Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 66
Регистриран на: 23.08.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 2002 E46 2.2

Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от Psysky » 21 Окт 2014, 19:14

Здравейте колеги, искам да се допитам и да видя дали някой се е сблъсквал с подобен проблем. Може и да е нещо съвсем пренебрежимо, като вибрации на някакви ламаринка или пластмаса, но може и да нещо друго, с което някой се е сблъсквал преди. Най-добре се чува при загрял двигател, без значение на място или в движение, при вдигане на обороти до към 2 - 3 хил., появява се и изчезва. Мотора е бензин, М54Б22, колата е на 300к км. Като поведение на пътя нямам никакви оплаквания.

Малко предистория - наскоро сменихме всички биелни лагери и биела на първи цилиндър (надрана заради превъртял лагер), заедно с кажи-речи всяка гарнитура по-пътя, картер, глава, капак на клапаните. Преди това тракането въщо го имаше, но беше по-силно като че ли. От сервиза, в който я правихме майстора, каза че не е притеснително. Аз му вярвам, но мен все пак си ме гложди.

В самото видео може би не се чува толкова добре, но най-отчетливо се чува от форсирането към 17-та секунда.
http://vbox7.com/play:fbba24ef68

И така, знам, че качеството е малко вяло, но се надявам, че ако някой е чувал нещо такова ще го разпознае.

Мерси предварително!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3646
Регистриран на: 15.01.2012
Кара: BMW F10 530d 12'
Мечтае да кара: G30 530d

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от Taruno » 21 Окт 2014, 21:05

А верига сменял ли си ?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 66
Регистриран на: 23.08.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 2002 E46 2.2

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от Psysky » 22 Окт 2014, 0:52

Не съм пипал веригата, колега. Звучи правдоподобно да е от нея, но слушайки разни подобни клипчета в youtube, ми звучи различно. Това, което малко или много съжалявам че не се чува добре е, обвързаността на тракането с оборотите. Верига, или лагери би трябвало да предполагат права пропорционалност на честотата на звука с оборотите, но не съм напълно убеден, че я има.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 66
Регистриран на: 23.08.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 2002 E46 2.2

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от Psysky » 08 Юли 2015, 19:04

Колеги, ще опитам да възродя темата с ново, доста по-отчетливо видео, в което по-ясно се чува въпросното тракане. Моля ви, кажете си мнението на база на новото видео:

http://vbox7.com/play:e910c2d6f3

При първа възможност ще ходя до сервиза и там да си кажат мнението, но искам да попитам и вас какво мислите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 66
Регистриран на: 23.08.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 2002 E46 2.2

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от Psysky » 10 Юли 2015, 19:20

Да добавя допълнителни наблюдения - чува се само на загрял двигател. Само при увеличаване на оборотите се появява тракането и то плавно от по-леко до по-силно и после затихват (не се включват рязко и не изчезват разко, а по-скоро като синусоида). Като се застоят оборотите на постоянна честота не трака. Другия симптом, който мисля, че много би допринесъл за разследването е, че според мен е обвързано с оборотите защото като увеличавам оборотите от 3 до 4 хил се чува с по-голяма честота. Някакви идеи? Може би веригата е най-правдоподобна, но защо само като загрее трака?

В понеделник ще я закарам в сервиза и там да поразследват, но ми се искаше да видя дали някой е наблюдавал подобно тракане и може да идентифицира повредата по тези симптоми, че ако е нещо сериозно да не карам до тогава. :bchug:

Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 11.06.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW X3 E83 LCI 3.0D
Мечтае да кара: самолет

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от svetozar94 » 13 Юли 2015, 0:21

Пробвай при натиснат съединител да видим някаква промяна ще има ли в звука :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1243
Регистриран на: 22.01.2012
Пол: Мъж
Кара: Сива Бима
Мечтае да кара: Черна Голяма Бима
Детайли за колата: Лачена

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от hacker4eto1 » 13 Юли 2015, 7:49

http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=7&t=366866&sid=ddefae134bf21c61ed2d4121074d7fc9
Всеки с м52 и м54 трябва да направи това рано или късно :) нещата струват към 10 11 лева и не пречи да се пробва първо с това.
После ти идват на ред да си погледнеш Ваносите :yes:
Изображение
Последен проект https://youtu.be/oRvrTuwa_Rg

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 66
Регистриран на: 23.08.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 2002 E46 2.2

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от Psysky » 14 Юли 2015, 0:49

Светозаре, добро предложение, един приятел също ми препоръча да пробвам това, но промяна нямаше, така че отпада съединителя.

Хакерче, благодаря за предложението, ще ги сменим тези неща. Мерси пичове, ще пиша като има промяна.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 202
Регистриран на: 17.06.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E46 328i
Мечтае да кара: M10
Детайли за колата: Panda

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от ayaks90 » 16 Авг 2015, 11:11

Колеги вече се виждам в чудо с едно тракане от моя мотор изчетох какво ли не и нямам обястнение от къде е.Отнася се за М52туБ28
Когато колата е студена няма никакви звуци,като загрее на нормална температура се чува тракане като разпаднал се катализатор(едно такова на тенекия все едно пускаш камачета отгоре и).Като и раздам много яко газта и дранчи ужастно силно като поизтине и пак се връщаме на по тихото дрънчене това се чува най-силно между 2000-3200 оборота без значение дали оборотите се качват или слизат,когато е много загряла и дрънчи силно звука го има дори и да я закова в 2500 оборота (тоест не изчезва а става постоянен).Чува се най-силно точно около ваносите.
Изчетох за ваносите там симптомите се оказаха играещи обороти и занищено форсиране в ниските (такива проблеми нямам) колата се форсира доста добре а оборотите на теста стоят между 718 и 720 РПМ.
Генерацията като ч удряш има леки звуци от нея,но нищо фрапантно.
Ламарината на гарнитурата на изходящите колектори не шуми (пробвахме да я натиснем и да форсираме промяна нямаше).
Казанчето на масления филтър като замине идава същия звук,но при мен ясно го чувам от към ваносите.
Мислех за разтегната верига,но пък колата си пали без никакви мъки и до колкото знам тя май си шуми винаги не само при загрял мотор.Само дето аз така и не намерих тема където някой да се е оплакал от верига при този мотор.
Втория вариант беше обтегача,но какво е общото че като загрее дрънчи на умряло.
Някой който е сменил тази пружинка да е имал сходни проблеми.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1243
Регистриран на: 22.01.2012
Пол: Мъж
Кара: Сива Бима
Мечтае да кара: Черна Голяма Бима
Детайли за колата: Лачена

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от hacker4eto1 » 16 Авг 2015, 12:23

Ваносите може да са наред но да тракат пак от тях ... Падането на оборотите и липсата на сила в ниските и по точно между периода 2к 3к си е от О-ринговете...Тракането си е отделно и може да идва отново от ваносите и по точно в самите ваноси .. За това се сменя и Ратле кита "Rattle"
http://www.beisansystems.com/procedures/double_vanos_rattle_procedure.htm
Изображение
Последен проект https://youtu.be/oRvrTuwa_Rg

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 202
Регистриран на: 17.06.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E46 328i
Мечтае да кара: M10
Детайли за колата: Panda

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от ayaks90 » 16 Авг 2015, 13:07

Това за което говориш ти не е ли за гумичките на самите ваноси и там до колкото се сещам всички се оплакват от шум при студен старт а аз се оплаквам от шум при загрял мотор :Д
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1243
Регистриран на: 22.01.2012
Пол: Мъж
Кара: Сива Бима
Мечтае да кара: Черна Голяма Бима
Детайли за колата: Лачена

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от hacker4eto1 » 16 Авг 2015, 17:54

ayaks90 написа:Това за което говориш ти не е ли за гумичките на самите ваноси и там до колкото се сещам всички се оплакват от шум при студен старт а аз се оплаквам от шум при загрял мотор :Д

Не колега достатъчно ясно се изразих :yes: 2 те неща са коренно различни ... Шума идва от Ратле кита който също е добре да се смени когато се сменят гумичките на ваносите..
Ваносите имат 2 неща за ревизия... Тефлоновите О-пръстени и Ратлле кита.
По принцип м52 моторите си тракат леко от ваносите... моите са сменяни всичко по тях и пак си по траква за това спрях да се филмирам...
http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?p=3786857
Като начало виж как работи като цяло ваноса и какво точно прави той
Изображение
Последен проект https://youtu.be/oRvrTuwa_Rg

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 202
Регистриран на: 17.06.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E46 328i
Мечтае да кара: M10
Детайли за колата: Panda

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от ayaks90 » 17 Авг 2015, 9:49

Тази ти тема съм я чел (нямам навика да пускам запитване без да съм изчел този форум+биммера и е46фантасмогория).Така все пак с основание съм пуснал запитване и също с такова натъртвах че тракането е само при загрял мотор и то най-вече след цедилка.Днес бях при уважаван механик във Варна,който още на второто форсиране си ми каза катализатори!Обястни ми защо шума се чува горе при ваносите,все пак ваноса бил най-близо до катализаторите,и също така заглушителите са назаде към генерацията,а не напред.Попитах го добре защо точно във ваноса,а не някаде по средата на капака на клапаните,отговора пак беше простичак,защото шума се отблъсква от стени и прегради и се спира някаде в затворено пространство а точно най-широкото пространство където се блъска шума са ваносите).Такаче,ако някой изреве що му тракат ваносите при загрят мотор споко не са те.
ПП:като сменя колектора ще пиша едно мнение.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 23.02.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 turing

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от inside74 » 10 Май 2017, 10:04

Psysky написа:Здравейте колеги, искам да се допитам и да видя дали някой се е сблъсквал с подобен проблем. Може и да е нещо съвсем пренебрежимо, като вибрации на някакви ламаринка или пластмаса, но може и да нещо друго, с което някой се е сблъсквал преди. Най-добре се чува при загрял двигател, без значение на място или в движение, при вдигане на обороти до към 2 - 3 хил., появява се и изчезва. Мотора е бензин, М54Б22, колата е на 300к км. Като поведение на пътя нямам никакви оплаквания.

Малко предистория - наскоро сменихме всички биелни лагери и биела на първи цилиндър (надрана заради превъртял лагер), заедно с кажи-речи всяка гарнитура по-пътя, картер, глава, капак на клапаните. Преди това тракането въщо го имаше, но беше по-силно като че ли. От сервиза, в който я правихме майстора, каза че не е притеснително. Аз му вярвам, но мен все пак си ме гложди.

В самото видео може би не се чува толкова добре, но най-отчетливо се чува от форсирането към 17-та секунда.
http://vbox7.com/play:fbba24ef68

И така, знам, че качеството е малко вяло, но се надявам, че ако някой е чувал нещо такова ще го разпознае.

Мерси предварително!



Привет,
Темата е стара, но е добре, че все пак има писано по подобен проблем.
Имам същите симптоми, моля за информация какво се установи.
Ще съм благодарен и други с описаните симптоми да споделят какви са били причините.

Поздрави

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 23.02.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 turing

Re: Тракане от мотора при увеличаване на обороти (видео)

Мнение от inside74 » 10 Май 2017, 10:06

ayaks90 написа:Тази ти тема съм я чел (нямам навика да пускам запитване без да съм изчел този форум+биммера и е46фантасмогория).Така все пак с основание съм пуснал запитване и също с такова натъртвах че тракането е само при загрял мотор и то най-вече след цедилка.Днес бях при уважаван механик във Варна,който още на второто форсиране си ми каза катализатори!Обястни ми защо шума се чува горе при ваносите,все пак ваноса бил най-близо до катализаторите,и също така заглушителите са назаде към генерацията,а не напред.Попитах го добре защо точно във ваноса,а не някаде по средата на капака на клапаните,отговора пак беше простичак,защото шума се отблъсква от стени и прегради и се спира някаде в затворено пространство а точно най-широкото пространство където се блъска шума са ваносите).Такаче,ако някой изреве що му тракат ваносите при загрят мотор споко не са те.
ПП:като сменя колектора ще пиша едно мнение.



Привет,
Потвърди ли се диагностикана на майстора за катализаторите или се оказа друго?

Поздрави

Следваща

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook