Здравословен живот, или...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 27 Яну 2024, 20:30

А на 60-тата минута имаш ли стойностите?

Тиреоидните хормони са сложна работа. Там дори и всичко да е в норма са много важни съотношенията. Трябва си истински специалист, ако имаш някакви подозрения.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Anthony_J » 27 Яну 2024, 20:59

Нямам на 60-тата. Но меря с глюкомера и получавам сходни резултати поне за захарта, щото инсулина няма как да го измеря. Ми тази лекарка е може би най-търсената в България от много години, та все се надявам да е читава. Правих сериозно проучване преди това. Може да ида и в Гърция да сравня какво ще ми кажат. Тази беше категорична, че няма диабет или предиабетно състояние.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 27 Яну 2024, 21:29

То и аз мисля, че на базата само на тези изследвания няма нищо такова ама защо тогава ти е изписала лекарство за ДТ2?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Anthony_J » 27 Яну 2024, 21:58

Не знам, в малка доза е и само вечер, но пък за 6 месеца. Смята, че ще има полза. Пия го от 2 дни и няма разлика, но поне нямам и странични ефекти :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 28 Яну 2024, 9:45

Явно имаш добра поносимост на тази доза или му трябва време. Най-честия ефект е върху стомаха.

Принципно няма да ти попречи нещо ама ако вземеш да не го понасяш потърси и друго мнение.

Странно защо не са взели кръв и на 60 мин, което си е стандартна практика, пък и е важно да се види и в този интервал как се движат показателите. Така или иначе си се нагълтал с глюкоза, нищо не пречи да се вземе пълния обем данни.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Jordana » 28 Яну 2024, 10:29

От метформина няма никакви неприятни усещания , може да се взема по всяко време не предизвиква гадене и подобни . Ефекта е единствено че притъпява чувствата за глад и по слабо се усеща умора при физическа работа .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 28 Яну 2024, 10:54

Абе не е като да няма странични ефекти ама карай.

А ефекта е все едно да се храниш кето, нищо повече. И поради тази причина много хора го пият и без да страдат от нещо, щото "кетото е вредно" и за по-полезно пият хапчета :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 727
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Don_Diego » 28 Яну 2024, 11:02

Jordana написа:От метформина няма никакви неприятни усещания , може да се взема по всяко време не предизвиква гадене и подобни . Ефекта е единствено че притъпява чувствата за глад и по слабо се усеща умора при физическа работа .


Стомаха и д-то ми имат друго мнение по въпроса :mhihi:

Два месеца не смеех да кихна, че да не гръмне тапата на шампанското :help: :mhihi:
Спрях го и за три месеца на кето (последния, от които супер стриктно) и докарвам по-добри кръвни резултати от колкото докато го пиех и бях навлизащ в кетото
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Anthony_J » 28 Яну 2024, 11:24

Аз и на кето съм бил и пак имах висока захар на гладно сутрин. Това ми е от години. Доста странични ефекти може да даде метформина, включително главоболие. Майка ми беше с диабет тип 2 и от него имаше непрестанни диарии. При мен пък сякаш стана обратното, лайната ми са като гюлета и излизат много лесно :) Всъщност не знам какви са дозите за диабетици, на мен ми дадоха по 1000 мг вечер да взимам.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от steeN » 28 Яну 2024, 13:07

Заради тези субективни ефекти метформин по едно време беше популярно да го взимат здрави хора и най-вече заради едно неадекватно изследване, че диабетици на метформин живеят по-дълго от "здрави" хора.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 28 Яну 2024, 13:23

Anthony_J написа:Аз и на кето съм бил и пак имах висока захар на гладно сутрин..


Най-вероятно си ти е такъв модела. Има хора с реактивна хипогликемия след хранене, която също не може да бъде обяснена с нищо.

Както споменах нагоре, ако захарта ти е до 7,8, а гликирания хемоглобин с добри стойности, няма причина за притеснение. Скока е толкова кратък, че дори не се “вижда” в гликирания хемоглобин.

Когато се храниш добре кръвната ти захар след храна е да кажем пак там някъде. Докато при “нормално” хранещите се 10 и нагоре се счита за нормално.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Anthony_J » 28 Яну 2024, 14:29

Над 7.5 не е стигала сутрин, а след хранене е макс 6, даже понякога е 4, зависи какво съм ял. Гликираният е 5.4% при норма от 0 до 6.2%. Чудя се дали да го пия този метформин при това положение? Единственото ми притеснение е, че съм фамилно обременен - дядо ми, майка ми, вуйчо ми бяха диабетици.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 28 Яну 2024, 16:21

За гликирания хемоглобин не съм напълно сигурен, дали граничните стойности не са алармиращи, както при инсулина например. Там оптимума е 5-6, а максимума до 10 за здрав човек. Но допуските по нормите на изследванията са далеч нагоре (че нали ако ще ловиш диабет да е сигурно, че няма да те вразумят преди да си го получил).

При теб на втория час е близък до границата- тя е 20 за здрави хора (по нормите на изследванията е 24,9).

Затова беше добре, че като така и така са те наболи да ти вземат резултати и на 30-тата и на 60-тата минута. Далеч не съм специалист, но на базата на тия изследвания няма нещо фрапиращо. Метформина, ако не се насираш или запичаш от него едва ли ще ти причини нещо, освен ако в някой момент не ти дойде в повече и да те подкара към хипогликемия, но това ще го усетиш- замайване, изтръпване, световъртеж и т.н..

Странното е, че без всякакви показания за диабет ти е изписано лекарство, което е за диабет и което не лекува, а поддържа някаква ремисия. Това си е хап, който да взимаш до живот. Не знам какво очаква, че ще се промени след няколко месеца ако го спреш при положение, че останалите фактори - хранене, физическа активност и т.н. са константни и така или иначе не се храниш лошо. Някоя филия хляб и зеленчук няма как да ти докарат диабет.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от Anthony_J » 28 Яну 2024, 17:32

Ми ба ли го, тя ми каза, че при хора с моя феномен след 6 месеца на метформин нещата се нормализират и след спирането му, но при други няма никаква промяна. Явно иска да види какъв ще е резултатът. Иначе да, поне като съм Гърция, което е 8-9 месеца годишно, ям само читава храна. В София ми е много трудно, ама поне с месото се справям и намирам добро. Риба в България и с пръчка не пипам, освен на Никулден.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Здравословен живот, или...

Мнение от bum_bum » 28 Яну 2024, 17:45

Ами опитай, най-малкото нищо не губиш. А и аз знам неща, които ги пише по изследванията и книжките, а клиничния опит си е нещо друго.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook