Земеделска тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 2.06.2008
Местоположение: София, Възраждане
Пол: Мъж
Кара: Х3 § Lupo

Re: Земеделска тема

Мнение от Georgi_G » 15 Юни 2023, 12:59

Georgi_G написа:Но на темата............. дали ще се прецака нещо по боя или повърхности ако я напръскам отгоре, отдолу и евентуално прагове и уплътнения?

Аз да си докладвам - Засега няма видими поражения по порърхности :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Земеделска тема

Мнение от ildivvy » 10 Мар 2024, 18:07

Да възкресим малко темата, че без 'постовете' на Боримечката едвам я намерих....

Колега от работата ми обеща едно орехче от неговата градина, да го засадя в градината пред гаража... Днес обаче казва, че короната му е станала доста голяма, няма да може да я събере лесно (в Инсигния комби) и се чуди как да го подреже. Някой има ли представа, как се подрязва орех и изобщо какво да правим? Да търся бус или?
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 10 Мар 2024, 18:59

Кастри го , тъкмо ще му направите пролетна резитба . Режат се малките израстъци , дебелите клони на короната се оставят така че голяма полза няма да има за вкарването в колата . Оставят се най разперените и голям ъгъл към стеблото клони . След 10 години ако оцелее и вземе та върже орехи няма да се катериш като катерица нагоре . С орехите имай предвид че няма нищо сигурно , може да е от супер едър и добър орех и да ражда само шикалки после . Докато не порасне и почне да връзва нищо не може да се каже .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Земеделска тема

Мнение от ildivvy » 10 Мар 2024, 20:24

Да, и аз попрочетох, че може да се окастри, като сега е и най-подходящия момент. Дръвчето е фиданка, не е проблем... Идеята ми е да се дозалеси поляната пред гаража, а не толкова даването на 'реколта' така, че това не е проблем. Няма кой да се катери или да се тюхка, че орехите не са хубави или нещо подобно.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Земеделска тема

Мнение от c04 » 10 Мар 2024, 20:33

Ако е прекалено голямо , шанса да се хване е по-малък сякаш

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Земеделска тема

Мнение от Е.Димитров » 10 Мар 2024, 20:33

Имам една "тройна" череша в градината.
В смисъл, че на около метър дървото се разклонява на три :mhihi:
Много ранна , едра и със страхотен вкус, като "хрущялка"
Обаче всяка година по някое време листата нещо ги налазва, вероятно някаква "мана"
Черешите си стават и никога не съм я пръскал но тази година мисля, да я напръскам, но нямам представа с какво и кога да свърша тази работа.
Някой с някакви идеи и познания да подскаже?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 10 Мар 2024, 21:47

Ако е за сянка само , що не си засадиш някакъв декоративен вид ? Ореха е бавно растящо дърво , ако е фиданка минимум 10-15 години докато заприлича на дърво . Като стана въпрос за тия орехи , една странна скорошна история . Ноември декември 2023г карам във вилната зона около свободен университет Варна , студ няма жив човек . По едно време дряяяяннн все едно камък падна отгоре на колата , направо ми изкара акъла обаче спирам гледам няма никой . В първия момент помислих че някакви лапета хвърлят камъни от близката вила , обаче не видях никой пълно мъртвило е там в тия месеци . Преди месец пак в него район по друг път обаче карам щото е разкопано там яко , мярнах две свраки стоят на една жица точно над пътя . Като минавам отдолу с около 30км едната гадина пусна орех точно на предното стъкло .... :shock: Ореха се строши стъклото не знам как не се пукна , звука беше подобен на оня преди месеци ....Веднага заподозрях че е била същата работа просто не съм видял смотаната птица тогава . Виждал съм да хвърлят орехи на асфалта, по покриви където е равно обаче да ги мятат върху колите докато се движат .... :nono: Мързи ги вече да фръкнат нависоко да си пуснат там смрадливия орех върху керемидите , баси и гаргите гнусни . :ranting:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Земеделска тема

Мнение от ceco_kd » 10 Мар 2024, 22:02

Виждал съм на кръговото до нас, само че гарван, да прави същото. Пуска ореха на пътя, за да го сгазят колите. Не е, защото са мързеливи птици, а защото са интелигентни.

Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Земеделска тема

Мнение от slatanic » 10 Мар 2024, 22:07

Ева му мамата и гаргите не са това което бяха. :ok:
Есента извадих 200+ квадрата трева от двора,че имаше някакви ларви под нея развъдени,а и детелината я завладя и почна да съхне.
Сега тук таме се показва.
Взех тотален хербицит и ще я наглася тая седмица.
После ръся един препарат дето ми дадоха за ония ларви каквото е останало да нахраня хубаво и да съм сигурен,че са заминали.
Имам една фреза в работата ще я мина цялата площ да обърна гранулите да влязат при останалите ларви и да фрезовам преди засяване на новият райграс.
Оттам е ясно.
Сеитба,валиране и поливане.
Лозите каквото е останало съм окастрил.
Дръвчетата ги кастрих есента.
Парника е сглобен,остава да му сложа новият наелон,че старият бе на 10 години и си плачеше за нов.
Майка ми сложи разсада.
И май това е за сега.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 190
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от STEVAL » 10 Мар 2024, 23:12

Е.Димитров написа:Имам една "тройна" череша в градината.
В смисъл, че на около метър дървото се разклонява на три :mhihi:
Много ранна , едра и със страхотен вкус, като "хрущялка"
Обаче всяка година по някое време листата нещо ги налазва, вероятно някаква "мана"
Черешите си стават и никога не съм я пръскал но тази година мисля, да я напръскам, но нямам представа с какво и кога да свърша тази работа.
Някой с някакви идеи и познания да подскаже?


Хорус

Пръсни я сега, след цъфтеж и след като я обереш, като гледаш да не е по-горещо от 20 градуса

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Земеделска тема

Мнение от ildivvy » 11 Мар 2024, 7:42

Jordana написа:Ако е за сянка само , що не си засадиш някакъв декоративен вид ? Ореха е бавно растящо дърво , ако е фиданка минимум 10-15 години докато заприлича на дърво ...


Миналата пролет 'боднах' три пауловнии, но обърках мястото и не се получи :banghead: ! Този орех ми го дават и затова... Място има, не е проблем, подготвям и други 'бързо растящи' сянки, но тях май на есен ще ги засадя. Иначе става дума за фиданка, но е на 2-3г явно.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Земеделска тема

Мнение от Jordana » 11 Мар 2024, 9:04

Кестена расте много бързо и прави добра корона ако се оформи правилно докато е малък . Непретенциозен е , добре понася сухи песъчливи или каменисти почви . Но прави много много боклук като почнат да падат тия топки отгоре . Ореха има още един минус че убива всичко живо около него със сянката си , освен това има огромна и дълбока коренова система и изсмуква всичката влага . Практически под орех трева даже не никне , само неговите си израстъци .. :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Земеделска тема

Мнение от ildivvy » 11 Мар 2024, 10:09

Ами в момента, на 'първия ред' има едно дърво, орех и една вишна. Тези ще са на 'втория ред'. Хубав е кестена, но трябва да го търся и специално да ходя да го купувам, а не са евтини... И понеже това е поляна пред блок (гаражите са партерни) и само аз се занимавам, гледам да сведа нещата до санитарния минимум, ако мога така да се изразя... Та, сега ще сложа ореха, живот и здраве, а на есен пауловниите на трети ред и това ще е за тази година.

Ето я поляната: https://www.google.bg/maps/@42.1274665, ... &entry=ttu .
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Земеделска тема

Мнение от ildivvy » 16 Мар 2024, 19:25

Днес изкарахме и преместихме ореха! Имаше 5-6 структурни (малко по-големи) клона и не беше толкова разперена короната му (ако може така да се нарече). Вкарахме го с корена навътре в колата. Понеже мястото е било такова, обрасло с къпини, той е отхвръкнал повече на височина и след това е започнал да прави короната. Екстра е, доволен съм!
Сега ще видя дали мога да взема и някой кестен, ако наистина са подходящи, от разсадника на Голямоконарско шосе, и без това минаваме всеки ден покрай него...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 19.03.2004
Местоположение: Казанлък
Пол: Мъж

Re: Земеделска тема

Мнение от turieca » 16 Мар 2024, 19:35

Изразях асмите. Утре ще ден за каране. Другата седмица ще сменям покривалото на парника трябва да изора и двора и дръвчета имам да режа. Селски живот.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Коцето

Последни теми
Facebook