Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Rainbow » 06 Ное 2023, 10:55

Принципно все още е много евтино да имаш кола в България. За това е пълно и с всякакви кочини. Ако ГО стане като на запад (с уговорката, че там отчасти е и като леко каско) 2-3к лева на година, малко ще оправим автопарка и трафика :mhihi:

Но тогава е редно да по именно, а не на кола (застраховаш водача, не 1 или 10 МПС-та, които има той).
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 06 Ное 2023, 11:06

Цената на притежание на автомобил е относително понятие.

Дали 1к евро застраховка в Германия + 100 евро данък при средна заплата 45к са повече или по-малко от 250-300 евро застраховка и данък при 12к средни доходи? На мен на първо четене ми изглежда, че цената за притежаване на кола у нас е сравнима с тази в Германия. Без да взимаме под внимание каква част от заплатата остава след разходите за храна, ток и т.н.

Ние на караме таралясници, защото го искаме и много ни харесва да караме автомобили със средна възраст 19 години, а защото за толкова ни стигат силите.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Rainbow » 06 Ное 2023, 11:26

Това за доходите може да е така, но медицинските разходи напоследък (ако сравня цените на частно да речем, защото от касата толкова се краде, че не е ясно какво се случва) са почти 1:1 с Германия, та тази ГО не виждам как би покрила реално щети върху хората (оставяме материалните щети).

Прост пример -> In Germany, the average cost of an uninsured consultation with a doctor ranges from €30 to €100 (https://www.studentversicherung.de/how_ ... rance.html)

В Токуда прегледите са между 120 и 180 лева или 60-90 евро... Във Франция е подобно. Лекарствата тук дори са по-скъпи. Доста мои познати се изненадват като им кажа, но на практика цените на тези услуги са си супер европейски, поне в София...

А за заплатите в България също не може да се каже лесно какви са, защото сивата икономика е огромна. Има цели сектори където се осигуряват на минимална (в строителството дори на 4 часа), а реално вземат 4-5к на месец. В сервизите е същото и т.н. Та при нас статистиката е много изкривена и не вярна.
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 06 Ное 2023, 11:48

Не ги мисля застрахователите с четвърт милион печалба (официална, че то и там е както с осигуровките).

Дупките в касата трябва да се запушат, а не да вдигат ГО, щото не стигат парите за да се покрият медицинските разходи.

Същото и за заплатите, въпрос на воля от страна на държавата да се урегулират нещата. Но наистина не ми се вярва да караме двойно по-стари коли, отколкото средното в ЕС само защото така ни харесва. Ако доходите ни бяха по-високи щяхме сами да го решим този въпрос. Кой не иска да кара по-нова кола?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от TNT » 06 Ное 2023, 11:53

Еле па тука както всеки втори се е изхвърлил с колата. Тука даже щяха да са по-нови от европейските. Или щеше да е меката на тунинга и M/AMG/RS :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Rainbow » 06 Ное 2023, 12:03

Колите едно на ръка, мен повече ме притеснява, че храната, услугите, медицинските (и дентални) услуги са 1:1 с там. Заплатите на всички ни е ясно, че не са.

Та малко като този виц:

Срещат се президентите на Франция, САЩ и България. Саркози:
- При нас заплатата е 4000 евро, данъците като се извадят, получават се 3500. За живеене са нужни 2000. Къде отиват другите 1500 не ни интересува!
Обама:
- При нас заплатата е 6000 долара, данъците като се извадят, получават се 5500. За живеене трябват 3000. Къде отиват другите 2500 нас не ни интересува.
Българският президент:
- При нас заплатата е 600 лева, данъците като се извадят, получават се 500. За живеене трябват 1000. Откъде взимат другите 500 нас не ни интересува!
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 276
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от TNT » 06 Ное 2023, 12:14

Rainbow написа:Колите едно на ръка, мен повече ме притеснява, че храната, услугите, медицинските (и дентални) услуги са 1:1 с там. Заплатите на всички ни е ясно, че не са.

София стана много европейска. Извън София цените са съвсем различни. Аз съм от Пловдив, момата от Петрич, обичаме да си правим и разходки из страната - в София просто стана абсурдно. Един колега го удариха сравнително леко, 5 месеца чакане по майстори, накрая от 50 метра си личи ремонта и е на цени, дето извън София ще намери и за цялостно пребоядисване :dunno: Другия му препоръчаха зъболекар. 500лв го одрусаха - пломба на преден зъб друг цвят. И този "майстор" си остави ръцете. Да не говорим, че в София лекарите масово те гледат само в джоба. И тъй като допълнителните здравни застраховки станаха масови, направо е започнало едно източване. Изследвания се правят, щото ще ги платят от застраховката. Не за друго. Тея по-добре от застрахователите са научили кво се плаща и кво не.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1538
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ildivvy » 06 Ное 2023, 12:15

bum_bum написа:Не ги мисля застрахователите с четвърт милион печалба (официална, че то и там е както с осигуровките).

Дупките в касата трябва да се запушат, а не да вдигат ГО, щото не стигат парите за да се покрият медицинските разходи.

Същото и за заплатите, въпрос на воля от страна на държавата да се урегулират нещата. Но наистина не ми се вярва, да караме двойно по-стари коли, отколкото средното в ЕС, само защото така ни харесва. Ако доходите ни бяха по-високи, щяхме сами да го решим този въпрос. Кой не иска да кара по-нова кола?


+1!

Освен това, защо трябва притежанието на кола да е скъпо? Кое го определя? В щатите защо не е така? Нали са развита държава от 'първия свят'?
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 06 Ное 2023, 17:44

Rainbow написа:Принципно все още е много евтино да имаш кола в България. За това е пълно и с всякакви кочини. Ако ГО стане като на запад (с уговорката, че там отчасти е и като леко каско) 2-3к лева на година, малко ще оправим автопарка и трафика :mhihi:

Но тогава е редно да по именно, а не на кола (застраховаш водача, не 1 или 10 МПС-та, които има той).



Сега проверих в Испания-Мадрид за БМВ 320, 184 коня, 2016 година, гражданска + леко каско както си казал, като за всяка щета се плащат 290 евро без значение колко е крайната сума, а стъклата, пожар и кражба е на 100% платено е 500 евро на година

Вече пълно каско и гражданска, без да се дава нищо е 1800евро, ама такива не знам някой да прави или са голяма рядкост. Всеки избира с частично плащане 200-300-400евро.

Само гражданска с включени стъкла, пожар и кражба е 252евро

Гола гражданска като тук е 233 евро

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 06 Ное 2023, 18:28

233 евра при 2300 средна заплата не ми изглежда като да е скъпо да имаш кола в Испания :dunno:

Да не говорим, че там ако имаш щета по ГО вероятно ще ти я платят така, че да можеш да си оправиш колата на пазарни цени във вида в който е била. При все, че труда и цените по сервизите са сигурно далеч по-различни, отколкото при нас.

А тук кво прайм? 2000лв средна заплата, 300лв ГО. Забърса ми един огледалото и надра и вратата. ДЗИ ми дава 40лв за оригинално М огледало (не ги интересувало, че е М, въпреки, че по вин се вижда, че е с такива), което е 2-300 втора употреба и боя на вратата.

Преди половин година си седя в хикса пред училището на малката и някакъв паркира пред мен. Не го знам кво прави и от къде се взе тоя некадърник, но ми остърга бронята брутално. За боя. Вика- дай да пишем протокол по ГО. Кво да пиша брат, то с тия пари, дето ще ми дадат няма да мога да си платя пътя само до мястото на огледа. Казах му да си ходи и да обмисли дали да не вземе да потренира паркиране някъде на безопасно място.

ГО у нас е пълен рекет, като пари се вадят само ако се намеси съда. Цената, сравнена с тази в останалите страни в ЕС като съотношение към МРЗ явно също не е съвсем евтина. Което не пречи разни хора да чакат малуса като манна небесна, въпреки, че май е ясно, че това нито ще намали смъртността или джигитските прояви. Просто ЗК ще печелят още повече.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 06 Ное 2023, 18:33

За мен ГО + лекото каско със самоучастие е без пари, имал съм такова. И всичко се прави с оригинални части.

Ако си с много щети, глоби на 20 години и т.н. цифрата е съвсем друга обаче, можа да я разиграя, ако има мераклии да видят.

ето ги, за същата кола, 21 годишен с две катастрофи по негова вина за последните 12 месеца, 1 глоба за скорост и 1 за паркиране.

гола ГО най-евтината е 850евро или почти х4
ГО+ стъкла, пожар и кражба 920 евро
ГО+ леко каско със самоучастие 1800 евро с 300евро самоучастие.
Пълно каско без самоучастие +ГО 5700 евро

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1538
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ildivvy » 06 Ное 2023, 18:49

Справедливо ми звучи!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 06 Ное 2023, 19:10

850 евра, съотнесено към нашата средна заплата, спрямо испанската е нещо като 7-800лв май? Хващам се на бас, че ако тук тръгне малуса на 21г с две катастрофи в последната година и 2 глоби цифрата тук ще е нещо съвсем различно и непосилно за плащане.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Jordana » 06 Ное 2023, 20:14

Еми от 300 без фалус ако се приложи испанския сценарий х4 ....1200лв ГО Звучи справедливо за 2 глоби на 21 години .. :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от немо » 06 Ное 2023, 21:42

alekangg написа:Вече пълно каско и гражданска, без да се дава нищо е 1800евро, ама такива не знам някой да прави или са голяма рядкост. Всеки избира с частично плащане 200-300-400евро.


Моля поясни това какво значи? Разбирам го така: при щета застрахованият поема 200-300-400 евро , остататъкът до крайната сума го плаща застрахователят ?
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook