Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Средното образование в България

Мнение от steeN » 31 Яну 2016, 13:47

larbi написа:...


математика - инженер (сторителен, механика (ама тва не е монтьор), електроника, софтуерен), финанси... има приложения в биология, география, геология...

все клошарски професии един вид хаха, че и такива, които са едни и същи по целия свят , за разлика от юрист примерно... мда, не е за всеки, но то е така с абсолютно всичко... сякаш всеки може да стане лекар да кажем... някой като видят кръв и им прилошава примерно. а то до 7ми клас трябва да си е проличало вече за какво ставаш. ако не на късмет някъде, универсална формула не мисля, че има.

това с тясно профилираните според мен не е вярно... вече се иска да знаеш поне две неща, иначе си обикновен бачкатор. примерно лекар, който разбира от маркетинг... инженер, който разбира от мениджмънт... юрист, който да разбира от ИТ... и т.н.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 31 Яну 2016, 14:17

Някои от икономическите гимназии са си на ниво по-смотан университет/колеж.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Средното образование в България

Мнение от steeN » 31 Яну 2016, 14:19

Според мен, не стават, ама имам впечатления само от Бургас.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2173
Регистриран на: 29.11.2002
Местоположение: София
Кара: F15 X5; F10 M5 Stage 2

Re: Средното образование в България

Мнение от b2 » 31 Яну 2016, 14:23

Мога да кажа, че ТУЕС (София до окръжна) ми е направило много добро впечатление. Дори като минеш по коридорите няма как да не забележиш, че "децата" са будни и заинтерсовани.
Явно от години поддържат ниво, защото доста читави хора съм срещал в работата си, които са учили там - от 70-ти до 90+ набор.

Ако сега имах такъв избор пред мен за детето си и разбира се то имаше интерес би било в шортлистата.

Паралела с обичайната картинка покрай училищата дето са само блуждаещи погледи дето от далеч им личи, че само се чудят каква глупост да направят и къде да се денат. А за университетите е ясно - като се разходиш из УНСС се наглеждаш на бъдещия професионален елит в сферата на финансите и икономикса :D
Dark Side of the Force is а pathway to many abilities some considered to be unnatural.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 31 Яну 2016, 14:31

steeN написа:Според мен, не стават, ама имам впечатления само от Бургас.

2 в София и една в Пловдив. Другите не стават за нищо.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 499
Регистриран на: 14.05.2013
Местоположение: Denmark
Пол: Мъж
Кара: E39 Touring

Re: Средното образование в България

Мнение от Denmark » 31 Яну 2016, 14:48

за колегата, който спомена ТУЕС :yes: и аз имам няколко познати завършили там, които са страшно интелигентни хора :)

[quote="larbi"][/quote]

предполагам не си инженер :)
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 2.11.2013
Местоположение: гр.София, зона Б-5
Кара: A3, Sportback, 1.8 TFSI, 160 bhp;

Re: Средното образование в България

Мнение от nqmam_bmw » 31 Яну 2016, 14:52

TNT написа:Някои от икономическите гимназии са си на ниво по-смотан университет/колеж.


Какъв е смисълът от икон.техникум/гимназия, като със средно пак никъде няма да те вземат....та за един оперативен счетоводител пак си трябва вишУ. :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Средното образование в България

Мнение от Jordana » 31 Яну 2016, 15:15

Има и такива автори :
.....Πoчти вceĸи, ĸoйтo пoзнaвaм, cи cпoмня yчилищeтo c xyбaвo. И пoчти вceĸи, ĸoйтo пoзнaвaм, cмятa, чe нe e нayчил пoчти нищo тaм. Maй нeщo нe e в peд, a? „Зaтъпявaнe: cĸpитaтa цeл нa дъpжaвнoтo oбpaзoвaниe” мe втpeщи и oбъpĸa. Toвa e oт ĸнигитe, ĸoитo пpeoбpъщaт cвeтa ти, ĸoитo ocвeтявaт пo paзличeн нaчин нeщa, ĸoитo cчитaш зa cигypнa дaдeнocт – и извeднъж ce oĸaзвa, чe пo cвoятa cъщнocт ca cъвceм paзлични.
Eтo ви и eceнциятa c дyмитe нa aвтopa Джoн Гaтoy: „Училищнитe мpeжи oбceбвaт 50% oт вpeмeтo нa дeцaтa, пpинyждaвaт ги дa гo cпoдeлят eдинcтвeнo c дeцa нa cъщaтa възpacт, изиcĸвaт oт тяx дa зaпoчвaт и cпиpaт paбoтa пpи пoдaвaнe нa звyĸoв cигнaл, нaлaгaт нa xopaтa дa миcлят зa eднo и cъщo нeщo пo eднo и cъщo вpeмe и пo eдин и cъщи нaчин, ĸлacифициpaт ги тaĸa, cяĸaш ca зeлeнчyци.”
Чиcтo, пpocтo и яcнo – oбpaзoвaниeтo в тoзи мy вид e билo cъздaдeнo c цeл пpeвъзпитaниe и ĸoнтpoл и пpaĸтичecĸи нe e пpoмeнилo фyнĸциятa cи oт нaд вeĸ. Зaтoвa вeчнитe вoпли, чe yчилищeтo e в ĸpизa, ca нaй-дълбoĸo лицeмepиe – yчилищeтo въpши cвoятa paбoтa пo пepфeĸтeн нaчин, cъздaвaйĸи, пo дyмитe нa Гaтoy, xopa, ĸoитo „ca физичecĸи, интeлeĸтyaлнo и eмoциoнaлнo зaвиcими oт ĸopпopaтивнитe инcтитyции пo oтнoшeниe нa дoxoдитe, caмooцeнĸaтa и cтимyлитe cи”. Teзи xopa „ce чyвcтвaт coциaлнo знaчими в живoтa eдинcтвeнo блaгoдapeниe нa пpoизвoдcтвoтo и ĸoнcyмaциятa нa мaтepиaлни блaгa.”
Toвa cмe ниe и вcичĸи oпpaвдaния ca caмoзaблyдa. Уcпexът нa ocъзнaвaнeтo нa тoзи пpoблeм ce oбycлaвя изцялo oт вcичĸo, ĸoeтo cмe нayчили вън oт yчилищe – xopaтa, ĸoитo cмe cpeщнaли, ĸнигитe, ĸoитo cмe пpoчeли, нeщaтa, ĸoитo cмe нaпpaвили CAMИ, пo cвoй нaчин.
Джoн Гaтoy e пpeпoдaвaл 30 гoдини нa дeцa oт вcяĸaĸви пpocлoйĸи – oт имигpaнтитe в гeтaтa дo „eлитни” пapaлeлĸи в Maнxaтън. Cпopeд нeгo paзлиĸa нямa – дeцaтa нaвcяĸъдe влизaт в yчилищe c нeoгpaничeни възмoжнocти и излизaт мapĸиpaни, yeднaĸвeни, oдoбpeни зa yпoтpeбa в oбщecтвoтo.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 31 Яну 2016, 15:16

nqmam_bmw написа:
TNT написа:Някои от икономическите гимназии са си на ниво по-смотан университет/колеж.


Какъв е смисълът от икон.техникум/гимназия, като със средно пак никъде няма да те вземат....та за един оперативен счетоводител пак си трябва вишУ. :yes:

А с математическа гимназия какво "ще те вземат" :kuku: После икономическа специалност в университета се кара доста по-лесно, особено първите години. А едни езикови курсове паралелно с училището не са проблем (особено като пак се учат 2 езика). Да не говорим за икономическите знания, които придобиваш. После в банката няма нужда да ти обясняват 3 часа тази лихва какво представлява, какво е онлайн-банкиране и т.н.

steeN написа:това с тясно профилираните според мен не е вярно... вече се иска да знаеш поне две неща, иначе си обикновен бачкатор. примерно лекар, който разбира от маркетинг... инженер, който разбира от мениджмънт... юрист, който да разбира от ИТ... и т.н.


В една болница си е доста добре този "най-отгоре" да разбира нещо от икономика и мениджмънт.
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Средното образование в България

Мнение от Bogat-Beden » 31 Яну 2016, 15:25

Нещо друго мисля,че ни убягва.Огромно преимущество на новото поколение им дава интернет.
Понеже говорите за езици,научи ли човек един чужд език,втория е много или малко по-лесен.Тоест втори език можеш да учиш виртуално,има безплатни граматики,онлайн преводач,с произношение и кръстосани преводи-който за безплатна програма е великолепен според мен.Филми,музика (при нас са безплатни :mhihi: ) на съответния език,телевизии, радиа и т.н.. Желание да имаш :yes:
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 968
Регистриран на: 20.03.2004
Пол: Мъж
Кара: си

Re: Средното образование в България

Мнение от txe » 31 Яну 2016, 15:29

Nickelback написа:- Първа английска, Немската, не последно място - Испанската. Математически - СМГ и НПМГ

освен тези добавям и американския колеж, частен е и също дава солидна основа

Образованието трябва да стимулира любопитство,
А предвид, че всяка година има хора, които ги взимат след училище в харвард, мит, значи може и в бг да се учи добре :angel:
what a helluva ride

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Средното образование в България

Мнение от (bubsa) » 31 Яну 2016, 15:35

TNT написа:Плюс това, което вече сте споменали, ще добавя: пълно е с олигофрени при преподавателите. Същото важи и за висшето образование. Да, има много добри, от които може да научиш много и заслужават огромно уважение. Но това не променя факта, че останалите са пълни идиоти. Учители по езици, които не могат да говорят или имат беден речник. По математика, които на по-сложна задача не могат да стигнат до крайния отговор. В последните класове често ходих да се виждам със стария ми клас от кварталното училище и карах по някой час с тях. Те решаваха задачи, за които в моята "елитна" гимназия и 3 няма да получа. В основното са ми преподавали хора с жълти книжки. Реално в кварталното училище има по 2-3 свестни учителя, останалите са идиоти. После няма как да излязат някакви гении от учениците.

Някой беше споменал и за "модерните тестове". Теста може да се направи достатъчно сложен и ефективен, ако има кой да го направи. Предимството му е, че няма субективност в оценяването. В средното рядко съм се сблъсквал с този проблем, но в университета често оценяването е според колко си симпатичен на преподавателя. В училище по-скоро на любимците им се разминаваше, когато не са учили.

Тестовете няма как да заместят преразказите и съчиненията!Доказано е,че не развиват така добре мисленето,изказа и общата култура.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Средното образование в България

Мнение от Nickelback » 31 Яну 2016, 15:37

b2 написа:Мога да кажа, че ТУЕС (София до окръжна) ми е направило много добро впечатление. Дори като минеш по коридорите няма как да не забележиш, че "децата" са будни и заинтерсовани.
Явно от години поддържат ниво, защото доста читави хора съм срещал в работата си, които са учили там - от 70-ти до 90+ набор.

Ако сега имах такъв избор пред мен за детето си и разбира се то имаше интерес би било в шортлистата.
...


Denmark написа:за колегата, който спомена ТУЕС :yes: и аз имам няколко познати завършили там, които са страшно интелигентни хора :)


Аз казах, че съм пристрастен, ама не мога да си кривя душата сега :ok: За мен това е училището, което изковава едни от най-добрите кадри в ИТ/инженерната индустрия в България :yes:

Bogat-Beden написа:Нещо друго мисля,че ни убягва.Огромно преимущество на новото поколение им дава интернет.
Понеже говорите за езици,научи ли човек един чужд език,втория е много или малко по-лесен.Тоест втори език можеш да учиш виртуално,има безплатни граматики,онлайн преводач,с произношение и кръстосани преводи-който за безплатна програма е великолепен според мен.Филми,музика (при нас са безплатни :mhihi: ) на съответния език,телевизии, радиа и т.н.. Желание да имаш :yes:


В днешния свят зубренето не е необходимо. Трябва бърза мисъл и находчивост, да ти цъка мозъка, за да намираш по най-бързия начин информация и да я развиваш на по-високо ниво.

txe написа:
Nickelback написа:...
А предвид, че всяка година има хора, които ги взимат след училище в харвард, мит, значи може и в бг да се учи добре :angel:


:yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.


Аватар
Мнения: 385
Регистриран на: 5.11.2012
Пол: Мъж
Кара: 4х4
Мечтае да кара: 6х6

Re: Средното образование в България

Мнение от efren » 31 Яну 2016, 15:44

Няколкото проблема, които са определящи за БГ средното образование и са непреодолима пречка:

1. Първо и най-важно, без него останалото е безсмислено - образованието в БГ е бизнес под прикритие. Порочността на делегираните бюджети е толкова голяма, че няма накъде повече. Целта е да имаш повече ученици, които да ти "струват" по-евтино, да имаш подходящ брой преподаватели, които да ти "струват" по-евтино и да покажеш повече разходи за базата и консумативи, които разходи фиктивно да са по-големи, а в действителност - минимални. Отделно от това трябва да се правят постоянни ремонти, по "европейски програми", от "правилните фирми" (Пример - дъщеря ми учи в училище в което беше извършен ремонт на стойност над 5 млн лева и не "останаха" пари за шкафчета за децата, за да могат децата да носят в раниците си и помагалата, които използват само в училище.)

2. Преподавателите - няма как да очакваме преподавател със заплата 600 лв, който трябва по презумпция да бъде правен на маймуна от знайни и незнайни помияри по цял ден да проявява интерес към образованието на въпросните помияри. Преди време въпросните помияри бяха гонени от училище или не преминаваха в по-горен клас, но сега заради точка 1, това е невъзможно, вследствие на което се получава затворен порочен кръг. За 600 лв всеки нормален човек би заел по-спокойна длъжност.

3.Постоянно променящите се програми за обучение създадени от хора попаднали на работа вследствие на политически познанства, а не на качества.

Мисля, отпадането на тези 3 проблема би помогнало доста на образованието в БГ, но тъй като отпадането им е невъзможно, както написах в една друга тема, ние като нация не сме част от бъдещето.
Да ми простите песимизма.
И моля ви, наслушах се на мнения, колко сме по-напредничави и образовани от целия свят, как като сме толкова образовани защо не можем да произведем нищо свястно? Защо сме толкова бедни?
Какво означава М54 - означава, че двигателя може да изгори 54 литра масло от смяна до смяна при спазване препоръките на производителя, тоест longlife-04 и смяна на около 20к км.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Средното образование в България

Мнение от steeN » 31 Яну 2016, 16:28

(bubsa) написа:...


Аз лично мога да кажа, че нямаше нещо, което да мразех повече в училище от часовете по литература... тъпите литературни анализи и празни приказки. Това мога да им го отчета на западняците, че пишат 200-300 думи, без локуми, с ясна структура, могат да говорят аргументирано и имат изключително ясна мисъл. Ние тук сме царе на празните приказки. Този тормоз да пишеш по 5, 6 страници откровен bullshit по контролните...
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook