Интересни хоби проекти

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от steeN » 10 Ное 2023, 12:38

Добре си го обяснил. Това със суперпозицията на вълните е доста хитро. Сега навързах от това, което съм чел тук и там за самолетните радари... и помня, че някои можеха да ползват радара в пасивен режим за да намират вражески излъчватели без да се издават. Реално е същия принцип за това, което говорим. Загря ми реотана най-накрая :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от steeN » 02 Дек 2023, 15:59



Хоби проект с технологии от 80те :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 03 Дек 2023, 5:10

Плазмена антена сe казва…
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 16 Апр 2024, 14:41

Понеже, нали "си нямам друга работа", поех инициативата да ъпгрейдна "малко" ей тоя "чиреп" на детето :ok: Целта е да може спокойно да се ходи с него на собствен ход до близкия парк, да се покара час-час и малко и да се върне наобратно вкъщи пак на собствен ход :)

Изображение

Оригинално няма дистанционно, понеже е за една идея по-големи деца, и явно изцяло се разчита на тяхната съобразителност (което няма как да стане при нас :mhihi: ).
Отделно, оригиналната батерия е някакви калпави 8 амперчаса, което в комбинация с по-ячките мотори (2x240W на фона на масовките на пазара по 30-70W :mhihi: ) "гарантира" едни 30-ина минути рейндж, което просто е смях в залата :mhihi: Та и 50-амперчасов акумулатор подготвих с естимация за около 3 часа рейндж постоянно каране - ще се види :ok:

Почнах с дистанционното, та си надрасках платката му, по която си проектирах тотално от нулата и подходяща кутийка, която ще врътна на 3D принтера :) Мислил съм я да е удобна, ама ще видим - не е сигурно :mhihi:

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение

Дистанционното ще има следните "фийчъри" :ok:
1. Бутон "master stop/override", който да блокира управлението за детето, и съответно родителя да поеме нещата "в свои ръце" от дистанционното :yes:
2. Аналогов джойстик за абсолютно плавно управление, както за прецизния конторол на скоростта на движение (напред и назад), така и на плавното завиване "наляво/надясно" :yes:
3. Бутон за функция "темпомат", която да "запише" определена скорост на движение, която да се поддържа, а родителят само чуква корекции "наляво/надясно" :yes:
4. OLED дисплейче, показващо истинския заряд на батерията, както на джипката така и на дистанционното - и за двете ще са със подходящи fuel gauge модули/чипове, така че изненади от типа на "а, падна ми батерията" не трябва да има :ok: . Би трябвало да имплементирам и прогноза за оставащ рейндж (време/километри), взависимост от заряда дето е останал, ама това ще е за когато остане време :ok:
5. "User notifications interface" под формата на мигания на RGB светодиод, вибрации от вибро-моторче и писукания от бъзерче :)
6. Anti-tampering, anti-jamming and spoofing detection and prevention (ако някой иска да се пробва няма да му мине номера, да кажа само) :mhihi:
7. Постоянна 2-way комуникация между дистанционно и джип.
8. Функция зареждане по USB-C с до 3 ампера заряден ток (батерията в момента е 2000mAh).
...
9. Другите два бутона са изненада засега :mhihi:



Всичко по управлението е що-годе тривиално, освен завиването :roll:
Идеята е, когато детето иска (и може) да управлява в даден момент, това действително да се случва от оригиналния волан :idea:
Обаче, там е работата, че за да може и родителят да управлява, съм поръчал от китайците линеен актуатор, който да бута/дърпа рейката спрямо шасито, за да завият гумите :roll:

Изображение

Проблемът е, че този линеен актуатор е бая якичък (може да бута/дърпа с до 750 нютона сила), и няма да позволи на детето да завие (което прилага около 200 нютона долу на рейката, по моя преценка). Отделно и че съм почти убеден, че предвид зъбчатки и вътрешно заключване в актуатора, такова съпротивляване от страна на детето, ще е невъзможно :dunno:

Та поради тия факти си мисля, че трябва да направя серво-функция, чрез още един сензор (поръчан), който да следи положението на волана. Така, когато детето тръгне дори леко да завива (дори да среща съпротивление), актуатора да бъде изкоманден от ESP32-ката да завива в същата посока и рейт на завиване, както командва детето. За щастие има луфт във волана, което ще даде възможност на сензора на волана (ротационен енкодер за абсолютна позиция) да определени накъде завива детето, и колко "настъпателно" е то (а не е просто "шум" в кормилния прът).

Изображение

Самият линеен актуатор и той си има потенциометричен датчик за абсолютна позиция, та ще може да се прави fusion на данните от двата сензора за ъгъла на завиване, и да се контролират взаимно, а и цел по-добра точност :)

Тук @enigma-та съм сигурен, че ще може да даде насоки, като добутам до функция "завиване" :bchug: :mhihi: Просто за момент това са ми (единствените) притеснения/та :dunno:

Предстои, насищане на платката, като дойде от JLCPCB, да пусна утре кутийката на 3D принтера да се прави, и да отпочвам да правя софтуера на дистанционното :)
Паралелно, "другото ми аз" (което е пак "същото аз" :mhihi: ), трябва да почва да прави контролния блок, дето ще е към джипката :ok:
Ех, де да можех да се клонирам :ok: :mhihi:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 16 Апр 2024, 16:39

Интересно...
Много не разбирам от наземно завиване :lol: , но мисля че ти трябва някакъв подобен контролер - https://www.servocity.com/assembled-act ... ontroller/

За 2та бутона изненада - missile 1 and missile 2? :ok:
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 16 Апр 2024, 17:52

enigma написа:Интересно...
Много не разбирам от наземно завиване :lol: , но мисля че ти трябва някакъв подобен контролер - https://www.servocity.com/assembled-act ... ontroller/

За 2та бутона изненада - missile 1 and missile 2? :ok:


Ти остави, ама ако трябва да съм педантичен, понеже няма диференциал, а два ел. мотора (по един за всяко задно колело), ще трябва и моторите да се управляват независимо :ok: Според ъгъла на завиване единият ще трябва да изостава спрямо другия. Добре, че са пластмасови гумите, и що-годе приплъзват сега :mhihi: , та ще мога засега да ги управлявам на еднаква скорост :) Ама ако някога сложа гумени гуми, ще има тормоз :mhihi: Приятно изненадан съм от силата на талига - трябва да се напъна да я удържа, бордюри и 17% наклон качва - страшна работа :lol:

Едната изненада е полицейски лампи от тия ярките :ok: Да се набиваме на очи като пресичаме на пешеходна пътека, че много Ганьопитек се е навъдил напоследък нещо :banghead:

Благодаря! Ще ги разгледам, някакви по-адвансд са тези :D Зесега съм взел евтинджосите BTS7960 (и за моторите, и за актуатора за завиване), които смятам да управлявам от ESP32 по PWM, пък ще видим как ще е :)

По-скоро имах предвид, че като дойде момента за fusion-а и Kalman-а ще те питам, че пак съм доникъде с теорията :mhihi: А курс в Udemy си бях енролнал :ok:
Пусто време :dunno:

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от ildivvy » 16 Апр 2024, 18:57

Колко време се предполага, че ще се ползва тази 'играчка' ?
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Моджо » 16 Апр 2024, 19:54

Колкото всички дет сме имали. 1 година))) Преко сили 2. Тамън щях да му пиша на жицата, че доде го направи и то вече нема да се кара. Понеже винтовете с които е сглобено нещото са саморезки в пластмаса почва и да се разпада след време. Кратко време. Особено ако си го раглобявал 2-3 пъти. Поне аксесоарите, стъкло, седалка., огледала... Мойта е здрава ама толкова е и карана и тва с дистанционното си го има по дефолт. Ама нека се по забавлява. Лошо нема. Хубавото е, че като е с 2 мотора се кара по поляни. Оф-роуд. Само дето треа паднат задните седалки на колата да я транспортираш до поляната)))
Аз съм в къща, в бараката отвън е, ми ти де го държиш джипо? Не е малък.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 16 Апр 2024, 20:02

Тези по-сложните контролери мисля, че ще ти решат проблемите с моторите, имат си вградени филтри на ниско ниво точно за тая работа, да върти моторчето точно колкото трябва. Ама ти може бе искаш нещо сам да си направиш да ти е по-интересно. :ok: Но все пак гледай да е нещо базирано на Ардуино, поне има софтуерни библиотеки.

Аз обаче не знам дали е добра идея да го пускаш някъде, където движат коли, независимо дали е в БГ.
Знам, че ще го следиш от близо но понякога белята става за 1-2 секунди.
Има (много) шофьори, на които визуалния процесинг в мозъка не може да регистрира нетипично МПС и все едно е невидимо...
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Апр 2024, 12:24

ildivvy написа:Колко време се предполага, че ще се ползва тази 'играчка' ?

Моджо написа:Колкото всички дет сме имали. 1 година))) Преко сили 2. Тамън щях да му пиша на жицата, че доде го направи и то вече нема да се кара.

Ааа, да бе, 2 години - ако не го кара до 6 годишен, нищо повече няма да му купувам и да излиза на квартира :mhihi: Таргета ми е до след месец да е готово, че ей го лятото дойде. "Доде съм го направел" - я се концентрирайте малко :mhihi: И без това разни чаркалаци още пътуват :)

Моджо написа:Понеже винтовете с които е сглобено нещото са саморезки в пластмаса почва и да се разпада след време. Кратко време. Особено ако си го раглобявал 2-3 пъти. Поне аксесоарите, стъкло, седалка., огледала... Мойта е здрава ама толкова е и карана и тва с дистанционното си го има по дефолт. Ама нека се по забавлява. Лошо нема. Хубавото е, че като е с 2 мотора се кара по поляни. Оф-роуд. Само дето треа паднат задните седалки на колата да я транспортираш до поляната)))
Аз съм в къща, в бараката отвън е, ми ти де го държиш джипо? Не е малък.

Ей ще каже човек, че това са някакви непоправими неща, тц, тц, тц :mhihi: Това наблюдавам масово и е тъжно - плашат се хората, сакън да трябва да си извади някой ръцете от... там където обича да си ги държи, и да трябва поправи/направи/донаправи нещо :banghead: Ама така е - ааайде ("боклука") на боклука! Консуматорско мислене, тежко задълбочаващо се :roll: Просто общи наблюдения - не визирам никого персонално, да няма засегнати :yes:
Че си е калпава пластмасария - да, такава е :) Сглобка, окабеляване, механизми на моторите, рейка - ужас! Жестока пластмасария на една година живот при повечко тормоз. А при нас тормоз над играчките не липсва :dunno: Не знам защо точно на мен ми обръщаш внимание на очевидни неща, като на мен ми е, и работа, и хоби, още по снимка ако щеш, да анализирам кое защо работи или защо не работи, кое му е добре, или зле, и как може да се подобри :dunno: Та затова ъпгрейдвам, и ще ъпгрейдвам, доколкото реша, че ме кефи :bchug:
Даже изначало бях против да купуваме подобна талига (жена ми настояваше, а той ревеше неистово като видеше подобна), ама това една идея ми хвана окото, и го купихме :dunno: Поне е докарано на вид, и детето се радва. А разпадането - паживьом - увидим! А и като дойде момента да се "разпада", мога тотално да го преобразя ако реша - точно на мен лудост не ми липсва да го свърша и това! А мога и да си мигрирам електрониката и ноу-хауто на каквото си искам след това ;) А деца бол при нас и около нас, та няма да остане неизползвано, да няма повече притеснения :mhihi:

Отделно има и скрит, доста по-дълбок замисъл (като повечето ми проекти), като тук това е, че ъпгрейдите по машината да са постоянна еволюция :) Ще слагаме сирени, лампи, оръдия/ракети дето вика @enigma-та :ok: Ще слагаме ADAS функции :ok: Идеята не е само аз да си "играя" (всъщност да науча нещо ново), ама и той да се учи кое как се прави (и не се прави), и да участва :yes: Така както не спираше да ми "помага" за "гаража" без да съм го викал, да ми носи инструменти, и да иска да навива винтове, и т.н.

ONTOPIC :arrow:
enigma написа:Тези по-сложните контролери мисля, че ще ти решат проблемите с моторите, имат си вградени филтри на ниско ниво точно за тая работа, да върти моторчето точно колкото трябва. Ама ти може бе искаш нещо сам да си направиш да ти е по-интересно. :ok: Но все пак гледай да е нещо базирано на Ардуино, поне има софтуерни библиотеки.

Аз обаче не знам дали е добра идея да го пускаш някъде, където движат коли, независимо дали е в БГ.
Знам, че ще го следиш от близо но понякога белята става за 1-2 секунди.
Има (много) шофьори, на които визуалния процесинг в мозъка не може да регистрира нетипично МПС и все едно е невидимо...

Да, точно - искам сам да си го правя това, понеже само механика не съм управлявал през практиката си досега май, та ми е интересно :) И до Ардуино фреймуърка може да прибегна, ако се наложи, въпреки че го избягвам, че много ми връзва ръцете за някой специфични неща. Понякога правя франкенщайн като го include-вам наред с ESP-IDF-а, само и само да ползвам някоя ценна Ардуино библиотечка :) Ама е... грозна работа така :mhihi:
Отделно и целя да го направя с евтини и достъпни модули, с цел да е ремонтопригодно :)

Иначе със сигурност по улиците няма да се движи. До парка е само тротоар, и малки улички без почти никакво движение по тях. Има само една пешеходна за пресичане само.

ПС: Суша филамента на принтера в ей това сега, да видим как ще е, и след малко ще пускам кутийката да се прави :ok: Нямам търпение да видя как ще стане първата ми подобна кутийка от две отделни черупки. Бая си поиграх на FreeCAD-а, ама и там станах почти "полубог" и мога най-разнообразни форми да творя вече :mhihi: Малко е дървен за работа, ама бива :ok:

Изображение
Последна промяна Nickelback на 26 Апр 2024, 15:41, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 17 Апр 2024, 17:19

Какъв е този апарат на последната снимка ? Нещо за покритието на материала ?
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 17 Апр 2024, 17:34

enigma написа:Какъв е този апарат на последната снимка ? Нещо за покритието на материала ?

Това е сушилня за ролката с филамента за 3D принтера. Без нея абсорбира явно бая влага и "печата" става гаден. Тук-таме пуква, все едно балонче, и се получава лека дупчица и не е гладка повърхността.
Та с тая сушилня, нещата са доста по-добре, и такова пукване я чуеш, я не :yes:

Битува теорията, че незатворен отвсякъде принтер не ставал за ABS материал :) Ми ей го н'а, баш си става с едно платно плексиглас, заврян в кюшето да му пази завет :ok:

Отделно, прокълната от форумния корифей назад, стъклена плоча, съм я напръскал с лак за коса, и хем лепне яко без да се надига ABS-а по-време на принта, хем след края на принта, махам детайла с едно почукване само :yes:

А бе, конкретно тая кутийка, се очертава да е най-добре направения детайл, и то от ABS, дето ще излезе от тоя принтер :)
Въпреки комплексната форма, съпорти т.н.
Представям си скъпите принтери на какво са способни :)

Изображение

Изображение

Изображение

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от enigma » 17 Апр 2024, 20:50

Nickelback написа:Оригинално няма дистанционно, понеже е за една идея по-големи деца, и явно изцяло се разчита на тяхната съобразителност (което няма как да стане при нас :mhihi: ).


Това сега го отразих... :lol:
Да, аз навремето съм щял да се пребия с Москвич с педали, представям си с нещо такова моторно.... :mhihi:

Радват ме постовете ти, наситени с толкова материал и ентусиазъм, та трябва да препрочитам няколко пъти. :ok:

А тук не мисля, че някой ти е писал с лоши чувства, просто някои хора автоматично търсят "пробойни" и по този начин да са полезни.

В работата имаме едни ежемесечни сбирки за генериране на нови (технически) идеи, и някои колеги се хвърлят малко по-настървено да обясняват защо нещо няма смисъл или не може да стане, но това си е вид инжинерно мислене, когато е аргументирано...
Хората обаче се засягат, та точно мисля сега как да ги модерираме по-ефективно, защото пък всеки фийдбек е полезен ...
enigma
ያለ እኩል

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 18 Апр 2024, 11:09

enigma написа:А тук не мисля, че някой ти е писал с лоши чувства...

Да, едва ли са лоши чувствата, ама липсва усещането за неуместност, не мислиш ли?
Аз нямам проблем да има критика - добре е дошла :yes: Но критиката трябва да е подкрепена с (основно) технически аргументи, за да е в духа на темата. Просто тук се тръгна в посока на "възпитание, семейна среда и ценности", едва ли не, и да се разсъждава, кое имало смисъл, ама щяло ли да се ползва и някакви такива, което е безпредметно в контекста на темата :dunno: Така както ти си ми супер полезен с твоите включвания и тясно специализиран ценен опит, и широкообхватни познания, така смятам, че има други колеги дето имат какво ценно да кажат. Ама си мълчат, което е жалко :dunno: А за сметка на това се бълва шум :dunno:

Който иска да си отвори тема и да си пише как си възпитава децата и какво прави или не прави за тях, вероятно и аз бих писал, и бих споделил това-онова (ако реша). Ама не е тук мястото :)

И никога не съм тръгнал из форума да давам така агресивно акъл някому, от кое има смисъл или няма. Еле пък ако не съм и запознат с фактическата обстановка около субекта :roll: Винаги казвам "според мен го направи така и така" (изключително важна вметната фраза!), дори и да съм убеден (предвид опита дето съм посъбрал), че решението на даден проблем е обречено по пътя дето е поел съответния чиляк :dunno: Ама си трая :dunno:

:arrow: ONTOPIC
Как да е... Ето сега кутийката - перфектна отвътре, ама от външната страна малко се е "опаяжинила" :mhihi: :ok: Вярвам "някой" сега ще се излендзи, густо ще му направя с тоя "неуспех", нали, ама по-приятно би ми било да даде съвет, ако знае. Кой к'вото му прави деня общо взето :dunno:

Предполагам тия съпорти дето е изгенерирала CURA-та, са доста рехави и оттам на по-свирепите надвеси в началото, пуска нишката малко "във въздуха" и затова така се получава :dunno:
А и малко съм предОбрил с отвора за джойстика, та ще има втора ревизия :bchug:

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Интересни хоби проекти

Мнение от Nickelback » 26 Апр 2024, 16:14

По повод на джипката, понеже точно дойде линейният актуатор, реших да продължа с по-интересната, но и по-мъглява работа, а именно - управлението на механиката :ok: Както казах, другото е тривиално :)
Общо взето нещата ще си се случват супер, както си ги представям изначало :)

Ей го тоя топуз (малко по-едро се оказа отколкото очаквах :mhihi:) ще се явява "ел. рейката/сервоусилвател" на електромобилчето :ok: Както казах, 750 нютона - абсурд да му се съпротивляваш, като и си има механично заключване, та няма начин да го мърда "шофьора", ако си му подал или неподал ток :dunno: Малко ми бавнее (25mm/s е), вероятно ще взема 200N, 70mm/s, че детето е от нетърпеливите, и не търпи забавяне :mhihi:

Отделно BTS7960 си има защита от свръх напрежение (дават го да работи докъм 27 волта), която мислех, че ще влезе в конфликт с номиналното напрежение на LiFePO4 акумулатора (25.6-27.2V), но за щастие се оказа, че тя сработва доста късно (ескпериментално на 28.4V, измерено с мултицета, 29V иначе на клипа). Ако все пак сработи на по-ниско напрежение, като сме под по-голям товар, ще лепна BTN8962/82 на мястото на BTS7960 - те нямат такива защити, иначе са pin-to-pin compatible :D Ама не мисля да трябват засега :)



Изображение

Изображение

Дойде и ротационния енкодер за абсолютната позиция на волана :) Готина машинка - 12-битова, с токов изход 4-20mA, индустриална работа :ok: Ще трябва да му мисля да му направя на 3D принтера и разни зъбни колелца за към кормилния прът на енкодера (нали гоним plug-n-play approach-а :mhihi: ).
Смятам да вземам "зададения от волана курс" от него, като ще подавам разликата между реалната позиция на долу на рейката (показанието от потенциометъра на актуатора) и зададения курс на един софтуерен PID контролер (почти съм я накодил тая част :) ), и ще подавам корекцията на актуатора с подходящо дозиран duty cycle :)
Калибрацията ще е интересна и забавна :mhihi:

Както е видно (понеже имаше притеснения), ни ми трябва да седи разглобен джипа, за да го свърша това, ни бъкел :mhihi: Тотално сведен до минимум downtime :mhihi: После като физически е готова цялата електроника, само на джипа ще се настроят PID и други параметри и това е :ok:

Изображение

Изображение
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook