Стържещ шум от двигателя.

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 8.01.2009
Пол: Мъж
Кара: Внимателно

Стържещ шум от двигателя.

Мнение от rG_ArkaN » 30 Май 2013, 21:21

Здравейте колеги. Имам проблем със шум от двигателя, но за жалост не разполагам с много информация за самият двигател и се надявам да бъда максимално изчерпателен за да получите по-точна представа. Става въпрос за Е46 320ci 2000г. 150hp. Мисля, че е 6-цилиндров редови.(M52).

Проблемите: След като запаля колата (докато е студена) се чува стържещ звук от мотора при форсиране. След като го форсирам няколко пъти спира да го издава (сякаш го изкашля 2-3 пъти и спира). Случва се на около 2500 оборота и определено го прави доста повече когато е студен двигателя. Също така се чува някакъв звук докато стрелката на оборотите пада. Един вид и при форсиране и при от пускане на газта си има звук. Имало е случаи, когато двигателят е бил по-студен (при по-студена нощ) и при самото палене оборотите седят на 1100 (това е ясно), но когато се опитат да паднат се чува стърженето и колата сама ги вдига пак. Така 2-3 пъти докато го изкашля и край.

Втори проблем: Понякога оборотите започват да играят и падат до 0 и гасне. Това 99.99% от случаите го прави докато паркирам. Един вид не може да поддържа оборотите докато се мъчи двигателят от това постоянно въртене на гумите на пълен оборот на ляво и дясно и гасне.

Трети проблем:
Колата има някакво замисляне при подаване на газ. Сякаш минават около 0.5сек. преди да подаде газ (подобно на автоматик ). Също така, ако случайно вкарам 2ра или 3та при по-ниска скорост от необходимата за 3та или 2ра при подаването на газ се чувства леко олюляване напред назад... в ниските обороти.

Ремонти: Когато взех колата (преди около 7-8 месеца) отидох на диагностика при колегата от форума Ванката (dimitroff). Той забеляза на "живата" диагностика, че имам отвор на Вануса 2% и каза, че това не е нормално. Оставих колата в сервиза за да ми зацепят вануса и да ми сменят горивният филтер. *Note: Преди това го нямаше този стържещ звук*. След като ми зацепиха вануса по телефона ми казаха, че всичко е тип топ, но когато отидох да си взема колата и направихме последна диагностика се оказа, че вануса пак има отвор 0.6%, но Ванката ме увери, че това не е проблемно. Още тогава колата издаваше този стържещ звук, но ми казаха, че това е от новият горивен филтер и имало въздух в системата, а после щял да изчезне.
Ремонт 2: Заради самото замисляне при подаване на газ реших, че имам запушени катализатори, но когато отидох в ASPO да ги свалям ме посъветваха да не го правя, защото най-вероятно ще ми дава грешки Check-a, а и ако са били запушени най-вероятно ще ми светне датчика. А при мен не свети, но ме посъветваха да си купя нова клапа на картерните газове и да я сменя. Та.. сега съм пред тази процедура с клапата и чакам да ми дойде реда при майстора другата седмица за да го сменя заедно с маркуча към него. Взех Мейле... дано е ок.

PS: Силно се надявам да съм бил достатъчно изчерпателен за да можете да ми помогнете. Знам, че не всичко става така от разстояние, но все пак някой може да е имал подобен проблем.Ако някой от вас знае читав ИСТИНСКИ сервиз в който разбират от двигателите на любимите ни коли в София да ми прати едно лично. Поздрави :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 185
Регистриран на: 30.05.2010
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: мечтата си!e46 320ci & e92 320d
Детайли за колата: Devil heart.. Angel eyes...

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от Wolfeye » 31 Май 2013, 0:09

Колега, принципно смяната на клапана - картерни газове е силно препоръчителна,
но не очаквай да усетиш особенно подобрение от нея, може и да греша и за твоя случай да има ефект..!
Относно проблем 2 и 3 много вероятно е да имаш мисфайър, също и датчик на колянов или разпределитен вал за смяна
Това може да ти го каже само някой на диагностика!!
Ако се получава главно, когато загрее мотора... и колата няма тяга и сякаш е 90 коня... като изключиш от скорост гасне..
почти сигурно някой датчик да е сдал багажа. Аз имах подобен проблем и след смяната се оправи.
Относно стърженето :dunno:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 8.01.2009
Пол: Мъж
Кара: Внимателно

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от rG_ArkaN » 31 Май 2013, 10:48

Ами там е проблема, че на диагностика не излиза да има нещо нередно от към датчици и каквато и да е електроника по колата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 25.01.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 535ix, 2012

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от landolin » 31 Май 2013, 11:18

Колега, щом стържещия звук преди ремонта по вануса го е нямало а след това се е появил единственото смислено нещо което трябва да направиш е да се върнеш в сервиза с рекламация. Обяснението за въздух в горивния филтър е меко казано глупаво и направо не мога да повярвам как "баш майсторите" по сервизите се отнасят с клиентите им :banghead:

Ако при преглед на ваноса не се открие проблем тогава може да се погледне и водната помпа - при мен имаше същите звуци на същите обороти както при теб и се оказа разбит лагер на водната помпа.

За гасненето прегледай всички вакуумни маркучи, гумени въздуховоди и клапана на картерните газове.

Относно замислянето при подаване на газ - имаше ли го преди ремонта на вануса, защото може да е от кофти зацепен ванус?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 8.01.2009
Пол: Мъж
Кара: Внимателно

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от rG_ArkaN » 31 Май 2013, 11:27

Имаше го замислянето и преди. Това беше основната причина да ида при Ванката Димитров. И на диагностиката се видя, че внуса не е Ок, а по електрониката на колата нямаше грешки. Решиха да го зацепят на ново, но все пак не стана перфектен. Иначе отношението не е било лошо, сигурен съм, че е станало недоразумение. Лошото е, че не мога да намеря читав сервиз в който да ми погледнат двигателят и всички тези работи които изброи. Ходих на доста места препоръчани от форума, но друго освен сервизи приличащи на кочина и мърляви работници не видях, а в крайна сметка май ще се наложи да ида до БМВ =/

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 8.01.2009
Пол: Мъж
Кара: Внимателно

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от rG_ArkaN » 04 Юни 2013, 16:06

Значи колеги да ви кажа малко инфо по последните събития. Първо огромни благодарности на колегата NAPSTERS, който е единственият човек в последните 2-3 месеца, който знаеше къде точно се корени проблема. Оказа се, че трябва да сменя въпросната клапа на картерни газове, защото 2 от маркучите бяха направо скъсани/задръстени и т.н., а самата клапа доста задръстена. Както и да е оправи се въпросното замисляне на колата и сега си върви като пушка. За стържещият звук е малко по-неприятна тема .. оказа се, че го има при доста коли и е безмислено скъпо да се оправи. По въпроса с губенето на обороти и гасненето: Колегата NAPSTERS накара колата да изгасне точно за 10сек. Оказа се, че когато форсира двигателя от 0-1400 оборота (Не над 1500, защото се нулират), оборотите започват да играят и колата гасне. Това беше показател за наближила смяна на клапата на картерните газове. Смених клапата и в момента колата се държи много по-добре, но все още можеш да я загасиш с подобна процедура (Доста по-трудно, но все пак можеш). Тези дни ще ходя при Милен (napsters) да погледне дали не гълта въздух от някъде, а другият възможен проблем е алтернатора. Оказва се, че от времето е започнал да пуска променлив ток към инжекциона и вероятно проблема е в това. Лошото е, че няма как да се хване много лесно, защото си зарежда перфектно и т.н. и не може да се оправи чрез рециклиране. По-натам ще пиша дали съм оправил проблема. Поздрави :yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1207
Регистриран на: 12.04.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '00 E46 323ci & 12' F30 335i

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от taba4ko » 04 Юни 2013, 18:56

колега би ли казал малко подробности за това стържене. какво значи "често срещан проблем" в комбинация с "не си заслужава ремонта, скъпо е"?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 8.01.2009
Пол: Мъж
Кара: Внимателно

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от rG_ArkaN » 06 Юни 2013, 19:49

Да ти кажа честно и аз не разбрах много добре, защото отидох с много въпроси при колегата и прескачахме от тема в тема и това остана на заден план. Ще се поинтересувам какво е имал предвид като го дефинира по този начин(скъпо/безмислено) и ще ти пиша.

Фен на тройките
Аватар
Мнения: 6397
Регистриран на: 21.02.2007
Местоположение: СА,Х
Пол: Мъж
Кара: Колите да палят и работят!
Мечтае да кара: ;)
Детайли за колата: Лачени, в добро здраве и сериозен ремап ;)

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от Dimitroff » 06 Юни 2013, 21:03

rG_ArkaN написа:
когато отидох да си взема колата и направихме последна диагностика се оказа, че вануса пак има отвор 0.6%, но Ванката ме увери, че това не е проблемно. Още тогава колата издаваше този стържещ звук, но ми казаха, че това е от новият горивен филтер и имало въздух в системата, а после щял да изчезне.



Само да уточним 2 неща...

1. разлика от над 2 градуса между искана и давана стойност на ваноса (позиция) е голяма.
2. разлика от 0.6 градуса е не нормална, а допустима (допустима стойност е около 1 градус, като за жалост поради механични износвания на самия ванос понякога дори и перфектно зацепен спрямо коляновия и разпределителните валове е на лице).

3. ... сега...ще ме прощаваш колега, но да кажа, че някакъв шум е в следствие на смяна на горивен филтър...е няма как да го кажа - дори и на шише уйски!
Предполагам, съм казал, че по-трудното/бавно запалване на колата се дължи на сменения горивен филтър (когато сме я палели пред теб) и, че всъщност това е породено от наличието на въздух в горивната система...


Разбира се - ако имаш каквито и да е съмнения за некачествено извършен от наша страна ремонт - винаги можеш да заповядаш да проверим и докажем дали това е така или не е - казвам го с най-добри чувства.
Казвам го както на теб - така и на всички колеги, чийто коли сме ремонтирали или предстой да ремонтираме.

Относно шума...няма как да се сетя така за какво иде реч, няма как да се сетя дори и за колата (още повече, че действието се развива преди 7-8 месеца).
Винаги си добре дошъл при нас - дори настоявам да минеш, за да погледнем колата, да видим стойностите отчетени от моторната електроника и да помислим от къде може да идва проблема. :yes:
(разбира се, че след като в теб се е породило съмнение, че нещо не е както трябва - диагностиката, както и огледа ще ти бъдат абсолютно безплатни!) :bchug:

Като симптоми описанието на проблема ти се доближава много до такъв, какъвто описва колегата Runaway, като при него беше приложен и клип (има го някъде в Е46 подфорума).

При него се оказа, че самият ванос има механично износване и едва когато го подменихме с втора ръка такъв проблема изчезна - въпреки, че го зацепихме (неговият) преди това, въпреки, че като стойности беше перфектен - стържеше жестоко! :dunno:


landolin написа:Колега, щом стържещия звук преди ремонта по вануса го е нямало а след това се е появил единственото смислено нещо което трябва да направиш е да се върнеш в сервиза с рекламация. Обяснението за въздух в горивния филтър е меко казано глупаво и направо не мога да повярвам как "баш майсторите" по сервизите се отнасят с клиентите им :banghead:

Ако при преглед на ваноса не се открие проблем тогава може да се погледне и водната помпа - при мен имаше същите звуци на същите обороти както при теб и се оказа разбит лагер на водната помпа.

За гасненето прегледай всички вакуумни маркучи, гумени въздуховоди и клапана на картерните газове.

Относно замислянето при подаване на газ - имаше ли го преди ремонта на вануса, защото може да е от кофти зацепен ванус?


С удебеленият текст съм съгласен.

С подчертания обаче...колега...не се познаваме, но изказването ти е доста крайно...още повече, че не си бил там, за да чуеш какво точно съм казал - което пък ме засяга лично!
Повярвай ми - няма шанс да изтърся подобна глупост - предполагам, че е станало дума за по-трудното/бавно запалване в следствие на сменен горивен филтър.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 25.01.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 535ix, 2012

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от landolin » 06 Юни 2013, 22:44

Ванка не го приемай лично, няма как да се познаваме защото съм идвал само веднъж при теб за диагностика ( като взех колата) и както 100% от хората ползвали услугите ти съм много доволен :yes:

За коментара ми относно филтъра мислех си, че това е станало в друг сервиз - както и ти отбеляза това е абсурдно и просто ме е яд колко често в разни измислени сервизи лъжат хората като за световно :banghead:

Сори отново за получилото се недоразумение.

Фен на тройките
Аватар
Мнения: 6397
Регистриран на: 21.02.2007
Местоположение: СА,Х
Пол: Мъж
Кара: Колите да палят и работят!
Мечтае да кара: ;)
Детайли за колата: Лачени, в добро здраве и сериозен ремап ;)

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от Dimitroff » 06 Юни 2013, 22:55

:bchug: :yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1212
Регистриран на: 26.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше E39, сега Нисан 370z с 4 врати
Мечтае да кара: Z8

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от Alexch » 06 Юни 2013, 23:32

Сега видях темата и се зачетох внимателно от начало. Като стигнах до мнението, в което пишеш, че не можеш да намериш читав сервиз веднага си помислих да ти препоръчам Милен (NAPSTERS). Радвам се, че си намерил верният път. :yes: От там, доколкото знам, кола с проблем не е излизала.

По темата, то май клапана за картерни газове се оказва задължителен за смяна още след покупката. Още някой наскоро се беше оплакал, че отвън не може да се съди за състоянието му без да се свали всичко. Аз още не съм го сменял, но все си мисля, че ако тръгне ще го усетя веднага мамка му и клапан..., за сега предпочитам да пийна биричка с майсторите :bchug:

Замислянето при подаване на газ, като че ли ще се окаже износен ванос, след като нищо друго не излиза на диагностиката. :dunno:
bai_ILIA написа:стига сте се депресирали с ремонти, наслаждавайте се на колите си и радостта от шофирането понеже те ще се развалят със сигурност :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 8.01.2009
Пол: Мъж
Кара: Внимателно

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от rG_ArkaN » 09 Юни 2013, 12:03

Вижте сега колеги аз не съм целял да направя лоша реклама на Ванката Dimitroff, ако се е получило така се извинявам :bchug: . Целта ми не е била такава, а просто да дам възможно най-много инфо за проблема, защото така или иначе през форума е невъзможно да се определи проблема.Може аз да съм се объркал и наистина да си говорел за по-трудно палене. Връщам си думите назад тъй като явно не си спомням много добре. Основното беше, че има стържещ шум от двигателя и то след зацепването. По всичко личи, че ще трябва да оправям проблема зимата, защото само тогава колата го прави достатъчно дълго за да може да се погледне от някой майстор, който живее по-далеч от 10мин от вкъщи :kuku: . Нямам представа при какви обстоятелства го прави, но дори лятото би трябвало двигателя да е студен (когато не е палена) и да го прави, но УВИ .. не го!(Дори при паленето, а какво остава след каране 4-5км до някой сервиз) Явно трябва двигателя да е наистина студен. (-5C навън). Иначе замислянето едва ли идва от ваноса след като не излиза нищо на диагностика, а и показателите на запален мотор са перфектни. А и доста се "отпуши" след смяната на клапата за картерните газове. Предполагам може да си внушавам, че все още има замисляне.. все пак това е 2.0i не е ///MPower...

Колкото до проблема с гасненето... все още не съм имал време да ходя при колегата NAPSTERS, но се надявам скоро да ми се открие възможност, защото това е наистина дразнещ проблем.

Отново се извинявам, ако съм нарушил приятелският тон с темата и съм станал причина за леко опъване на нервите :bchug: . Поздрави :yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 3.10.2023
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: 318i 143 k.с. 2.0

Re: Стържещ шум от двигателя.

Мнение от ivokar » 29 Яну 2024, 10:58

Здравей колега, прочетох темата ти и накрая се надявах до кажеш от какво се оказа гасненето и стържещия звук?

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook