слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от BMW_POWER » 03 Апр 2019, 5:27

alx написа:слънцето при вас е много ниско - през зимата направо никакво го няма... тука в нова англия също гледат внимателно, но нещата са по-прости защото дори през зимата дори по нашите ширини има достатъчно слънце да произвеждаш 50-75% от максималното през лятото. бостън е на една ширина със софия горе долу.


Ти сериозно ли говориш? Бостън е кръгло 340км по-на юг от моето село. Село е на ширината на Милано....

Учи география :mhihi: :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от vixx » 03 Апр 2019, 19:19

Alx, сега след като каза, че не мислиш за акумулатори, не знам дали много си заслужава инвестицията ти, не само на практика, ами и като хоби.
Според мен един от основните плюсове на цялата работа е, че колкото повече енергия можеш да съхраниш, толкова по-малка система ти трябва, от към панели и контролер. Тука взимам предвид семейство, в което големите са на работа, малките са на училище през деня. Вечер като се приберете имате енергия за всичко, а през деня можеш да използваш свръхпроизводството за зареждане + каквото се сетиш (знам за познат, който през деня топли външен басейн, ама не съм много сигурен дали му се получава. Не ми е близък за да питам). Можеш и част от нея да я връщаш към Мичиганското енерго. Факт е, че хубавите акумулатори дето са за тая цел са си скъпи доста (Trojan са една от марките, които съм гледал), та за реално спестяване при изграждането на самата система едва ли може да се говори, но тая енергия която иначе не би я имал вечер като се прибереш може да подобри ROI-то. После пералня със сушилня и миялна машина които да си се пускат сами през деня за да ползват слънцето а не батериите, и ето ти хоби заигравка с автоматизацията на къщата и, вероятно, още по-кратко ROI.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 03 Апр 2019, 19:43

Система без акумулатори - само панели и контролер с инвертор за връщане енергията към енергото е по-малко безсмисления вариант . Практически си спестяваш доста проблеми и енергото ти приспадат изработената енергия . Но ...с тия панели които се коментират 15 киловата - са 46 панела по 300 вата / 10% запас /1х1.6 метра размер . Това е баси площадката и конструкцията за тая дивотия . Мен лично ме съмнява дори този вариант да реализира колегата . Практическия добив на ден вероятно е средно около 35-40 квт .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 03 Апр 2019, 22:38

vixx написа:Alx, сега след като каза, че не мислиш за акумулатори, не знам дали много си заслужава инвестицията ти, не само на практика, ами и като хоби.
Според мен един от основните плюсове на цялата работа е, че колкото повече енергия можеш да съхраниш, толкова по-малка система ти трябва, от към панели и контролер. Тука взимам предвид семейство, в което големите са на работа, малките са на училище през деня. Вечер като се приберете имате енергия за всичко, а през деня можеш да използваш свръхпроизводството за зареждане + каквото се сетиш (знам за познат, който през деня топли външен басейн, ама не съм много сигурен дали му се получава. Не ми е близък за да питам). Можеш и част от нея да я връщаш към Мичиганското енерго. Факт е, че хубавите акумулатори дето са за тая цел са си скъпи доста (Trojan са една от марките, които съм гледал), та за реално спестяване при изграждането на самата система едва ли може да се говори, но тая енергия която иначе не би я имал вечер като се прибереш може да подобри ROI-то. После пералня със сушилня и миялна машина които да си се пускат сами през деня за да ползват слънцето а не батериите, и ето ти хоби заигравка с автоматизацията на къщата и, вероятно, още по-кратко ROI.


звучи логично - но моята идея е, че на системата й слагат един двупосочен електромер които като има свръх производство го върти "наобратно" - един вид използвам електрозахранващото дружество като акумулатор - връщам/ зареждам го през деня и смуча през нощта като нямам генерация от панелите.

единствената полза от акумулатори е ако ми спре тока. но аз живея от доста години в тази къща и тока ми е спирал 3 пъти и то само през зимата като са падали дървета/ клони по време на буря... и енергото го е оправяло за по-малко от 6 часа... един вид- не ми е било проблем.

за броя на панелите - 42 панела по 325 вата ми изчислиха системата... на покрива... място имам... реално такава система прави около 1.4 мегавата на година... аз хабя около 1000-1600 киловата на месец... та идеята е да съм на "0" дългосрочно.. модела показва, че ще съм... ама аз съм се напарил от модели та гледам малко недоверчиво... ще видиме... поне се занимавам нещо.... :bchug:
Последна промяна alx на 03 Апр 2019, 22:40, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от bum_bum » 03 Апр 2019, 22:40

Че що не викнеш тия от Тесла да ти сложат един покрив направо?
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 03 Апр 2019, 22:41

bum_bum написа:Че що не викнеш тия от Тесла да ти сложат един покрив направо?


викнах ги. дойдоха. и ми обадиха $180к и 12-18 месеца чакане за инсталация. керемидите им са на 50% ефективност за единица площ сравнено със средно-статистически панел... и за да ми дадат 14-15кв система искаха да сложат някакво умопомрачително число керемиди...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от bum_bum » 03 Апр 2019, 22:52

Евах ги, че нали уж струваха почти колкото обикновени керемиди баси.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от vixx » 04 Апр 2019, 0:15

alx написа:
vixx написа:Alx, сега след като каза, че не мислиш за акумулатори, не знам дали много си заслужава инвестицията ти, не само на практика, ами и като хоби.
Според мен един от основните плюсове на цялата работа е, че колкото повече енергия можеш да съхраниш, толкова по-малка система ти трябва, от към панели и контролер. Тука взимам предвид семейство, в което големите са на работа, малките са на училище през деня. Вечер като се приберете имате енергия за всичко, а през деня можеш да използваш свръхпроизводството за зареждане + каквото се сетиш (знам за познат, който през деня топли външен басейн, ама не съм много сигурен дали му се получава. Не ми е близък за да питам). Можеш и част от нея да я връщаш към Мичиганското енерго. Факт е, че хубавите акумулатори дето са за тая цел са си скъпи доста (Trojan са една от марките, които съм гледал), та за реално спестяване при изграждането на самата система едва ли може да се говори, но тая енергия която иначе не би я имал вечер като се прибереш може да подобри ROI-то. После пералня със сушилня и миялна машина които да си се пускат сами през деня за да ползват слънцето а не батериите, и ето ти хоби заигравка с автоматизацията на къщата и, вероятно, още по-кратко ROI.


звучи логично - но моята идея е, че на системата й слагат един двупосочен електромер които като има свръх производство го върти "наобратно" - един вид използвам електрозахранващото дружество като акумулатор - връщам/ зареждам го през деня и смуча през нощта като нямам генерация от панелите.

единствената полза от акумулатори е ако ми спре тока. но аз живея от доста години в тази къща и тока ми е спирал 3 пъти и то само през зимата като са падали дървета/ клони по време на буря... и енергото го е оправяло за по-малко от 6 часа... един вид- не ми е било проблем.

за броя на панелите - 42 панела по 325 вата ми изчислиха системата... на покрива... място имам... реално такава система прави около 1.4 мегавата на година... аз хабя около 1000-1600 киловата на месец... та идеята е да съм на "0" дългосрочно.. модела показва, че ще съм... ама аз съм се напарил от модели та гледам малко недоверчиво... ще видиме... поне се занимавам нещо.... :bchug:


Еми тогава монтирай и квото дойде :bchug:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 05 Апр 2019, 17:56

vixx написа:Еми тогава монтирай и квото дойде :bchug:


ще монтирам... нарсочили са ми дата за края на май... явно са много заети a и разрешителните отнемат време... от щата, от града, от ел. компанията...

засега режа дървета да отворя южния покрив, че според модела там е най-добре за панелите ама сега е малко сянка...
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от bum_bum » 05 Апр 2019, 18:13

Ебах го, аз като си помисля, че отрязах парче от къщата за да не режа дърво.., един нищо и никакъв крив черен бор.
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от c04 » 05 Апр 2019, 20:20

bum_bum написа:Ебах го, аз като си помисля, че отрязах парче от къщата за да не режа дърво.., един нищо и никакъв крив черен бор.

:bowdown: Винаги съм уважавал хора, които гледат да запазят, а не да разрушат.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от bum_bum » 05 Апр 2019, 22:01

Тъпо ми се видя, то си расло там 50 години, аз се появявам и му удрям балтията, щото точно там искам къща, а пидразите от общината са ми дали отстояние от 3 метра от собствения ми път. :dunno: В крайна сметка резнахме един квадрат от покрива и всички са щастливи. :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от steeN » 06 Апр 2019, 21:54

Тези панели мият ли се по някое време? Всички разправят, че нямало нужда ама не им вярвам честно казано. А зимата като се покрият със сняг?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 07 Апр 2019, 17:24

alx написа:
vixx написа:Еми тогава монтирай и квото дойде :bchug:


ще монтирам... нарсочили са ми дата за края на май... явно са много заети a и разрешителните отнемат време... от щата, от града, от ел. компанията...

засега режа дървета да отворя южния покрив, че според модела там е най-добре за панелите ама сега е малко сянка...

Що не ги поставиш на смарт платформа да следят слънцето , няма да сечеш дървета и КПДто се вдига ? :roll:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от bum_bum » 07 Апр 2019, 19:33

steeN написа:Тези панели мият ли се по някое време? Всички разправят, че нямало нужда ама не им вярвам честно казано. А зимата като се покрият със сняг?


Те тия по-тарикатските нали са някакви самопочистващи уж.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Leon

Последни теми
Facebook