 2719550 was manufactured on July 3rd, 1973 and delivered the same day to the BMW dealer Zeiss & Schwärzel in Mannheim. The original colour was Golf, paint code 070.
-------------------------------------
The BMW 320i touring VIN EA91537 was manufactured on September 14th, 1990 and delivered on September 19th, 1990 to the BMW dealer Autohaus Bärwald in Lampertheim (Germany). The original colour was Alpinweiß 2 (Alpine White), paint code 218.
-------------------------------------
Изображение

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от Mollov » 26 Фев 2013, 10:48

ICE написа:Исках да разбера дали някой е експериментирал с перманентни покрития върху фарове. Иначе и аз до края на седмицата вероятно ще сложа такова фолио на Венчър...и на мен и на братчеда. Твоето каква марка е? :)


Върху фарове не съм слагал, но е практически същото, както върху боя (пак си трябва подготовка). Не изкривява светлинният лъч, а дори след година няма разлика във визията на фара.

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от ICE » 26 Фев 2013, 16:57

alpina-ma6inata написа:Значи мисля, че е poli-tape, което нямам представа какъв клас е и т.н. :dunno: Ти сам ли мислиш да го слагаш или имаш човек за тази работа?
Един приятел ги прави... :)

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от ICE » 26 Фев 2013, 17:04

Mollov написа:Върху фарове не съм слагал, ... а дори след година няма разлика във визията на фара.
Е как го разбра колега Mollov? Хем не си слагал, хем знаеш какъв ще е ефекта. Ако искаш мога да направя едно проучване за теб. Ти ще ми направиш бонус едни фарове, а аз ще пиша през определен период от време какво се случва... :D

Мародератор
Аватар
Мнения: 12338
Регистриран на: 28.07.2006
Местоположение: София
Кара: some d20s

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от Mollov » 26 Фев 2013, 17:13

Имам достатъчно сериозна база от информация, на която мога да разчитам на 101%, без да съм правил тестовете аз самия... колко до правенето на твоите фарове - може и да се измисли нещо :)

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от Zagy » 27 Фев 2013, 11:17

Това фолио как се слага? То трябва да е на прав лист, а фара е огъната плоскост? С някакъв пистолет за горещ въздух ли се лепи?
Si non confectus, non reficiat.

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от ICE » 27 Фев 2013, 12:43

Колега, аз ползвам услугите на приятел за тази цел, но фолиото е 3D, т.е. няма проблем да покрие повърхности, различни от равнина (малко математически прозвуча). :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1848
Регистриран на: 11.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i и Карбонова М-ка с педали!
Мечтае да кара: M3

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от dr.peshev » 27 Фев 2013, 12:45

:ok:
Плосък

Неравен
ЕДИНСТВЕНОТО ПО-ХУБАВО НЕЩО ОТ ШВЕДСКАТА ТРОЙКА Е БАВАРСКАТА! :winky:

Оригинални BMW дискове и накладки F10/F11 Цък :yes:
Оригинални BMW якета - Промоция Цък :yes:

Изображение

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Re: Дали (и как) да си пастирам-полирам фаровете сам?

Мнение от ICE » 27 Фев 2013, 18:27

Точно така става! ;)

Предишна

Назад към Сервизно обслужване на БМВ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook