Автоматична ролка на багажник e61

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.11.2016
Кара: e61 530d LCI
Мечтае да кара: X6 M50d

Автоматична ролка на багажник e61

Мнение от banan4i » 25 Ное 2020, 0:26

Здравейте колеги,

След многократно преглеждане на оскъдната информация в чуждите форуми, диагностика, тестове, разглобяване и сглобяване, реших да пусна тема тук, ако случайно някой се е сблъсквал с проблема.

Става въпрос за автоматичната ролка (щора) на багажника в комбито. При поставена ролка (щора), след отваряне на багажника или стъклото, ролката се изтрелва нагоре чрез прибиране на два държача в най долната позиция на ролката. Дължачите се прибират за две секунди чрез две моторчета, което позволява на ролката да премине в най горна позиция (изтрелвайки се). В най-горна позиция има две палчета, които спират ролката. След затваряне на стъклото или багажника ролката трябва бавно да се върне в най-долна позиция. Колата разбира, че щората е в най горна позиция чрез магнит в десния край на пръчката и магнитен сензор за близост в дясната кора, след получаване на потвърждение палчетата от най горна позиция изминават целия път до долу където натискат пръчката на ролката, която преминава през двата държача и се застопорява. Палчетата изминават обратния път до “чакащата” им позиция - горе. Движението на палчетата е осигурено от мотор, разположен в задната броня, отляво, закачени към него са зъбни колела с огромни пружини в алуминиеви тръби. Системата се контролира от KGM модула, от магнитния сензор и от LCPA модул (самия модул за ролката).

Ролката в момента се изтрелва нагоре, но не се връща автоматично. На диагностика излиза грешка KGM:
Roller-cover controller, fault, magnetic sensor, тествано в момента е:

Моторчета на държачи долна позиция - работят
Главен мотор за движение на горни палчета - работи, системата е смазана и раздвижена на ръка.
LCPA модул - сменен с нов (стария сигурно работи)
Магнит на самата ролка - не е размагнетизиран
Сензор (магнитен) в дясна кора - уж тестван, но тук не съм уверен в уменията си :lol:

Споменаха ми, че е възможно да се наложи смяна на KGM модула, но не е сигурно, че ще тръгне, не е сигурно, че е дефектен. Екстрата не е супер голяма и важна, но ме побърква, че не работи и най-вече, че не знам къде е проблема. Ако някой има идеи или се е сблъсквал с проблема и го е отстранил - ще съм благодарен да сподели. :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 198
Регистриран на: 24.07.2018
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: X1 Restyl,Suzuki Vitara,ATV-китайче
Мечтае да кара: Повече в гората и на сняг.
Детайли за колата: Вече има и 118d N47 в колекцията

Re: Автоматична ролка на багажник e61

Мнение от Denis yusein » 25 Ное 2020, 23:42

От теб разбирам че има такава опция , моята винаги е оставала горе и аз я прибирам с ръка .
Не съм я чакал.
При всички е61 ли го има или е опция.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.11.2016
Кара: e61 530d LCI
Мечтае да кара: X6 M50d

Re: Автоматична ролка на багажник e61

Мнение от banan4i » 26 Ное 2020, 12:22

Даже момчетата, които ми продадоха колата не знаеха. Реално ако си с хидравличен багажник, имаш и тази опция. Другия вариант е да се вгледаш в пистите отстрани - ако виждаш нещо като пружини - имаш. Именно затова е супер оскъдна информацията по темата... много малко хора изобщо знаят за съществуването. Аз разбрах докато ровех в нцс експерт и имаше опция automatic roller cover в HKL модула, която е активна - намерих две теми в нета, разгледах и се оказа, че имам, но досега се боря да я подкарам. Надявах се да видя кабела на магнитния сензор скъсан, но уви - здрав е.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.11.2016
Кара: e61 530d LCI
Мечтае да кара: X6 M50d

Re: Автоматична ролка на багажник e61

Мнение от banan4i » 28 Ное 2020, 13:37

Някой?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 324
Регистриран на: 19.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530d '09

Re: Автоматична ролка на багажник e61

Мнение от Malik » 28 Ное 2020, 17:31

Ти да видиш :shock:

И аз съм с хидравличен багажник, има ги въпросните пружини в релсите, но идея си нямах, че щората трябва сама да се връща.

Ще се радвам, ако успееш да го задействаш, та и ние да заблажим :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.11.2016
Кара: e61 530d LCI
Мечтае да кара: X6 M50d

Re: Автоматична ролка на багажник e61

Мнение от banan4i » 28 Ное 2020, 20:47

Ами, то май сам ще си отговарям на въпросите, но всичко ще пиша тук, та да е от полза :lol:

Днес пак се занимавах - изгубих си времето, общо-взето.
Реално от прегряване, излизане от пистата или блокиране на щората се задейства fail-safe, който блокира системата. След това трябва да се реинициализира, та се надявах това да се случи, но не.
Зарових се в иста - има си процедури за “Roller Cover”, пуснах всички тестове и диагностики, все още не работи. :no: Според Иста има прекъсната връзка между моторчето M237 и модула на дъното. Нямаше скъсани кабели, поне видимо. След като съм сигурен, че моторчето работи, раздвижил съм “пружините”, магнитчето в дясната капачка на тръбичката в щората не е разматнетизирано - следващата ми стъпка ще е да сменя магнитния сензор зад десния “trim”. Ако това не стане ще падне разглобяване и ще се наложи да прозвъня всички кабели.
Ако и това не стане ще сменим KGM модула в сервиза ми.

Ще пиша ъпдейти, когато има, междувременно ако някой знае нещо - да не си трае :D

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 97
Регистриран на: 12.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BWM e61 535d
Мечтае да кара: Валяк

Re: Автоматична ролка на багажник e61

Мнение от borke_ » 30 Ное 2020, 20:48

И аз не знаех, че имам така функция. Направо ме запали и още утре почвам да я "чегъртя", защото и аз си дърпам кората всеки път. Иначе намерих един форум дето обсъждат проблема: https://5series.net/forums/e61-touring- ... 091/page7/
Който иска да го прегледа, може да свърши работа на някой.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.11.2016
Кара: e61 530d LCI
Мечтае да кара: X6 M50d

Re: Автоматична ролка на багажник e61

Мнение от banan4i » 01 Дек 2020, 11:43

Дано намериш решението, сподели, после, при теб от какво е било.
Иначе - екстрата не е огромна, но си е удобна - особено ако вече си в трафика и видиш как не си я дръпнал и ти закрива 60% от прозореца :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2253
Регистриран на: 22.01.2007
Местоположение: В.Търново
Пол: Мъж
Кара: ...don`t drive fast, just fly low
Мечтае да кара: E36 M3

Re: Автоматична ролка на багажник e61

Мнение от BT9028BA » 03 Дек 2020, 13:31

Тука също има доста инфо

https://5series.net/forums/e61-touring- ... 091/page7/

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.11.2016
Кара: e61 530d LCI
Мечтае да кара: X6 M50d

Re: Автоматична ролка на багажник e61

Мнение от banan4i » 30 Яну 2022, 14:06

Здравейте коланги,

Най-накрая имах време да оставя колата за неопределен период в сервиз.
2 седмици стоя и оправиха доста неща, даже всичко.

В това число - кабелите между пета врата и купето (багажника) бяха сменени и от двете страни с готов комплект удебелени кабели. Моля се да изкарат поне 10 години, голямо приключение са :lol:

Та, след смяната на кабелите мислех, че тази щора ще тръгне, обаче - не тръгва… :shock:
В нета има разногласни мнения за позицията на водачите на щората. Някои казват трябва да са горе, т.е. при отваряне щората се изстрелва нагоре и при затваряне водачите слизат до долу, щраквайки я към държачите. След това се връщат обратно горе.

Защо не мисля, че трябва да са горе - защото от цялото това изстрелване, тези пластмасови водачи като нищо ще се счупят. Не съм сигурен, че някой би конструирал нещо по този начин - да има постоянни удари и увреждане на елементите.
Отделно, по-долу ще споделя клип, в който щората се освобождава и движи бавно до най-горна позиция, а след затваряне на багажника се връща в долна позиция бавно. Това изглежда доста по-умно и ако щеш - “луксозно”, все пак това е 5та серия :lol:

https://youtu.be/T9QhHaHz5Kk

Тоест, според това видео водачите са в най-долна позиция. Багажника се отваря, държачите се изместват освобождавайки двата края на щората. Водачите поемат щората и почват да се движат нагоре докато стигнат най-горна позиция. Затваряне на багажника и всичко по обратен ред….

Моите водачи в момента са най-горе, тествал съм да ги оставя най-долу, но по този начин щората изобщо не може да се отвори. След като съм 100%, че няма скъсани кабели вече, ще освободя мотора и ще сваля водачите.
Ако това не стане ще мога да пусна процедурата в иста отново и вече остават кабели между модула и мотора, самия мотор или магнитния сензор, който определя позицията на щората.

Поздрави!

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook