слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 10 Авг 2019, 20:05

Jordana написа:Абе верно ли че в Тексас тока е безплатен след 21 часа вечерта ? Това сигурно е щата с най много слънчеви дни и най малко солари ...баси социализма :mhihi:


Има такива планове, да. Но са с няколко уловки- периода за които подписваш е дълъг, електричеството през деня е много по- скъпо и като теглиш чертата накрая може дори да си вътре според спецификата и навиците в къщата ти...
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от don_gori » 10 Авг 2019, 21:45

alx написа:Инвертор нямам. Имам 46 броя Enphase IQ7+ микроинвертори управлявани с Enphase Envoy-S компютър. Резултатите се четат или в Enlighten (облака на Enphase) и/или се експортират в PVOutput.org (дето съм го дал в предишните си мнения).

Wp като пикова мощност не дават на тези панели. Дават ги 315 вата, но това може да е и да не е wp...

Интересна конфигурация, почти непозната за нашите ширини. В момента се прокрадват проекти за собствени нужди на големи електрически станции, но като цяло такова чудо си е екзотика тук и доста по-усложнено и скъпо.
Иначе адмирации за инвестицията която си направил, още повече че ако ти си си я проектирал и изграждал, кефа е още по-голям :yes:

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 12 Авг 2019, 16:37

don_gori написа:
alx написа:Инвертор нямам. Имам 46 броя Enphase IQ7+ микроинвертори управлявани с Enphase Envoy-S компютър. Резултатите се четат или в Enlighten (облака на Enphase) и/или се експортират в PVOutput.org (дето съм го дал в предишните си мнения).

Wp като пикова мощност не дават на тези панели. Дават ги 315 вата, но това може да е и да не е wp...

Интересна конфигурация, почти непозната за нашите ширини. В момента се прокрадват проекти за собствени нужди на големи електрически станции, но като цяло такова чудо си е екзотика тук и доста по-усложнено и скъпо.
Иначе адмирации за инвестицията която си направил, още повече че ако ти си си я проектирал и изграждал, кефа е още по-голям :yes:


ми да ти кажа и тука не е много разпространено да ги правят с микроинвертори. обикновено "по- лъскавите" инсталации ги правят с оптимайзери които вършат почти същата работа (позволяват системата да не й пада производството на нивото на най- слабия (на сянка) панел)... но оптимайзерите не дават такава подробна информация като микроинверторите а за мене е важно да знам всичко за всеки панел. информацията е сила ;) също така микроинверторите са вечни, докато ако имаш един голям инвертор той обикновено сдава багажа всеки 10-15 години. но аз поръчах микроинвертори предимно за това, че дават много информация за всеки панел поотделно и ако нещо системата започне да дава дефекти да е елементарно да се намери проблема.

за нещастие както написах в началото, ел. дружество не позволява да се включи към тях каквато и да е била "самоделка"... един вид ако искаш да си правиш система с акумулатори и да не си закачен за ел. дружество- може да си я направиш сам. но ако искаш да използваш дружеството като акумулатор и да си закачен за тях- трябва системата да е построена от оторизирана фирма. което е моя случай. имам добър приятел в най- голямата фирма (тринити) в моя щат и с него проектирахме системата и след това екип от неговата фирма за една седмица я инсталира на покрива ми. един вид- не мога да кажа, че съм я построил, но имам пръст в проектирането.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 15 Авг 2019, 10:39

Разгледа ли резултатите на другите потребители ?
0.13-14 мегавата на година добив от подобна система е явно нормално . Ако човек се вмести в това потребление може да излезе на нула с енергото в края на годината .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 15 Авг 2019, 14:18

Jordana написа:Разгледа ли резултатите на другите потребители ?
0.13-14 мегавата на година добив от подобна система е явно нормално . Ако човек се вмести в това потребление може да излезе на нула с енергото в края на годината .


Плана е да правя по 1.2 мегавата на година... средно 40 киловата на ден... всеки ден
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 15 Авг 2019, 16:05

Пардон моя грешка , 1.3-4 мегавата годишно имах предвид . Явно си ги гледал ...не ни остава нищо друго освен да изчакаме 12 години и да видим какъв е крайния баланс :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от mart1nn » 16 Авг 2019, 13:08

Да се разпиша набързо с малко по-различна система - 4.5 кВ соларни панели, 5кВ еднофазен инвертор с MPPT зарядно за 48V самоделна батерия. Почнах проекта от "грешната" страна с едни употребявани панели на доста изгодна цена. Това бързо ме вкара във филма и инвестирах в инвертор докато все още сглабях батерията от 18650 клетки (от батерии на колелета, лаптопи, медицински .... всякакви), но се оказа че нямам време за това и лека-полека ентусиазма ми около батерията спадна. Сглобих системата с 8 евтини акумулатора (може би дърпах около 1кВч от тях, за да ги пазя малко или много) и почнах да търся алтернативи за по-голяма батерия и не след дълго дойде тя - цяла батерия от Nissan Leaf 24kWh (1-вата генерация на батерията, но втората ѝ итерация с малко по-добри изгледи за издържливост). Купих я малко или много на сляпо, но останах доволен - има около 90% от оригиналния капацитет на модулите (не съм тествал всички, но тези които са тествани имат сходни показания в рамките на 5-10 wH).

Та сбит преразказ:
- 18х 250W монокристални панели
- EASun ISolar SM 5K-48 инвертор с вградено зарядно
- 42 модула от Nissan Leaf - 14S12P или 7S6P ако говорим в модули (те са 2S2P вътре)
- Batrium WatchMon 4 с Shuntmon за BMS

В бъдеще може би бих взел 3 фазов инвертор с възможност и за обратно подаване на електроенергия към мрежата, но това не ми е приоритет тъй като цената, на която се изкупува тук е ниска. Просто би имало смисъл с тази или по-голяма батерия да правя нещо с излишъка. Ако не продавам, то може би ще търся нагревател на прав ток и ще нагрявам вода за ползване. За момента още гледам за какъв потенциален излишък говорим, за да преценя кое би имало повече смисъл.

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 20 Авг 2019, 23:22

Браво за самоделката. Предполагам много усилие и нерви си вложил.

Каква е цената на изкупване на киловат в момента?

Аз добавих още едно малко парче към пъзъла- сложих капаро за Тайкан. Като излезнат конфигурациите на 4ти септември ще го мисля какъв точно да е. В интересни времена живееме...
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от don_gori » 21 Авг 2019, 8:20

В момента мощностите от ФтЕЦ са ограничени до 30kW и то само в урбанизирани територии, имаш една цена до 5kW включително и друга до 30, съответно 250лв/MWh и 208лв/MWh. Това е преференциална цена и важи за 1320 часа нетно специфично производство, след това се спасяваш на свободния пазар.
Ето моментното производство на 30kW централа в слънчево време, да кажем че ъгъла не е оптимален за Август месец, но и той да е точен повече от 25kW няма как да произвежда.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от b_u_b_o » 21 Авг 2019, 17:02

alx, дай снимки на какво ти заприлича покрива с тия панели отгоре. Аз си мислих много по въпроса, ама в крайна сметка реших, че още не си заслужава инвестицията в бг. Освен това са малко хората които могат да го проектират и изпълнят кадърно тук. Може би след няколко години ако стане по-лесно да продаваш на ЕРП-то като в САЩ пак ще го мисля :D За сега ще бучна 1-2 панела за топла вода, и тока от мрежата :D

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от vixx » 27 Авг 2019, 22:20

Един въпрос по темата към тези, които са минали през това.
Имам възможност да поръчам монокристални панели от Китай на значително по-ниски цени от всичко, което се продава тук, а и мито вече няма за тях. Качеството е на добро ниво и си мисля за 30кв централа. Самите компоненти на централата са ми ясни, там въпроси нямам. Откъм количеството произведена енегрия също нямам върпоси, знам какво да очаквам.

Интересува ме какво НЕ знам за процедурите, нужни за да продавам тока на ЕРП-то.

Това, което знам, че трябва:
- виза от общината
- заявление към ЕРП за условията по включване (подшупнаха ми, че ще ми искат по около 25 лв на киловат)
- фирма инсталатор: инсталацията няма да се прави от фирма, имам кой. Трябват становища от ел.инженер и ел. конструктор. Такива хора имам, но трябва ли ми задължително фирма за инсталиране или мога да им ползвам становищата директно?
- после разрешение за "строеж"
- сглобяване и пускане на системата

Знам, че горното може да трае и 3-4 месеца, може и 12, понеже никой никакви срокове не спазва.

От там нататък знам, че на всеки няколко месеца подавам справка за произведената енергия в агенцията за устойчиво развитие, дължа 5% на месец от приходите на фонд "Сигурност" и съответно стандартните разходи по счетовдство на фирмата, годишния данък и тн., които аз така или иначе имам и няма да ми костват нищо допълнително.

Нещо пропускам ли?

А, и един екстра въпрос. Знам ,че има възможност за до 70% безвъзмездно финансиране. На мен сметките ми излизат и без него, но тепърва ще проучвам за кого важи и дали мога да се възползвам. Но ако някой е минал и по тоя път, нека каже две думи.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от don_gori » 28 Авг 2019, 8:02

Нещата типично по български зависят от много фактори, които не са описани по наредбите ;) 1во много зависи към кое ЕРП ще се присъединяваш, 2ро от местния КЕЦ и т.н. Нужната документация и стъпки ги има описани по интернет, но в повечето случай нямат нищо общо с действителността защото навсякъде всеки си прави/иска каквото му е кеф и ако се заядеш веднъж няма да ти е хич лесно по-нататък.
Най-тегавата част според мен е таксата, която ще ти поискат от ЕРП-то за присъединяване, тя излиза на етап в който си изградил централата и дори да не те удовлетворява няма какво да направиш толкова. Тук няма формула 25лв/кВ :mhihi: минимума започва от 800лв и може да стигне доо много от сорта на 15к + лв ;)
След като се изгради централата трябва да викнеш фирма за контрол на електрически уредби, за да направят измервания и издадат протокол, че всичко по земни и т.н. е ок.
Според мен трябва да хванеш фирма, която се занимава с всички тези неща накуп - документация, проектиране, изграждане защото в повечето случай имат или познават нужните хора, които могат да ударят едно рамо.А пък и са минали много пъти през всички тези етапи. Да иначе излиза по-евтино, но рискуваш много нерви по институции и загубено време, което е по-важното.
Говориш само за панели, но една 30кВ централа не е само панели и тяхната цена е може би 1/5 от общата за централата, така че човек хубаво трябва да е наясно какво го очаква(като разходи) и тогава да си направи сметката :yes:

Поздрави !

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от vixx » 28 Авг 2019, 14:02

Мерси, колега!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 16 Окт 2019, 18:33

Интересна , недокументирана функция на соларните панели :mhihi:
https://www.youtube.com/watch?v=rcaFGtaTaeE
https://www.businessinsider.com/tesla-s ... rs-2019-10
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 16 Окт 2019, 19:56

Jordana написа:Интересна , недокументирана функция на соларните панели :mhihi:
https://www.youtube.com/watch?v=rcaFGtaTaeE
https://www.businessinsider.com/tesla-s ... rs-2019-10


oh, crap... :banghead:

аз на мойте им светих докато ги инсталираха та не видях някакви очевадни проблеми. ама и да се запалят и да ми изгори къщата- тя струва повече изгоряла от колкото неизгоряла :ok: ако ми платят за каквото е застрахована- знаИш къв палат Ша вдигна :bchug:
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alx, Bing [Bot]

Последни теми
Facebook