Apple устройства, iOS и macOS тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Anthony_J » 02 Яну 2024, 19:42

bum_bum написа:Стриймването ще ми е по кабел, надявам се там този проблем да го няма.

В крайна сметка се насочих към Synology 723+. Само с 2 диска е, но на мен не ми и трябват повече на този етап. Има възможност за ъпгрейд към 10Gbe. Поддържа и SSD за съхранение на данни, ако реша по някое време, че толкова ми е зор.

Основния му недостатък е, че има само 1 USB порт, който ще бъде обикновено зает с външен диск за бекъп, защото като разбрах от четене тук и там бекъпа само вътре в самия NAS не е много удачно, както и че няма хардуерно декодиране за филмите, но вероятно ще си взема отделно устройство, което да стриймва филмите.
723+ се разширява до 7 диска, мисля. Това с външния диск за бекъп не го схванах? Идеята на NAS-а е точно това - сторидж и бекъп. Двата диска вътре ги правиш огледални и ако единият гръмне, всичко го имаш и на другия. Разбира се, много по-добре е да се направи RAID 5-6, но тогава ти трябват минимум 4 диска.

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 26.09.2011
Пол: Мъж

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Own » 02 Яну 2024, 21:21

В олх има много обяви на апъл слушалки на доста добри цени, дори и такива с ф-ра и гаранция от апъл, уж.
За какво да внимавам?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Nickelback » 03 Яну 2024, 12:35

Иво, щях да пиша, ама с тия празници изобщо не съм помирисвал компютър тия дни :mhihi: :ok:

bum_bum написа:Стриймването ще ми е по кабел, надявам се там този проблем да го няма.

В крайна сметка се насочих към Synology 723+. Само с 2 диска е, но на мен не ми и трябват повече на този етап. Има възможност за ъпгрейд към 10Gbe. Поддържа и SSD за съхранение на данни, ако реша по някое време, че толкова ми е зор.

Основния му недостатък е, че има само 1 USB порт, който ще бъде обикновено зает с външен диск за бекъп, защото като разбрах от четене тук и там бекъпа само вътре в самия NAS не е много удачно, както и че няма хардуерно декодиране за филмите, но вероятно ще си взема отделно устройство, което да стриймва филмите.


Гледам, че си се насочил, та само леки доуточнения:

1. Това, за което @alx говори е (и май малко хора го разбраха), че с SSD ще имаш по-бързо индексиране при източника на информация (NAS-а). И както е дал пример с филма (и всякакви други големи файлове и/или директории съдържащи много на брой, но дребни файлове), при изключително чести заявки от страна на "клиента" (твоя комп например) към NAS-а, ботълнека се отмесва именно към дисковете (и изобщо interconnect-a на субсистемите на NAS-а), а не толкова чак към скоростта на мрежата. Не ми се обяснява в детайли защо е така, но който е правил софтуер за индексиране на големи файлове/търсене в големи масиви информация на ниско ниво, и има понятие от файлови системи ще се сети :)

2. Ако все пак решиш да правиш истински RAID масив:
Anthony_J написа:
bum_bum написа:Стриймването ще ми е по кабел, надявам се там този проблем да го няма.

В крайна сметка се насочих към Synology 723+. Само с 2 диска е, но на мен не ми и трябват повече на този етап. Има възможност за ъпгрейд към 10Gbe. Поддържа и SSD за съхранение на данни, ако реша по някое време, че толкова ми е зор.

Основния му недостатък е, че има само 1 USB порт, който ще бъде обикновено зает с външен диск за бекъп, защото като разбрах от четене тук и там бекъпа само вътре в самия NAS не е много удачно, както и че няма хардуерно декодиране за филмите, но вероятно ще си взема отделно устройство, което да стриймва филмите.
723+ се разширява до 7 диска, мисля. Това с външния диск за бекъп не го схванах? Идеята на NAS-а е точно това - сторидж и бекъп. Двата диска вътре ги правиш огледални и ако единият гръмне, всичко го имаш и на другия. Разбира се, много по-добре е да се направи RAID 5-6, но тогава ти трябват минимум 4 диска.

При RAID5 можеш да минеш и 3 диска. Аз съм така вкъщи - 3x4TB. При RAID6 можеш да възстановиш и при два повредени диска дори, за разлика от RAID5, при който можеш да възстановиш само при един повреден.

:arrow: https://www.icc-usa.com/raid-calculator
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от bum_bum » 03 Яну 2024, 12:59

Сигурно има и фалшиви. Слагаш го до телефона и ако го разпознае като оригиналните слушалки, вероятно е ОК.

Anthony_J написа:723+ се разширява до 7 диска, мисля. Това с външния диск за бекъп не го схванах? Идеята на NAS-а е точно това - сторидж и бекъп. Двата диска вътре ги правиш огледални и ако единият гръмне, всичко го имаш и на другия. Разбира се, много по-добре е да се направи RAID 5-6, но тогава ти трябват минимум 4 диска.


Сега се позачетох, защото такива неща, дето не са ми много важни съм ги чел малко по диагонал. Имат предвид, че физически се съхраняват на едно и също място дисковете и ако нещо стане заминава всичко. Но пък и какъв е смисъла да дадеш една торба пари за NAS и да продължаваш да плащаш за клауд? Но пък като се замисля, важните ми данни са около 7GB, а аз вече плащам за iCloud 50GB, което е нищо като пари. Там мога да си направя копие на тях и ми остават единствено снимките, които ще ги пазя и на отделен диск за по-сигурно.

Остава ми единствено да помисля за дисковете. Тия на Synology са Тошиба и за тяхната цена ако взема Тошиба ще са с по 2GB отгоре. Не знам струва ли си.

Nickelback написа:..


Може би тогава най-добрия ми вариант е да си оставя файловете, които ползвам често на компютъра и просто да им правя бекъп и на NAS-a и в iCloud. За филмите ще го преживея, ако не зарежда чак толкова бързо при превъртане.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Детайли за колата: 320d

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от vixx » 03 Яну 2024, 16:04

Nickelback написа:При RAID5 можеш да минеш и 3 диска. Аз съм така вкъщи - 3x4TB.


Оправи си сетъпа докато не е заминал някой диск и не ползвай Raid5 повече. Много мога да изпиша по темата, но това мнение доста добре обобщава какво по принцип става при ребилд с толкова големи дискове:

https://community.spiceworks.com/topic/ ... ry-3810094

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Nickelback » 03 Яну 2024, 16:36

vixx написа:
Nickelback написа:При RAID5 можеш да минеш и 3 диска. Аз съм така вкъщи - 3x4TB.


Оправи си сетъпа докато не е заминал някой диск и не ползвай Raid5 повече. Много мога да изпиша по темата, но това мнение доста добре обобщава какво по принцип става при ребилд с толкова големи дискове:

https://community.spiceworks.com/topic/ ... ry-3810094


TL;DR

Имаме тема за NAS-ове BTW (писал си и ти там преди ~7 години :mhihi: ), ще ми е любопитно да синтезираш опита си с няколко изречения :yes:
:arrow: viewtopic.php?f=4&t=420833
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Anthony_J » 03 Яну 2024, 19:22

Own написа:В олх има много обяви на апъл слушалки на доста добри цени, дори и такива с ф-ра и гаранция от апъл, уж.
За какво да внимавам?
Всички с ниски цени са ментета. И трудно се разпознават, дори и като ги закачиш към телефона. Купувай само от сигурен източник. Иначе в OLX има и ролекси по 300 лв, много хубави :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Anthony_J » 03 Яну 2024, 19:27

bum_bum написа:Сигурно има и фалшиви. Слагаш го до телефона и ако го разпознае като оригиналните слушалки, вероятно е ОК.

Anthony_J написа:723+ се разширява до 7 диска, мисля. Това с външния диск за бекъп не го схванах? Идеята на NAS-а е точно това - сторидж и бекъп. Двата диска вътре ги правиш огледални и ако единият гръмне, всичко го имаш и на другия. Разбира се, много по-добре е да се направи RAID 5-6, но тогава ти трябват минимум 4 диска.


Сега се позачетох, защото такива неща, дето не са ми много важни съм ги чел малко по диагонал. Имат предвид, че физически се съхраняват на едно и също място дисковете и ако нещо стане заминава всичко. Но пък и какъв е смисъла да дадеш една торба пари за NAS и да продължаваш да плащаш за клауд? Но пък като се замисля, важните ми данни са около 7GB, а аз вече плащам за iCloud 50GB, което е нищо като пари. Там мога да си направя копие на тях и ми остават единствено снимките, които ще ги пазя и на отделен диск за по-сигурно.

Остава ми единствено да помисля за дисковете. Тия на Synology са Тошиба и за тяхната цена ако взема Тошиба ще са с по 2GB отгоре. Не знам струва ли си.

Nickelback написа:..


Може би тогава най-добрия ми вариант е да си оставя файловете, които ползвам често на компютъра и просто да им правя бекъп и на NAS-a и в iCloud. За филмите ще го преживея, ако не зарежда чак толкова бързо при превъртане.
Колко големи дискове търсиш? По принцип са Seagate техните, рядко Тошиба. Фърмуера им е специфичен и това им е единственото предимство. Иначе си прав, че ако физически ти е на едно място архива, не е ок, ама аз разбрах, че външния диск ще е постоянно закачен за него, а не че ще го изнасяш на друго място. Ако правиш второто, няма да ти е проблем, че имаш само едно USB.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от alx » 04 Яну 2024, 17:49

Anthony_J написа:Разбира се, много по-добре е да се направи RAID 5-6, но тогава ти трябват минимум 4 диска.


придирям ама... 3 диска за рейд 5... за рейд 6 са 4 щото е рейд 5 плюс още един за страйпинг за два парити блокс ..
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10458
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Leon » 05 Яну 2024, 13:30

Anthony_J написа:
Own написа:В олх има много обяви на апъл слушалки на доста добри цени, дори и такива с ф-ра и гаранция от апъл, уж.
За какво да внимавам?
Всички с ниски цени са ментета. И трудно се разпознават, дори и като ги закачиш към телефона. Купувай само от сигурен източник. Иначе в OLX има и ролекси по 300 лв, много хубави :)

+1 има перфектни ментета със сериини номера, холограми и т.н. Можеш да го познаеш само ако ги разглобиш и видиш карантиите.
Never mistake motion for action...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от Anthony_J » 05 Яну 2024, 21:06

alx написа:
Anthony_J написа:Разбира се, много по-добре е да се направи RAID 5-6, но тогава ти трябват минимум 4 диска.


придирям ама... 3 диска за рейд 5... за рейд 6 са 4 щото е рейд 5 плюс още един за страйпинг за два парити блокс ..
RAID 5 с 3 диска е огромен риск, който не си струва да се поема.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3198
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от laviatan » 08 Яну 2024, 15:08

Това някакъв фишинг ли е ?
Не съм получавал до сега такова съобщение . Даже бях забравил за този профил - от много години не съм го ползвал. Не си спомням нито парола, нито нищо ... Ако не е измама и като не си спомням паролата - какви постъпки да направя ?



P.s.: справих се . Влязох и е смених паролата . Интересното е ,че се беше "закачил" някакъв макбуук, който го дел-нах :mhihi:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 7.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M62B44

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от anttonev » 10 Яну 2024, 12:00

Моля за помощ!

Може ли на айфона да се направи така, че обажданията, които съм провел да се събират според името на контакта, а не както е при мен всяко обаждане от един и същи човек да е на отделен ред... Как го обясних само...

Абе да са организирани по име, а не по обаждане, че така 5 пъти като говория с някого и 5 реда с едно и също име... бляк

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от bum_bum » 10 Яну 2024, 12:12

Няма как. Сортират се само по време.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 7.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M62B44

Re: Apple устройства, iOS и macOS тема

Мнение от anttonev » 10 Яну 2024, 13:44

Благодаря

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook