Динамометричен ключ

Тук се обсъждат сервизите, магазините за авточасти, маслата, гумите и всички аксесоари за нашите БМВ-та.

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 40
Регистриран на: 4.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '99 BMW 525 TDS

Динамометричен ключ

Мнение от krasi76 » 12 Сеп 2015, 10:50

Здравейте колеги,

Бих искал да си взема някакъв динамометричен ключ за джантите, за да затягам болтовете точно 118Nm както е по спецификация.
Вие каква марка и вид бихте ми препоръчали? Има ли такива които да стават и за завиване и за развиване на болтовете? И мерят ли наистина точно? Нужно ли е често да се калибрират и къде става това?
Благодаря предварително за отговорите ви! :)
525 TDS

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: Динамометричен ключ

Мнение от ogata » 12 Сеп 2015, 10:59

Той си е калибриран. Като стигнеш желаните килограми изщраква и не ти дава да натягаш повече.
Въпроса е че има ключове и ключове :mhihi: Некой се водат динамометрични, ама не бих се навил да стягам глава с тях :winky:

В кауфланда едно време имаше едни дето ги бяха пуснали на 59 лв и след няколко дена видях че са на 4.99 като ключ за джанти :shock:
Взех си два :mhihi: . Естествено се оказа, че само конструктивно имат нещо общо с динамометричен ключ и като цяло ги ползвам за джанти.
Настроих ги на 115 nm спрямо един истински ключ и така. :bchug:
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Динамометричен ключ

Мнение от gromovich » 12 Сеп 2015, 12:34

Имай в предвид, че колкото е по-голям диапазона на ключа, толкова по-голяма грешка може да даде. Аз си поръчах динамометричен ключ на Draper от английския ибей и съм доволен. Идва си със сертификат за калибровка и инструкции за употреба. Пишеше, че след 5000 цикъла на затягане трябва да се занесе за проверка. Тук в България малко се уливат с цените.

Пантерчо
Аватар
Мнения: 4699
Регистриран на: 16.03.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: WBS нов внос
Мечтае да кара: Е30 от скъпите

Re: Динамометричен ключ

Мнение от Bavarcho » 12 Сеп 2015, 12:44

всичко хубаво, ама да си купуваш динамометричен ключ само за да си затягаш джантите с него :help:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 104
Регистриран на: 26.12.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///М3 SMG
Мечтае да кара: BMW M3 CSL, M3 GTR, M3 GTS
Детайли за колата: Направо не върви, но уж завива :)

Re: Динамометричен ключ

Мнение от TeroRider » 14 Сеп 2015, 10:39

Аз съм си купил на Unior и съм много доволен. Те поне са истински инструменти. Цената не я помня, но беше доста.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 31.03.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW 320d, E46,150 hp, 2002, automat
Детайли за колата: facelift

Re: Динамометричен ключ

Мнение от xaxo » 17 Юли 2016, 9:44

Колеги,

темата е старата, но бих искал да се допитам до имащите опит.
Търся си динамометричен ключ, за лична употреба (ще се ползва рядко, ще се съхранява правилно) основно по двигателен отсег на автомобил. За целта ми трябва ключ който да покрива и по-малки нютони, но така и така като ще взимам бих искал да е с по-голям диапазон, за да ми върши работа примерно и когато реша да правя нещо по окачване или друго. Чисто от ценова гледна точка бих искал да купя един ключ, който да мога да ползвам за максимално повече неща (евентуално, ако се наложи).
Това веднага ме отказа от ключовете с малък диапазон тип 5-20 Nm. Минимумът, който търсех беше около 5-6, за максимум - колкото повече, толкова повече :)

Когато разглеждах из нета какво се предлага, спрямо моите прищевки попаднах на ключ с диапазон 7~112 Nm. Да речем че 7 ме устройства, въпросът ми е дали с този диапазон на работа отклонението, което така или иначе съществува при всеки ключ, няма да е прекалено голямо, надминаващо допуска на напън на елементите по двигателния отсег? Според мен е повече от ясно, че ще има отклонение, предполагам и най-добрите ключове имат, но все си мисля че то ще е в допуска и не би трябвало да стане беля.

Назад към Сервизно обслужване на БМВ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook