Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

годината на голямата резачка

2020
35
30%
2021
32
28%
2022
14
12%
2023
3
3%
2024
4
3%
2025
3
3%
2026+
24
21%
 
Общо гласове : 115
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от bum_bum » 27 Май 2020, 19:04

Ако има вкус :mhihi: Аз продавах къща на настилки само около 2 години. Един се обади и не дойде и друг интерес нямаше. Обзаведена замина на втория оглед. Не им се занимава на хората.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от alekangg » 27 Май 2020, 19:16

bum_bum написа:Ако има вкус :mhihi: Аз продавах къща на настилки само около 2 години. Един се обади и не дойде и друг интерес нямаше. Обзаведена замина на втория оглед. Не им се занимава на хората.

Аз също предпочитам готово, ама нали говорим за голямото добрутро и много хвърлени пари, там е друго.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от bum_bum » 27 Май 2020, 19:48

И там са така. Те си имат други грижи и иска да си занесе само пантофите. Поне по опита, който имам.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1964
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от barty » 27 Май 2020, 19:53

bum_bum написа:И там са така. Те си имат други грижи и иска да си занесе само пантофите. Поне по опита, който имам.


И аз така мисля но ако има забъркана някоя госпожа селянка ела да видиш :mhihi: :mhihi: :mhihi: Претенции, чупки....идва ти да вземеш лопатата и бой :mhihi:
:yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: СССР,Москва,Лубянка 2
Пол: Мъж
Кара: Е30-М40В18;Е36-М44В19;E91-N43B20A
Мечтае да кара: Е30 М3 Sport Evolution

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от momo-1st » 01 Юни 2020, 21:07

TheDriver написа:Това е интересно :yes:

Хубаво е, че пак ги предлагат тия застраховки. По мое време веднага след предната криза бяха спрени. Много е вероятно и сега да имат същата съдба - говорим за нови полици разбира се.

Интересно ми е обаче това:

momo-1st написа:застрахователя се задължава до 6 месеца (ако беше малко по висока застраховката до 12 месеца) да плаща вноските на банката, което не е точно застраховка, щото като започна отново работа тея вноски дето ги е внесъл застрахователя аз пак ще си ги внеса, ма поне няма да играя филма с просрочия, телефони и др. такива.


Ако това наистина е така значи банка+застраховател по-скоро продават опция за отложено плащане, а не същинска застраховка.

По някои кредити примерно има застрахователно покритие "Временна пълна нетрудоспособност" за периода на която застрахователя ти поема вноските, но после ти не ги дължиш. Т.е, реализирал се е рискът за който си застрахован и компанията е платила.


Двете неща са различни, но явно има вратичка която им позволява да "опаковат" въпросната опция като "застраховка".


И при мен я има клаузата за нетрудоспособността и е така, както я описваш, по принцип и за безработица не би тряяло да ги връщам, но съм убеден, че ще намерят опция да си ги вземат, затова така го написах, по договор ЗК поема до 6 поредни вноски, ако съм останал без работа поради съкращения :bchug: :bchug:
bum_bum написа:Върти се, суче се и пак към соца се избива :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Забравете го вече тоя гнил строй.

Наслаждавайте се на придобивките на демокрацията- Е шейсе на 15 години, виски на промоция от Кауфланд, пура за 2,40 в панелката с ипотека до 2060-та.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Kurtov » 17 Юни 2020, 22:31

Здравейте.
Започнах да чета темата от самото начало и съм някъде към 20 страница :lol: , имам един въпрос към вас.
Всички казвате, че при кредит за апартамент лихвата е x% за y години + цената на имота = общата сума, но ако по време на изплащане на кредита лихвата се покачи, става страшно.
Искам да попитам лихвата не е ли фиксирана за целия период ?
Как така, днес ще е 5%, а утре 10 ?
Извинявам се, ако е обяснено по-назад в темата.

Edit: Още един въпрос изникна на който не намирам отговор.
Какво значи да купиш имот на зелено ? :help:
Последна промяна Kurtov на 18 Юни 2020, 7:45, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 844
Регистриран на: 9.04.2007
Местоположение: София/ Стара Загора
Кара: G30 540xi, S1000r, EXC 450

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Phil » 17 Юни 2020, 23:36

За съжаление не е. Има някаква основа към която се добавя %, който се актуализира на всеки 6 месеца, ако не се лъжа.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от astrapower » 18 Юни 2020, 8:01

Лихвата е в зависимост от банката, ползва се "еурибор", едун вид усреднен лихвен процент, и в допълнение банка решава 2 пъти годишно нейната си надбавка над този основен коефициент. На "зелено" означава, че сключваш дооговор за покупко-продажба на имот, който все оше не е построен. Като всяко нещо има предимства и недостатъци (но май повече са недостатъците), обиконовено цената на кв. метър е по ниска от "пазарната" . Ако в момент се смята на готово жилише 1200 еур/кв. метър, на "зелено" ще е да речем под 1000. Но първо трябва да почакаш да се построи, от тами рисковете. Общо взето плащаш за намерение на някой си да построи нещо юа определен период. Риска е огромен нещо да се прецака...примери бол и не е препоръчително. Разбира се има и читави фирми, но няма гаранция, че строежа ше бъде завършен и пуснат в експлоатация. Един вид влизаш в ролята на съинвеститор защото плащаш на етапи някакви пари, но.... Та в един момент може да се окажеш в положение с месечен наем и кредит за неопределн период, като се сещаш, че и двете са изискуеми иначе ....на улицата или на село :) Трябва да се проверява много стриктно фирмата инвеститор, и пак съществуват 1000 прични да се обърка нещо. Термина е "риск", или е приемлив или не. Ако всичко се случи нормално, ше имаш жилище на прилична цена да речем след 2-3 години, но може и да не се получи...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от alekangg » 18 Юни 2020, 8:35

Надбавките на банките са в пъти по-големи от Еурибора, поне в момента. С две думи правят каквото им скимне.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Bogat-Beden » 18 Юни 2020, 8:39

astrapower написа:Лихвата е в зависимост от банката, ползва се "еурибор", едун вид усреднен лихвен процент, и в допълнение банка решава 2 пъти годишно нейната си надбавка над този основен коефициент. На "зелено" означава, че сключваш дооговор за покупко-продажба на имот, който все оше не е построен. Като всяко нещо има предимства и недостатъци (но май повече са недостатъците), обиконовено цената на кв. метър е по ниска от "пазарната" . Ако в момент се смята на готово жилише 1200 еур/кв. метър, на "зелено" ще е да речем под 1000. Но първо трябва да почакаш да се построи, от тами рисковете. Общо взето плащаш за намерение на някой си да построи нещо юа определен период. Риска е огромен нещо да се прецака...примери бол и не е препоръчително. Разбира се има и читави фирми, но няма гаранция, че строежа ше бъде завършен и пуснат в експлоатация. Един вид влизаш в ролята на съинвеститор защото плащаш на етапи някакви пари, но.... Та в един момент може да се окажеш в положение с месечен наем и кредит за неопределн период, като се сещаш, че и двете са изискуеми иначе ....на улицата или на село :) Трябва да се проверява много стриктно фирмата инвеститор, и пак съществуват 1000 прични да се обърка нещо. Термина е "риск", или е приемлив или не. Ако всичко се случи нормално, ше имаш жилище на прилична цена да речем след 2-3 години, но може и да не се получи...
Много добре обяснено!
Обаче в противовес ще кажа, че братовчед ми си купи такова и нямаше никакви оплаквания, освен май 2-3 месеца забавяне, не мисля, че е фатално :) Но да, основно е читав строител да намериш и да си го проучил.
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от TNT » 18 Юни 2020, 10:18

Ако всички горяха, никой нямаше да купува на зелено. Ама рисковете са х10 спрямо готово строителство.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от TheDriver » 18 Юни 2020, 11:11

Само ще добавя, че обикновенно лихвата по кредита се формира от Софибор/Еурибор + фиксирана надбавка.

Което много често банките се опитват да го опаковат като кредит с фиксирана лихва. Да, надбавката на банката е фиксирана, но оснвният лихвен процент в момента е около нулата, при сроковете на ипотечните кредити той неминуемо ще се покачи. Общо взето банката казва аз си взимам моето пък, ако парите поскъпнат ти си носиш риска(Софибор е именно оценка за цената на парите).

Имаше(а може и все още да има) ипотечни кредити с фиксирана лихва за целия период, но при тях процентът на финансиране беше по-нисък. Мисля около 60% и лихвата беше по-висока. В общи линии банката пак си връзва гащите.

Има и друга уловка - стандартните условия са за равни месечни вноски. Което означава, че в първите месеци/години се плаща основно лихва, но много малко главница. Т.е. след няколко години банката си е събрала 2/3 от лихвата и не носи почти никакъв риск. Този вариант е много изгоден за банката и логично това са стандартните условия. Би бил изгоден за клиента ако той планира да погаси частично относително рано в срока, но пък тогава обикновенно таксите за предсрочно погасяване са по-високи. :ok: Може да се поиска погасителен план с неанюитетни месечни вноски, тогава делът на лихвата и главницата във вноската ще е равен. Размерът на вноската ще се променя всеки месец, което за някой може да е неудобство, НО когато са минали години, събрал си пари за предсрочно погасяване и таксата за предсрочно погасяване е ниска, ще чистиш лихви, а не главница и реално ще пестиш пари. В стандартния вариант си погасяваш кредита по-рано, но не чистиш почти никакви лихви.


Колкото до покупката на зелено - не бих го направил без значение кой е строителя. Не защото има риск, а защото срещу нивото на риск не се получава достатъчно голяма отстъпка. ~15% отстъпка е прекалено малко съпоставено с рисковете които има по нашите ширини.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от top » 18 Юни 2020, 11:23

Софибор индекса не го ли премахнаха? Имаше нещо такова от по-миналата година и всичко стана към юробор.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 844
Регистриран на: 9.04.2007
Местоположение: София/ Стара Загора
Кара: G30 540xi, S1000r, EXC 450

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от Phil » 18 Юни 2020, 11:25

Лека поправка само - Софибор вече няма от миналото лято. Повечето банки сега се вързаха с Еуробор,а има и такива, които не са вързани към нищо и общо взето гледат позицията на Меркурий спрямо Венера, докато Слънцето залязва и така определят :mhihi:
Също да добавя, че няма наказателна такса за предсрочно погасяване за ипотечните или ако имаше беше само за първата година :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

Мнение от TNT » 18 Юни 2020, 11:33

Като цяло могат да те нашибат по много параметри и начини :mhihi: Затова трябва да се внимава. Месечно разликата не е голяма и поради това повечето хора не си правят и труда да се пазарят/смятат (а масово не знаят и какво - което е нормално). За целият период на договора обаче, разликите стават 5 цифрени.

Един колега от предната работа беше много доволен от финансова консултантка. Трябвало да тегли по-голям потребителски кредит и по спомен 100-150лв за консултация... за 1-2 дни му беше изкарала къде може да получи най-добра оферта. В другите страни това е доста разпространено, но в България хората не обичат да дават пари за такова нещо. На мен първата ми мисъл беше колко време, обикаляне, нерви и сметки бих си спестил за 100-150лв. Проблема, който виждам е... колко бих могъл да разчитам на "експертното мнение".
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook