Шум след смяна на джанти и гуми

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 21.07.2023
Пол: Мъж

Шум след смяна на джанти и гуми

Мнение от snp5h » 21 Юли 2023, 12:53

Здравейте! Нов съм във форума и съжалявам ако темата не е на мястото си или има подобни такива(опитах се да намеря дискусия за подобен проблем, но без успех).

Колата е Х5 Ф15, преди около месец си поръчах нови джанти 21" (Concaver), като съвсем не подозирах, че трябва да внимавам с избора на гуми, влезнах онлайн и поръчах гуми Gripmax 325/30/21 задни и 285/35/21 предни. Почнах да усещам едно виене след 30-35 км/ч (не звучеше като да е шум от гумите). След като рисърчнах онлайн, имаше много съвети за смяна на маслото и рекалибриране на раздатката, което направих, но без промяна.

Майстора ми ме посъветва да сменя гумите, като вече исках да си взема такива с БМВ хомологация(Дънлоп или Пирели), но майстора ми каза че някой негов клиент карал със същият размер китайски на Е70 и нямал проблем... казано така реших да им дам шанс. Преди да бъда нападнат, че си взимам евтини гуми ще вметна, че не карам с 300 и карането ми е само градско.

След смяната на гумите, по начало си помислих че проблема е решен, тъй като шума на 30км/ч изчезна. Реших да направя тест с по-висока скорост и установих че при 90-100 км/ч пак се чува въпросния шум/виене(особено осезаем е след като оставя колата да намаля сама, някъде от 105 до 90 км/ч).

Махнах предпазителя на раздатката с цел да изолирам проблема и да знам, че има общо, но при горепосочената скорост пак се чуваше мистериозното виене. Също така изключвах от скорост в движение, което също не променяше нищо.

Майстора вдигна колата на подемника, като качи единия от помощниците си горе, който включи на скорост и подаде на няколко пъти леко газ(това не знам колко е здравословно), та по този начин установихме че задния диференциал е доста шумен, аз също го чух. Но това което няма логика, е че шума се чува сякаш отпред.
Тук е момента да кажа, че връщайки старите 19" джанти(всичките еднакви и достатъчно грозни, че да не искам да ги върна) проблеми няма.

Искам да помоля за насока, мнение, тъй като не знам дали купувайки 3-ти комплект гуми(този път разбира се правилните такива) ще реши проблема ми.
Ако някой има предположения на база на изложената симптоматика, ще е от полза.

Благодаря ви за отделеното време! :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 144
Регистриран на: 29.04.2009
Местоположение: с.Владая
Пол: Мъж
Кара: Е36 325 тдс
Мечтае да кара: настрани
Детайли за колата: Само шпер.

Re: Шум след смяна на джанти и гуми

Мнение от mitio ochite » 22 Юли 2023, 10:57

Спортпакета не е ли по удачно да е 325/30 и 275/35 -така прави 1,2мм разлика в диаметрите, вместо 2,2мм?

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 21.07.2023
Пол: Мъж

Re: Шум след смяна на джанти и гуми

Мнение от snp5h » 22 Юли 2023, 11:22

mitio ochite написа:Спортпакета не е ли по удачно да е 325/30 и 275/35 -така прави 1,2мм разлика в диаметрите, вместо 2,2мм?


Мисля че това са размера гуми, които препоръчва производителя. Ето тук имам един сорс, на който мисля, че може да се вярва.
https://www.wheel-size.com/size/bmw/x5/f15-2013-2018/usdm/#trim-iii-f15-2013-2018-xdrive35i--300

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 51
Регистриран на: 9.08.2012

Re: Шум след смяна на джанти и гуми

Мнение от Vlado_L » 04 Авг 2023, 23:21

Карал съм E71 с този размер и не съм имал ядове
285/35R21 105Y XL rf P ZERO
325/30R21 108Y XL rf P ZERO

Потребител
Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 19.05.2010
Пол: Мъж
Кара: E60 530i
Мечтае да кара: M6

Re: Шум след смяна на джанти и гуми

Мнение от thbsilver » 12 Сеп 2023, 13:44

Здравей
Аз имам подобен проблем
Мойте гуми са
295/30 22 предни
335/25 22 задни
Не съм сменял джантите а само поставих нови гуми като задните са Континентал а предните Китайски същите размери.
Шума който чувам е подобен на шум от лагер.
След разпитване тук там ми казаха че не е от раздатката, но никой не може да каже от къде е докато не се провери. На мен не ми се иска да почвам да я карам от един сервиз на друг затова дойдох във форума.
В моя случай най вероятно китайските гуми не са много прецизен размер, дори изглежда че имат много по дълбок грайфер, но като замеря диаметъра излизат с 1мм по малки което ме кара да мисля че не е в тях проблема.
Моля те да споделиш ако откриеш какъв е проблема, аз ще пиша ако го открия преди теб. Междувременно и двамата с колегата ще сме благодарни ако някой помогне
Много хора, малко човеци.
Но само един верен другар BMW!

Потребител
Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 19.05.2010
Пол: Мъж
Кара: E60 530i
Мечтае да кара: M6

Re: Шум след смяна на джанти и гуми

Мнение от thbsilver » 03 Ное 2023, 9:30

Моят проблем е решен.
След смяна на още 2 чифта предни гуми, за проба, се убедих че не е раздатка защото с едни от тях колата започна да се тресе при потегляне което означава че раздатката работи нормално.
Сега съм с Континентал на всички колела.
Сходимостта на колелата беше много зле и след като я оправих забелязах промяна в шума в положителна посока, което автоматично ми подсказа че е лагер. Предел ляв в моя случай. Смених го и колата заспа на пътя.
На мен ми беше невероятно да мисля че е лагер защото колата е на 60К километра, но явно му е дошло времето предварително.
Сега и сменям маслата на диференциали, раздатка и скорости и се надявам да продължава да ме радва още дъъъълги години.
Желая успех на колегата с неговия проблем.
Много хора, малко човеци.
Но само един верен другар BMW!

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook