Apple устройства, iOS и macOS тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от bum_bum » 24 Дек 2023, 19:19

Айде да не осираме и тая тема с кое е по-по-най. Има си тема за Андроид и си ги хвалете там. Тук си хвалим айфоните и така.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Моджо » 24 Дек 2023, 20:23

Ок, ма да е обективно все пак. Иначе е секстанско. Освен това е по темата, което съм писал. Та пийте си хапчетата и чупете питката.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от bum_bum » 25 Дек 2023, 8:53

Че съм сектант и аз го знам и не ми пречи. Не виждам как ще си купя хуавей, ако мога да си купя айфон.

Просто има такива хора. Аз няма как в тоя живот да имам Дачия, Шкода, гуми Линг лонг или хуавей, ако и да съм сноб, балък, сектант, айфона да е пак китайски и да плащам за същото нещо четворна цена.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 651
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от ivanski_2 » 25 Дек 2023, 9:18

bum_bum написа:Че съм сектант и аз го знам и не ми пречи. Не виждам как ще си купя хуавей, ако мога да си купя айфон.

Просто има такива хора. Аз няма как в тоя живот да имам Дачия, Шкода, гуми Линг лонг или хуавей, ако и да съм сноб, балък, сектант, айфона да е пак китайски и да плащам за същото нещо четворна цена.
Абе недей така, ще те видя тая година като почнеш на ден да продаваш по 40-50 000 шоколада на ден дали няма да си купиш една Дачия да ги местиш. :D

По темата
Брат ми е с айфон 7 , аз с 13 .
Дай ми андроид телефон на толкова години който да работи почти еднакво с Самсунг 22 улра примерно … да знам че няма ! :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от bum_bum » 25 Дек 2023, 9:26

ivanski_2 написа: Абе недей така, ще те видя тая година като почнеш на ден да продаваш по 40-50 000 шоколада на ден дали няма да си купиш една Дачия да ги местиш. :D


Изображение
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 728
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Don_Diego » 25 Дек 2023, 10:29

На хартия всички са като Apple, че някои дори са и по-добри ама на практика малко се разминават нещата :mhihi:

Аз започнах със служебни MacBook Pro и iPad...едва от 1 година съм и с iPhone...ми малко ме е яд, че съм се бавил досега да направя това преминаване. Покрай празниците пък милото и приятели ме набухаха с всичко възможно на Apple и хич не ми е зле :ok:

Наскоро си играх в офиса да сравня сегашния ми е Air 15 с М2 и 16GB ram с един Dell XPS от преди 1 година в най-високия възможен спек...ми за ежедневни задачи ябълката е светлинни години напред
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от bum_bum » 26 Дек 2023, 14:10

Дойде време да сменям настолния компютър (то отдавна е време, че сегашния е Late 2012 и от известно време не се поддържа вече,но това друг въпрос).

Сегашния е базовата конфигурация - 500гб HDD с 8 рам, който преди време ъпгрейднах със Самсунг SSD 1TB и работи съвсем адекватно все още. Основния проблем е, че много от програмите вече не се поддържат. Повечето ги ползвам сравнително рядко и мисля и върху варианта да му добавя още 8 GB рам и да го ползвам поне 2-3 години.

Но ако реша да го сменям се чудя с колко рам. Няма да е 8 GB със сигурност, но струва ли си разликата в цената между 16 и 24. Предвид, че ще го ползвам надявам се поне 10 години и него разликата в парите за толкова време не е нещо кой знае какво, но дали има някакво съществено значение? Най-тежкото нещо, което ползвам е Илюстратор, но сравнително рядко. Може би някъде напред във времето ще обработвам и някакви видеа.

От много време все го отлагам, но мисля и да взема и един NAS на който да му правя бекъпи и да преместя голямата част от информацията - мултимедия и бекъпи на телефоните там за да нямам нужда от диск по-голям от 500 MB на компютъра. Отделно, че ще мога и да сложа PLEX и да гледам филми на телевизора от него.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Детайли за колата: 320d

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от vixx » 26 Дек 2023, 18:36

Плекс на NAS става, ама е много вероятно да ти скъса нервите. Нямат мощност да транскодират в реално време като се наложи, особено ако филма е някой HEVC в 4K и искаш да го гледаш на поостарял 1080p телевизор. Имаш опцията да включиш автоматично създаване на няколко версии, които да вървят на всичко в последствие, ама се чака и заема доста повече място. Така че за Плекс може би просто кажи в някоя тема, че искаш достъп, тука май сме поне няколко човека с Плекс сървъри, едва ли някой ще има причина да ти откаже.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от b_u_b_o » 27 Дек 2023, 2:02

Ти хубаво ще му дадеш достъп, ама ще гледа каквото ти си свалил...не ми изглежда оферта :mhihi: Иначе за перформънса, аз ползвам за NAS една стар щайга на 10 години с i5-4670 и не се задъхва да върти 4К в SD и то докато аз си гледам през това време на 4К, има вдигнати още около 30 докер контейнера с кво ли не, включително Shinobi сървър който записва 5 броя 4К камери. Всъщност не съм гледал с какви процесори идват NAS-овете ама сигурно не са толкова маломощни.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от slatanic » 27 Дек 2023, 9:08

Аз да споделя малко челен опит от снощи.
Мигрирах от Хуавей Нова 5Т към Хуавей П60ПРО.
Машинката е хубава,бърза,камерата е да си еве мамата.
До тук добре.
Обаче гугъл липсва.
Има начин за заобикаляне на забраната.
Инсталирах виртуалката...подкарах програмите...добре.
Всичко почти добре изключае уатсапа.Там има проблеми и име дразни много.
Дразни ме и че трябва да се минава през едно,че да идеш за друго.
Абе дразни ме.Не става за мен.
Стария телефон е на близо 3,5 години.Не лагва,работи да си еве мамата.Абе както вие описвате работата с ябълките.
Днес ще ходя да го върна на А1 и ще видя какво ще предложат като Айфон.
Не ми се даваха толкова пари,но явно вече това е начина.
По същият начин пробвах и с Шаоми 13ТПРО преди два месеца...и жената се сдоби с нов телефон.
Пак много рам...много камери...много нещо...и старият хубавей работи по мазно от чисто нов телефон за близо 2К лева в магазина.
Мне...не става.
Та чакам малката да се оправи и ще я водя на парадайс.
Кажете сега 14ка или 15ка,ако е обикновен като само 256гб ми върша работа,че имам почти 128 за прехвърляне от старият апарат.
Ако има 14ка ПРО 256 на добра цена ще взема него...ма то колко да е добра цената...
Има ли смисъл да взимам 15ка или 14 е по-добрият вариант от това което четох като стабилност тъй като не ми се ще и с него да си подпирам дограмата.
Ще се ползва поне 3 години,ако не го убия междувременно разбира се. ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 651
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от ivanski_2 » 27 Дек 2023, 10:10

Взимай 14, ще го ползваш не 3 ами поне 5-6 години без проблем.
15 ката нещо много се оплакват от здравината и , и проблемите с огъване като е в джоба.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от carmanf1 » 27 Дек 2023, 11:18

Взимай 14-ка и няма да съжаляваш дълги години напред.

Аз съм с 12-ка, ама още си ми стои един стар 6s. Взех го края на 2015 мисля.

Още си бачка, супер пушка си е все още след 8 години. Изпускан е десетки пъти.
Не знае що е то протектори, щот никога не е виждал :mrgreen:

Ся го ползвам, когато отиваме с децата да караме колела, щот го слагам в джоба и редовно пада, и се търкаля по пътечки и скали по тепетата (мразя чантички и ранички, гледам възможно най-малко неща с мен, в джоба)

Ъпдейтна се до iOS 15.8 - доволно.

Чакам 16-ката да видим.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от bum_bum » 27 Дек 2023, 11:43

Питам тук за NAS, щото много малко разбирам и ако чета ревюта, там всеки хвали всичко за което са му платили.

Относно Plex по ревютата най-добрите устройства за него са с 2GHz процесори, напр. Intel Celeron J4005 / J4025 и 2GB DDR4-2400. Предполагам ако се насоча към нещо такова би било достатъчно. В сайта на Synology има помощник за избор и там като задам като условия стриймване на мултимедия, бекъп и файлов сървър ми дава дори най-базовия модел с Realtek RTD1619B процесор 1,7 GHz и 2 GB DDR4 non-ECC.

Та предполагам ако се насоча към нещо с тези параметри, което е в ниския среден клас - small office би трябвало да свърши работа.

Като марки гледам основно Synology, QNAP и Asustor. Първото основно заради простотата на софтуера (за прост човек- прост софтуер :mhihi: ) и защото е най-предпочитана марка от Мак юзърите, предполагам поради същата причина. Там обаче в по-новите варианти няма голяма хардуерна съвместимост и работи само с техни дискове, което не е малък минус. Другото е, че по-старите и по-евтините модели не поддържат NVMe Pools. SSD слотовете могат да се ползват само за кеширане. Другото е, че са най-скъпи и за тази цена предлагат най-слаб хардуер.

QNAP са уж най-добрите за Plex, не че ми е водещо ама все пак. По-евтини са от Synology като хардуер, но по-шумни, щото са метални. SSD слотовете може да се ползват за всичко и имат 2,5, 5 и 10GBe варианти. Слабото място им е нестабилния софтуер.

Asustor имат най-добра цена за хардуера, който предлагат. Повечето от устройствата в средния клас имат 2х2,5 GBe и имат най-много приложения от всички.

Друго интересно предложение, което е скъпо, но пък и предполагам много години ще върши чудесна работа е това https://www.asustor.com/en-gb/product?p_id=79
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Anthony_J » 27 Дек 2023, 18:00

Защо са ти NVMe или SSD за NAS? Абсолютно излишно и скъпо. Synology работи с дискове Seagate IronWolf, както и с WD Red, но тях не ти ги препоръчвам. “Собствените” им дискове са всъщност Seagate IronWolf също и няма нищо страшно в тях, защото излизат даже по-евтино, но пък си ъпдейтват сами фърмуера. Цена/качество/производителност/достъпност/съвместимост - това е Synology. QNAP също са прилични. Asus за NAS не бих ти препоръчал. И не се вторачвай толкова в хардуера им. Какво като има 2х2.5Gbit? Ти имаш ли такъв суич, рутер?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 252
Регистриран на: 11.06.2020

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от nxn » 27 Дек 2023, 22:13

Какво говорят всички, моят телефон ли е дефектен, ама съм с 12ка, която е последната генерация, където на всички модели е еднакъв чипа, и е пълна гробница, забива си, батерия уж на 86 процента, не може изкара ден...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook