За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 01 Окт 2014, 8:13

Отдавна се каня да напиша нещо по темата за децата, защото отношението ни към тях ме провокира от повече от година. Може би катализаторът наистина да го направя се оказа историята, на която станах свидетел, а сигурен съм и много от вас също, как след кратка препирня и сръдня, очевадно малко дете се качва на предната седалка на автомобил без колан дори. Може би беше друга история - как на косъм избегнах един сив ситроен докато пресичах на пешеходна пътека (гърбица) в Слатина, а на шофьорската седалка, в скута на баща си седеше малко момче, което 'управляваше' автомобила. А в крайна сметка може би е факта, че всяка сутрин, докато карам и оставям едното от децата ми на училище, виждам огромния брой автомобили без детски обезопасителни средства... Законът е категоричен в тази си част, а някак си ми се струва, че ние доста го неглижираме, което е странно , защото всъщност знам, че всеки го е грижа за детето му много повече отколкото за самия него.
За съжаление новините от днес са свързани с неприятна статистика:
Обезпокоително се увеличава и броят на загиналите деца, които пътуват в автомобилите на родителите си.
- в автомобилите на РОДИТЕЛИТЕ си!!! (заглавието е от Днес.бг: http://www.dnes.bg/stranata/2014/09/30/ ... tia.240525).
Не желая да съм морален съдник на никого и естествено много ми се иска никой никога да не разбира на практика защо е трябвало да вози детето си използвайки система за обезопасяване! Побеснявам, когато видя на пътя дете, което се вози изправено между двете задни седалки, майка с бебе на предната седалка или само дете отпред, та и без колан. Иде ми да кажа на тези хора: "Вие може и да сте най-внимателните шофьори на света (което в повечето случаи хич не е така), но на пътя има и други, които не мислят, стават и грешки и никой, никога не е застрахован..."
Хора, детските седалки, кошници и кресла не са кой-знае колко скъпи, но спасяват много ценни животи, да не говорим, че са задължителни. Ако има някой, който не може да си позволи - ето аз примерно имам бебешко кошче, което съм използвал не повече от 5 пъти и съм готов да го подаря с радост на човек, на когото би било полезно!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от zvetiko » 01 Окт 2014, 9:17

Да, това с дете в скута е направо престъпление. Дете на предната седалка или между седалките- също. Само не съм съгласен за прословутата детска седалка- ако детето е съвсем малко, ясно е, че не може без нея, освен това се намира ниско долу и предната облегалка я блокира при всички случаи. Става въпрос за по-големите деца. По едно време имаше кампания против тези столчета и доста клипчета как детето заедно със седалката излита към предното стъкло. Лично на мен не ми харесва и високата точка, на която се намира детето седнало в столчето- според мен е много по-малко защитено, в сравнение с това да се намира на стандартната седалка с колан. Да кажем при една тежка катастрофа, смачканата ламарина на тавана може да разбие главата му, докато аз се намирам поне с 50см по-ниско от него. Катастрофирал съм със 160км/ч и може би ме спаси това, че седалката ми винаги е максимално долу и легнах по средата на колата. Сега всеки път като слагам малкият в столчето и като гледам главата му на няколко пръста от тавана се усещам повече от неудобно- ще изчакам да им мине кампанията и отново ще го сложа на седалката.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 01 Окт 2014, 9:32

Това, което сте написал определено дава поводи за размисъл. Струва ми се, че повечето от седалките имат посочени в упътването ограничения за ръст/ килограми, но не съм сигурен. Абсолютно съм съгласен с Вас, че трябва да се влага и малко мисъл/съобразяване с конкретни обстоятелства при използването на каквото и да е!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от bmw325tds » 01 Окт 2014, 9:38

.
Последна промяна bmw325tds на 04 Авг 2016, 10:57, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от Gqbriel » 05 Окт 2014, 15:07

zvetiko написа:Да, това с дете в скута е направо престъпление. Дете на предната седалка или между седалките- също. Само не съм съгласен за прословутата детска седалка- ако детето е съвсем малко, ясно е, че не може без нея, освен това се намира ниско долу и предната облегалка я блокира при всички случаи. Става въпрос за по-големите деца. По едно време имаше кампания против тези столчета и доста клипчета как детето заедно със седалката излита към предното стъкло. Лично на мен не ми харесва и високата точка, на която се намира детето седнало в столчето- според мен е много по-малко защитено, в сравнение с това да се намира на стандартната седалка с колан. Да кажем при една тежка катастрофа, смачканата ламарина на тавана може да разбие главата му, докато аз се намирам поне с 50см по-ниско от него. Катастрофирал съм със 160км/ч и може би ме спаси това, че седалката ми винаги е максимално долу и легнах по средата на колата. Сега всеки път като слагам малкият в столчето и като гледам главата му на няколко пръста от тавана се усещам повече от неудобно- ще изчакам да им мине кампанията и отново ще го сложа на седалката.

За едно си прав,наистина си много по ниско,факт ако се смаже тавана - недай си,може да стане голяма беля...
Но,детско столче,ще литне напред особено ако е isofix ама друг път,това може да е само с дефект или неправилно монтиран стол..обзалагам се.
Както колите,така и тези столчета минават ADAC и IRS и т.н ..отделно,съдейки по нашите коли,столче се избира спрямо автомобила,а не според красотата му..
Малката е на 1.6год,в стола седи все дно си в седалка тип - корито,самата седалка е доста дълбока,страниците са с side protection,седалката е толкова стегната,че аз не мога да я мръдна и см..факт аз не мога да симулирам Няколко g и то отрицателно и все пак..
Незнам,само колко големи деца визирате,другото е коланите за възрастни без стол,на каква височина трябва да е за да не го смаже колана ,през вратът?Докато 5 точков от стола,ако е стегнат,ще го държи без да го нарани особено и това не е маловажно,последно скоростта,стила на шофиране,сигурността на автомобила - винаги с много наум,никой не е застрахован от грешки и идиоти на пътя..
Пример - днес ,на абсолютно празен Пушкин един олигофрен с Астра комби,просто си влезе срещу мен,нашия си говореше по телефона,дори и не отби,никаква реакция - пътя е негов - това е!
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 17 Окт 2014, 9:23

Мда - трябва да избираме столче за децата така, както примерно си избираме каските с колегите, които обичат да карат мотори - да се гледа стандарта за безопасност, който покриват - DOT, SNELL и т.н., а категорично не по външен вид. ISOFIX системата също е продукт на дълги изпитания, така че можем да и се доверим! Тези неща спасяват детски животи! И естествено накрая, но не по важност - ДА СЕ ПАЗИМ на пътя. Веднага давам пример - всеки ден карам децата ми на училище по Драган Цанков и после по Графа и естествено минавам кръстовището с моста с 'Евлоги Георгиев' - е който е минавал знае, че ако ще продължаваш направо, трябва да си в средната лента на 'Драган Цанков', а после да минеш в най-дясната защото само тя дава право да се кара напред - другите две са за ляв завой само. Какво се получава всъщност - първо трябва да се пазиш от тарикатите, които от лентата за десен завой си карат направо - сигурно щото така им е по-лесно - а само след 15ина метра трябва да се пазиш от тарикатите, които си карат направо от лентата за ляв завой, а пък там, ако те ударят, понеже вече са се и позасилили, ще те хвърлят директно върху пешеходците, които винаги са доста там... Такива ми ти работи - примери, сигурен съм всеки има от собствената си практика хиляди, за съжаление.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 07 Яну 2015, 16:20

Новина отскоро (от днешно решение на правителството), от която ще цитирам отбрани най-важни според мен части:
Затягат се мерките за возене на дете в колата - детското столче трябва да се слага в положение, при което детето гледа назад, докато е на възраст до 15 месеца.Досега така се возеха бебетата до 9 месеца...С промяната се включва изпитване на системите за обезопасяване и при страничен удар.
Досега са изпитвани при челен удар и при удар отзад.
Изпитванията ще се правят и с нов вид манекен, който представлява по-добре детското тяло и увеличава надеждността на получените резултати.
Освен на данните за нараняване на гръдния кош, анализ ще се прави и на нараняванията на главата и на врата.


