Препоръчайте кафемашина за еспресо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от bum_bum » 11 Дек 2023, 17:47

То това с чистенето и някакво базово сервизиране си е вече до човека. За някои е предимство, за други недостатък.

Аз обичам да върша такава работа. Лятото си взех кожена седалка за колелото, като на дедА ми на балканЯ такава. :mhihi: Била най-доброто от седалките. Обаче си идва с вазелинец, да я мажеш и да и баеш. Единствените негативни отзиви за нея са, че трябва да се поддържа със смазката. А за мен това си е удоволствие. :dunno:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от b_u_b_o » 11 Дек 2023, 18:41

Моджо написа:300 мл ми е чашата за кафе, премерих я току що. Де го тоя автомат дето прави такова кафе да го купя.
Само не разбрах защо му викаш кафе на тва дето го пиеш ти :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 11 Дек 2023, 18:55

Изобщо да не я чистиш пак ще работи . Аз на мойто делонги първите 5-6 години чистих само контейнера за отпадното кафе ...това се вероятно около 5000 кафета . Дори не знаех че се вади онова вътре на кафе групата дето му викат инфузор :mhihi: Преди няколко години я проверявах беше на 8000 кафета , сега най вероятно е над 12 000 ...купувана е 2009г . Едни от най разумно изхарчените 1000лв тогава :mhihi: Досега съм сменил 2 броя О пръстени /бяха наистина за смяна/ цена около 6лв . 1 помпа /напълно ненужно/ цена около 18лв . Разните там прахчета за декалцифициране и обезмасляване не ги броя , те са си консуматив най много да са 50лв общо до момента . Това е цялата подръжка за 14 години , в сервиз не е ходила и нямам намерение да я нося на някой да ми обяснява как съм се прекарал с това делонги . Натискам сутрин едно копче и след 3 минути имам нормално еспресо . Не някаква горчива негърска пот от машината в офис или уличен автомат . Препоръчвам делонги не толкова че не се развалят - навярно се развалят, а заради нормалното кафе с приемливо качество . Аз досега хубаво кафе от кафе автомат съм пил само от старите сайко машини преди филипс ерата преди 10 години и от делонги . Разни крупсове филипси гаджии ще ме извинявате ама не е това което трябва да бъде . За jura не мога да кажа не съм тествал ама като гледам са заедно сега със сайко и гаджия та си мисля че е същото . Преди месец тествах няколко кафета от едно сайко от тия скъпите Saeco Gran Aroma еми ...горчива чорба пуска вместо кафе .
Моджо написа:
300 мл ми е чашата за кафе, премерих я току що. Де го тоя автомат дето прави такова кафе да го купя.
Само не разбрах защо му викаш кафе на тва дето го пиеш ти :mhihi:

Ако му пусна 2 двойни кафета в чаената чаша , обаче на делонгито гарантирам че после ще вика бърза помощ . Това са 60 грама кафе след смилането .. :mhihi: Просто човека си харесва разредена с вода негърска пот , въпрос на вкус все пак .. :ok:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Моджо » 11 Дек 2023, 19:08

Ми чай не е. Такова обичам, такова пия. Къв е проблема ? И доколкото имам опит със стари хора и те пият такова, а не умирачка в шотче. А нали за възрастен говорим.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от b_u_b_o » 11 Дек 2023, 19:18

Явно конкретния "стар" човек обича нормално кафе щом му се търси автомат. Ти ни обясни как автоматите не стават, щото не могат да направят 300мл кафе от една цедка както ти го пиеш. В случай като този мнението ти е силно индивидуално и субективно и с нищо не помага на дискусията освен да я разводнява. :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Моджо » 11 Дек 2023, 19:22

Не си чел. Човека си иска обикновена кафемашина, но Бум Бум е решил да е автомат. И това е грешка. Мое, лично мнение.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от nero_ » 11 Дек 2023, 19:37

Това “нещо” 300мл се прави с един шот (може и двоен) и се долива гореща вода “на вкус”. По този начин имаш правилна екстракция на кафето без да се повличат разни гадости.
На хора които не са любители на еспресо го обяснявам по следния начин - ако не ти допада ракия 40-45 градуса, не чакаш на казана докато текнат 10 градуса и да стане средно 20 примерно. Ами си сипваш една нормална ракия и после си разреждаш с лед, минерална вода или каквото искаш.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от bum_bum » 11 Дек 2023, 19:49

Майка ми не иска автомат защото пие едно кафе дневно както казах и намира разхода за автомат за неоправдан като пари. Аз от друга страна понеже обичам хубавите неща смятам, че автомата ще прави по-добро кафе и затова съм по-склонен за такъв.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 11 Дек 2023, 19:59

Тя не иска автомат щото смята че е скъпо и да не те натоварва финансово , не че пие 1 кафе . Баща ми е на 82 години като дойде на гости първата му работа е да си пусне 1 кафенце на кафе автомата , обаче ако повдигна въпроса да му купя ааа не не не ..Иначе има такава машинка с ръчка ама нещо не е я хареса . Та тия моменти са ясни :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от DigitalExile » 11 Дек 2023, 20:04

Моджо написа:Диджитал, още не е създаден автомат за кафе , който да прави кафето в чаени чаши догоре пълни;))
Аз в такива пия. Те не се и хващат под цедките , та се налага да пресипвам. Разбирам , че е глезотия автомата. На мен не ми е ок по никакъв начин.
https://www.youtube.com/watch?v=lMA5eweC1cY
тва е за делонгито. Клипа е 16 минути. Айде 6 да обяснява, значи 10 минути му е чистенето. Еми...сори. Вада ръкохватаката, изплаквам я и айде готово. Аз решавам колко кафе да сложа, аз решавам колко да е дълго :))
Ма от много време пия разтворимо кафе, еспресо рядко. А кафета пия по 3-4 от моите, което е 6-7 от миниатюрните.
EDIT. 300 мл ми е чашата за кафе, премерих я току що. Де го тоя автомат дето прави такова кафе да го купя.




Мойта се чисти по същия начин.
Реално да допълниш вода и да изчистиш кафето и тавичката отнема под минута.

Ако правиш и това с асансьора да го измиеш отнема 2 минути. (Аз го правя на 2 седмици)

Ако чистиш и остатъците от кафе по нея мен ми отнема 5 минути /правя го веднъж в месеца/ щото го правя с прахосмукачка която съм си приспособил точно за това защото иначе ми отнема повече време и да, това отнема най много време.

Нищо сложно няма, а това че пиеш по 300мл кафе си е твой проблем реално, масовката пие по 30-100 мл.
Последна промяна DigitalExile на 11 Дек 2023, 21:55, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 659
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Exclusive89 » 11 Дек 2023, 20:11

Jordana написа:тествах няколко кафета от едно сайко от тия скъпите Saeco Gran Aroma еми ...горчива чорба пуска вместо кафе

ПробвА ли с друга марка кафе? Или каквото и кафе да слагаш все горчилки пуска :conf: Защото аз от една и съща машина и горчилки съм пил и НЕгорчилки, просто зависи от кафето :)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Jordana » 11 Дек 2023, 20:25

Пробвал съм най различни поне на моята машинка , кофти излиза само с нова бразилия даже не пробвайте няма смисъл . По принцип купувам кафета от шир потребата така да се каже , иначе фаворит са ми някои кафета на чибо давидоф и кимбо . И от пекарни съм вземал , просто доста надценена история но това е лично мнение все пак .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 85
Регистриран на: 8.09.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '17 G31 530dx, '08 R56 Mini Cooper
Мечтае да кара: V8

Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от damian2112 » 11 Дек 2023, 22:50

Аз да се включа по темата, имам автомат на Jura, модел E60 :) това нещо го купих преди 5-6 години, прави бруталното еспресо (аз само такова пия, като искам нещо различно си имам кубинска кафеварка и V60), и за тези години никога не ми се е налагало да разглобявам и смазвам каквото и да е. Единствената поддръжка е да му сменяш филтъра за водата (на около 2-3 месеца при моето ползване) и пускане на таблетка за почистване на 1-1.5 месеца (машината сама си казва кога). Това е при около 100 кафета месечно. Струваше 1300лв, не съжалявам нито миг, като се има предвид, че това е ниския клас на марката (имат автомати и по над 10 бона).

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от alekangg » 11 Дек 2023, 23:39

След като бюджета е 600лв и искаш твърдо автомат, взимай едно Делонги и това е.
И назад го казахме няколко човека.


До колегата който пие 300мл течност и си мисли, че другите пият - умирачка в шотче, за инфо в тази 300мл течност има доста повече кофеин от което и да е шотче, ако ще да е 20мл, отделно други екстри.

Затова се добавя само гореща вода за любителите на супер дълги кафета, както и друг колега е обяснил.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Препоръчайте кафемашина за еспресо

Мнение от Моджо » 12 Дек 2023, 7:14

Така е, Алекан. Ама като ти прави някой друг кафето. Хавтоматично. Кафето си го правя аз и знам колко кафе и вода слагам. И кеф ми негъркса пот, кеф ми друг вид пот.
Хм,хм...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook