За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 16.07.2014
Местоположение: Tullamore
Пол: Мъж
Кара: F30 & E46
Мечтае да кара: Вoeing 787 Dreamliner

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от SH3M37A » 11 Мар 2015, 20:06

Колега темата е сериозна и то не малко и активните хора ,които биха я коментирали би следвало да са повече от хората ,коментиращи темата " Изгоря ми крушка ,но не знам коя " .
Както казах никой не обръща внимание на тези дребни детайли ,на които трябва да им се обърне внимание .Полицията в България е повече от армията и смело мога да кажа ,че си е полицейска държава.Но джигита по улиците лети с колата трепе хора и пак кара без присъда .
Не знам ,кое е извратеното в случая :
Някакъв си селянин решил и убил момиче 2-3 години затвор
Някакъв си митничар с баща съдия и не знам си кви роднински връзки в правната система прегазва майка с дете и условна присъда ??


За децата то .... с оглед какво става из държавата ,те не са последна дупка на кавала ми даже не се нареждат на кавала ...

Има нещо сбъркано в цялата работа ,но къде ?

И в чужбина не е розово не са непреклонни пред подобно деяния - търпиш си наказанието без значение дали си бай х*й или някаква важна клечка. Защото обикновения гражданин го изисква и раздухва по медиите !
Изображение
Изображение

Е36 - 1998
Е46 - 2003
F30 - 2016

За руснака всичко, което трябва да се прави с гаечен ключ по-малък от номер 24, си е чиста нано-технология!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 30 Мар 2015, 8:21

Нещо важно, според мен, свързано с безопасността и новото часово време, по което се движим вече. Цитирам лекар кардиолог (д-р Сотир Марчев), който говори сутринта по една от популярните телевизии:
Според него, следствие от смяната на времето са и пътните произшествия – само вчера има три тежки катастрофи, довели до човешки жертви и това няма да е единичен случай.
Кардиологът посъветва родителите да не пускат децата си сами на училище и да ги придружават поне в следващите няколко дни, тъй като рискът да попаднат в пътно произшествие e голям.
"Шофьорите, които са недоспали, често предприемат необмислени маневри и изпреварвания, затова карайте по-бавно, за да нямате проблеми", посъветва Марчев.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8317
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от vicho » 30 Мар 2015, 15:24

Като се сетя как сме се возили 8 човека в трабанчето на баща ми и ме хваща страх.... :dunno: :paranoid: :paranoid: :paranoid:

Родителите (4-ма), брат ми и братовчедка ми на по 9-10 години и ние с братовчед ми на по 3-4 годинки из цялата търпана. Сещам се и за няколко случая в които съм се возил в багажника на трабанчето, като бях на 5-6 :shock: :banghead:

Иначе безотговорни родители колкото искаш... не ценят живота на децата си, камо ли собствения!

Тъпо племе сме!
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от bum_bum » 10 Апр 2015, 13:02

Мойто столче днес се изплати стократно. Въпреки ниската скорост и наглед никакви предпоставки за ПТП белята е станала за секунди тъй че ползвайте столчетата и затягайте коланите. Няма значение от условията и продължителноста на пътуването.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 17 Апр 2015, 9:10

Много ще се радвам ако горния пост попадне пред очите на възможно най-много хора!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2643
Регистриран на: 22.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от Kris » 17 Апр 2015, 9:41

vicho написа:Като се сетя как сме се возили 8 човека в трабанчето на баща ми и ме хваща страх.... :dunno: :paranoid: :paranoid: :paranoid:

Родителите (4-ма), брат ми и братовчедка ми на по 9-10 години и ние с братовчед ми на по 3-4 годинки из цялата търпана. Сещам се и за няколко случая в които съм се возил в багажника на трабанчето, като бях на 5-6 :shock: :banghead:

Иначе безотговорни родители колкото искаш... не ценят живота на децата си, камо ли собствения!

Тъпо племе сме!


Така е и аз се возих на дядо ми на трабантчето на задната кора. И си спях там и всичко си беше 6. Не знаехме за какво се ползват коланите и гумите бяха само Видинки. Зимни гуми нямаше, имаше вериги.

Но не трябва да забравяме и един два други фактора: Преди нямаше толкова много коли, а и макс скорост беше (по магистралата) 100 км/ч и то ако си с някоя Лада, иначе 80 км/ч.

И най-важното, може би, нямаше (или поне не в такива размери) безнаказаност по пътя. Щото ако те хванат да караш като идиот или пил зад волана те чака тухларната ( без значение колко пари имаш). Варианта беше само по партийна линия и то по-на високо, за да се измъкнеш и то работи само един два пъти.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 17 Апр 2015, 9:45

Относно последните 'събития' по пътищата с намесени деца - безумните катастрофи по празниците и случката с малкото момченце в Панагюрище. Гадно ми е и като родител се чувствам ужасно - не искам и да се разпростирам надълго и нашироко - то кой ли не го направи напоследък, НО едно не що не ми дава мира... Отношението ни към рецидива - когато един човек кара опасно, нарушава грубо правилата за движение показвайки по този начин нагло пренебрежение към закона и кой знае защо всеки път му се разминава какво, за Бога, очакваме да се случи в крайна сметка??? Имало и други 'пострадали' хора, 'съветвани' били от правоохранителните органи да не подавали жалби, защото било безсмислено и т.н. (Чудя се, един поне от тези ако беше действал според съвестта си какво ли би станало?) И пореден симптоматичен случай от малкия град: цял град знае за "подвизите" на кретена, само "правоохранителните и правораздавателните органи" - НЕ?! И защо ми се струва, че "разследващия полицай" се е явил като адвокат на Пъков (ако твърднието на друг пострадал е истина), а не като разследващ престъпление - за което впрочем всички ние му плащаме заплата! Ако иска да е адвокат - моля, професията е свободна, но трябва САМ да си изкарва парите, а не да го хрантутим с данъците си!
И един цитат на коментар по случая със 'съветването' на пострадалия, който ми се струва доста на място
".... делото ще се проточи повече от три години и така ще изпусне срока да търси обезщетение от застрахователите. В същото време бизнесменът, който бил с чисто досие и не бил употребил алкохол, щял да се размине само с пробация. ..." това е проблема неефективна съдебна или "правораздавателна" система и то до такава степен , че липсата и не би се забелязала.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от alx » 17 Апр 2015, 16:41

този въпрос с детската сигурност в превозните средства не е нещо което е отворено за полемика- независимо какво някой заблуден родител ще ви обади. щото един вид - законите за физиката също са фиксирани и като се случи случката идеята е физиката и статистиката (щото има момент на шанс) да са на твоя страна...

писал съм го и преди - по умни от нас са сметнали, че отзад и по средата е най-сигурното място за дете. от там кой какво ви говори и какво "оправдание" си има- е без значение. детето трябва да е максимално дълго време (докато просто не се събира повече) във всяко едно от изброените положения- хванато с пет точков колан, с коритце обърнато срещу посоката на движение, после с коритце обърнато по посока на движение, после седящо на необходимото повдигащо телцето столче за да е позиционирано правилно спрямо колана на колата. щото всяко предишно положение е по-сигурно (един вид наобратно с пет точков колан е най-сигурно) и детето трябва максимално дълго време да се "възползва" от позицията.

това дето го написах трябва всеки родител да се съборазява с него защото няма извининие (най-често финансово) да не го спазва.

проблема е че много от родителите си живеят със спомените на това как те (ние) сме израстнали- без колани отзад, без столчета, без много много да го мислиме. съгласен. така беше. мене баща ми ме е возил в трабант докато навърших 18 години. колани- само отпред. ама в трабанта.. с тях като без тях. но друга ми е мисълта. шофирането се промени. катастрофите нарастнаха. скоростите и тонажа на возилата с които можеш да се срещнеш като ти свърши късмета и умението са по-високи. шофьорската маса като цяло не може да кара добре и са много повече возилата по пътя.... все параметри които направиха шофирането в наши дни много, много по-опасно. затова хубавите спомени от 70те и 80те трябва да са точно това спомени а не "извинение" за поведение.

и понеже българина умее да си намира оправдания дори когато се касае за най-скъпото му- единствения начин да се подобри културата на возене на децата е чрез контрол и наказание. но понеже контрола е недостатъчен а наказанията- трудно приложими - децата ни ще страдат. което е и най-голямата трагедия.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от alekangg » 17 Апр 2015, 18:09

алх не е точно така, ето официалната статистика от mvr.bg за умрелите и ранените в Бг при ПТП
http://dokkpbdp.mvr.bg/NR/rdonlyres/AF1A710B-6DB8-4874-B4FE-1D2A7B7C85C6/0/ubitiiranenizaperioda1951do2014.xls
Няма да гледаме отначало, но след средата на 60-те години, до средата на 80-те години разликите са малки или са около 1000 умрели и около 6000 ранени годишно.
Пика на умрелите е около 93-95год, а най-много ранени има 2004-2006.
За последните 5 години умрелите са колкото през 63-65 година или много малко, ранените са колкото 93-95 година.
Въобще няма да смятаме колко коли има сега, през 90те години и през 60те.
Просто сега всичко се пуска по всяка телевизия, радио и вестник, а реално умрелите са колкото преди 50 години, при десетократно повече автомобили! Преди са карали с 60-70, но са умирали много повече процентно.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от alx » 18 Апр 2015, 22:22

То това което аз съм написал не изключва това което ти си написал.... Мисълта ни беше, че сега имаме повече произшествия. Забележи, че понеже колите са по- сигурни броя на загиналите намалява, ама този на ранените си седи един и същ- демек- доста по- често се удряме.

Ще ти дам един личен пример- аз края на 80те началото на 90те не слизах от мотора в родината... Но при сегашната пътна култура да ме убиеш не бих карал мотор в България... За мене това е достатъчно като критерии как се е променил риска..
алекс
трабант 601с
разни други возила

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от BMW_POWER » 19 Апр 2015, 5:34

Колеги, децата са си ваши. Тук (в Канада) не можете да вземете бебето си от родилното, ако няма специална седалка. Никой не може зорлем да ви кара да ги пазите. Но недейте да страдате после, когато белята е станала.
Моят синковец (почти на 6 г.) ако не е вързан и започва да се кара.

Що се отнася до горната статистика, то тя е доста интересна. По време на бензиновата криза (когато даваха талони), Виденов и 2009-2011 жертвите спадат, а после постоянно се покачват. Това поне на тези с нещо различно от вакуум между ушите нещо трябва да говори.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 18.08.2007
Пол: Мъж

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от Sea Eagle » 19 Апр 2015, 11:39

Аз съм се отказал от каквито и да е надежди, че манталитета на масата шофьори/родители ще се промени.
Някой хора просто не им пука, не искат да помислят, не искат да осъзнаят рисковете от решенията си.. Предполатам така им е по- лесно или по-... не знам какво.
Полицията и законите може и да не функционират винаги, трябват мноого промени, но и лично видях как шофьор в улица пред едно училище направи простотия и тръгна да се маха, почти веднага го спряха, а оня започна да крещи "знаеш ли кого познавам, знаеш ли кой съм аз.."

Удивен съм колко шофьори с които съм бил в кола, са склонни да търсят извинение за рисковото си поведение със съдбата, (каквото имало да става щяло да стане , сякаш техните решения и действия не са от съществено значение....) със късмет, и с безкрайно предоверяване в уменията/способностите си заради... :mhihi: :mhihi: :mhihi: ...школата им.
Само и само да си правят к'вот си щат, а другите да им търпят дивотиите.

Много пъти виждам препускащи болиди с дечица отзад изправени на съклото.
Признавам си.. В чужбина шофирам с удоволствие. И спокойствие. А на път в България, пътувам със свито сърце.

Никой не иска да стане жертва и да бъде отнесен от суеверен, самонадеян предоверен в себе си или съдбата непредпазливец.
Пътя е да стигнеш от т.А до .Б , а не място за характер и лични предпочитания. Мерките за безопасност от край време обаче, не важат за всички. :!:
Ама то.. Не всички коли са красиви бързи и удобни, но всяка до една може лесно да бъде машина за вдовици, сираци както пасажери така и пешеходци.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8317
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от vicho » 19 Апр 2015, 13:31

Sea Eagle написа:Аз съм се отказал от каквито и да е надежди, че манталитета на масата шофьори/родители ще се промени.


аз също... кофтито е, че от скапания манталитет страдат другите а недай Боже и децата (техните или собствени)...

като онзи с джипа дет прегази дете в пешеходната зона преди месеци
You said: "Time will change!" What if it changes you?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 25.05.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 530d

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от boris_m » 09 Юли 2015, 10:05

Случка, на която ставам, свидетел: мъж вози две момченца на видима възраст примерно 4 и 6 години в микробус с малка кабина, естествено отпред, естествено без колани. Спират на улицата, голямото дете слиза и се отправя към входа на блок, а другото му вика за довиждане, държи се с две ръце за сваленото стъкло, скача и т.н. - изобщо както се държат деца, пълни с енергия в колата. Микробусът тръгва на заден ход, но се налга да спре внезапно и малкото дете буквално 'захапва' стъклото! От там познайте - страхотен рев, кръв, писъци... Ясно, че не е кошмар, но все пак e доста тъпо като се случи - да си избиеш зъбите на детето, защото не искаш да му кажеш ако не друго поне да вземе да седне на пустата седалка. Защо така, бе хора?
И другото модерно в края на изминалата учебна година - татковците взимат децата от училище със скутер, качват детето обикновено отпред, без каска и нищо, да се държи за кормилото или където свари и изчезват с 'мръсна газ'... нормално ли е? Ако нещо стане как го пазиш това дете?
И за пореден път, може би е мой пропуск, но как така не видях нито веднъж полицай да спре кола заради дете, което седи отпред или отзад без предпазни средства? Категорично смятам, че за такова нещо трябва да са безкомпромисни!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 18.11.2014
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: BMW Compact M43B16
Детайли за колата: BMW Compact, 1994/10, автоматик, М43B16

Re: За децата в колите ни и нашата отговорност - размисли

Мнение от Vasko_G » 09 Юли 2015, 10:18

Това е естествен подбор, създават се условия за намаляване количеството наследници на малоумните родители. Иначе съм забелязал каква гордост има в погледа на мама, пред която е застанало детенцето и зяпа през предния прозорец на автомобила. Да не забравяме и татковците със скутери, които возят потомството си, изправено пред тях. Така че, внимание му е майката, защото ако някой такъв татко се чукне в мен е много вероятно мозъчето на отрочето да се изтече по асфалта, защото по принцип е без каска, и ще ме търкалят като празен варел по съдилищата.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: dhtj

Последни теми
Facebook