Фотоволтаична система за къща

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от alx » 18 Яну 2023, 17:55

Jordana написа:Това не е "капитализъм " а най обикновен битовизъм . Всеки нормален човек ще ти го каже . В 21 век ще накачуля 150 квадрата солари по покиривите да спеставям пари при положение че енерго дружествата им е това работа ..??!!! :shock: Не го разбирам тоя "капитализъм" и изобщо не го намирам за нормално .


битовизма е най- простата форма на капитализъм :angel:

за това дето не го разбираш - мисли го така- българина винаги е смятал, че някой трябва да го оправи и че няма нужда да се хаби да хваща бика за рогата... типичния капиталист пък е на принципа, че държавата трябва да въдворява законност (че всички да са на равни начала) и от там нататъка ако парите не ти стигат или нещо те удря по джоба накриво- пътища много но трябва сам да ги извървиш.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 67
Регистриран на: 30.10.2007
Местоположение: По света и у нас
Кара: Купе с 2 врати
Мечтае да кара: Купе с 4 врати
Детайли за колата: Седем напред, две назад

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от ARR_ » 19 Яну 2023, 5:17

alx написа:
Jordana написа:

моито електричество в момента за 2022 ми стъпва на 3.5 цента на киловат като направя сметката похарчено за разликата от изхабено минус изработено отнесена към изхабеното. в момента ако трябва да го купувам от енергото е 30-35 цента и не мисля, че ще поевтинява... за това и всички по- умни слагат панели "като луди" щото не искат да плащат за тези дето имат.



Вдигнаха ли ти се данъците на имота след инсталацията на панелите?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 525d

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от kikko » 19 Яну 2023, 10:03

Пичове, като човек занимавал се с проектиране на ФЕЦ, ви казвам че тия “педерастии” можеше да се спестят с построявянето на АЕЦ Белене, но едни умни глави се отказаха. Фотоволтаиците са типичния капиталистически модел - създаваме нов пазар за да има растеж и едни пари да сменяват собственика си.
E60 M57TUD25 Sedan Silbergrau metallic
E87 M47D20 Hatch Sparkling Graphite metallic
E65 M67TUD44 Sedan Black Sapphire metallic
E34 M50B20 Sedan Calypsorot metallic

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от TheDriver » 19 Яну 2023, 10:06

alx написа:
Jordana написа:Това не е "капитализъм " а най обикновен битовизъм . Всеки нормален човек ще ти го каже . В 21 век ще накачуля 150 квадрата солари по покиривите да спеставям пари при положение че енерго дружествата им е това работа ..??!!! :shock: Не го разбирам тоя "капитализъм" и изобщо не го намирам за нормално .


битовизма е най- простата форма на капитализъм :angel:

за това дето не го разбираш - мисли го така- българина винаги е смятал, че някой трябва да го оправи и че няма нужда да се хаби да хваща бика за рогата... типичния капиталист пък е на принципа, че държавата трябва да въдворява законност (че всички да са на равни начала) и от там нататъка ако парите не ти стигат или нещо те удря по джоба накриво- пътища много но трябва сам да ги извървиш.


Замисълът е съвсем друг, но ние си имаме нашата местна мотивация да го реализираме. Ясно е, че каквато и централизирана технология за производство на електричество да имаме, големият проблем ще е доставката и справянето с пиковете.
Нашият "битовизъм" както го наричаш ти е - "Дай да сложа тези панели, за да ми е евтин тока и да имам повече пари за нафта". Докато замисълът е да имаме децентрализирано производство на електричество, което е близо до потребителите, за да се контролира поне частично проблемът с мрежата и пиковете. С допълнителния бонус на милиони батерии, които могат да се ползват като буфер(нещо като ПАВЕЦ-а в настоящата система).

Глупавото в случая е, че набиваме пари за фотоволтаици в Северна Европа или Канада примерно.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от alx » 19 Яну 2023, 17:22

ARR_ написа:
alx написа:
Jordana написа:

моито електричество в момента за 2022 ми стъпва на 3.5 цента на киловат като направя сметката похарчено за разликата от изхабено минус изработено отнесена към изхабеното. в момента ако трябва да го купувам от енергото е 30-35 цента и не мисля, че ще поевтинява... за това и всички по- умни слагат панели "като луди" щото не искат да плащат за тези дето имат.



Вдигнаха ли ти се данъците на имота след инсталацията на панелите?


няма такава политика... и не съм минал между капките - града знае, че имам панели щото инспектор дойде да ги гледа преди да ги пуснат, но не ми ги вдигнаха и не мисля, че има някакъв закон по въпроса.
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 67
Регистриран на: 30.10.2007
Местоположение: По света и у нас
Кара: Купе с 2 врати
Мечтае да кара: Купе с 4 врати
Детайли за колата: Седем напред, две назад

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от ARR_ » 20 Яну 2023, 5:57

alx написа:
ARR_ написа:
alx написа:
Jordana написа:

моито електричество в момента за 2022 ми стъпва на 3.5 цента на киловат като направя сметката похарчено за разликата от изхабено минус изработено отнесена към изхабеното. в момента ако трябва да го купувам от енергото е 30-35 цента и не мисля, че ще поевтинява... за това и всички по- умни слагат панели "като луди" щото не искат да плащат за тези дето имат.



Вдигнаха ли ти се данъците на имота след инсталацията на панелите?


няма такава политика... и не съм минал между капките - града знае, че имам панели щото инспектор дойде да ги гледа преди да ги пуснат, но не ми ги вдигнаха и не мисля, че има някакъв закон по въпроса.


Закон няма, чудех се просто как е по другите щати/махали.. При нас до скоро проблема беше че качват стойноста на имота и от там данъка, което беше голямо дърво понеже данъците процентно са едни от най-виските. Май вкараха обаче някакъв exemption последната година или две понеже виждам все повече покриви с панели.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от ID A » 20 Яну 2023, 7:24

alx от колко време ти е инсталацията?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Моджо » 20 Яну 2023, 7:34

Трета година кара вече май.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 20 Яну 2023, 8:51

Аз до колкото помня неговата инсталация за енергия от етера я субсидира америка и Алх плати само част от сорта на 5к долара . Иначе беше 20к и нагоре , което автоматично вкарва такава инвестиция в графата "профукани на вятъра "
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Е.Димитров » 20 Яну 2023, 10:27

Сметката е сложна, но и проста.
Ако минеш на субсидия и ти одобрят разхода, получаваш до 70% и до 15к лева и това при положение, че се отопляваш на твърдо гориво.
Поне такава е сегашната схема.
Хората, които изграждат подобни системи взимат за труда около 10к лева + една добра надценка на материалите и едни 6 киловата пик ти излизат 20к лева, а ако добавиш и 6 киловата батерия, отиде 30+++к лева.
Така системата кара макс 20 години, като батериите май макс 10 години.
И така, тока ти е да кажем 30 стотинки и харчиш за отопление зимата 300 лева + другите уреди стигаш до 450 лева (примерно).
Лятото падаш на 130-150 лева .
И сметката излиза , че на десетата година , ако ползваш САМО ФЕЦ и нищо друго (което е невъзможно) ще си избил системата , но батериите са за смяна.
Обаче, всеки мъглив кофти ден ти увеличава датата на избиване и дори тока да стане 1 лев на киловат , след 20 години ще си дал толкова , колкото ако си нямал ФЕЦ.
Тоест на нула си.
Обаче системата има и поддръжка, има и други работи и си е направо екзотика към този момент.
Аз вероятно ще сложа една малка система само за спорта :D , не повече от 1000 вата за вечерното осветление , помпа на котела за пелети и помпата за солара.

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от mart1nn » 20 Яну 2023, 11:33

Е.Димитров написа:Сметката е сложна, но и проста.
Ако минеш на субсидия и ти одобрят разхода, получаваш до 70% и до 15к лева и това при положение, че се отопляваш на твърдо гориво.
Поне такава е сегашната схема.
Хората, които изграждат подобни системи взимат за труда около 10к лева + една добра надценка на материалите и едни 6 киловата пик ти излизат 20к лева, а ако добавиш и 6 киловата батерия, отиде 30+++к лева.
Така системата кара макс 20 години, като батериите май макс 10 години.
И така, тока ти е да кажем 30 стотинки и харчиш за отопление зимата 300 лева + другите уреди стигаш до 450 лева (примерно).
Лятото падаш на 130-150 лева .
И сметката излиза , че на десетата година , ако ползваш САМО ФЕЦ и нищо друго (което е невъзможно) ще си избил системата , но батериите са за смяна.
Обаче, всеки мъглив кофти ден ти увеличава датата на избиване и дори тока да стане 1 лев на киловат , след 20 години ще си дал толкова , колкото ако си нямал ФЕЦ.
Тоест на нула си.
Обаче системата има и поддръжка, има и други работи и си е направо екзотика към този момент.
Аз вероятно ще сложа една малка система само за спорта :D , не повече от 1000 вата за вечерното осветление , помпа на котела за пелети и помпата за солара.


За надценката не мога да коментирам, но батерии от по 6 кВч (стига вече с тези киловати за батерии .....) се намират за около 1/4 от цитираните от теб 10 хил. лева. Ако в момента харчиш по 500-1500 кВч и тока стане по един лев за колко време ще избише инвестиция от 20 хил. лева? Според мен грешката ти как си на нула е грешна.

Не съм инсталирал моята, за да гоня определена дата на която ще ми се изплати и не гледам на нея като инвестиция (макар че може би трябва ...), а защото имах покрива, имах средствата, имах желанието. Батерията от Нисан Лийф живее втори живот - от това по-добро за природата сигурно няма. Панелите живеят втори живот (купени са употребявани). Системата работи 4-та година ще стане без особена поддръжка/профилактика - аларми при определени ситуации, издухване на прахоляк един път в годината.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Е.Димитров » 20 Яну 2023, 13:29

mart1nn написа:
Е.Димитров написа:Сметката е сложна, но и проста.
Ако минеш на субсидия и ти одобрят разхода, получаваш до 70% и до 15к лева и това при положение, че се отопляваш на твърдо гориво.
Поне такава е сегашната схема.
Хората, които изграждат подобни системи взимат за труда около 10к лева + една добра надценка на материалите и едни 6 киловата пик ти излизат 20к лева, а ако добавиш и 6 киловата батерия, отиде 30+++к лева.
Така системата кара макс 20 години, като батериите май макс 10 години.
И така, тока ти е да кажем 30 стотинки и харчиш за отопление зимата 300 лева + другите уреди стигаш до 450 лева (примерно).
Лятото падаш на 130-150 лева .
И сметката излиза , че на десетата година , ако ползваш САМО ФЕЦ и нищо друго (което е невъзможно) ще си избил системата , но батериите са за смяна.
Обаче, всеки мъглив кофти ден ти увеличава датата на избиване и дори тока да стане 1 лев на киловат , след 20 години ще си дал толкова , колкото ако си нямал ФЕЦ.
Тоест на нула си.
Обаче системата има и поддръжка, има и други работи и си е направо екзотика към този момент.
Аз вероятно ще сложа една малка система само за спорта :D , не повече от 1000 вата за вечерното осветление , помпа на котела за пелети и помпата за солара.


За надценката не мога да коментирам, но батерии от по 6 кВч (стига вече с тези киловати за батерии .....) се намират за около 1/4 от цитираните от теб 10 хил. лева. Ако в момента харчиш по 500-1500 кВч и тока стане по един лев за колко време ще избише инвестиция от 20 хил. лева? Според мен грешката ти как си на нула е грешна.

Не съм инсталирал моята, за да гоня определена дата на която ще ми се изплати и не гледам на нея като инвестиция (макар че може би трябва ...), а защото имах покрива, имах средствата, имах желанието. Батерията от Нисан Лийф живее втори живот - от това по-добро за природата сигурно няма. Панелите живеят втори живот (купени са употребявани). Системата работи 4-та година ще стане без особена поддръжка/профилактика - аларми при определени ситуации, издухване на прахоляк един път в годината.



Преди 4 години цените бяха много различни и бяха може ни 1/3 от сегашните.
Аз направих запитване към няколко фирми за цени и офертите бяха в този порядък, около 22-25 без батерии и над 30к с батерии за 6kWP.
После започнах да търся панели и компоненти евентуално аз сам да си ги поставя и се яви разлика от 10к за същите мощности.
В няколко групи гледам как се движат нещата и там директно си заявяват, че труда е минимум 10к за ФЕЦ 6-8kWP .
За момента не мисля, че е рентабилно а и намирането на подобна батерия от автомобил вече е много трудно на някаква добра цена, каквато вероятно си взел твоята.
Ти си спечелил , защото това е направено преди поскъпването и масовизацията!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 20 Яну 2023, 15:13

В момента има панели 300 вата около 200лв парчето идва на палет , 30 панела са ти 9квт ...6000 лева . Това е предостатъчно за едно домакинство стига да има къде да ги редиш .
https://shop.chepakov.com/solarni-panel ... lni-pallet
Още 4000 за инвертора и зарядното , крепежа за панелите би трябвало да е с панелитие . Цена на профила за панелите окабеляване и табла примерно 1000лв станаха 11 000 , акумулатори колкото успееш да сложиш . Мисля че с едни 5000 сложени в акумулатори системата ще стане доста прилична . И така стават около 16 000 без труд , можеш да си монтираш и закупиш сам панелите и да се разбереш с фирмата да дойдат да ти свържат и пуснат системата и да те узаконят . Практически освен панелите което си е труд , другото акумулатори и инвертор не иска никакъв монтаж , два дюбела да виси на стената и подвързване . Така че е въпрос на подход към проблема и ръцете да ти растът на правилното място .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Е.Димитров » 23 Яну 2023, 9:27

Положението в момента с ФЕЦ е "имаш пари, угаждаш си".
Няма реално изплащане на въпросната централа, спестяваш едни 50-6--70 лева максимум на месец и то ако месеца е бил добър.
Ако имаш пари да си угодиш колкото да кажеш "майната им на енерго дружествата" няма да ти е нито по-евтино нито целесъобразно, просто един вид ще си "независим".
Но за да си "независим" на 100% си трябва доста пари . Доста над 7-8000kwP и батерии за 5-6 киловата.
В момента ФЕЦ си е скъпа играчка с минимални ползи .
Имаш пари, угаждаш си!

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от mart1nn » 23 Яну 2023, 15:00

Е.Димитров написа:Положението в момента с ФЕЦ е "имаш пари, угаждаш си".
Няма реално изплащане на въпросната централа, спестяваш едни 50-6--70 лева максимум на месец и то ако месеца е бил добър.
Ако имаш пари да си угодиш колкото да кажеш "майната им на енерго дружествата" няма да ти е нито по-евтино нито целесъобразно, просто един вид ще си "независим".
Но за да си "независим" на 100% си трябва доста пари . Доста над 7-8000kwP и батерии за 5-6 киловата.
В момента ФЕЦ си е скъпа играчка с минимални ползи .
Имаш пари, угаждаш си!


В момента тока е на такива цени. Какво ще се случи при преминаване на свободния пазар за частните потребители? "7-8000 kWp" са 18000 панела. "5-6 киловата" - кВ е мерна единица за мощност, а не за енергия. Да не говорим, че 5-6 кВч батерия са така да се каже абсолютния минимум (всичко по-малко от това е нерентабилно с оглед на разходи освен клетките). С други думи - моля ви, ако допускате елементарни грешки в мерни единици и порядъци, спрете да съветвате хора. Или айде да кажем за финансовите ползи и възвръщаемост и вашите, и на продавачите сметките са еднакви, но за техническата част определено има пропуски в последните няколко коментара.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook