Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от Dextuar » 10 Май 2020, 10:59

Злобата я демонстрираш ти, аз ти зададох елементарен въпрос. Вече ти може да се замислиш защо според закона не е удобно да се ограничава видимостта. И нямам намерение да ти го обяснявам отсега да ти го кажа. Нещата, които си ги изброил, също трябва да се санкционират и не виждам някой да е написал нещо против тях.


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от alekangg » 10 Май 2020, 11:22

И аз се чудя какво се ядосвате, това е все едно да карате по-бързо, над ограничението и да се жалвате след като ви хванат.
Да, всеки е карал някога, а някои и редовно над ограничението спор няма, но си знаем какво следва.
Сега дали имало смисъл или не, защо глобявали, след като е наказуемо според закона, не виждам защо се разисква. Един казва така за стъклата, друг за дпф-а, трети за гумите и т.н.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от grkv » 10 Май 2020, 12:28

Без фолио може, ама с ДПФ... ше ме прощавате, ама тц.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от alx » 10 Май 2020, 15:04

sixstraight написа:...а не в собствената и как да направиш мръсно на другия.


не ми се сърди, ама знаеш ли какво мръсно ще ми направиш като не ме видиш през тоя балдахин на прозореца и ми изскочиш на пътя? защото един път ще те домързи като се смъкне малко слънцето да свалиш щоричката а аз ще "забравя" да си пусна фаровете малко преди слънцето да залезе и ... проблема с липсата на дпф-а ще ти се стори детска игра...

предните стъкла трябва да са прозрачни и да няма начин да ги затъмняваш. ако толкова ти пече- събираш пари и си купуваш кола с оловни стъкла които почти не пропускат ултравиолетовите лъчи... а до тогава ще си имаш каквото всички имаме- гугъл- "trucker's tan"
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 18.11.2014
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: BMW Compact M43B16
Детайли за колата: BMW Compact, 1994/10, автоматик, М43B16

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от Vasko_G » 10 Май 2020, 15:59

И перденца на задния прозорец, барабар с тигърче, дето си клати главата, защо да се спира само до затъмняване на стъклата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от немо » 10 Май 2020, 16:10

alx написа:ако толкова ти пече- събираш пари и си купуваш кола с оловни стъкла които почти не пропускат ултравиолетовите лъчи...

Да не бъркаш нещо?
Едно от най-очевидните качества на обикновеното стъкло е, че то е прозрачно за видимата светлина (не всички стъкла са такива). Прозрачността се дължи на липсата на атомни преходни състояния в спектъра на видимата светлина и на факта, че това стъкло е хомогенно във всички мащаби, по-големи от приблизителната дължина на вълната на видимата светлина (нееднородностите предизвикват разсейване на светлината, нарушавайки преминаването на образа). Молекулната структура на обикновеното стъкло не позволява на по-голямата част от светлината с дължина на вълната по-ниска от 400 нанометра (ултравиолетовата светлина), да преминава през него. Това ограничение е неприемливо за някои приложения и са разработени специални видове стъкло, позволяващи преминаването на ултравиолетова светлина. Стъклото може да бъде произведено толкова чисто, че стотици километри стъкло остават прозрачни за инфрачервени вълни в кабелите с оптични влакна.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от alx » 10 Май 2020, 17:16

немо написа:
alx написа:ако толкова ти пече- събираш пари и си купуваш кола с оловни стъкла които почти не пропускат ултравиолетовите лъчи...

Да не бъркаш нещо?
Едно от най-очевидните качества на обикновеното стъкло е, че то е прозрачно за видимата светлина (не всички стъкла са такива). Прозрачността се дължи на липсата на атомни преходни състояния в спектъра на видимата светлина и на факта, че това стъкло е хомогенно във всички мащаби, по-големи от приблизителната дължина на вълната на видимата светлина (нееднородностите предизвикват разсейване на светлината, нарушавайки преминаването на образа). Молекулната структура на обикновеното стъкло не позволява на по-голямата част от светлината с дължина на вълната по-ниска от 400 нанометра (ултравиолетовата светлина), да преминава през него. Това ограничение е неприемливо за някои приложения и са разработени специални видове стъкло, позволяващи преминаването на ултравиолетова светлина. Стъклото може да бъде произведено толкова чисто, че стотици километри стъкло остават прозрачни за инфрачервени вълни в кабелите с оптични влакна.


на една нормална кола предното стъкло спира 80-90% от ултравиолетовите и инфрачервените лъчи...страничните стъкла спират средно 50%...

затова в по-така колите се използва solar glass които има покритие което едно време беше разпрашено олово (и други неща)... сега не го знам какво е, ама идеята е ясна... като имаш такова стъкло (особено предно) ти оставят едно прозорче до огледалото за антирадара и/или машинката за тол-овете щото иначе не работят... по-лъскавите коли имат такива стъкла и отстрани и често и отзад.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от bum_bum » 10 Май 2020, 18:12

Това не е ли т.нар. атермично, комфортно или квото там беше стъкло на БМВ?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от Jordana » 10 Май 2020, 18:46

Мен пък една жена ми каза че автомобилните стъкла са от най обикновено калиево стъкло , закалено и ламинирано за да не се троши на парчета . По простата причина че всякакви допълнителни примеси променят свойствата и цвета на стъклото , за да не пречупва светлината стъклото не трябва да има примеси които променят този фактор . Особено за автомобилни стъкла е недопустимо да има примеси променящи рефракцията . Затова UV защитата се постига с ламиниране от подходящ материал , или добавка като церий. Оловното стъкло съдържа примеси от оловен окис , а не покритие от олово . И се използва за защита от рентгенови и други лъчения в специализирани прибори .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 213
Регистриран на: 25.12.2009
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Мечтае да кара: BMW

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от Ganchev__ » 10 Май 2020, 20:31

За Llumar air blue 80 ли ти направиха проблем ?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от kiko » 10 Май 2020, 20:55

sixstraight написа:
kiko написа:Няква мода има от скоро, слагат някви като щори на предните стъкла и не се вижда нищо!Тая глупост трябва да се санкционира а не 88% пропускливост

Какво ти пречат щорите :?:
11019262-2EE4-44AB-92A4-786F8D1B73A0.jpeg

На мен лично нищо ,по скоро ми е смешно,ама на теб и другите като теб ви пречи гъзарията ама явно не го усещате ;) .Нощно време виждаш ли нещо изобщо в страничните огледала?И ще ми е любопитно да видя физиономията на някое ченге ако те спре за елементарна проверка как няма да си свалиш стъклото като всеки нормален човек а ще отваряш вратата :mhihi: на него можеш да зададеш същия въпрос "какво ти пречат щорите" защото съм сигурен ,че ще ти се наложи :mrgreen:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от Nickelback » 10 Май 2020, 21:02

alx написа:на една нормална кола предното стъкло спира 80-90% от ултравиолетовите и инфрачервените лъчи...

Процентът на инфрачервените специално при 905nm, да речем, щото съм го мерил експериментално, е не повече от 30%. И то на излъчен сигнал отвътре, отразен от 300 метра и приет след това. За надолу в спектъра нямам идея как стоят нещата.
Би ли споделил източника, от който черпиш информация? :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от немо » 10 Май 2020, 21:55

Jordana написа:Мен пък една жена ми каза че автомобилните стъкла са от най обикновено калиево стъкло , закалено и ламинирано за да не се троши на парчета . По простата причина че всякакви допълнителни примеси променят свойствата и цвета на стъклото , за да не пречупва светлината стъклото не трябва да има примеси които променят този фактор . Особено за автомобилни стъкла е недопустимо да има примеси променящи рефракцията .


На мен пък една друга жена ми каза,че скоро щяла да излиза Большая Джорданская Енциклопедия,където Джорданката щял да даде отговор на много въпроси,включително и на Вечният Въпрос за Земята,Вселената и всичко останало,като поясни защо отговорът не е 42 :ok:

А като се изказваме с категоричен тон на експерт е хубаво да си опресним знанията,и да вземем под внимание,че светлинен лъч,преминаващ през стъкло,въпреки че се пречупва на границата въздух/стъкло той повторно се пречупва на границата стъкло/въздух,като на практика посоката му не се променя,а само се измества успоредно.

Това е валидно при строго еднаква дебелина на стъклото,а това какви примеси има в стъклото няма АБСОЛЮТНО никакво значение,що се отнася за пречупването!
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от grkv » 11 Май 2020, 7:53

Аз съм с Climate Comfort Windscreen и Climate Comfort Laminated Glass... пак си горя и пак си става жега вътре.
Предстои ми и на мен фолио, ама от всякъде без челния с нещо леко тип 20-30%, но еднакво навсякъде.
Винаги колите с черни отзад и светли отпред стъкла ми приличат на пикапи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнение от Jordana » 11 Май 2020, 8:13

Това е валидно при строго еднаква дебелина на стъклото,а това какви примеси има в стъклото няма АБСОЛЮТНО никакво значение,що се отнася за пречупването!

То това хубаво , ако го твърдиш от позицията на професионалист . В извън темата всички писачи са професионалисти , това не подлежи на доказване :mhihi: . Коефициента на пречупване на стъклото зависи не само от физическите параметри но и от химическия състав на стъклото , както и от други неща . Например за коя част на спектъра е валидно измерването . Факторите които променят коефициента на пречупване са комплекс , затова условията които трябва да са налични са фиксирани за да няма промяна в изображението . Оптичните стъкла например за да бъдат такива трябва да отговарят на точно определен химичен състав и примеси за да постигнат нужната прозрачност и минимално изкривяване на изображението . Измерването се извършва при опредлена дължина на вълната във спектъра . При автомобилните стъкла има и допълнителен проблем заради наклона и промяната на зрителната ос на видимоста . Предмети които си намират ниско или в страни от автомобила ще имат различен коефициент на затъмняване заради различната дебелина на стъклото по този вектор , при едно затъмнено химически стъкло . Тоест от тях ще попада по малко светлина в купето на автомобила . Затова е по практично да се прилага ламиниране със много малка дебелина което променя този фактор равномерно за цялото стъкло .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook