Зимни гуми за Х-моделите

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 33
Регистриран на: 18.05.2015
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: E83 X3 2.0d 2008г.

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от ChrisX3 » 17 Юни 2015, 21:11

@stocky, возията е субективно понятие, на един му харесва едно, на друг друго. Обаче си абсолютно прав че кефа няма цена, което е водещото в случая.
Принципно заради зимата в Ст. Загора ми беше чуденката, но като дойде и видя как е ще го мисля.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1533
Регистриран на: 20.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW X5 F15

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от rafa224 » 18 Юни 2015, 8:51

И да го пишем и говорим сега няма да можеш да решиш сега колега :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от slitter » 15 Сеп 2015, 9:34

Здравейте колеги, от две седмици имам Е70, 3.0d, twin turbo, произведено 10.2008 г. и тъй като все още опознавам колата имам няколко въпроса за гумите като предварително се извинявам, ако ви се сторят тъпи, но от е46 на е70 нещата са коренно различни.

Та колата е спорт пакет и доколкото виждам летните гуми, с които е обута в момента предните са по-тесни от задните, а ето и въпросите:
1. Търсейки зимни гуми трябва ли да спазя абсолютно същите размери на гуми - 245/40/20 отпред и 315/35/20 отзад или мога да сложа поне отзад нещо малко по-тясно без да се шашкат системите и да натоварва раздатките??? Всъщност ще съм благодарен да ми посочите възможни варианти на размери!
2. Тука разни разбирачи ми казват, че тъй като летните ми гуми са рънфлет трудно се намират места в София, които да искат да сменяват такива гуми, щото им се чупели машините понеже били много твърди за вадене и било по-добре да си търся гуми с джанти, които само да сменявам. Тва вярно ли е??? Ако да - коя гумаджийница не прави проблеми със смяна на подобни гуми...?
3. Отзад в багажника нямам ни резервна гума, ни крик, нито пък намирам компресор - това нормално ли е??? Препоръчайте ми кво да права, ако нещо се случи с някоя гума, да купувам компресори ли, да купувам пяна ли, особено, ако зимата премина на НЕ-рънфлет гуми... Изобщо кво се прави при тая ситуация и кви са опцийте и при зимни НЕрънфлет и при летни рънфлет??? Извинявам се, но не разбирам и малко рисковано ми се струва да пътувам така на дълъг път примерно.
4. Не на последно място въпрос седи и относно вида гуми - трябва ли да са еднакви отпред и отзад като шарка на гумата и еднакво износени, защото пак по информация на разни разбирачи това било много важно, щото се били натоварвали раздатките??? Това вярно ли е или са някви измислици-премислици, защото в момента летните гуми не са ми еднакви отпред и отзад, просто така дойде колата при мен и не забелязвам някви проблеми засега, нито светения на лампи, както и изразявам личното ми становище, че това са глупости, защото логически погледнато фабрично различната широчина на гумите отпред и отзад при спорт пакет независимо от шарката, че е еднаква хипотетично ги прави коренно различни гуми в поведението им на пътя, просто защото едните заемат по-голяма площ на асвалта от другите и това БМВ са го измислили, не съм го измислил аз така да бъде, тъй че кво толкова голямо значение има шарката и изтъркването все пак да чуя и вашето мнение...

Предварително благодаря!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 122
Регистриран на: 26.12.2012
Местоположение: България
Пол: Мъж

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от V8ka » 15 Сеп 2015, 10:50

:bowdown:
Последна промяна V8ka на 08 Мар 2024, 21:49, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1533
Регистриран на: 20.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW X5 F15

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от rafa224 » 15 Сеп 2015, 12:38

slitter написа:Здравейте колеги, от две седмици имам Е70, 3.0d, twin turbo, произведено 10.2008 г. и тъй като все още опознавам колата имам няколко въпроса за гумите като предварително се извинявам, ако ви се сторят тъпи, но от е46 на е70 нещата са коренно различни.

Та колата е спорт пакет и доколкото виждам летните гуми, с които е обута в момента предните са по-тесни от задните, а ето и въпросите:
1. Търсейки зимни гуми трябва ли да спазя абсолютно същите размери на гуми - 245/40/20 отпред и 315/35/20 отзад или мога да сложа поне отзад нещо малко по-тясно без да се шашкат системите и да натоварва раздатките??? Всъщност ще съм благодарен да ми посочите възможни варианти на размери!
2. Тука разни разбирачи ми казват, че тъй като летните ми гуми са рънфлет трудно се намират места в София, които да искат да сменяват такива гуми, щото им се чупели машините понеже били много твърди за вадене и било по-добре да си търся гуми с джанти, които само да сменявам. Тва вярно ли е??? Ако да - коя гумаджийница не прави проблеми със смяна на подобни гуми...?
3. Отзад в багажника нямам ни резервна гума, ни крик, нито пък намирам компресор - това нормално ли е??? Препоръчайте ми кво да права, ако нещо се случи с някоя гума, да купувам компресори ли, да купувам пяна ли, особено, ако зимата премина на НЕ-рънфлет гуми... Изобщо кво се прави при тая ситуация и кви са опцийте и при зимни НЕрънфлет и при летни рънфлет??? Извинявам се, но не разбирам и малко рисковано ми се струва да пътувам така на дълъг път примерно.
4. Не на последно място въпрос седи и относно вида гуми - трябва ли да са еднакви отпред и отзад като шарка на гумата и еднакво износени, защото пак по информация на разни разбирачи това било много важно, щото се били натоварвали раздатките??? Това вярно ли е или са някви измислици-премислици, защото в момента летните гуми не са ми еднакви отпред и отзад, просто така дойде колата при мен и не забелязвам някви проблеми засега, нито светения на лампи, както и изразявам личното ми становище, че това са глупости, защото логически погледнато фабрично различната широчина на гумите отпред и отзад при спорт пакет независимо от шарката, че е еднаква хипотетично ги прави коренно различни гуми в поведението им на пътя, просто защото едните заемат по-голяма площ на асвалта от другите и това БМВ са го измислили, не съм го измислил аз така да бъде, тъй че кво толкова голямо значение има шарката и изтъркването все пак да чуя и вашето мнение...

Предварително благодаря!


За зимата най- добрият вариан за гуми и джанти ти е 18 или 19 цолови с еднакъв размер гуми колега. Относно това дали да са рънфлет или не има цяла тема за и против. И двете имат предимства и недостатъци. Аз като взех джипа беше с летни рънфлет. Возията обаче ми се видя страшно твърда и некомфортна. Взех си зимни и летни обикновени, пяна, крик и едно резервно колело(патеричка) за багажника.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 144
Регистриран на: 26.04.2011
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: X3 E83 2.0d; 330xd e91; E36 325tds
Мечтае да кара: Е24 635CSi

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от dobrev3 » 15 Сеп 2015, 13:24

На шофьорската врата нали има стикер на който пише препоръчителните размери гуми спрямо различните цолажи. И зимата и лятото карам със един и същ размер и май не е като при леките коли лятото с по широки , а зимата по тесни. Какво ще кажете по въпроса дали пак е по добре с по тесни ? Иначе зимните са по твърди от летните винаги поне такова впечатление имам аз де
Едно БМВ и от 100 Гоулфа не го е страх!!!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1533
Регистриран на: 20.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW X5 F15

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от rafa224 » 15 Сеп 2015, 13:47

dobrev3 написа:На шофьорската врата нали има стикер на който пише препоръчителните размери гуми спрямо различните цолажи. И зимата и лятото карам със един и същ размер и май не е като при леките коли лятото с по широки , а зимата по тесни. Какво ще кажете по въпроса дали пак е по добре с по тесни ? Иначе зимните са по твърди от летните винаги поне такова впечатление имам аз де

Да размерите ги пише на вратата. Аз говорех за цолажа, твърди се, че зимата са най стабилни с 18 цолови. Тия широки джапанки на 20-21 цола не са много надежни за зимата. Аз специално съм с 19ки 255/50/19 и съм много доволен. А доколкото зная зимната гума е по-тежка, но по-мека от лятната. Летните са по твърди, но може и да греша.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от slitter » 15 Сеп 2015, 19:54

Благодаря Ви за отговорите... От личен опит - зимите са с доста по мек каучук от летните, винаги със зимна гума возията е доста по-мека. Ще видя кво ще правя с тия гуми, на мен също ми се струва, че на 18 или 19 цола ще е доста по-добре, както и цените на гумите ще е доста по-добра... :) Е70, Е700, Е7000 малко ми писна да ме разглеждат навсякъде като ходеща касичка. Май и аз ще мисля за вариант джанти с 18 цола + крик и резервна гума и пяна. Поздрави на всички ви и безаварийна зима Ви пожелавам.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1533
Регистриран на: 20.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW X5 F15

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от rafa224 » 15 Сеп 2015, 21:52

slitter написа:Благодаря Ви за отговорите... От личен опит - зимите са с доста по мек каучук от летните, винаги със зимна гума возията е доста по-мека. Ще видя кво ще правя с тия гуми, на мен също ми се струва, че на 18 или 19 цола ще е доста по-добре, както и цените на гумите ще е доста по-добра... :) Е70, Е700, Е7000 малко ми писна да ме разглеждат навсякъде като ходеща касичка. Май и аз ще мисля за вариант джанти с 18 цола + крик и резервна гума и пяна. Поздрави на всички ви и безаварийна зима Ви пожелавам.

Свиквай с това, че ще те разглеждат като ходеща касичка колега :D В БМВ също продават комплект резервно колело и крик. Мисля, че беше петстотин и нещо лева. Другият вариант ти е от някой гумаджия или от автоморга. От там ще намериш за около стотина лева, става и от Е53 с лека корекция.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10484
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Leon » 16 Сеп 2015, 20:53

18 с еднакви гуми - съчетаваш практичното с полезното за портфейла ;) И даже ще останат пари за един уикенд в Париж с жената :mhihi:
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 144
Регистриран на: 26.04.2011
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: X3 E83 2.0d; 330xd e91; E36 325tds
Мечтае да кара: Е24 635CSi

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от dobrev3 » 19 Сеп 2015, 7:24

Ходещa кaсичкa - хaресa ми товa определение. :DВеднъж ми се нaложи дa купя 2 нещa от кaуфлaнд a нa пaркингa имa aвтомивкa и викaм aйде нa бързо дa я оплaкне , че тaмaн се бях върнaл от път и нa сутринтa пaк зaминaвaх и остaвям я и му кaзвaм сaмо отвън дa я измие и в този момент ми кaзвa "Бaте бaте виж къф хубaв джип кaрaш, пaри имaш, дaй дa ти я измием и от вътре" :D Инaче Рaфa може и aз дa се бъркaм зa твърдосттa , че то преди колко месецa бях със зимни гуми зaбрaвил съм кaк возят , ей сегa октомври ноември ще си припомня. A дa ви питaм вие когa сменяте гумите , чaкaте Емо Чолaков дa съобщи зa евентуaлнa зимнa обстaновкa или изпревaрвaте събитиятa
Едно БМВ и от 100 Гоулфа не го е страх!!!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1533
Регистриран на: 20.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW X5 F15

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от rafa224 » 19 Сеп 2015, 22:00

dobrev3 написа:Ходещa кaсичкa - хaресa ми товa определение. :DВеднъж ми се нaложи дa купя 2 нещa от кaуфлaнд a нa пaркингa имa aвтомивкa и викaм aйде нa бързо дa я оплaкне , че тaмaн се бях върнaл от път и нa сутринтa пaк зaминaвaх и остaвям я и му кaзвaм сaмо отвън дa я измие и в този момент ми кaзвa "Бaте бaте виж къф хубaв джип кaрaш, пaри имaш, дaй дa ти я измием и от вътре" :D Инaче Рaфa може и aз дa се бъркaм зa твърдосттa , че то преди колко месецa бях със зимни гуми зaбрaвил съм кaк возят , ей сегa октомври ноември ще си припомня. A дa ви питaм вие когa сменяте гумите , чaкaте Емо Чолaков дa съобщи зa евентуaлнa зимнa обстaновкa или изпревaрвaте събитиятa

Това е Божа работа :D Зависи от времето. Специалистите препоръчват използване на зимни гуми при температури под 7°C независимо дали има сняг. Ето малко инфо- http://info.promogumi.bg/Tips/?NewsId=38

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 144
Регистриран на: 26.04.2011
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: X3 E83 2.0d; 330xd e91; E36 325tds
Мечтае да кара: Е24 635CSi

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от dobrev3 » 20 Сеп 2015, 17:51

Аз си имам всяка година някакъв график за гумите но все пак викам да ви попитам :D Иначе миналата година ако се сещате края на Октомври нещо от сорта на 25 си заваля хубав сняг и аз съвсем случайно предния ден ги бях сменил и се почувствах късметлия, че няма да вися в навалицата по гумаджииниците :D
Едно БМВ и от 100 Гоулфа не го е страх!!!
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 3.01.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от armani78 » 26 Сеп 2015, 21:45

1. Търсейки зимни гуми трябва ли да спазя абсолютно същите размери на гуми - 245/40/20 отпред и 315/35/20 отзад или мога да сложа поне отзад нещо малко по-тясно без да се шашкат системите и да натоварва раздатките???


Колега,такъв размер дето си посочил, е НЕДОПУСТИМ :nono: !!! Мисля че за 20-ки спорт пакет ,предните са 275/40/20 и задни 315/35/20 За първи път чувам такава комбинация.Нищо ли не ти светка по таблото/тракшъни/?? Според мен предните са сложени колкото докато се продаде колата... :dunno:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 837
Регистриран на: 1.08.2006
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: bmw e53 3.0d 218hp '04
Мечтае да кара: bmw x5 '11

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от don_mimo » 30 Сеп 2015, 5:00

здравейте,
дойде време за зимни гуми ,но аз все още се колебая дали 235/65/17 или 255/55/18 ... като цена нямат кой знае каква разлика... в момента съм с 255/50/19 отпред и 285/45/19 отзад.... не знам за зимата ,кое ще е по-стабилно и по проходимо. живея в Русе и тук не е като да няма снегове и ледове... става въпрос за х5 е53. ще съм благодарен ако дадете съвет дали 17 или 18 цола са по-подходящи.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook