С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 875
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 05 Фев 2024, 21:15

Този Кастрол може да се каже е едно от най-качествените масла на пазара. Дали има смисъл да се заменя с друго подобно на него масло е въпрос на вкус и предпочитание.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 241
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 06 Фев 2024, 6:04

На книга Ravenol VMP е на база PAO и Ester ,а Castrol-a си е чиста минералка 3-та група .Аз съм на принципа "Когато едно нещо работи ,не се пипа ,не се променя ".Двигателя е свежарка и едва ли има драма с разход на масло ,ако е въпрос да експериментира не смятам за целесъобразно .Вече ако се търси по-висок клас масло е съвсем друга работа .При нормални интервали на замяна 7-8000 км всичко ще е наред с повечето масла на пазара с официален допуск от VW 504/507.

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 6.07.2007

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Asen6o » 06 Фев 2024, 16:55

Мненията ви са много полезни за мен, благодаря ви! :bchug:
Моторът остава на посочения Castrol.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 9.09.2014

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Mirco » 29 Фев 2024, 20:23

Колеги искам да оставя положителното си мнение за ROWE HIGHTEC SYNTH RS SAE 0W-40 изминал съм 8300км до момента, маслото е с пао и естери , колата не го пита и мотора пее ;) Цената е чук 55 евро за 5л. туба от ATO 24.
Маслото LL01 Full Saps , може да се кара само на коли с премахнат DPF

ентусиаст
Аватар
Мнения: 875
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 01 Мар 2024, 17:13

И на мен доста ми допадна това масло, когато преди време карах с него. Тук https://www.kfzteile24.de/artikeldetail ... 360-105748 в момента струва 45е за 5л, доставят обаче само в Германия. От време на време пускат големи намаления до 20-25% тогава може да се вземе още по-изгодно.
ПП Сега видях, че доставят вече и в други страни, България обаче не е в списъка.
Намаления има и за други интересни масла като новото PETRONAS Syntium 7000 LL 0W-30 с допуск BMW LL-04(съдържа до 30%ПАО), което се продава само срещу 37е за 5л.

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 31.07.2015
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от simeonforzajuventus » 01 Мар 2024, 17:59

Като гледам отговорите кой с какво масло кара и как е важно само дали е 5 на 30 или 5 на 40 и марката лошо ми става.. не знам, дали осъзнавате в коя държава живеем и къде се пълни повечето масло.. та по темата, карам Е61 218 от 13 години, сменям маслото на 10-12к никога не съм доливал, никога не е харчила и милилитър. Карам или с Ravenol 5w30 или OEM BMW.

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 898
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 01 Мар 2024, 20:47

ROWE нямат рафинерия и ползват каквото докопат. А напоследък използват стари отработени масла, филтрират ги и ти ги сипват в тубичката.

Преди малко минах на FUCHS TITAN SUPERSYN 5W-40 78 лв. за 5 литра от ЕМАГ.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 241
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 01 Мар 2024, 20:59

Липсата или наличието на рафинерия не е фактор за качествата на крайния продукт .Valvoline ,Wolf,Kroon oil,Eurol,Comma и т.н също са блендерни производители ,а маслата им са качествени :yes:

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 898
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 01 Мар 2024, 21:58

Ама всичките ги правят с отработени ли ?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 875
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 02 Мар 2024, 0:22

SpeedyMan написа:ROWE нямат рафинерия и ползват каквото докопат. А напоследък използват стари отработени масла, филтрират ги и ти ги сипват в тубичката.

Това за отработените масла сам ли го измисли? Някакъв достоверен източник, че Рове ползва отработени масла можеш ли да посочиш? Също в кой от техните продукти и в какви количества.

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 898
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 02 Мар 2024, 11:33

Не бе. Гледах тяхна презентация.
Не, че не бих си сипал някое ROWE ако го намеря LL-01 или LL-04 на цена 80 лв. за 5 литра. (на последък сипвам всичко, което е на по-ниска цена, понеже сменям често масла на 8-9000 км.) Това е от 3 до 5 пъти годишно за мен.

Всъщност, не го правят само те.
Самите суровини като базови масла са преработени стари отработени масла от доста време има такава практика в Германия, може би просто ROWE си ги изтъкват като Грийн практика. Сервизите, където сменят маслата предават отработените масла, никой не ги изхвърля в канала или на боклука. Никой не се "отоплява" с тях.

Има и много други "Green" разработки, които се тестват на био и "waste" бази, не е само масла. Примерно панел (калник), врати и т.н.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 11.07.2016
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от DKaraivanov » 02 Мар 2024, 19:45

Здравейте,

Тъй като виждам, че сте запознати с маслата, а се колебая какво масло да избера за втория ни семеен автомобил (Алфа Ромео 159 2.4jtdm), на който по каталог му дават 5w40 и е с премахнат дпф, бих бил много благодарен да ме насочите към подходящо синтетично масло. Колата се кара предимно градско, къси разстояния, не харчи масло или поне не повече от литър от смяна до смяна (8-10хил. километра).

Изчетох доста страници назад и доколкото виждам отзивите от ESP и FS сериите на Мобил са доста добри, но нямат с вискозитет 5w40, Mobil 1 FS 0w40 или FS X2 5w50 биха ли били подходящ заместител, като вискозитет или по-добре да не рискувам?

Други масла на които съм се "спрял" до момента са:

1. Ravenol VSI - до колкто виждам е full saps и е по-добър избор от VMO или се бъркам? Колебая се и за VST, заслужава ли си по-високата цена спрямо VSI?
2. Valvoline SynPower 5w40.
3. Selenia WR Diesel 5W-40 - това е препоръчано от производителя за самият автомобил, но има противоречиви мнения за него дори в Алфа форума, според повечето "колеги" струва повече отколкото реално предлага. Доколкото виждам се произвежда от Петронас/Мопар.
4. Bardahl XTC 5w40.

Приемам и други предложения разбира се.

Благодаря предварително!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 875
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 02 Мар 2024, 19:58

SpeedyMan написа:Не бе. Гледах тяхна презентация.

Не знам какво точно си гледал, на руския форум за маслата са събирали информация за това кои фирми продават продукти с рециклирани масла в тях. Общо взето от известните само Валволин беше сред тях, останалите не ги бях чувал изобщо. Предполагам в презентацията на Рове е ставало въпрос за масла на база био продукти, те имат две-три такива в серията Sunspeed.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 875
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 02 Мар 2024, 20:11

В Европа практика да се слагат в моторните масла рециклирани такива няма. По простата причина, че рециклираното масло силно влошава качествата на сместа. Така пишат хора които са се интересували от темата в руския форум за маслата. Ти ако имаш друга информация, дай линк към официални документи където това се потвърждава.

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 9.09.2014

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Mirco » 02 Мар 2024, 20:54

simeonforzajuventus написа:Като гледам отговорите кой с какво масло кара и как е важно само дали е 5 на 30 или 5 на 40 и марката лошо ми става.. не знам, дали осъзнавате в коя държава живеем и къде се пълни повечето масло.. та по темата, карам Е61 218 от 13 години, сменям маслото на 10-12к никога не съм доливал, никога не е харчила и милилитър. Карам или с Ravenol 5w30 или OEM BMW.




Колега аз карам Е61 218 , маслото го сменям на 10К и не доливам от смяна до смяна, защото за този пробег от максимума пада до средата на щеката. Но с ОЕМ БМВ 5W30 съм доливал остатъка от около 800 грама за интервала до 10К и точно поради тази причина и по шумната работа на мотора не карам вече с него.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook