Всичко за електрическите автомобили

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имат ли бъдеще електрическите автомобили?

Да
128
27%
Да - бих си взел
215
46%
Не
36
8%
Не - не бих си взел
89
19%
 
Общо гласове : 468
master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от alx » 28 Мар 2024, 14:08

немо написа:
xterminator написа: ще го сложи в печката си да сгрее сервиза си с него и ще изхвърли чист въздух в атмосферата


:OT:
Виждал съм да се топлят на отработено масло.
Само ще вметна, че подходяща печка , след като влезе в режим от комина изкарва само мараня . Не се виждат нито пушек , нито сажди. ;)


всичките по- модерни авто дилъри в щатите се топлят с отработеното масло което сменят...

и да- хубава нафтена горелка на 10-15 атмосфери налягане и подходяща дюза и подаване на въздух - виждаш само прозрачна мараня от комина.. сега не знам какви други боклуци (voc предимно предполагам) има в в него, но поне на външен вид го докарва да не дразни... но си понамирисва все пак...

между другото като се спомена приус- само на мене ли новия ми харесва доста като визия? отвътре не съм го гледал ама отвън го направиха доста приятен
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от b_u_b_o » 28 Мар 2024, 14:11

Като излиза свеж планински въздух от тая печка, що изобщо има комин и се изхвърля в атмосферата толкова остатъчна топлина, да си я оставят вътре да пуши тая камина и да си се кефят колко приятно мирише :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от carmanf1 » 28 Мар 2024, 15:03

Не разбирам що е тва противопоставяне дизел с/у ел. в тази тема.
Кой квот му харесва, удовлетворява нуждите, и може да си позволи, това да си купува. Що трябва да има хейт с/у едните или другите.

Да, и аз се не се кефя на изтърбушените, тунинговани дараци, къде пушат кат комина на ТЕЦ-а, ама тва е друга тема, свързана с държавния контрол и ганЮвското самосъзнание, и манталитет.

При мен например, нещата са на периоди, зависи от работата ми.
Има периоди, в които например утре трябва да съм в Белград, следващия ден в Загреб, и след това в Будапеща.
Ми взимам дизела, щот с 1 резервоар минава ~1000km и грам не го мисля. Няма планиране, няма нищо.

Знам че няма грижи и с електричка да се направи това с правилно планиране, ама не искам да го мисля и това, в и без тва натовареното ми ежедневие - ама ще заредя ли на време, ама ще има ли свободна станция, ама ще работи ли тая станция, ама да не закъснея за срещата........

Имам периоди обаче, в които я отида до офиса, който ми е на 5км от вкъщи, я не. Я отида до софийския офис 1 път на 1-2 седмици, я не.
Та електричката ми е перфектна в този случай.

Та така, и двата типа задвижване са супер, според нуждите. Не виждам смисъл от хулене на едното или другото.

ПП. колегата, няколко страници назад, дето сравнява дърт 15г дизел, утрепан от бой, на 1/2 милион километра с нова електричка - малко чете евангелието, като дявола. Нека сравняваме ябълки с ябълки.
Чисто нов последен дизел с чисто нова електричка. Пък тогава да говорим за пушеци, батерии и др......

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от steeN » 28 Мар 2024, 15:32

morrog написа:Остават хората които искат звука на мотора, смяната на скорости и това да са едно с колата


Практически невъзможно е да си поръчаш кола с ръчна кутия вече. Освен ако не става въпрос за въпрос за малка градска кола от типа Голф/Поло.
Въпросното М2 с ръчна отива на 75000 евро. :kuku: Тва никой няма да го купи за ежедневна кола... може само ако е подарък от мама и тате.
Пазара на тези им е толкова малък, че who cares? Не бих се изненадал ако Порше продават повече 911ки дори.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от немо » 28 Мар 2024, 16:20

b_u_b_o написа:Като излиза свеж планински въздух от тая печка, що изобщо има комин и се изхвърля в атмосферата толкова остатъчна топлина, да си я оставят вътре да пуши тая камина и да си се кефят колко приятно мирише :dunno:


Става ли без да преиначаваш написаното с нескопосани опити за ирония ?
За остатъчната топлина има рекуператори !
Въпрос на правилно AFR е да има пълно изгаряне дори на такова "мръсно" гориво ,като отработено масло. Без пушек и сажди !
Че има други отпадъчни вредни вещества е ясно !
Но твърде възможно е един дизел да пуши повече....
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 219
Регистриран на: 28.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от Southside » 28 Мар 2024, 20:29

alx написа:между другото като се спомена приус- само на мене ли новия ми харесва доста като визия? отвътре не съм го гледал ама отвън го направиха доста приятен


Всеобщото мнение е, че този път са направили хубава кола и се харесва масово. Обаче голямото НО е при съпоставка точно с тесла: по- скъпа е тойотата, а американската кола е далеч по- технологична и предлага повече bang for the buck.

Като говорим за дизели, днес последното нафтово волво слезе от поточната линия :smoke: Дано скоро другите производители да последват и това гориво да остане само в тежката и селскостопанска техника.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от xterminator » 28 Мар 2024, 22:47

Jorixa написа:
xterminator написа:По фб групите също е пълно с дизел-професори, които много им се ще бъдещето да е на водород, ама като гледам няма такава опасност :mhihi: Също се разпространяват опорките, че електричката не била чиста, че се извличали не знам си какви елементи от земята и това замърсявало. Да, със сигурност за производството и материалите на една електричка се замърсява доста, но в мястото им на експлоатация (градовете), където ДВГ вреди най-много, е абсолютно чисто и не дишаме fun-a на кюмюрджиите.


Новите дизелови двигатели са по-чисти от електромобилите


:lol: :lol: :lol: :mhihi: :mhihi:
Ама, нема начин да не стане така и да преоткрием беземисионния дизел тепърва :kuku: Има доста масирана, целенасочена, дезинформативна кампания срещу електричките и мобиле.ру и аутомедиа.ру са част от драскачите, които дават душевна храна на лайноядите с 20-25 годишните дизелови клозети да се почувстват отново царе в зоната си на комфорт.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от xterminator » 28 Мар 2024, 23:10

morrog написа:
xterminator написа:
morrog написа:
xterminator написа:"Като ти се скапе батерията какво ще правиш?!" и пр... Тия хора как не отчитат елементарните факти, че гаранцията на един ДВГ в повечето случаи е 3 години/100 000 км, а в по-редки до 5, а минималната гаранция на една батерия е 8 години или 160 000 км...

Само дето тоя двигател не е toxic waste като му дойде края. Въпроса е какво става с тия токсични отпадъци след време. Ама един от най-голямите проблеми на човечеството е че не мисли какво става след време, важното е да има печалба сега...


Айде пак екологични демагогии от трактористи :lol: Батерията ще се рециклира. А за 500 000 км като смениш 40-50 пъти х 5-6 литра масло = около 250-300 литра отработено моторно масло, като избълваш още незнамсиколко емисия през ауспуха, смениш 50-60 литра антифриз, с тях какво става. То не е toxic waste, щото някой помиярин дето прави stage 2 и DPF OFF ще го сложи в печката си да сгрее сервиза си с него и ще изхвърли чист въздух в атмосферата или някой селяндур ще натори почвата... Айде малко по-сериозно с елементарните опорки!

По-сериоано вика... Ами доста хора обявиха че съвременния двигател е доста по еко френдли от електричките. Ако се говори за цялостното производство. Но това което исках да кажа нито ти нито стинката рабрахте. Производителя не го интересува кое е еко а кое носи печалба. А потребитлея не го интересува кое е еко а кое е по-модерно и с кое ще се фука повече. И за това тука чета безумни мнения и от двете страни. И двата вида задвижване си има плюсове и минуси. Въпроса кой кое харесва и на кой кое му е по-полезно. Поне на тоя етап електричките не задоволяват всички нужди. Ако в бъдеще го направят супер. Просто ще чакаме след години (по скоро някое друго поколение) да се пищи по форумите колко са вредни електричките и как новата технология е божествена...


Една жена каза.... На каква база и емперични данни ДВГ е по-екофрендли от електричките? На проучване платено от петролните фирми ли? Колко съвременни ДВГ се движат из твоя град и колко изтърбушени кенефи, които нямат никакви бариери от изпускателнети клапани до белите ти дробове? Единственят еко-френдли ДВГ е този с пропан-бутан и метан, но там се връщаме в първи клас с динамиката и надеждността. Когато говорим за масовост потребителят го интересува кое е по-практичното, евтино и лесно за поддръжка, а не с кое ще се фука... Няма как електричките да задоволяват всички нужди и не е нужно, но в сегмента на 70+К задоволяват всички нужди по всички параграфи. В тоя клас дизела нито има engine sound, нито performance, нито практичност в повече, изисква много по-тежка обслужваемост и running costs. Има предостатъчно клипове в тюба с пътуване по чужбините с електрички - времевата разлика в пътуването е в рамките на минути за хиляди километри... Никой не кара от София до Хамбург (с 1200-та си километра рейндж) и да се бие по гъза, за да не сере и да стигне 15 минути по-рано, без да си почине и да хапне нещо. Ама хора всякакви, може и да има такива, които им е супер важно да стигнат в 17:00, а не в 17:55 на 1/4 от цената за горивото :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от zazomazo » 28 Мар 2024, 23:19

xterminator написа:... Има доста масирана, целенасочена, дезинформативна кампания срещу електричките .....

:bowdown: :bowdown:
Ама разбира се..... и данъчните облекчения и преференциите, които се предлагат на електрокаристите са част от тая кампания СРЕЩУ електричките...

:ok:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1311
Регистриран на: 9.07.2010
Местоположение: София
Кара: на 0.6

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от In_Memoriam » 28 Мар 2024, 23:29

Тежка секта :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от xterminator » 28 Мар 2024, 23:29

:OT:

Тук, като цяло още сме си като страна от третия свят по отношение на придвижването и сме автокентаври (в това число, до известна степен, слагам и себе си, преди някой да реши да ме храни). Мислим си, че държавата е длъжна да ни осигурява условия, безплатни паркоместа и инфраструктура, за да се придвижваме с МПС-тата си навсякъде и при всякакви условия, при положение че числеността им главоломно расте. По нашите ширини автомобилите на места са по 2 на човек от семейството. В моя град, ако има вариант, ще отидат от хола до тоалетната с колата си и обратно. Ползването на обществен транспорт се счита за признак на нисък социален статус.
Хората в по-напредналите страни (например в Холандия) масово ползват колела с електрическа асистенция за далеч по-големи разстояния. Тук някакви смешни разстояния от по 1-2 км трябва задължително да се осъществят с помощта на помпа-дюза, а гъза само да пърди в седалката.
Последна промяна xterminator на 28 Мар 2024, 23:46, променена общо 1 път
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от xterminator » 28 Мар 2024, 23:38

zazomazo написа:
xterminator написа:... Има доста масирана, целенасочена, дезинформативна кампания срещу електричките .....

:bowdown: :bowdown:
Ама разбира се..... и данъчните облекчения и преференциите, които се предлагат на електрокаристите са част от тая кампания СРЕЩУ електричките...

:ok:


Да, това са държавни стимули по белите държави, които имат за цел да намалят вредните емисии в мястото на експлоатация на автомобилите и нямат много общо с масираните медийни кампании за дискредитиране на този тип задвижване, които идват от изток и леко надолу :lol:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от xterminator » 28 Мар 2024, 23:44

In_Memoriam написа:Тежка секта :mhihi:


Да, жалко че държавата не финансира "проекти" със суперчарджъри и ковани бутала на Е90-ки.
Болезнено е, че това става отживелица, ама ще мине :mhihi: :winky:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от zazomazo » 28 Мар 2024, 23:45

xterminator написа:....масираните медийни кампании за дискредитиране на този тип задвижване, които идват от изток и леко надолу :lol:


Ако може да си малко по-конкретен, че аз поне не съм попадал на "масирани медийни кампании за дискредитиране" ...
Нещо линкче, видео..... да си подкрепиш твърдението. Че звучиш категорично, пък не си ми убедителен ;)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Всичко за електрическите автомобили

Мнение от zazomazo » 28 Мар 2024, 23:49

In_Memoriam написа:Тежка секта :mhihi:


Те сектите в тая тема са две- едната про-, другата анти-.... и двете са еднакво надъхани и се опитват да вземат превес над опонентите :mhihi: :mhihi:
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: nivo

Последни теми
Facebook