Мисля си обаче, че каквито и колкото и изисквания да има, докато пътните полицаи не покажат, че взимат детската безопасност много насериозно, всичко е лишено от смисъл. Последните ми впечатления свързани с пътуването по празниците са, че огромната част от децата се возят не само без изискваните от закона седалки, а и изобщо без колан. Бебетата пътуват в ръцете на майките си, най-често на предната седалка и т.н. Дори 'катаджията', който седи пред училището, където учат децата ми, за да поддържа реда въобще, ама въобще не гледа кое дете как пътува... Защо? Не мога да си обясня... не мога!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от Gqbriel » 08 Яну 2015, 8:09

Факт е,че голямата грешка е в родителите.Ако сами не преценят,че за безопасността на тяхното двте са всички тези мерки,само солидна глоба но наистина солидна ще им влее разум в главите.



Sent from nokia 6310
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 08 Яну 2015, 11:34

Gqbriel, абсолютно съм съгласен с теб за солидната глоба - родители, които не осъзнават дори отговорността си, трябва да бъдат сериозно 'разтърсени', за да се събудят. Признавам, че не съм наясно (въпреки, че веднага ще поправя грешката си), какви точно са глобите при подобни нарушения на пътя, но ако не е нещо като акт, подозирам, че и събираемостта би била доста ниска...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от Gqbriel » 08 Яну 2015, 15:40

boris_m написа:Gqbriel, абсолютно съм съгласен с теб за солидната глоба - родители, които не осъзнават дори отговорността си, трябва да бъдат сериозно 'разтърсени', за да се събудят. Признавам, че не съм наясно (въпреки, че веднага ще поправя грешката си), какви точно са глобите при подобни нарушения на пътя, но ако не е нещо като акт, подозирам, че и събираемостта би била доста ниска...

50 пари е глобата...с две думи нищожна е,според мен и глобите за превишена скорост,пресичане на червено и т.н трябва да са х2 когато в колата има дете,прекалено много деца си отидоха ,поради идиощината на родителите си зад волана :banghead:

Наскоро ми се случи,в Бургас една майка с Е46 330хи комби (от типа нацупена съм,мъжа ми ми е купил мощна кола и аз се правя на мъж и съм велика) реши,че ще ме затваря на една права и ще се гоним - е не уцели човека,НО по интресното,понеже разстоянието до пешеходната пътека на голям булевард (това е 8 сутринта,детето отзад се разкарваше все едно е в надуваем замък) беше кратко,в момента в който и показах,че няма да има късмет пуснах газта и намалих на 50/60 - тая кофла прелетя със 140 през пешеходна пътека в града (това се случва малко преди Кашмир)...ами какво да ви кажа,ако тоя дебил набие спирачки тва дете ще литне отпред,а недай си боже да се наложи рязка невра...
Лошото е ,че тези станаха много ,идва им самочувствието че са големи шофьорки - а меко казано са далече.. :censored:
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 09 Яну 2015, 17:28

Мда, откъдето и да го погледнеш е много неразумно да се 'доказваш' зад волана по пътищата, които са за всички, особено пък с дете в колата, необезопасено по никакъв начин! Да не говорим, че дори и да си най-внимателния шофьор, пак има шанс някой идиот да те 'подпре' отнякъде и тогава дори при лек удар, последствията за деца без съответната защита да са сериозни. Колкото и да ми се ще да съм сдържан, при подобни случки не мога да не тегля наум по една на подобни типове... Ще ми се освен новите законови мерки да видя и нещо на практика, което пък да доведе до съответните промени в поведението на БГ шофьорите. В мисленето е ясно, че няма да стане в близките десетилетия. :)

Gqbriel, ако бяхме в друг форум, сигурно щяха да те посъветват колегите в подобни случаи да не обръщаш внимание 'на тия с беемветата', като щеше да има и сериозен брой квалификации по техен т.е. наш адрес. :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 24 Яну 2015, 12:56

Във връзка с поредната неприятна новина се сещам, че ние като родители и хора, които возят деца в колите си би следвало да проявяваме малко повече разум и грижа и за чуждите деца, именно, когато сме зад волана. Иде реч за инцидента от 21.01, когато майка и детето и бяха блъснати на пешеходната пътека при Ректората (ул. 'Шипка' и бул. 'Васил Левски'). Слава Богу, нищо сериозно явно, но на колко от нас им се е случвало като спрем на пешеходна някой зад нас без изобщо да намалява да пробва да мине - отляво, отдясно - откъдето има пролука, все едно, че ние сме спрели просто ей така - за кеф. :(
Имаше по форумите доста мнения за тази точно пешеходна пътека, но аз смятам, че дори да е неудобна или на неправилното място, всеки знае, че тя е именно там и е редно да понамали като се приближи до нея, както между другото и преди всяка пешеходна пътека.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 16.07.2014
Местоположение: Tullamore
Пол: Мъж
Кара: F30 & E46
Мечтае да кара: Вoeing 787 Dreamliner

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от SH3M37A » 26 Яну 2015, 21:06

Знаете ли ? Чудя се на кое се дължи факта ,че в България за да вземеш книжка полагаш усилия за да научиш доста голям набор от въпроси на листовките , после полагаш и кормуване.След което вземаш книжка. Знаем ,че много хора си купуват книжки или намират други средства за получаването им.Но все пак не е лесно да я вземеш ,ако си пълен бездарник зад волана и грам нищо не знаеш.Много хора карат и без тях и през изминалите години е имало не малко инциденти . Безотговорното ни поведение ,като пешеходци ,шофьори или дори седящи на пасажерската седалка или отзад в автомобила.
На колко от вас приятел им е дърпал ръчната изненадващо докато карате ? На колко от вас приятелките им , жените са ги разсейвали по-време на шофиране ?На колко от вас приятели познати ,които стоят отзад са им били чумбери или по някакъв начин са ви разсейвали докато карате ? Безотговорното говорене по телефона ? И още и още фактори ,за които никой ама никой не обръща внимание . Не само шофьора трябва да е отговорен ,но и хората с него.
Защо го писах това с книжките . Понеже имам възможността да сравня две държави една ,от които е България.Тук книжка взема всеки навършил 16 години след положен теоретичен изпит !!! С огромни ограничения естествено.
Но хората карат внимателно не бързат въпреки по високите ограничения извън града.Отговорни са в много отношения.Не се напрягат един друг на пътя с клаксони ,псувни и прочие .

Винаги ме е било страх ,когато карам в България .... ВИНАГИ .. Имам навика при преминаване през пешеходна пътека да се огледам още отдалече да видя дали някой няма да скочи на пътя да пресича . Винаги спирам и пускам не само пешеходци ,но и давам предимство на автомобили .И ВИНАГИ АМА ВИНАГИ отнасям псувня , клаксон и средни пръсти . Дори един път се стигна до бой ?
На пешеходна пътека особено на път с две ленти в едната посока спирам по средата за да мога да препреча пътя на някой тиквеник . Случвало ми се е да викам от колата на пешеходци да спрат понеже виждам на задното огледало как колата не спира и си профучава покрай мен без да мисли и да си зададе поне въпроса защо съм спрял !

В България много голяма част от законите политиците или там тиквите ,които го предлагат понеже го има в цивилизованите държави ,не го предлага така ,както е закона ,а го тълкува по свой си дебилски начин !
Деца до 7 годишна възраст трябва да са на столче с определени размери поради факта ,че задните колани не се регулират и има вероятност да обесят детето . Затова са столчетата . Големите столчета ,които са за деца до 2 годишна възраст може би 3 мога да ползват високо столче дори и на предната седалка след изключването на бега в обратна по посоката на движение посока.
Не съм родител но имам по малка сестра и съм я возил не един път със столче и т.н.

Не знам как е закона в България ,но явно нещо куца освен безотговорността на родители , шофьори и всякакви тикви по пътя в коли и без коли.

Жалко ,че за побой , кражба се лежи в панделата ,а за убийство си ходиш свободно по улиците трепеш газиш още хора докато ти дойде присъдата ,ако дойде.
Осакатяваш хора и си свободен ....

Хванат с алкохол - ЗАТВОР !
Хванат с наркотици зад волана - ЗАТВОР !
Хванат да говори по телефона - 1 година без книжка !
Хванат без колан - Солена глоба за човека без колан без значение шофьор пасажер и т.н.
А за родители дето се отнасят така с децата си лишаване от родителски права - това е крайно ,но нека детето си расте живо и здраво .

А още повече за тези родители дето пребиват децата си или ги пребиват до смърт ,като този изверг дето даваха днес по нова - СМЪРТ !

Няма нищо по важно от човешкия живот и по крехко от детския !


Но за жалост живеем в една разпусната разпасана държава ,в която е няма невъзможни неща !
Деца загубили се в планина - вдигнали цялата полиция ,пожарна ,спасителна служба дори хеликоптер за тяхното издирване - Плащат за това
Някакъв си политически палячо дето го издирваха сума и служби в България ,че и в чужбина и накрая се прибра все едно нищо не е станало - Безплатно ...... :banghead: :banghead:


Ще допълня един клип ,който говори много не само за родителите ,но и са останалите шофьори дето са сами в колите си :

https://www.youtube.com/watch?v=bvLaTupw-hk
Живи и здрави и безаварийно
Изображение
Изображение

Е36 - 1998
Е46 - 2003
F30 - 2016

За руснака всичко, което трябва да се прави с гаечен ключ по-малък от номер 24, си е чиста нано-технология!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 28 Яну 2015, 13:19

Досещам се коя е тази държава, където и 16 годишните карат, НО с придружител, не в тъмните часове от деня и т.н. ограничения. Случвало се е мой познат, младеж, да кара с майка си така и хора, които са забелязали доза несигурност в шофьора да повикат полицията, която пристига изненадващо бързо :) И на мен ми е правило впечатление по-внимателното шофиране, зачитането на другия, уважението и т.н. Не, че няма и там изроди, НО съм се чудил, защо не можем примерно да вземем добрия пример, а винаги се стремим да 'омаскарим' и другите, да ги свалим на нашето ниво, един вид: 'Абе к'во ми говориш, знам ги аз тия, нали и те......' и т.н. - малко като вица за казана на българите в ада. :)
Относно книжките и кой как се сдобива с такава ще цитирам една новина, която доби популярност в почти всички медии тези дни: " Бившият зам.-шеф на ДАИ-Пазарджик Тодор Грочев не е теглил заплатата си 10 години, а се е издържал от подкупи..." - описани са исканите незаконни такси и т.н. Как да коментираме, та този човек не е работил сам там - колко книжки са дадени за период от 10 години и колко от тях са базирани на реални умения??? И примерно дали само той в България на подобен пост е вземал подкупи, а? Няма смисъл да си отговаряме въобще... И как за 10 години хората, които са имали вземане-даване с този тип не са дали гласност на това, което се случва? Не изключвам и варианта, при който някой се е опитал, но всичко е било потулено с помощта на други 'наши хора'. Темата може да стане много, много дълга...
И после как да не те е страх да караш в България? Нали всеки втори знае няколко основни неща, а другите си ги интерпретира по негов си начин??? Естествено, че и на мен, подобно на колегата с горното мнение ми е дори супер притеснено и особено като съм с децата.
Относно наказанията съм съгласен да са строги и дори супер строги при рецидив. Проблем е обаче дали някой си дава зор да следи за изпълнението на наложени наказания...
Да добавя само, че видеото, този вид 'социална реклама' е страхотно!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 11 Мар 2015, 13:09

Отнасям се с огромно одобрение към текущата (поредна) акция на КАТ: Специализирана полицейска операция по метода на широкообхватния контрол TISPOL за периода 09.03.2015-13.03.2015 за обезопасителни колани, детски обезопасителни колани, каски и ЗДвП! По-често определено е по-добре, въпреки, че реален ефект сред родителите не виждам, но и разбирам, че е необходимо време за да се дисциплинират някои водачи. Иначе от личен опит пред училищата си е все същото - специалните седалки са не повече от 50%, деца, които явно са малки се возят на предните места в автомобилите и така... Кофти е, че хората разчитат на правилото проба-грешка, когато става въпрос за сигурността на децата им.

Малко странно - сигурно 80% от постовете тука са мои. :) Добре поне, че мненията в този подфорум не се броят, че да не обвинят модераторите в неистово желание за трупане на постове! :)

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook