Политическа.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 315
Регистриран на: 14.03.2008
Местоположение: София
Кара: Renault Megan E-Tech, Kia Sorento
Мечтае да кара: По пистите :)

Re: Политическа.

Мнение от nthnl » 09 Дек 2019, 0:52

Не излиза сметката - не и според https://www.ssa.gov/. Максималният осигурителен праг в момента изглежда да е $132,900.00.

"For example, if you start taking benefits at age 62 and 1 month, you will receive $2,027 per month for the rest of your life. But if you wait until age 67 to start receiving benefits, you will get $2,974 for the rest of your life. So by waiting until age 67, you can then receive $947 more per month than if you started lower monthly benefits at 62 and 1 month. Remember, these estimated figures are in today's dollars."

Гледайки таблицата от този линк - https://www.ssa.gov/cgi-bin/benefit6.cgi изглежда, че максимумът който може да получава едно семейство е 4950$/месец. Според зависи къде живееш и какви медицински застраховки плащаш това може да е крайно недостатъчно. Примерно двустаен апартамент в Бронкс е 2500$/месец без сметките :)

Поздрави,
Михаил Великов

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 67
Регистриран на: 30.10.2007
Местоположение: По света и у нас
Кара: Купе с 2 врати
Мечтае да кара: Купе с 4 врати
Детайли за колата: Седем напред, две назад

Re: Политическа.

Мнение от ARR_ » 09 Дек 2019, 1:18

alx написа:
nthnl написа:Винаги съм се учудвал на хора, които разчитат някой друг да се погрижи за тях - било то и държавата. Пенсията по принцип е social security - демек някакъв социален минимум


внимавай- ако си бил добре платен през живота си в щатите, соушул секюрити е около $3500 на месец...


Е да ама преди да взимаш си давал :D. Освен това хората с такава пенсия са доста малък процент сравнено с тези дето я докарат $900/месец я не.
Като цяло споделям мнението на колегата че целта на пенсията е държавата да осигури някакъв bare minimum на поданиците си за да не измрат на първият месец след пенсионирането от глад. От там нататък си сърбаш житейската попара, ако си бил от късметлиите да взимат добри пари и да са имали 401к хубаво.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Политическа.

Мнение от Jordana » 09 Дек 2019, 9:14

Пенсионната система възниква като такава с цел да даде привилегии на държавните служители а не на частните . За частните има професионални фондове и други начини за социално подпомагане . И първоначално е била само за държавни служители , не само на запад но и в България когато възниква в началото на ХХ век . В западните страни държавните служители традиционно имат по добро заплащане и повече привилегии от работниците в частни компании . По добри условия на труд и социални бонуси . При нас дори и това е обърнато с краката нагоре , демокрасито в България е съвкупност от най лошото от социализма и най лошото от капитализма . И пенсионната ни система няма как да бъде по различна докато не се промени целия батак в който сме . Някак си държавата ни е само на хартия западен модел , а на практика една импотентна реинкарнация на монархичната диктатура отпреди 1944 . С премиер който смята че власта му принадлежи като на цар от господа и постоянно споменава "шефа горе " ако вземе още един мандат може да му пеем със пълно право - боже царя ни пази.
Между другото не знам дали обърнахте внимание на новия бюджет 2020 и как бе представен ? Имаше коментари на управляващите че това е последния бюджет на стабилноста или нещо в подобен смисъл , и не случайно е такъв балансирани приходна и разходна част . Задават се отново лоши времена за икономиката . Не че тия са особено добри де :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Политическа.

Мнение от alx » 09 Дек 2019, 15:40

nthnl написа:Не излиза сметката - не и според https://www.ssa.gov/. Максималният осигурителен праг в момента изглежда да е $132,900.00.

"For example, if you start taking benefits at age 62 and 1 month, you will receive $2,027 per month for the rest of your life. But if you wait until age 67 to start receiving benefits, you will get $2,974 for the rest of your life. So by waiting until age 67, you can then receive $947 more per month than if you started lower monthly benefits at 62 and 1 month. Remember, these estimated figures are in today's dollars."

Гледайки таблицата от този линк - https://www.ssa.gov/cgi-bin/benefit6.cgi изглежда, че максимумът който може да получава едно семейство е 4950$/месец. Според зависи къде живееш и какви медицински застраховки плащаш това може да е крайно недостатъчно. Примерно двустаен апартамент в Бронкс е 2500$/месец без сметките :)

Поздрави,
Михаил Великов


на 70 е 3700... но... убягват ти детайли. ссн се индексира всяка година нагоре. сега го погледнах- всъщност ако гледаме кога ще се пенсионираме "наградата" на 65 ще е над $3500 на месец. но повечето хора не разчитат на ссн а на 401к така или иначе... които колкото и да си глупав, ако си слагал по малко, но редовно на 67 ще е цифра на месец. едит: не забравяй, че повечето нормални работодатели ти "match"-ват вноските по 401к до някакъв процент - нормално 3-5%... един вид каквото сложиш във 401к до този процент, работодателя слага още толкова във 401к-то ти... нещата са измислени един вид...

а ако на тази възраст трябва да плащаш наем а не притежаваш изплатен дом- тези сметки горе така или иначе не важат за тебе защото явно си се изцепил житейски...

и застраховките за възрастни не са изобщо зле. в моя щат има програми и пълната излиза около $250 на човек на месец.
Последна промяна alx на 09 Дек 2019, 17:13, променена общо 2 пъти
алекс
трабант 601с
разни други возила

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Политическа.

Мнение от alx » 09 Дек 2019, 15:42

ARR_ написа:Е да ама преди да взимаш си давал :D. Освен това хората с такава пенсия са доста малък процент сравнено с тези дето я докарат $900/месец я не.


с това съм абсолютно съгласен. аз съм един от тези които ще получават на практика почти нищо след като се "пенсионирам"
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Политическа.

Мнение от 3186 » 09 Дек 2019, 17:04

Би било супер някой да се грижи за пенсионирането ти в БГ, но уви - ако сам не се погрижи човек, ще си блъска главата когато наближи възрастта. Аз съм на 30 и в последната година започнах стъпки в такава посока. Целта е след 25 години(без да се е налагало да се лишавам през този период) да мога да избирам дали да работя, или да си живея от пасивни доходи. Не знам дали ще ми се получи, нито какво ще е положението ми тогава, но предпочитам лукса да имам избор. По-горе се спомена ETF S&P500 и мисля че това е чудесен начин за подобно начинание, особено ако се влиза/излиза в подходящите моменти(мисля, че сега е добър момент за излизане) ;)


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Политическа.

Мнение от steeN » 09 Дек 2019, 18:20

Те българските пенсионни фондове не правят нещо по-различно. Практически ръгат в Софикс, тук там някакви други европейски тъпотии и български държавен дълг.
То по регулация не могат да правят друго и да искат. Ако си мислиш, че ще ги биеш по доходност... мисля, че се самозаблуждаваш.
Ти си видял, че последните 10 години американската борса outperform-ва бълграската и си решил, че следващите 50 години ще е така. Ми много наклонена плоскост.

Сега много е хубаво да може да имаш избор, аз нямам нищо против. Обаче като имаш избор да не внасяш... после като се охълцаш на 65 да не седиш да плачеш как
държавата трябва да ти помогне. И какво значи съмнителни фондове. Викате примерно Алианц или Инг дето го преименуваха на НН са някакви мафиотски ли?
Лесно е да се кара през просото с популистка реторика, ама нещата в реалния живот са малко по-различни.

п.с. и мисля, че обсъждането на американската система в нашия контекст е безпредметно. печалбите от акции на европейските борси са освободени от данък...
така, че всеки може да има собствена "401к" сметка в България, която е практически неограчена за разлика от щатите къде имаш един куп правила заради това
,че е освободена от данъци. ама да, чуждата морава, винаги по-зелена.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Политическа.

Мнение от steeN » 09 Дек 2019, 18:50

bbyUqMDvTP_3QqjN03EHEw.png


измама... къде са парите ??? сАсипаха ги тия пенсии ей :mhihi: :kuku:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Политическа.

Мнение от TNT » 09 Дек 2019, 20:05

Това отстрани средна или обща доходност е ?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Политическа.

Мнение от 3186 » 09 Дек 2019, 21:56

steeN написа:Те българските пенсионни фондове не правят нещо по-различно. Практически ръгат в Софикс, тук там някакви други европейски тъпотии и български държавен дълг.
То по регулация не могат да правят друго и да искат. Ако си мислиш, че ще ги биеш по доходност... мисля, че се самозаблуждаваш.
Ти си видял, че последните 10 години американската борса outperform-ва бълграската и си решил, че следващите 50 години ще е така. Ми много наклонена плоскост.

Сега много е хубаво да може да имаш избор, аз нямам нищо против. Обаче като имаш избор да не внасяш... после като се охълцаш на 65 да не седиш да плачеш как
държавата трябва да ти помогне. И какво значи съмнителни фондове. Викате примерно Алианц или Инг дето го преименуваха на НН са някакви мафиотски ли?
Лесно е да се кара през просото с популистка реторика, ама нещата в реалния живот са малко по-различни.

п.с. и мисля, че обсъждането на американската система в нашия контекст е безпредметно. печалбите от акции на европейските борси са освободени от данък...
така, че всеки може да има собствена "401к" сметка в България, която е практически неограчена за разлика от щатите къде имаш един куп правила заради това
,че е освободена от данъци. ама да, чуждата морава, винаги по-зелена.


Ама аз нямам против да ми удържат вноската за частния пенсионен фонд, но доколкото съм запознат доходността е колкото да покрие инфлацията. Приел съм го, но то няма да ми осигури днешния ми стандарт на живот, след пенсиониране. Много съм далеч от икономическо образование, но дори така, сравнявайки българската и американската борса, като първата за мен към днешна дата е и по-надеждна, в дългосрочен план също.
Признавам, че е задължително човек да е гъвкав и да диверсифицира портфейла си, определено се изисква повече внимание от това да бута пари в буркан без да се мисли. Така че тук съм съгласен, с предложенията за европейския(а защо не и китайския) пазар.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Политическа.

Мнение от Сондьора » 09 Дек 2019, 22:48

Еййй американци ве дали...нали сме в бг. За кво давате за пример, как е в уса, кво общо има тва. Там съм се осигурявал по 401Кто...на макс от мен...и тогава и работодателя дава макса...беше 10%...т.е. 20% общо. ОБАЧЕ, може да си ги изтеглиш когато пожелаеш и двете заедно (демек леко ги евеш схемаджиите :mhihi: )..
Обаче , тука е иначе...нищо не можеш да изтеглиш...а тия пари в частни фонд, със тях се пазарува...един вид товойте пари не са твои и ако умре инвестицията на фонда, нямаш нищо и оставаш само с държавните, колкото се полага там. И тука няма нищо популистко а е факт.

Дайте малко примери от Европа...не от Канада и Уса..къде нямат ама нищо общо с нас :dunno:

Тва пък някой...колко сме били залупени тука, че не играеме във фондовете...леле майко... :mhihi:


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Политическа.

Мнение от steeN » 10 Дек 2019, 1:28

Съгласен съм, че обсъждането на американската ситема е безсмислено, аз приказка за американците не съм отварял, но тука има няколко човека, които не може да не приложат аргумент номер 1 на чугуните - "а вие защо биете негрите".
И за пореден път трябваше да се разяснява, че не само не ги бият ми негри изобщо няма :mhihi:

Не знам кой твърди, че някой е залупен, че не играе на борсата. Аз това което казвам единствено, е че на всички хора родени след 1959, част от пенсиите са на борсата... без те да има нужда да си мърдат пръста и това е хубаво нещо, именно защото тая работа не е като оная. И че ако някой толкова иска да се прави на американец и да има нещо като 401к, може... при това при по-добри условия от колкото там. И инвестицията на фонда няма как да умре по ред причини, които ако трябва да съм директен и да ги обясня няма да ги разбереш, щом ми пишеш това. И това е факт.

п.с. иначе конкретно за твоя случай, ако си можел да ги изтеглиш от 401к (ако изобщо е бил точно този план), е защото нямаш американско гражданство, ако имаше не можеш да ги изтеглиш докато не нвършиш поне 55 май беше... и освен тва са те ударили със стабилно данъчно "накзание".
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Политическа.

Мнение от BMW_POWER » 10 Дек 2019, 2:03

Каквото и да мислите, накрая ще сте преебани. Сори, ама е факт. Започваш да бачкаш, плащаш, знаеш всичко и след 15 години греда. Сменят законите. Пак започваш да копаш и след още 15 години пак греда. Пак сменят законите. Ама вече си ударил педесетака и се оказваш дърт, изхабен (повЕрвайте ми, не е като на 20-30-40г) и прецакан. И имаш едни 15-20 години, та белким закрепиш нещо.
Утре ще сменят законите и ще вкарат данък върху лихви, спестявания, фондове и т.н. Купил си акции (примерно) по 1лв и те са ти "спестовен влог" (много грубо казано). Утре правиш 60г и ги продаваш по 10лв. 9лв печалба и данъчните ти скачат на ушите, че имаш доход и трябва да платиш данък. Или си купил апартамент 2000г за $15К и сега го продаваш за 100К в евро. Това са ти парите, с които ще живееш (грубо казано). Данъчните ти изкарват доход $120К доход печалба и ти начисляват данъци.
Ще кажете, че това са глупости. Ако бях написал преди 15г във форума, че ще плащате 1000лв ГО, щяха да ме сочат с пръст и да ме рачекнат на кръста. Сега се приема за що годе нормално ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Политическа.

Мнение от bum_bum » 10 Дек 2019, 8:17

Еми има хора в Испания от форума, да кажат как е там, като искаме примери от Европа. Колко време трябва да работиш за минималната пенсия там и колко е тя?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Политическа.

Мнение от Сондьора » 10 Дек 2019, 8:42

Стийн не съм с гражданство, и няма наказания данъчни, има само % ако бързаш да ги изтеглиш преди определения срок за това ...30дни.

Повере преебани сме, всякви схеми могат да измислят, ама най-зле е, че не разполагаш с парите си нито можеш да ги управляваш. Колко ще живея след 67г, ако изобщо ги стигна :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook