Средното образование в България

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Средното образование в България

Мнение от Моджо » 06 Дек 2023, 10:12

Общинската детска градина какво общо си има с държавата ? За един приятел питам. Ха ха.
Заповядайте в нащо училище или детска градина....има свободни места, няма кандидати. Без връзки и без рушвети. Чух, ЕЖК, снаа ми Гюргя.
Ма при нас, както казах, сме от Бентли нагоре. Мхм. А че някъде с население 1000 души има сигурна работа за 4-ма не е проблем на образованието.
Още нещо което не е като в Сингапур....или Австрия.
Набързо проверих за тая година колко училища в чужбина поддържаме....трицифрено е числото и не почва с 1. Даже в любимата Русия са неколко.
Канадеца, да знаеш случайно, че у ваше село има българско училище ?
Последна промяна Моджо на 06 Дек 2023, 10:19, променена общо 1 път
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Средното образование в България

Мнение от streetz » 06 Дек 2023, 10:17

Ма да, ще даде някой 15 бона, за да взима 1400 лв заплата и да се разправя с мангали по цял ден. Кат ги плещите някой път не са усещате хич :kuku:
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 06 Дек 2023, 10:24

Като знам колко се бутат всички в това градче да стават учителки, не ме впечатлява цифрата. Алтернативата там е 900лв в цеха :bchug:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Средното образование в България

Мнение от alekangg » 06 Дек 2023, 10:24

Другия вариант е да седи в тях за 0 лева. Или да бачка нещо 10+ часа осигурен на 4 часа на минималната.

Никой с нищо не се разправя, без значение мангали или не. Отива и си взима заплатата редовно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Средното образование в България

Мнение от bum_bum » 06 Дек 2023, 10:32

Моджо написа:Трагедия ли е ? Ми не, не е. Само МОН и системата, респ,. държавата ли са виновни или ? Пак отговора е не. Имат роля, така е, не особено решаваща за общата картинка.


Трагедия си е и то не малка. Безработицата е на рекордно ниски нива и пак не достигат хора. Търсиш някой за работа, той не стига, че за нищо не става ами пък и нагъл.

По всички фирми е пълно с дебили, които работят на принципа от 9 до 6 да си прекарам времето някак и днес да мине, утре да дойде.

Преди два дни звъня на един, който е акаунт мениджър. Отговаря за нас и още 10-тина фирми, които му изкарват заплатата. Казвам "здрасти" и започвам да обяснявам защо се обаждам. И оня ми вика "извинявай ама не съм си записал телефона и не знам кой си" :shock: Ми брат, ако дори не знаеш кой съм и след като половин година вече работим заедно, а ти не си си дал труда да ми запишеш телефона еб@х та и в акаунт мениджъра. Дали мога да разчитам, че прави най-доброто възможно за нас?

Утре тоя едвам избутал средното влиза в университет. Как се влизаше в СУ или Икономическия, че и много други преди 30 години и как сега? И как се излизаше? Сега е напълно достатъчно да знаеш адреса на университета и считай, че си го завършил. И утре тоя прост на свирка и гладен за пари извади някакви връзки та стане депутат, почне в някое министерство.. създава закони, приема държавни поръчки, а ние се чудим що 40 години вече дълбаем все надолу.

А то не са и само тия. Утре отиваш и лягаш под ножа на доктор, който е минал с тройка. Или си поверяваш защитата на някой завършил Трънския университет с тройка.

Чуждестранни инвестиции, нанайси. Тук-там някой завод да сглобяват нещичко и да скубят патки. Щото инвеститорите вероятно гледат и тия резултати и знаят, че тук работна ръка за квалифициран труд не могат да очакват.

Средата ни е кофти, ясно. Много семейства не осигуряват условия за развитие на децата си ама работим с това, което имаме. МОН има бюджет и то немалък. Но колкото и да го увеличават всяка година, резултатите стават все по-лоши.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Средното образование в България

Мнение от drifty » 06 Дек 2023, 10:34

Някой от вас пробвал ли се е да бъде учител? 99% от вас няма да изкарате един срок в клас и за тройна заплата.

Не казвам, че учителите ни са топа на топа, но работата им е много тежка.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Средното образование в България

Мнение от TNT » 06 Дек 2023, 10:40

Тежка е за тези, дето си дават зор. За такива тип "пишем си 20мин нещо на дъската, без да кажем дума", не е тежко. От моите набори не се сещам за някой интелигентен, който да стана учител. Ей сега една кара магистратура, която едвам завърши кварталното. В 10-11 клас щяха да я оставят на изпити :dunno: Има и някакви програми, които за няколко месеца и хоп - ставаш учител по нещо си.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Средното образование в България

Мнение от Моджо » 06 Дек 2023, 10:48

Никаква трагедия не е Бум Бум, най-малкото щото то нищо не се е променило кой знае колко. Ама Пицата друго казала, ахахахахаха. "Трагедията" е на съвсем друго място. Съществената разликата между соца / щото нали там е било топ-а. което не е вярно ама се тая/ и сега е една. И тя не е колко сме образовани и какво казала Пицата. Сети се сам коя е, ако не можеш ще ти я кажа.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Средното образование в България

Мнение от bum_bum » 06 Дек 2023, 11:36

Не съм казал, че през соца е било топ. Но мисля, че беше по-добре и децата бяха по-образовани поне до някакво базово ниво, което даваше на по-будните шансове за университет, където вече с ръка на сърцето мога да твърдя, че нещата са били далеч по-различни от сегашните. Сега масово излизат от училище функционално неграмотни. Погледни разните клипове, където ги пускат по социалките.. че те не знаят съвсем базови неща.

При соца имаше други дефекти. Там не стигаше само да си добър в нещо, а трябваше и да си партийно адекватен, желателно дори беше и фамилната ти история да я подходяща като това е било особено важно в по-ранните години на дивия каскетски соц. По-късно през 80-те мисля, че нещата са били по-нормални.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Средното образование в България

Мнение от Моджо » 06 Дек 2023, 11:48

Ми не е имало социалки и клипове да се пускат по соца, че да видиш тогизи какво е било. Като председател на учкома, комсомолски секретар и преди това дружинен ръководител се знам какво е било , хахахаха.
Средното и по соц и по не соц си е същото в общи линии. То и затова се казва средно. Нали за средно говорим в крайна сметка.
Висшето е различно...дотолкова, че сега е частно и независимо в голяма степен, а тогава не. Сега тия дето искат и могат ходят и учат някъде другаде, а тогава същото само това "другаде" беше Москва. Дали е имало по-подготвени кадри - да, съгласен съм...донякъде и с уговорката, че и сега ги има. И тук е разликата дето трябваше да се сетиш коя е, а именно, че въпросните кадри, подготвени и можещи не остават в БГ. Като количество такива кадри не мисля, че има съществена разлика преди и сега.
Ето едно вестникарско нещо, което специално за соца е 99% вярно.
https://offnews.bg/analizi/balgarskoto- ... 25835.html

EDIT Общество, за което правилата са е така, щото някой си ги е решил /справка темата за смъртност на пътя и не само/, всяко нещо е свързано с думите "лапане", "схема", "далавера", национални герои са мутрите и производните им, чалгата е хит номер едно навсякъде и държавата е виновна за всичко и длъжна всекиму, си заслужава напълно и образованието и пътищата и управляващите и всичко каквото му се случва.
И добавка, че каката учи всяка вечер вкъщи, често до 11 вечерта и почти всяка неделя. Ама не е щото обазованието нещо си, а щото то без родителите не става и като искаш високо качество няма друг начин. Всъщност има, ама не съм от мЕлЕонЕрето. И не твърдя, че училището не си е свършило работата. Свършило си я е, ама като искаме повече трябва и ние да поработим, така да се каже. Ся, в интерес на истината, жената се занимава, аз съм от типа първо показвам и после наказвам, та не съм особено подходящ за учител. Ама с малката имаме по половин до 1 час да пишем, да четем и да смятаме допълнително. Кат за 1 клас това стига.
Последна промяна Моджо на 06 Дек 2023, 12:08, променена общо 1 път
Хм,хм...

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Средното образование в България

Мнение от ildivvy » 06 Дек 2023, 12:07

Т.е. обществото е едно и също и преди и сега...? Да се чуди човек, кое общество смени стария строй с новия и какво иска? И защо всички, които искат промяна, не ги броят за слива в тази държава? Аз съм на 100% на мнението на бум-бум! И защо трябва винаги да ходим някъде - за да учим, за да работим, за да живеем добре? Защо това да не е тук? Наистина сме прост народ и това дърпа и малкото читави яко на доло... Ето това е истината! Сутринта обсъждаха темата и по радио "Хоризонт".
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Средното образование в България

Мнение от Моджо » 06 Дек 2023, 12:11

Ми да де, точно това е. Ако ще МОН да има целия бюджет на света и топ даскали да дойдат, нищо няма да се промени.
Ама тая промяна не идва отвън...обществото това сме , аз, ти, тоя, оня....като променим нас си ще се промени и обществото.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Средното образование в България

Мнение от grkv » 06 Дек 2023, 12:33

Аз също влизам да кажа, че учителската работа хич не е такава, каквато изглежда отстрани.

Жена ми е детска учителка на 1-4 клас занималня, или поне беше преди да излезе в майчинство.
Ето малко сухи цифри за едно от големите училища в Пловдив - 1200-1600 чисто според стажа, бонусите отделно. Те са според училището, тя беше в сравнително щедро училище и като теглиш чертата на година идваха 15 заплати общо или около 1.6-2к чисто на месец. Тук влизат бонуси за 15 септемви, Коледа, диференцирано... нещо си, че не му помня името, 24 май и още разни които си сменят основанието всяка година според повода - ще изготвят някаква сценка за честването на Левски с децата - ето ви бонус, нещо друго - бонус. Това за тези, дето се блъскат и „подготвят” неща и извънработно време.
В Пловдив доходи средно на месец над 1.7 не е често срещано явление, нищо, че на хартия са 1300, всички в „гилдията” си знаят.
Тиражирания половин работен ден всъщност не е точно половин, просто винаги имаш разни тетрадки, тестове и какво ли не за проверяване, което си отнема време и си го правиш когато имаш време - вечер, сутрин...

Относно работата - няколко пъти ми се е налагало да влизам в учебно време в училището да й занеса нещо - там не бих изкарал и един ден, такава лудница е.
Отделно, като знам как през вечер звънят родители унас да се жалват, че децата им се сбили или да ги оправдават, че те не ги възпитават така.... и тия разговори са между 20 и 60 минути, понякога и повече, ПРЕЗ ВЕЧЕР. А децата в днешно време не са такива, каквито сме били ние, родителите им също... Пример, дете втори клас вижда новата госпожа (тогава на 25) и се провиква пред целия клас „тая новата е бахти пу*ката, ще я побъркам”... хубаво, келеши е имало винаги. Забележка, родител... идва родителя и грам не се трогва, само дето не го тупа по рамото къв е пич малкия. Втори клас! :shock:
Друг случай, дете тормози другите съвсем умишлено - бие ги, сваля им гащите, унизява ги и т.н., срещи с родители - никакъв ефект, на родителите им е все тая, стига да има кой да го гледа докато те са на работа, за да не ги занимават тях.
Няма наказания, малкия келеш продължава и няма никакъв страх от никой, нищо не може да го трогне... Другите виждат и знаят, че учителите са с вързани ръце и няма какво да им направят ако вкъщи няма контрол. Това има лавинообразен ефект и става масово поведение.
От 24 деца в нейния клас има около 10, чийто родители са на място, заинтересовани и реално им пука, другите са.... не ме занимавай, да има там шестици в „школото” (тяхната си система - ел. дневник/бележник).
Има и едни трети, дето детето им никога не е виновно и изпадат в някви отбранителни режими... абе хора, лайнцето Ви идва, псува, бие се с който свари и показва откровено неуважение към учители, охрана и хигиенистките... ама той е много добър и притеснителен, другите го провокират, обстановката била враждебна и още к’во ли не само и само да не е тяхното нещо виновно...

Та, има си и хубавите и приятни моменти, но хич не е леко и „нищо не правиш”, както се вижда отстрани. В конкретното училище в Пловдив, по данни от жена ми, на всеки 5-6 нови има 2-3ма отказали се още в първите 2-3 седмици. Това са хора, които постъпват на работа като учители за първи път. Те затова и дават такива бонуси, ‘щото иначе няма кой да стои и да търпи.

Жена ми изкара 3 години и то с много любов към децата, това я и крепеше да ходи докрай с корема сред тях. Да видим дали ще се впусне пак след майчинството...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Средното образование в България

Мнение от steeN » 06 Дек 2023, 12:47

Беззаконието до това води, безскрупулните и/или с по-малки възможности се приспособяват да експлоатират системата.
От там идва "лошото възпитание", неуважението към хора и собственост, и т.н.... то си се пренася навсякъде.

Колкото и да наливаш на някое дете, кое е "добро" или "лошо"... като няма *непосредствени* последствия от действията им (щото в живота те пак си идват и по естествен път, но доста късно и вече когато вредата отдавна е нанесена),
тези понятия в много случаи си губят смисъла. Колкото и пари да наливаш в образователната система, като тя не отразява резултатите в реалният свят... все тая.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Средното образование в България

Мнение от bum_bum » 06 Дек 2023, 14:38

Най-проста случка от преди минути. Забравили да ми сложат една фактура и викам- айде, пратете я по вайбър. 10 опита.. горната половина, долната половина, лявата половина, дясната половина, от 2 метра цялата и така.. колко мозък се иска за да снимаш един най-обикновен лист с текст?
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook