ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8323
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от vicho » 05 Юни 2020, 1:31

Понеже сме всестранно развити личности и разбираме от всичко е време да си имаме отделна тема за зъбките... от 15 до 60 годишната аудитория има какво да каже и да посъветва останалите... сигурен съм, че има не само зъболекари между нас, а и такива защитили докторантура по темата.

Хубаво ще е да се посъветваме за читавите зъболекари из различните градове (то малко като с майсторите, ама...). Пасти за зъби, четки, конци, бабини рецепти и въобще кой каквото ползва за зъбната хигиена, ако спазва такава... то не е задължително... както казваше един съквартирант на брат ми преди 20 години "Аз моите не ги мия, те са си ми здрави"

Ще дам тон... моите не са баш здрави... полагам известна грижа както с четката така и със зъболекарите се борим отвреме навреме, не често, което резултира в много болка и сравнително кеш... наскоро вадих мъдрец - 450лв вадене, малко антибиотик и други неща - 500 точки... за сметка на това съм доста доволен. Очакваха оток, но той така и не се появи след "операцията". Болки също нямаше. Седмица по-късно отидох да ми извадят конците за половин минута и това беше. Ваденето се наложи поради счупване (най-вероятно и множество кариеси е имал зъба)

Ако не се стеснявате може да пуснете някоя друга снимка на усмивка :mrgreen:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от BMW_POWER » 05 Юни 2020, 2:45

Аз ще изчакам Джорданата и Стинката първо :oops:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от Borymeckata » 05 Юни 2020, 7:34

Майка ми беше зъболекарка около 40 години, целият град я познаваше. Та тя така подреждаше по важност факторите за "зъбното" здраве на човек:

1. Ген (как ти е заложено от родителите);
2. Начин на живот (стрес, други вредни вличния);
3. Грижите, които полагаш за зъбите си.

С две думи - ако имаш калпав ген за зъбите (както съм аз, от баща ми), можеш да ги миеш с най-скъпи пасти и иригатори по 15 пъти на ден - само отлагаш неизбежния край...

После ще ви напиша и друго по темата - какво интересно научих за имплантите, дето не го пише в рекламите... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 418
Регистриран на: 6.01.2011
Пол: Мъж
Кара: e39 528i 1996г.

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от georgi_1986 » 05 Юни 2020, 7:36

От дядо ми знам, око и зъб заболи ли, само вадене ги оправя.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 662
Регистриран на: 25.09.2007
Местоположение: Пловдив
Кара: Лястовица с рамка

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от Tenata » 05 Юни 2020, 7:51

Редовно посещение при зъболекар не по-малко от един път на шест месеца, ще ви решаваш проблемите с най-малко пари и ще ти стоят в устата най-дълго време.
Всички останали допълнителни грижи които полагаш са само в плюс, ако спазваш по-горната схема.
ИзображениеИзображение
на пътя и пред БОГ, всички сме равни!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от grkv » 05 Юни 2020, 7:56

Я дайте малко инфо, какви четки ползвате?
Аз няколко пъти вече сменям нормални с електрически и все нещо съм недоволен, ама електрически разни евтини... тука наскоро се зачетох за Sonicare на Филипс и само яко доволни, както и някви зъбни душове?
Някой ако ползва - да се обажда и да раздува как стоят нещата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от TNT » 05 Юни 2020, 8:18

vicho написа:. Очакваха оток, но той така и не се появи след "операцията". Болки също нямаше. Седмица по-късно отидох да ми извадят конците за половин минута и това беше. Ваденето се наложи поради счупване (най-вероятно и множество кариеси е имал зъба)

Късметлия си просто. На мен в рамките на няколко месеца ми извадиха 2х2 (двата десни, после двата леви). Еволюционно човека става с по-малка челюст и по-малки зъби. Само дето челюстта става по-бързо по-малка от зъбите :mhihi: Това е причината масово вече да се налага корекция от ортодонти. Като малък (2-3-4 клас някъде) ми махаха 4-те четвърти зъби, после брекети да се наредят. После обаче ми излязоха и 4-те мъдреца. Долната редица зъби пак я накривиха. Имаше момент, в който усещах болки и напрежение по всичките зъби, защото се притискаха от мъдреците. Доктора каза, че първите два ще ме болят много, ще е тежка операция. 10 дена умрях от болки, бях изпил 27-28 аулина общо. После изследванията за бъбреците бяха извън норми. Ядох пържоли на миксер :mhihi: С вторите два обаче ми минаха болките за 24 часа. Сега имам 8 зъба по-малко, има място за всички :mhihi: и съм добре.

Имам и един умъртвяван зъб, за който трябваше 7 пъти да ходя, щото арсена (нали така се казваше :mhihi: ) ме хвана доста повече от нормалното. Редовните посещения при зъболекар са за зъбен камък. Както казаха по-горе - ген. Освен, че са жълти, трупам много зъбен камък. На 1-1,5 години ходя да го чистя. Като цяло не мисля, че имам много проблеми, но като имам - качествени са :mhihi: Сега като се замисля, последните 7 години... май само за зъбен камък съм ходил, ако изключим мъдреците и проблемите покрай тях.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от 3186 » 05 Юни 2020, 8:26

Някой има ли преки впечатления от т.нар аЛАЙНери :lol: (aligners) и изпитани клиники/доктори, които се занимават с тях ? Интересува ме да са възможно най-невидими, да не фъфля и разбира се да вършат работа.

Като малък ме мъчиха с тези изродщини и добре че бяха те, та сега положението е спасяемо. Дори само като ги видя на снимка настръхвам. Вероятно доста комплекси са ми се създали от онова време :mhihi:

Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от alekangg » 05 Юни 2020, 8:41

И аз мисля, че на първо място и то с 60-70% фактор е генът. Всичко друго като какво ядеш, как миеш и пр са второстепенни неща.
Имах познати-съседи които не си миеха зъбите или да речем ги миеха един път на седмица-десет дни и им нямаше абсолютно нищо. С години не са ходили по зъболекари, нито видимо имаха проблеми.
Има някаква теория, че специално за кариесите имало значение твърдостта на слюнката или ако на човек му се образува по-лесно зъбен камък е по-защитен и на обратно, но не знам доколко има нещо вярно.
На мен и мои връстници по комунизма училищната зъбарка ни пъхаше редовно в устите едни малки бели хапчета, които след време чух, че уж помагали много против кариеси и може да има нещо вярно, защото повечето ми познати нямат никакви проблеми, а не са на 20 и 25.

Аз лично имах проблеми с криви зъби, носил съм шини, после брекети. По време на носенето на брекетите се наложи ваденето на 2 горни мъдреца, но те са елементрани в повечето случаи и излязоха за по 1 минута. Преди години вече имах сериозен дерт - възпаление с долен мъдрец, който растеше хоризонтално и трябваше да се вади скорострелно.
Извади го един арабин-Хусеин (явно е роден извън Бг или има родители араби) в София, чух от 3-4 места много добри отзиви за него и нямам забележки.

Общо взето това е намесата на зъбарите към моите зъби, извадени 3 мъдреца, 2 от които не бяха развалени, а единият беше проблемен, но не развален.
Друго нищо, все още нямам пломба, ходя на почистване 1 път в годината и това е. Малко не ми се кефят зъбарите, понеже няма какво да правят, някои се бъзикат, че ако всички били като мен, щели да фалират..

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от zAcK » 05 Юни 2020, 8:46

Borymeckata написа:Майка ми беше зъболекарка около 40 години, целият град я познаваше. Та тя така подреждаше по важност факторите за "зъбното" здраве на човек:
1. Ген (как ти е заложено от родителите);
2. Начин на живот (стрес, други вредни вличния, храната);
3. Грижите, които полагаш за зъбите си.
С две думи - ако имаш калпав ген за зъбите (както съм аз, от баща ми), можеш да ги миеш с най-скъпи пасти и иригатори по 15 пъти на ден - само отлагаш неизбежния край...


:bowdown: Няма какво повече да се каже! Освен изрично да добавим храната, че тия всичките химии в напитки и т.н. направо им разказват играта на зъбите.
Иначе, баща ми е на 67 години и има точно 2 пломби, а само си мие зъбите, без да ползва води, конци и т.н.
И не си дава много зор да ги мие по 4-5 минути, по-скоро за свежест и да ги почисти, не да им изтрие емайла :mhihi:

Аз каквото и да правя, все нещо им има на моите, щото съм като майка ми. И тя е така - все ходи по зъболекари.

И друго интересно мога да кажа. Минал съм какви ли не клиники и зъболекари в София, дал съм сума пари,
накрая си намерих един доктор в Крумовград, който направо разцепва :mhihi: Имах една проблемна коронка, все нещо й имаше.
Накрая падна и бях на близо, та ми го препоръчаха. Отскочих до там, направи ми я супер бързо и от тогава нямам драми. Не помня вече колко години.
А преди това все нещо й ставаше. След това ходих за пломби и т.н. няколко пъти. Няма такъв бързак :bowdown: И винаги всичко е супер след това.
При него не мога да разбера кога съм седнал на стола и вече трябва да ставам :mhihi:

Повече абсурд да посетя клиника в София :mhihi: Пък и два часа пътуване из Родопите по хубав път си е яко кеф :driving: :ok:

P.S. Този доктор от Крумовград работи 7 дни в седмицата, мисля от 6:00 до 22-23:00 часа :idea: :shock: :bowdown:
Хората в Родопите съм ги признал за уникални, пък кой каквото ще да разправя :bowdown:

Има някаква теория, че специално за кариесите имало значение твърдостта на слюнката
или ако на човек му се образува по-лесно зъбен камък е по-защитен и на обратно, но не знам доколко има нещо вярно.


Не е вярно, аз съм доказателството :mhihi:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от Borymeckata » 05 Юни 2020, 9:12

alekangg написа:На мен и мои връстници по комунизма училищната зъбарка ни пъхаше редовно в устите едни малки бели хапчета, които след време чух, че уж помагали много против кариеси и може да има нещо вярно, защото повечето ми познати нямат никакви проблеми, а не са на 20 и 25.

Флуорни таблетки, трябва още да имам цял 3-литров буркан в мазето. Раздаваха ни ги като ученици - тогава се смяташе, че флуорът повишава устойчивостта на зъбния емайл или нещо подобно. Сега... не знам дали не се е променило това виждане. Лично на мен не ми помогнаха - пил съм ги с шепи (нали майка ми ги раздаваше...) и пак съм патил яко със зъбите.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от drago9205 » 05 Юни 2020, 9:27

Аз съм много препатил човек откъм зъби, бих казал, че имам богат опит. Последните 3-4 години минах през ортодонтия (брекети), вадене на 2 мъдреца, 1 коронка и поставяне на 1 импант (чистене, кареиси и такива неща даже вече не ги слагам в сметката)... абе към 7-8000 лева тотал. Преди това от дете имам други дертове.

Наистина генът има значение... аз полагам доста грижи за моите и все има нещо за правене, а имам приятели, които ги мият през ден и дали имат и 1 пломба.

П.П. Едно много пренебрегвано нещо ползването на конец за зъби. Препоръчително всяка вечер. Идеята на конецът е да почисти плаката между зъбите, където четката не стига. Много хора образуват кариеси точно между самите стени на зъбите, които се виждат/диагностицират трудно.

grkv написа:Я дайте малко инфо, какви четки ползвате?
Аз няколко пъти вече сменям нормални с електрически и все нещо съм недоволен, ама електрически разни евтини... тука наскоро се зачетох за Sonicare на Филипс и само яко доволни, както и някви зъбни душове?
Някой ако ползва - да се обажда и да раздува как стоят нещата.

Електрически четки само Филипс соникеър, всичко друго не става. Това и зъболекарите са ми го казвали. Душовете също са добри, но аз лично си предпочитам конец за зъби.
Последна промяна drago9205 на 05 Юни 2020, 9:34, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от Borymeckata » 05 Юни 2020, 9:34

zAcK написа:Иначе, баща ми е на 67 години и има точно 2 пломби, а само си мие зъбите, без да ползва води, конци и т.н.

Аз каквото и да правя, все нещо им има на моите, щото съм като майка ми. И тя е така - все ходи по зъболекари.

Това е интересно, много хора го казват, аз също и ето Зак го потвърждава... Ако единият ти родител има добри зъби, сякаш винаги... наследяваш гена на другия... :mhihi: :mhihi:
Всеки, с който съм говорил по въпроса, казва, че е наследил по-калпавия ген за зъбите. Аз също - от баща си. Още от ученик като ми започнаха проблемите - та досега. Един и същи зъб ми е лекуван от кариес (пломба), после пулпит (вадене на нерва и умъртвяване), после се счупи (коронка) и накрая абцес и съответно - клещите. Толкова съм препатил с шибаните зъби, че вече като ме въртят с турбината - даже не трепвам... :mhihi: :mhihi:

Интересно дали наистина има таква зависимост (да се наследява по-калпавия "зъбен" ген от двамата родители) и ако да - защо да е така... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от zAcK » 05 Юни 2020, 10:17

zAcK написа:P.S. Пак казвам, че много зависи и от храната. Забелязвам, че след като почнах да се храня по-добре,
като спрях газирано и т.н. проблемите ми намаляха значително, в пъти :idea:


bum_bum написа:Имах амнайсе кариеса, два извадени още в 11-ти клас. Та нещата не вървяха на добре. Откакто спрях да ям вайна вече 10 години зъболекар не съм виждал, нито имам някакви нови проблеми.


Като се замисля, май ще излезе точно това. Ако спра и кафетата вероятно работата ще заспи :bchug:
Последна промяна zAcK на 05 Юни 2020, 21:31, променена общо 1 път
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 19.07.2009
Местоположение: В планината
Пол: Мъж

Re: ЗЪБИ, зъболекари и стоматология

Мнение от drevnia » 05 Юни 2020, 10:20

То неее само до гена който е наследен ами и на това на какъв зъболекар попаднеш. На мен една така си беше харесала арсена, че всеки път като отидех при нея и айде така 7 зъба им еба мамата. Без да чисти после канали там да ги запълва. Случайно после така отидох при един препоръчан направи снимка и се хвана за главата. Та хайде после яко лечение на всичките чистене на канали пълнене и така.

Я кажете сега страх ли вее ? Аз направо умирам от страх, извадиха трите мъдреца ( мамка му има още един ) например горния десен човека го извади за минута нищо не усетих и само каза чакай да оправя раната и щях да припадна пребледнях кръвното ми падна до такава степен, че пръстите на ръцете ми изтръпнаха бяха бели като лист. Един час не можех да се свестя зъболекаря си изкара акъла.
Горния ляв мъдрец, е него го отлагах седем години е така от страх, защото корена беше в синуса. Тази есен най после се реших и го извади, хирург лицево челюстна мина всичко идеално.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook