Летни гуми

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 558
Регистриран на: 8.04.2008
Местоположение: кестен сити
Пол: Мъж
Кара: 545i
Мечтае да кара: 6 series 650i Gran Coupe

Re: Летни гуми

Мнение от Wierdo » 26 Мар 2019, 11:47

Вярно е, че лятото на по-висока температура и особено когато загреят в движение гумите налягането в тях се повишава (освен ако не си с фънки газовете, които не се разширвят). Вярно е, обаче, че и БМВ са ги мислили тия неща когато са писали цифрите по табелката. Тоя гумаджия явно още живее със старите разбирания и аз не бих го ползвал повече.

Аз лично постъпвам като теб - помпам ги по средата м/у указаното налягане за празна и пълна кола. Интересното е, че дори така, предните ми изглеждат видимо една идея меки и даже май си ядат леко грайфера в краищата. Гумите са Falken Azenis FK510 със съответните параметри като за 60ка. Оплаквания освен визуалните нямам. Има ли други с такива гуми на style 124 с размер 245/40/18, който да е в същата ситуация? Дали пък да не ги напомпам като за пълна кола и да видя тогава? Въпреки, че говорим за 0.2 атм разлика.


ПП
Декстуаре, задните 275/35/18 ги помпам на 2.9, тоя твоя гумаджия сигурно ще ме линчува :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Летни гуми

Мнение от TheDriver » 26 Мар 2019, 12:32

madafaka_donkele написа:Греда, нито в автогуми, нито в бггуми могат да гарантират дот 2019. И на двете места можели да гарантират "не по-стар от 2018-а" ДОТ :banghead: :censored: :ranting:


Какво значи да ти гарантират :shock:

Аз винаги си избирам гумите които искам и в коментар пиша, че задължително искам проверка за ДОТ преди да се потвърди поръчката.

Когато ми звъннат за потвърждението ми казват "имаме я тая гума с ДОТ 17 и 18" примерно. При което веднага им давам още 2-3 модела гуми да ми проверят и ако някоя от тях е с ДОТ19 променят поръчката и я потвърждавам. Ако няма това което искам отказвам поръчката.


Отностно съхранението имам известни наблюдения върху бгавтогуми. На Черни връх имат склад със стелажи и гумите стоят изправени както си трябва. Гредата обаче е, че поне 50% от стелажите са хотел за гуми на клиенти, т.е. за нови гуми не остава много място. Давали са ми гуми от стелажите видимо правилно съхранявани, обаче са ми давали и такива наредени една върху друга в склада или в самата гумаджийница някъде сред останалите купки с гуми. Е няма как да им се доверя и да си купя гуми с ДОТ 17 при положение, че летните гуми които сега си взех ми ги измъкнаха от някаква купка с гуми наредени една върху друга.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Летни гуми

Мнение от drifty » 26 Мар 2019, 12:53

ами аз като проверих при тях, за 255 \ 40 \ 17 нямаха налични и не могат да потвърдят Дот, но най-вероятно ще е 2017та. Само за Нексен бяха втора половина на 2018та, но нещо не ми допадат. Поискаха ми и депозит за гумите, защото били специфичен размер. Та сега чакам да видя какво ще пристигне.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Летни гуми

Мнение от streetz » 26 Мар 2019, 12:56

madafaka_donkele написа:Греда, нито в автогуми, нито в бггуми могат да гарантират дот 2019. И на двете места можели да гарантират "не по-стар от 2018-а" ДОТ :banghead: :censored: :ranting:

Нидей са губи, март месец шанса да уцелиш тазгодишна гума е минимален. Освен ако търговеца не чака пред вратата на завода да ги вземе топли-топли де :lol: Летни гуми в началото на сезона поръчвам да са с DOT от втората половината на предходната година.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Летни гуми

Мнение от Dextuar » 26 Мар 2019, 13:24

Аз поръчах моите от бггуми, казаха си ми, че по-нови от хх17 няма, иначе бяха от Германия с 10 дневна доставка


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Летни гуми

Мнение от don_gori » 26 Мар 2019, 13:39

Мойте Континенталки Февруари месец като ги взимах бяха с DOT 5118, сигурно вече има и такива с ХХ19.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Летни гуми

Мнение от madafaka_donkele » 26 Мар 2019, 14:06

TheDriver написа:
madafaka_donkele написа:Греда, нито в автогуми, нито в бггуми могат да гарантират дот 2019. И на двете места можели да гарантират "не по-стар от 2018-а" ДОТ :banghead: :censored: :ranting:


Какво значи да ти гарантират :shock:


Така казват всички бг търгаши на гуми - при поръчка ви гарантираме, че поръчаните гуми ще са с ДОТ 2018-а или по-нов. Поне обясняват, като хората и не се зъбят, като преди. Днес звънях на всички по-познати търгаши - диана, медина, гуми7, канекс, ем комплект и някакви дето не съм ги чувал, но излизаха напред в гугъл резултатите. Общо взето навсякъде е едно и също и реално са 2 варианта - доставка от немско до 10 работни дни без избор на дот или доставка от някакъв голям бг склад, който явно снабдява всичките горни и там можеш да си избираш ДОТ-а, доставката е за 2 дни, но цените са много по-високи и избора на гуми е много ограничен. Аз търся унироялките рейнспорт с V скоростен индекс. Този големия склад го имали, като модел, но само с Y индекс, който не ми върши работа. Само от автогуми имали гумите с V индекс, но от някакъв външен доставчик и с цена 215-220лв. на гума(нормалната цена е 170-175лв. на гума). Навсякъде се опитват да ми пробутат някакъв firestone roadhawk, тях ги имали в наличност в големия склад.
Не ми се купува гума с дот 2018. Ще поизчакам още седмица-две да видя къде какво ще позаредят и ще го мисля тогава, ако пак няма нищо сносно.

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Летни гуми

Мнение от alx » 26 Мар 2019, 14:42

Wierdo написа:Вярно е, че лятото на по-висока температура и особено когато загреят в движение гумите налягането в тях се повишава (освен ако не си с фънки газовете, които не се разширвят).


... ти нали знаеш, че дори като напълниш гумите с тия газове- пак се влияят от температурата? не толкова колкото като си ги надул с въздух, но пак има осезаема разлика. основната полза на тия смешни газове е, че нямат много влага в тях и не ти ръждясва джантата отвътре по ръбовете (и после да издиша от там)
алекс
трабант 601с
разни други возила

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 28.01.2016
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: ше E39 530D Touring
Мечтае да кара: колело

Re: Летни гуми

Мнение от MrManson » 26 Мар 2019, 15:44

На 90% от случаите, когато съм ползвал услугите на гумаджии, са ми помпали гумите на 2 атмосфери... Налага ми се винаги да ги гледам в ръцете какво правят. Спомням си точно 2 случая, когато лампичката сама им е светвала и са ми ги правили на по 2.5. А гумите са 235/45/17 и неслучайно немските инженери са написали предни: 2,3 - 2,7 и задни 2,7 - 3,3. Колата е комби и често се товари. Лично аз съм се спрял на следния вариант: 2,5 отпред и 3,0 отзад.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Летни гуми

Мнение от acho.rs » 26 Мар 2019, 16:23

madafaka_donkele написа:
TheDriver написа:
madafaka_donkele написа:Греда, нито в автогуми, нито в бггуми могат да гарантират дот 2019. И на двете места можели да гарантират "не по-стар от 2018-а" ДОТ :banghead: :censored: :ranting:


Какво значи да ти гарантират :shock:


Така казват всички бг търгаши на гуми - при поръчка ви гарантираме, че поръчаните гуми ще са с ДОТ 2018-а или по-нов. Поне обясняват, като хората и не се зъбят, като преди. Днес звънях на всички по-познати търгаши - диана, медина, гуми7, канекс, ем комплект и някакви дето не съм ги чувал, но излизаха напред в гугъл резултатите. Общо взето навсякъде е едно и също и реално са 2 варианта - доставка от немско до 10 работни дни без избор на дот или доставка от някакъв голям бг склад, който явно снабдява всичките горни и там можеш да си избираш ДОТ-а, доставката е за 2 дни, но цените са много по-високи и избора на гуми е много ограничен. Аз търся унироялките рейнспорт с V скоростен индекс. Този големия склад го имали, като модел, но само с Y индекс, който не ми върши работа. Само от автогуми имали гумите с V индекс, но от някакъв външен доставчик и с цена 215-220лв. на гума(нормалната цена е 170-175лв. на гума). Навсякъде се опитват да ми пробутат някакъв firestone roadhawk, тях ги имали в наличност в големия склад.
Не ми се купува гума с дот 2018. Ще поизчакам още седмица-две да видя къде какво ще позаредят и ще го мисля тогава, ако пак няма нищо сносно.

Няма как да намериш нормална лятна гума с този смешен скоростен индекс.

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Летни гуми

Мнение от host » 26 Мар 2019, 16:28

кой е размера който търси колегата само не разбрах

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Летни гуми

Мнение от madafaka_donkele » 26 Мар 2019, 16:45

acho.rs написа:Няма как да намериш нормална лятна гума с този смешен скоростен индекс.


На мен реално и Н ми стига :mhihi:

host написа:кой е размера който търси колегата само не разбрах


Стандартния за Е39 - 225/55/16.

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Летни гуми

Мнение от host » 26 Мар 2019, 16:50

205 60 16 e +2mm ... ако толкова е зле положението в оригиналния ... ама все пак ще стоят бая теснички сигурно , но ако джантата е 7J ще е ок

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Летни гуми

Мнение от madafaka_donkele » 26 Мар 2019, 17:24

Да, бях се засилил и аз към по-тесните, обаче после ми светна лампата, че по-тесните са и с по-ниска товароносимост, съответно и по-лесно могат да гръмнат или се скъсат, като нацелиш някой кратер, а и гледах едни графики как по-тесните се огъват повече в завой та реших да се доверя на инж. ханс и компания, че са имали нещо предвид, като са написали 225/55/16 на вратата за препоръчителни размери :D


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Летни гуми

Мнение от steeN » 26 Мар 2019, 17:26

В крайна сметка налягането на загрята или на студена гума се мери... щото няма никаква логика на загрята гума да мериш?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook