Велосипеди

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 219
Регистриран на: 28.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Велосипеди

Мнение от Southside » 16 Май 2024, 22:00

Ползвам "суха" смазка от едно известно време, която е мисля на восъчна основа и не искам да се връщам към традиционните масла и смазки повече. Защото цапат и събират прах/кал/всякаква мръсотия, която действа абразивно на веригата и касетата. И да, това са износващи се части с неособено дълъг живот, които обаче при високите класове монтажи са цифромания.
Дали си струва втелясването със смазките- зависи от употребата на байка и от възможностите. Същото като да слагаш масло от кауфланд на колата или естерна синтетика.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 134
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Велосипеди

Мнение от dhtj » 16 Май 2024, 23:21

В първи клас ми купиха първото ми "голямо колело" Крос Монтана 2. Обикновено колело с предни и задни "амортисьори" и 18 скорости. Още помня цената 140лв от метро, тогава май имаше само в София и Варна.

Карах го до 7клас без километраж, не знам колко километра съм му навъртял, но мисля че поне 10 хиляди.
В 7 клас ми подариха километраж, който броеше до 9999 и лично аз го превъртях два пъти докато станах на 19 и заминах студент. Тоест още 20 хиляди километра. След това го кара баща ми да ходи на кръчма с него, вече не му слагам батерия на километража щото не ми се занимава, но продължава да се движи със заводската верига. Мазал съм я веднъж годишно със старо двигателно масло, бъркам в тубата с отвертката и капя по звената. :lol: Две касети смених, на един и същ голям баир скачах по педалите със всичка сила и превъртах зъбаците отзад, но веригата още е здрава. :D

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Велосипеди

Мнение от b_u_b_o » 16 Май 2024, 23:59

За това си сменял 2 касети, щото износената верига износва касетата, ако я чакаш да се скъса с твоето каране сигурно няма да се случи. A приличните касети за по-хубавите монтажи са на цената на това цитираното колело ама в евро. А ефективността в задвижващите елементи ми е сравнително важна, щото освен че му правя 500км на месец те са с поне 11-12К метра положителна денивелация, не се развозвам. Та тия мнения колелото седи на двора и смазвам веднъж в годината с моторно масло не ми вършат работа, щото като взех колелото от колегата nero видях каква е разликата между неподдържаното ми старо колело и това, отсечка която преди с напъване я правех за 1:02 часа с него я направих без грам зор на първото каране за 0:56. :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 134
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Велосипеди

Мнение от dhtj » 17 Май 2024, 0:20

b_u_b_o написа:За това си сменял 2 касети, щото износената верига износва касетата


Не се изоносваха зъбите, а се чупеше нещо вътрешно, мисля че тресчотката или някакви шлици, нямам идея, не е и важно към днешна дата. :lol:

Сега имам един по-хубавичък крос grx9 , с някаква брутална смазка дойде от завода, година и половина изкара и сменяше скоростите мазно и неусетно като ZF кутия. :lol: После посъбра прах и почна да не ми харесва как сменя и как се чува, напръсках с един тефлонов спрей специално за веловериги, ефекта е хубав почти като заводската смазка, но трае няколко месеца, после се полепва с боклуци и иска чистене с обезмаслител и ново пръскане. Плюса е че не цапа краката, дори и да се допреш до веригата.
Тези дни ще пробвам с греста за веригата за мотора да видим дали колелото ще я хареса. Но пък знам че ще цапа яко.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 219
Регистриран на: 28.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Велосипеди

Мнение от Southside » 17 Май 2024, 5:25

Едно наум с мото смазките, защото са предвидени да работят при съвсем различни температури. Също избягвайте WD40, че след употребата му веригите имат склонност към късане.
В лидл често пускат силиконов спрей, който е евтин и върши прилична работа. Трябва да се пръска по- често, губи по- бързо качества от маслото. Скоро взех PTFE (тефлон) спрей на парксайд пак от там, нямам все още преки впечатления.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Велосипеди

Мнение от Моджо » 17 Май 2024, 6:38

Значи Бубу съпротивлението от несмазана верига е толко големо, че направо мое те спре. М? Верно ли ? Не ръждясала до степен да не се движи. Ще я скъсаш много преди да усетиш, че нещо се "опиня". Обезмаслител на 2-3 седмици, машинно масло и толкова. Ако щеш го прави всеки ден щом ще се чувстваш добре. Всяко задържане /полепване/ на абразив като пясък, прах и подобни са пагубни за една верига те и затова не се смазват по принцип когато работят на открито. И ако не караш по асфалт, а офроуд треа да се прави по-често. Та тия работи с лепкав восък...хилядите километри в +... и мармота завива ли завива. Между другото тука нали имаше един колега, който караше по много, ама наистина много, той ще да е най-компетентен да каже какво прави. Аз карам малко, но като дете, когато съм карал много нищо по-различно не е било от почстване и смззване веднъж годишно и никога не съм късал верига или нещо подобно. Както казах не ангажирам никого с моето мнение още повече , че карам колело за удоволствие и никога нема да ми хрумне да меря времена, денивелации, километри, скорости, отсечки и там квото още се мери. Това ми е извън представите за "карам за кеф".
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1537
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Велосипеди

Мнение от ildivvy » 17 Май 2024, 6:57

Southside написа: Също избягвайте WD40, че след употребата му веригите имат склонност към късане.
В лидл често пускат силиконов спрей, който е евтин и върши прилична работа. Трябва да се пръска по- често, губи по- бързо качества от маслото. Скоро взех PTFE (тефлон) спрей на парксайд пак от там, нямам все още преки впечатления.


Това пък защо и как? Имам над 30хил.км с употреба на ВД40 върху мото-верига и всичко си е перфектно! Просто иска по-често третиране, сравнено с други методи на чистене/смазване... Тефлоновите ги 'спрях' защото с тях ми полепваше почти най-много 'мизерия' по веригата, а и по джантата не ми харесваше как маца. Силиконовите не били лоши наистина, но аз просто се спрях на други методи... Всичко това го говоря за мото-верига, де...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 219
Регистриран на: 28.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Велосипеди

Мнение от Southside » 17 Май 2024, 7:34

WD40 не е лубрикант, а обезмаслител, изчиства и малкото останала смазка по драйвтрейна. За мен не е ок за ползване от пряк опит, но аз съм успявал да разтегна и нова верига за под 200 км, така че не ме следвайте за съвети :lol:
Малко уточнение за силиконовия спрей, пак се води масло, но по- малко гняз полепва сякаш, а и намалява механичните шумове.

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Велосипеди

Мнение от mart1nn » 17 Май 2024, 10:26

Според мен е важно да се спомене типа верига/колело, защото има огромна разлика във верига за 7 скоростна касета и такава за 12 скоростна касета. Още на 11ск ми се видя сравнително тясна, олекотена и леко "кекава" веригата - ами къса се от една човешка сила особено когато е износена. Отделно че разтегнатата верига сериозно яде венците и касетата. След това сменяш веригата с нова и тя прескача ... следователно се налага да смениш всички компоненти. Износването е една идея по-голямо при хората каращи в планината от една страна поради прах, кал, вода и други въшни влияния, а от друга от това че понякога се налага бързо прилагане на сила, непредвидена смяна на скорости и т.н. Решението е въртене на Х вериги на един комплект касета + венец. Реално на 12 скоростна верига ако стигне над 1% разтягане може и да е късно за нова верига ...

По темата със смазките - аз използвам Squirt. При нанасяне е течна и след това остава по веригата като восък. Предполагам ефекта не е толквоа силен колкото при истинския восък и затова се налага на 40-50км да се нанася пак. Това което ми харесва - веригата се чистил супер лесно с вода и парцал. Със сигурност не събира толкова боклуци колкото с други смазки, които съм пробвал.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Велосипеди

Мнение от mr_petroff » 18 Май 2024, 6:23

Ами те някои са измислили топлата вода вече ;) ...Ползвам това , забележки нямам :yes: ,не съм и вело професионалист /1000 км. на година/.
https://www.senax.bg/bgr/sprej-za-verig ... iKEALw_wcB

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 167
Регистриран на: 18.11.2014
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: BMW Compact M43B16
Детайли за колата: BMW Compact, 1994/10, автоматик, М43B16

Re: Велосипеди

Мнение от Vasko_G » 18 Май 2024, 11:42

mr_petroff написа:Ами те някои са измислили топлата вода вече ;) ...Ползвам това , забележки нямам :yes: ,не съм и вело професионалист /1000 км. на година/.
https://www.senax.bg/bgr/sprej-za-verig ... iKEALw_wcB

Щом е на растителна основа, трябва да е нещо, като маслото за шевни машини. Аз такова ползвам и съм доволен.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Велосипеди

Мнение от carmanf1 » 28 Май 2024, 21:44

BIXS-a вече не е мой, както и предполагах :mrgreen:

Големия ми син го тества - и като му видях очите, физиономията и 360-градусовата усмивка.

Просто му го подарих. С огромно щастие и удоволствие.

Ония ден обаче много ми се караше колело и знаех, че той няма да кара.

Слезнах в гаража да тръгвам с "неговото" колело и моята приятелка ми звъни: кво ще правим днес - викам за теб не знам, аз отивам да карам колело.
Ако искаш идвай с мен, ама имай предвид, че няма да караме по градинки, полянки и вело алейки.

Ще качваме тепето до горе, после обиколка на гребната и после в калта и бабуните около р.Марица.

И тя - идвам

Тръгнахме, карахме и по едно време тя ми вика, я дай да пробвам твоето колело :lol: Дадох й го.

Доста повъртяхме и понеже е хванала моя хумор - вика, няма да ти върна колелото до края на разходката. Уникално е :lol:

И така, ся май ще купуваме още два BIXS-a, един за мен и един за нея

За моите стандарти, колелото е страхотно :yes:

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jordana

Последни теми
Facebook