Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 28.01.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530iA Touring
Мечтае да кара: e3-е39
Детайли за колата: 2001

Re: Земеделска тема

Мнение от dankata » 01 Юни 2020, 8:45

Едно полезно видео

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: Земеделска тема

Мнение от ukelichko » 01 Юни 2020, 20:34

Borymeckata написа:
Уке Личко, ти поне ме знаеш къде съм. Като ходиш да колоездиш в западна посока и като видиш БМВ-то в двора - обади се. Винаги ще намерим някой плод / зеленчук из двора, или бира в хладилника... :mhihi: :mhihi:

И твоят двор е доста голям. Къде се намира това?

Ще се възползвам, когато карам някой път по западния маршрут, на което ние му викаме "малкото Джиро". Дворът ми е във Вълчедръм, почти два декара само поляна и къща в най-крайния ъгъл. Хубавото на цялата работа е, че всички къщи около мен са обитаеми и няма погроми. Цели три години търсех такава комбинация и накрая излезе тази къща за продаване на символичната цена от 3500 лева. Мислех да насадя дръвчета, да си насадя градина, но установих, че нямам време. За да има ефект, трябва да живея там. Пък и родата на съпругата ми е през няколко къщи и винаги ми дават пресни биопродукти. Като се пенсионирам, ще имам повече време за глюбителско градинарство.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 11 Юни 2020, 8:17

Ще използвам тази тема за един въпрос, щото си нямаме кулинарна...

Намерих в мазето някаква алуминиева тенджера с капак. Сделана е... Много масивна изглежда - не е сгъната от ламарина и явно е отливка, после стругована. Жал ми е да я изхвърлям, тръкнах я леко с телената четка и лъсна. Изглежда ми много подходяща за готвене на огън, ако я заровя в жарта на огнището. Та се чудех - дали не е нещо вредно да се готви в алуминиев съд? При соц-а бяха доста разпространени, но сега гледам, че не се продават и се чудя да не наруша някоя европейска директива... :mhihi: :mhihi:


Ле-ле, те били смъртоносни тия алуминиеви тенджери...
https://fakti.bg/life/310231-tezi-sadove-za-gotvene-mogat-da-vi-ubiat

https://gotvach.bg/n5-31490-%D0%97%D0%B0_%D0%B8_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2_%D0%B0%D0%BB%D1%83%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5_%D0%B7%D0%B0_%D0%B3%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B5

Интересно, в казармата всички манерки, канчета за хранене и дори баките бяха чист "алюмин", без никакво покритие. Толкова пък в армията да не се грижат за здравето на личния състав... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Земеделска тема

Мнение от steeN » 15 Юни 2020, 11:45

Тогава не са знаели, че алуминия е невротоксин. Последствията се проявяват с десетилетия и няма как да ги свържеш. То и азбеста беше навсякъде едно време...
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 15 Юни 2020, 12:05

Язък за масивната тенджера... :banghead: :banghead:
Готино е да имаш (и да ползваш) вещ, произведена във вече несъществуваща държава. Но щом е опасна за дравето... ще бъде за гайки и болтове, явно.

Да докладвам за земеделието накратко - черешите свършиха, миналия уикенд обрахме последните.
Вече ядем чесън - направил е огромни глави и самите скилидки са ненормално големи.
Доматите за момента се очертават добре - вързали са много и доста едри плодове, сега остава да узреят и ще падне ядене на домати.
Пиперът никъде го няма, дали късно го насадихме, дали друго... :dunno: :dunno:

Я дайте акъл за "безколови" домати... Остана ни едно парче земя за обработка и имах желание там да насадя домати "консерва". Доколкото знам, тия са безпроблемни и не искат грижи - растат си по земята и зреят до късно, до края на септември, даже октомври. Ама не можах да намеря разсад за "консерва"... На пазара ми предлагаха всякакви "безколови" домати, но били кръгли, по-големи, не знам си какви... Самият разсад изглеждаше много изстрадал (жълт и повехнал), затова не купих. Ама се чудя какви са тия "безколови" сортове, някой пробвал ли е да ги отглежда?
Щом искат по-малко грижи - аз съм "ЗА"... :mhihi: :mhihi:

Мисля това лято да накупя от пазара няколко кила домати "консерва" и да събере семена. Другата пролет - направо семената в земята, като в ТКЗС-то - без разсади и глупости. Как мислите, дали ще стане така? Разбира се, ще си насадим и конвенционални домати - от разсад и с колове. Ама имам мерак да пробвам и такива - лесни домати. :mhihi: :mhihi:
(сетих за темата за "лесните пари"... :mhihi: :mhihi: )
Excellent! Steven is my name!

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Земеделска тема

Мнение от N.Mihaylovski » 15 Юни 2020, 22:46

Borymeckata

за да ти поникнат, като ги садиш директно в почвата, тряба почвата да е обработена перфектно без буци да е като пясък, като ги посадиш на около 2 см се валира за да се оплътни, ако не ги садиш на 4 см.
Засей ги по гъсто, че ако не поникнат,...... а ако поникнат повече от необходимото ще ги преместиш, вкарай и при обработка на почвата некво НПК за предсейтбено подхранване.
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 15 Юни 2020, 23:37

Тия безколовите поне при мен изобщо не получават. Връзват по някой домат есента, но са едни дребни и кисели, пък не знам що за сорт са. Стават за ядене, като няма друго, но мързела си казва думата откъм домата :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 145
Регистриран на: 10.08.2009
Пол: Мъж
Кара: тази
Мечтае да кара: онази

Re: Земеделска тема

Мнение от Stoqnov_1979 » 16 Юни 2020, 0:00

[quote="Borymeckata"]
Я дайте акъл за "безколови" домати...

Безколови домати сорт Рома. Догодина вземаш едно пакетче семе. Садиш направо на земята към средата на април като се стопли земята,но не семенце по семенце в реда,а на едно място и като изникнат някъде по това време, разсаждаш направо със садилото както пипера.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 16 Юни 2020, 7:34

steeN написа:Тогава не са знаели, че алуминия е невротоксин. Последствията се проявяват с десетилетия и няма как да ги свържеш. То и азбеста беше навсякъде едно време...

Алуминия може да бъде опасен само ако е в силно алкална среда която разрушава окисния му слой който е доста устойчиво покритие . За вода няма никакъв проблем да се държи във алуминиеви манерки . Термофорните казани и съдовете в полевите кухни също са алуминиеви . Окисния повърхностен слой от AL2O3е е едно от най разпространените съединения на алуминия и присъства във всички глинести почви в изобилие . Азбеста е опасен само в някои форми , това са магнезиево силикатни минерали в няколко разновидности . Опасни са две - амозит и крокидолит . Азбест се добива и употребява и днес , има много огнеупорни материали които не могат а се получат без азбест . Проблема с азбеста идва от това че 60те години на ХХ век е използван масово в строителството без оглед на това кой тип азбест се влага и без никакви предпазни мерки против разпрашаване което е реалния проблем с тоя материал .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Земеделска тема

Мнение от Borymeckata » 22 Юни 2020, 7:16

Колеги, отбелязвам значителен напредък в земеделието. Ето няколко снимки от миналия уикенд:

Доматите са наш'та гордост! За момента се представят забележително:
Изображение

Изображение

Откъснахме три, които ни се сториха узрели.
Изображение

Изображение

И да си призная честно, вкусът им беше различен от купените, наистина. Сега можах да направя стравнение и усетих разликата. Нашите са някак по-месести и сипкави, и на аромат го докарват... А това са чери-доматчета, за сега вървят добре и също им възлагам надежди:
Изображение

Обаче другите ни култури са пълна скръб... Картофите някакви пожълтяха (въпреки поливането) и все такива си стоят дребни. Май боледуват нещо, но не знам с какво да ги пръскам...
Изображение

Това са краставици, патладжани и... още нещо, другият уикенд ще слагам мрежа за краставиците:
Изображение

Пиперът е още дребен, не знам как ще се развие:
Изображение

Това е зелен боб, отзад има два реда моркови:
Изображение

Чесънът е готов за вадене:
Изображение

Обаче "бостанът" изобщо не върви, не знам защо...
Изображение

И тук сме насадили няколко зелки - засега изглеждат ОК:
Изображение

Това е положението към момента... Ето и малко цветя - това с белите топки така и не му запомних името, а в дясно е лилиум:
Изображение

Изображение
Excellent! Steven is my name!

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 22 Юни 2020, 11:19

В нашата градина последния 3-4 ходения всеки път завалява и то бая. Вече 3 опита да окося и все не става нацяло, на парче го караме. Едната череша изгни без да е брана и 1 път, другите 3 ги брахме донякъде. Другото бива засега.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 716
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Земеделска тема

Мнение от Don_Diego » 22 Юни 2020, 14:28

Моите домати вече започнаха да връзват, но странно че си седят ниски - правят дебели стъбла и големи листа, но са дребни на височина :dunno:
Вече берем и готвим тиквички, подправките също вървят супер: копър, магданоз, босилек, джоджен и тн
Изображение

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: СССР,Москва,Лубянка 2
Пол: Мъж
Кара: Е30-М40В18;Е36-М44В19;E91-N43B20A
Мечтае да кара: Е30 М3 Sport Evolution

Re: Земеделска тема

Мнение от momo-1st » 26 Юни 2020, 15:16

Абе не е баш по темата, ама аз да попитам бмв пауъра, там по канадата нямате ли си зоополиции разни и разни зелени и шарени екозащитници, гледам ударно ловиш и стреляш тея гадини - не е ли престъпление? После тея ракууни са бая едри, като го отстреляш къде хвърляш тея трупове, не се ли вмирисва??
bum_bum написа:Върти се, суче се и пак към соца се избива :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Забравете го вече тоя гнил строй.

Наслаждавайте се на придобивките на демокрацията- Е шейсе на 15 години, виски на промоция от Кауфланд, пура за 2,40 в панелката с ипотека до 2060-та.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Земеделска тема

Мнение от Сондьора » 27 Юни 2020, 10:04

В Африка са деликатес тия всички плъхове :dunno: :mhihi:

https://youtu.be/Eoms_LMCoQ4

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 27 Юни 2020, 13:37

Погребва ги друг път , оставя ги на улицата пред комшиите да се разправят с труповете . Ето снимки на последната му жертва в Торонто :mhihi:
racuun.jpg

racuun1.jpg

dead-raccoon-memorial.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: momo-1st

Последни теми
Facebook