слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от Jordana » 17 Окт 2019, 14:42

Твоите не са тесла , нали някакви други взе ? Тоя момент с запалването мълниите и още куп екстри съм го пропуснал малко . Явно не са редки инцидентите със солари , от всякакъв характер :dunno:
Тесла соларите са умираща технология , поели са пътя на много други подобни "фантастични " решения
https://www.fool.com/investing/2019/07/ ... aster.aspx
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 17 Окт 2019, 15:16

Jordana написа:Твоите не са тесла , нали някакви други взе ? Тоя момент с запалването мълниите и още куп екстри съм го пропуснал малко . Явно не са редки инцидентите със солари , от всякакъв характер :dunno:
Тесла соларите са умираща технология , поели са пътя на много други подобни "фантастични " решения
https://www.fool.com/investing/2019/07/ ... aster.aspx


тесла нямат техни панели до колкото знам- имаха соларния покрив / керемиди ама пропадна тая идея. добре,че не ме завлякоха щото като си правих проучването ги накарах да дойдат и да ми дадат и те оферта... дадоха ми оферта х3 средно сравнено с другите оферти и ми обадиха 2 месеца (ама от тия- илон мъск-овите месеци) за дата на инсталация... и аз ги пратих да си ходят по живо по здраво...

а панелите които тесла инсталират са ребрандирани панасоник... сакатлъците с пожарите са заради нескопосана инсталация - неправилно оразмеряване на проводниците и калпав монтаж в електрическите кутии (junction boxes)... един вид - работници некадърници.
алекс
трабант 601с
разни други возила

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 19 Май 2020, 23:06

Май месец до днеска. Юни и юли са на- силните... :ok:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
алекс
трабант 601с
разни други возила

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от BMW_POWER » 07 Мар 2021, 16:46

Не знам дали е фейк, но прочетете долното.

Държавата, изглежда, е оправила цялата контрабанда и държи изкъсо вноса на акцизни стоки като горива и цигари, та Агенция "Митници" отделя капацитет да следи и за производството на зелен ток от покривите. Шегата настрана, но точно такива са законовите изисквания - електроенергията е акцизна стока (разбирай луксозна, вредна или оскъдна) и митничарите трябва да следят и събират налога, който се начислява върху нея. Дори когато става дума за няколко слънчеви панела, с които напоследък хора и фирми опитват да намалят сметките си за ток, като произвеждат сами част от нужната им енергия. Това е нещо като с акциза при варенето на домашна ракия, но с тази разлика, че тук тайно производство не може да има.

Всеки, който е решил да прави сам ток от слънцето, трябва да регистрира данъчен склад на покрива си, да попълва куп документи и редовно да си има вземане-даване с митниците. В противен случай няма да му бъде разрешено от електроразпределителното предприятие да включи панелите си. Ако все пак го направи на своя глава, ще подлежи на санкции за укриване на акцизни стоки, нищо че в случая става въпрос само за собствено потребление, а не за продажба.

Ставката върху тока е минимална - 2 лв. за мегаватчас, или около 20 лв. на месец за една средно голяма соларна централа. Което прави начинанието още по-абсурдно и нецелесъобразно. Като се има предвид, че само през миналата година са пуснати над 300 покривни соларни централи за собствени нужди, тази се чакат още поне 600, а тенденциите са за продължаващ ръст, може да си представите каква работа ще се отвори на митничарите. Всеки месец трябва да се правят проверки на отчетите, да се проверяват пломби на ел. таблата, да се обработват документи и т.н. Току-виж не останал ресурс за проверки на другите акцизни стоки.


https://www.capital.bg/politika_i_ikono ... 1ZLN6iSgfQ

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 220
Регистриран на: 2.08.2014
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi
Детайли за колата: в очакване на Волво ЕХ30, 428 к.с.

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от sssssl » 07 Мар 2021, 17:01

На това му се вика предизборен фейк. Имам 90 панела на покрива на фирмата от повече от 2 г. Ток не продавам!
Не ти ли прави впечатление, че журналята не цитират според кой закон митниците ще събират акциз? Не цитират, защото такъв закон няма, няма и да има :mhihi:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от alx » 07 Мар 2021, 18:37

BMW_POWER написа:или около 20 лв. на месец за една средно голяма соларна централа.


... 20 лева са 10 мегавата на месец по тази сметка. моята система която хич не е малка (46 панела) прави по 1.5 мегавата през хубав слънчев месец...

та тия 10 мегавата на месец не знам откъде дойдоха... по-скоро са 2 лева... :)

a ел. енергия е акцизна в родината- да... малоумници...
алекс
трабант 601с
разни други возила

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от zAcK » 07 Мар 2021, 20:43

А, бре. Кажета защо във всяко село, през което мина, се строят яко фотоволтаични централки. Примерно по 400-500 м2 :conf:
Каква е поредната далавера? Последната година го виждам навсякъде. Дори разбрах за хора, които купуват къщи, където им падне и строят :paranoid:
Явно ще да е доста сериозна далаверата. В села с по 50-100 души има вече по 2-3 такива :dunno: :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 366
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от ceco_kd » 07 Мар 2021, 22:30

Купуват се яко къщи в забутани селца, заради цената. Условие да имаш фотоволтаична система е да имаш имот някакъв. На ясака или на нивата не става. Също искат да си ако може най-близо до трафопоста. И далаверата е, че са длъжни да ти я изкупуват енергията до 2035г. Казвал ми е човек, който твърди, че ги разбира нещата, че за около под 10 години(да не казвам 6-7 някъде) се избива инвестицията. Я кажи от какво може да се върнат парите, като се има предвид, че след като я изградиш системата и после няма какво да се занимаваш повече. Гараж да купиш и да го пуснеш под наем? Едва ли! Апартамент....същата работа, защото докато му избиеш парите ще е порутен сигурно. Така, че няма нищо случайно в това, че ще се увеличат соларните панели по дворчетата на запустели къщи в малки села.

Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от don_gori » 08 Мар 2021, 8:26

Тя далаверата е от много години, сега явно нашумя повече. Тази година обаче се очаква да спрат кранчето, но ще видим все пак предстоят избори :ok:
Сега може би цените на оборудването доста паднаха и повече хора могат да си го позволят.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от ildivvy » 08 Мар 2021, 9:50

То май без връзки на правилните места и сега не става...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от don_gori » 08 Мар 2021, 10:04

Е не е баш така, просто се изисква четене и търчане по институциите.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от zAcK » 10 Мар 2021, 9:30

Сега прочетох, че тия фотоволтаици били за собствени нужди и каквото не можеш да потребиш, го продаваш на ел. дружеството на високи цени.
Да, де, ама там къщи практически няма. Паднали са вече.
Т.е. това е поредната измама на наш гръб. Пак ние ще трябва да плащаме за далаверата на едни хора :banghead:

P.S. Няма толкова сбъркана държава, честно :banghead:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 220
Регистриран на: 2.08.2014
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi
Детайли за колата: в очакване на Волво ЕХ30, 428 к.с.

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от sssssl » 10 Мар 2021, 11:10

ЧЕЗ купува на изключително високата цена от 7 ст/киловат :mhihi:
Ама требе да се мрънкя :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от andy » 10 Мар 2021, 11:47

Явно не сте запознати с видовете волтаици за ползване. (визирам последния пост)

Едните при които се ползват за собствени нужди и остатъка се изкупува от ЧЕЗ, ЕВН и др. са на борсата и цената варира от 7 до 12 ст на кВт.
Тези волтаици нямат ограничение в мощността. Фирма, която има заявена консумация от 150кВТ на месец когато е прикачвана, може да монтира волтаици макс 150кВт, като остатъка от не използваната енергия се изкупува на цените по горе.

Другите са до 30кВт и условието е че трябва да имаш къща (не барака) и тока се изкупува по 24ст.
Последните масово сега се изграждат, като процедурата до пускане е много тегава и продължителна и не всеки може да бъде одобрен по една или друга причина.
От скоро вече ще разрешават на всички (не писана заповед)

И последните (30кВт) се избиват за около 7г, като инвестицията е около 45 хил.лв в зависимост от вида на монтажа и цените на панелите и инверторите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: слънчеви панели - размисли, опит, впечатления?

Мнение от b_u_b_o » 10 Мар 2021, 12:38

andy написа:От скоро вече ще разрешават на всички (не писана заповед)


Баси това изречение ме накара да се размечатая :mhihi: Бърза справка в нета намерих тая оферта. Тука обаче има 8 акумулатора*740лв парчето, значи 6 бона са само те. Значи ако ги махнем тях, за останалото е 6к. На гаража ми отгоре ще се съберат 21 такива панела, в офертата са 16 по 244лв, значи още 1500лв. 7500 за материали, с труда и узаконяването го сложи 10-11к лв. За 10 бона, ще имам 6300W фотоволтаична системка, отоплението ми е около 4кВ(3 термопомпата и ~1 сондажната помпа). Значи през повечето дни зимата ще се топля за без пари( с подово съм и дебела замазка, което го прави доста инертно, ако работи цял ден би трябвало до другата сутрин да не е изстинала къщата). До сега ме е спирало тва, че не искам акумулатори, сега ако ми изкупуват тока през другите сезони направо си мятам едни панели :dunno:

ПП пък ако не искат да ми го купуват ще взема да вкарам едни копачки в гаража да ми копат биткойни за без пари :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook