Помощ при избор на климатик

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 23 Яну 2024, 16:57

zazomazo написа:
alx написа: ...
всички хипер инвертори (визирам митсу и фуджитсу) имат фабрично отделни нагреватели във ваничките ...

"pan heaters" са абсолютно задължителни за хипер инверторите (и си идват с тях) и желателни за "нормалните"


Изказваш се неподготвен!
Ще ме караш да ти снимам машините вкъщи и да ми посочиш кое точно е нагревателя ;)

Впрочем термина "Хиперинвертор" е запазена марка като обозначение на моделите от висок клас на Мицубиши Хеви Индъстрис....недей да буташ Фуджицу и др. в тоя термин, щото звучи като "Мерцедес- карера турбо"


използвам "хипер" инвертори както се ползва "ксерокс" за копирка. мога да ползвам и "външни тела със директно парово впръскване" (direct vapor injection) което им позволява да ходят до -20 целзии ама не мисля, че аудиторията ще ме разбере :) затова - ако са за студено- хипери и толкоз..

за нагревателите - зависи от инсталацията - ако нямаш реотани във ваничката при хубав студ след първия дефрост ваничката се запушва с лед и след това за няколко дена леда се изкатерва и почва да криви, удря перката на вентилатора и като цяло става тегаво.

водата трябва да се оттича някъде а при -10 и надолу тя замръзва много бързо. предполагам, че при някакви условия и инсталация може да минеш без нагревател ама аз не бих рискувал да разбера може или не като стегне сериозния студ

едит: сега погледнах - от няколко години (в щатите поне) всичките митсу хипер външни тела идват със реотани във ваничките
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от zazomazo » 23 Яну 2024, 17:50

alx написа:......


Не е като да няма "хубав студ" в БГ..... и не е като да не продавам климатици от над 20 години, та и дефрости доста съм видял. Ама сериозен лед по дъното на климатика съм виждал само при неоразмерена спрямо помещението машина или силно замърсен топлообменник или филтри вътре. Иначе висулки под отворите за оттичане-да :)

Битовите сплит системи на японските брандове, които се произвеждат за нашите климатични условия нямат нагреватели във ваната.Това по повод "всички хипер инвертори (визирам митсу и фуджитсу) имат фабрично отделни нагреватели във ваничките"
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 23 Яну 2024, 18:06

zazomazo написа:Битовите сплит системи на японските брандове, които се произвеждат за нашите климатични условия нямат нагреватели във ваната.Това по повод "всички хипер инвертори (визирам митсу и фуджитсу) имат фабрично отделни нагреватели във ваничките"


както казах- специално за щатите всеки митсу дето свършва на "Н" (хайперхийт) и идва със нагревател във ваничката плюс нагревателя за компресора. не зная дали вашите са окомплектовани така- изходих от моя личен опит. при фуджитсу халсион и еърстейдж е същото. аз съм със 4 еърстейдж-а и те правят толкова вода като се дефрост-ват, че за мене е немислимо да не я размразяват... при едни -15 нещата ще се освинят може би за 24 часа ако не и по-малко

едит: сега потърсих - от сайта на митсу :

As of April 2023, all Mitsubishi HyperHeat models come with a factory-installed pan heater. Mitsubishi previously offered electric-resistance pan heaters as an optional accessory
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от zazomazo » 23 Яну 2024, 18:30

Сравняваш сплит система с мултисплит система..... в твоя случай топлообменника на външното тяло е с доста по-голяма площ от на битов сплит. Респективно кондензира повече вода. Отделно посочените от теб модели се водят нискотемпературни и не се предлагат в БГ.
От внасяните масово в БГ сплитове GREE предлагат нискотемпературни модели и да, те са с нагревател.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 23 Яну 2024, 18:56

zazomazo написа:Сравняваш сплит система с мултисплит система..... в твоя случай топлообменника на външното тяло е с доста по-голяма площ от на битов сплит. Респективно кондензира повече вода. Отделно посочените от теб модели се водят нискотемпературни и не се предлагат в БГ.
От внасяните масово в БГ сплитове GREE предлагат нискотемпературни модели и да, те са с нагревател.


... хайде сега като го написа това помисли кое не е вярно във мнението ми че "всички хипер инвертори (визирам митсу и фуджитсу) имат фабрично отделни нагреватели във ваничките" - под хипер инвертори се подразбира тия за ниските температури- не? H2i на езика на митсубиши... и те се предлагат в родината защото имам приятели с тях... няма значение дали са единични или мулти сплит-ове и размера на тялото- мойте са големи (двойни) защото единия върти 5 касети а другите 3 хранят по един air handler (не го знам на български това какво е- кутия с голям вентилатор дето духа във изпарителя и от там във въздуховоди).. но има хипер инветори дето са си точно нормален размер на външното тяло и вътрешното тяло си е нормално на стената и са 1:1 и всичките идват със нагреватели във ваничките.

нискотемпературен ли е (хипер) - идва със нагревател във ваничката и на компресора (два различни нагревателя)
Последна промяна alx на 23 Яну 2024, 19:00, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Jordana » 23 Яну 2024, 18:59

както казах- специално за щатите всеки митсу дето свършва на "Н" (хайперхийт)
Че вие друго освен хайпърхийтове имате ли ? Щото тука в европа вече сме само на дабъл турбо хайпърхийтове вапор инджекшън фул но фрост ултра ейси . С тия вашите допотопните хайпърхийтове къде сте тръгнали ??!! :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 23 Яну 2024, 19:03

Jordana написа:
както казах- специално за щатите всеки митсу дето свършва на "Н" (хайперхийт)
Че вие друго освен хайпърхийтове имате ли ? Щото тука в европа вече сме само на дабъл турбо хайпърхийтове вапор инджекшън фул но фрост ултра ейси . С тия вашите допотопните хайпърхийтове къде сте тръгнали ??!! :dunno:


https://basc.pnnl.gov/images/climate-zone-map-iecc-2021

от зона 5а нагоре повечето които ползват термопомпи за отопление са със нискотемпературни такива...
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от zazomazo » 23 Яну 2024, 19:04

alx написа:...
хайде сега като го написа това помисли кое не е вярно във мнението ми че "всички хипер инвертори (визирам митсу и фуджитсу) имат фабрично отделни нагреватели във ваничките"....


Това не е вярно в твърдението ти:

Изображение

Да, това е ХИПЕР ИНВЕРТОР и не, НЯМА НАГРЕВАТЕЛ :D

Пак се връщаме на уточнението какво е хиперинвертор /не какво смяташ ти за хиперинвертор/ ;)
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 23 Яну 2024, 19:21

zazomazo написа:
alx написа:...
хайде сега като го написа това помисли кое не е вярно във мнението ми че "всички хипер инвертори (визирам митсу и фуджитсу) имат фабрично отделни нагреватели във ваничките"....


Това не е вярно в твърдението ти:

Изображение

Да, това е ХИПЕР ИНВЕРТОР и не, НЯМА НАГРЕВАТЕЛ :D

Пак се връщаме на уточнението какво е хиперинвертор /не какво смяташ ти за хиперинвертор/ ;)


е, за мене хипер инвертор = хипер-хийт (h2i) ама явно в европата номенклатурата е друга.

какво е хипер-инвертер и как е по- различен от нормалния инвертер? четох и не видях да е нищо по- специално? в щатите таквоз животно няма си мисля..
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от zazomazo » 23 Яну 2024, 19:32

alx написа:...

какво е хипер-инвертер и как е по- различен от нормалния инвертер? четох и не видях да е нищо по- специално? в щатите таквоз животно няма си мисля..


Писах го назад в темата- обозначение за високия клас климатици САМО на MHI. Не е някаква технология, а търговски термин.
Търговците в БГ масово наричат така високия клас на всеки бранд.
Всичко що е с COP над 4,6 му викат ХИПЕР.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 23 Яну 2024, 19:46

zazomazo написа:
alx написа:...

какво е хипер-инвертер и как е по- различен от нормалния инвертер? четох и не видях да е нищо по- специално? в щатите таквоз животно няма си мисля..


Писах го назад в темата- обозначение за високия клас климатици САМО на MHI. Не е някаква технология, а търговски термин.
Търговците в БГ масово наричат така високия клас на всеки бранд.
Всичко що е с COP над 4,6 му викат ХИПЕР.


мда- друга номенклатура...

добре де, кат стегне -20 тия кво праат? спираш ги и печката с реотани? щото ако не са с директно впръскване при -5, -10 преко сили всичко приключва...
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от zazomazo » 23 Яну 2024, 20:38

Ми не приключва, снощи беше -14, сега е -8

Ето ти климатика със "замръзналото" дъно :mrgreen:

IMG_3832.JPG


IMG_3833.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от alx » 23 Яну 2024, 21:03

ми явно твоя не замръзва... късмет. може би е много сухо при тебе и рядко са ти дефрост-ите...

за -15...ако не са с директно впръскване (демек баш хипер инвертори :mhihi: ) при -15 имат сигурно коп под 1.0... както казах мойте са airstage-и и ги дават до -20 грубо... миналата зима стегна две вечери сериозно около коледа и се предадоха на -23 - почнаха да духат съвсем леко от вътрешните тела леко затоплен въздух и заковаха консумацията на 2 киловата всеки и това беше... викат му "turtle mode"... та нормалните без впръскване абсурд да имат някаква ефективност при -20... предполагам под -10 ще е по-изгодно да пускаш реотани (коп 1.0)...
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от slatanic » 23 Яну 2024, 21:23

За големи студове има пелети,дърва,нафта,газ,тец... :ok:
Най-икономично е с чувал Домбаски въглища.Цялото семейство може да се топли поне една зима,а може и повече.
Който му е най-студено мята чувала на гръб и тича около къщата/блока докато се затопли и после предава на следващият.
Основният проблем е здравината на чувалите,но какво да се прави при нужда въглищата се пресипват от старият в нов и цикъла продължава. :ok: :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 484
Регистриран на: 16.09.2006
Местоположение: sofia

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от zazomazo » 23 Яну 2024, 21:28

Ще ме караш да ти снимам и сметките за тока май.... :mrgreen:
Ама ще кажеш, че те мамя :mrgreen:

Влажността на въздуха е от съществено значение, ти доколкото си спомням си до голяма вода, а в София при -10 почти няма влага във въздуха. -20 е екзотика за БГ и аз нямам спомени за такъв студ последните години. Може и да е падало някоя нощ близо до това, но при затоплено жилище с малки загуби нужното топлоотдаване от машините за да поддържат постигнатата температура в апартамента е вероятно под 2 киловата. Та съм убеден, че няма да се наложи да вадя духалка. Ясно, че ефективността ще падне драстично, но няма да е под 2.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook