Икономическа тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от bum_bum » 28 Май 2020, 19:57

Бедата е, че за да отговориш на исканията на веригата трябва да свалиш цената. Как става това ще разбереш, ако вземеш един произволен продукт, който имаш в къщи и прочетеш състава.

Пресен пример, преди около месец си купих месо от Лидъл по изключение, че не бях поръчвал. С амнайсе сертификата за качество и проверки. Всичкото отиде в кофата. Нито аз го ядох, нито позволих на някой друг в къщи да яде това подобие. Да, печелиш от цената. Но губиш нещо много по-ценно за което не мислиш, докато не си е отишло.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от Benord » 28 Май 2020, 20:14

Къде остана свободата и всички да сме равни пред закона? Нещо ми се губи финансовият смисъл в търговията!?!Значи за вас, квартално магазинче заредено с домати,например от двеста метра от двора където растат и нямат повече от два дена годност,защото са не само не търговски идиотии,а расли на колци домати,ги имате за по-скъпи като цена,но не и като качество от пластмасовите имитации по веригите? Убиваме си производителите и истинските търговци сами! Защото не знам защо не се разбира,че истинското производство струва пари и трябва да е търсено,защото е истинско,а се наливат почти същите пари ,за няколко стотинки по ефтино,в пълни боклуци.Къде е логиката?Къде е и държавата да попита за налагане на дъмпинг спрямо конкуренцията.Това последното от години се смята само за конкуренция?!?Аз лично не разбирам тази конкуренция от другият край на света и тази от двора на комшиите как става?Тъмна индия,един вид! Три лева розов хубав български домат на килограм се бори с пластмасов червен от испания,например за около лев.Как ги купувате тези имитации,не знам.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от Rainbow » 28 Май 2020, 20:27

Тук говорим за сравняване на ябълки с портокали. Аз визирах един и същи продукт - гледам темата за супермаркета е актуална, та да речем 2 литра кока кола.

За доматите, плодове и зеленчуци като цяло мисля всички сме на мнение, че са по-добри на пазари/квартални магазинчета спрямо веригите. Същото е с месото. НО голямата разлика е, че ако една баба има 300 лева пенсия, дори да иска розов домат от 3 (аз ги гледам повече към 5 лева) може да не може да го купи и ще вземе испанският или друг боклукчав от лев. За нея поне опцията да има избор е нещо добро. Печалбите наистина от големите, чужди вериги не са за страната, но примерно доста хора работят там, в Лидл София дават 1400 лева стартово (поне така рекламираха), което за работа без образование е супер (хора в БАН са на по-ниски заплати примерно).
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от bum_bum » 28 Май 2020, 20:36

От моята гледна точка ако бабата няма 3лв за домат и не яде е едно и също, ако има 1лв и си купи такъв за 1. И в двата случая не яде домат.

Колата нали знаеш с какво е пълна? За това причините са 2 - цена и пристрастяване. Вода с оцветители, аромати и захар на цена по-висока от млякото. И отново, яко захар за да може само като си помислиш за кола да ти тече лигата.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от alekangg » 28 Май 2020, 21:03

В повечето случаи в магазинчето доматите пак са като във веригите, само че по-скъпи.
Дори по селата където продават зеленчуци, често отзад няма дори градина.
В Смилян където боба е по над 10лв/кг поне половината не е местен, а внос, местните го казват дори.
Имам позната, която изкупуваше на една жена преди години биволско мляко по 2лв или над 2лв за литър всичкото всеки ден за правене на кашкавал. Със сигурност е давала поне х2 от някоя мандра, но след време пак хванали жената, че кръщава млякото!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от Benord » 28 Май 2020, 21:05

Rainbow написа:Тук говорим за сравняване на ябълки с портокали. Аз визирах един и същи продукт - гледам темата за супермаркета е актуална, та да речем 2 литра кока кола.

За доматите, плодове и зеленчуци като цяло мисля всички сме на мнение, че са по-добри на пазари/квартални магазинчета спрямо веригите. Същото е с месото. НО голямата разлика е, че ако една баба има 300 лева пенсия, дори да иска розов домат от 3 (аз ги гледам повече към 5 лева) може да не може да го купи и ще вземе испанският или друг боклукчав от лев. За нея поне опцията да има избор е нещо добро. Печалбите наистина от големите, чужди вериги не са за страната, но примерно доста хора работят там, в Лидл София дават 1400 лева стартово (поне така рекламираха), което за работа без образование е супер (хора в БАН са на по-ниски заплати примерно).


Добре! Но къде е логиката да има разлика в цената на тази Кока-Кола! Нали има търговска отстъпка за търговеца.Защо да е по-голяма за една верига от един нормален магазин?Това не е ли още едно дъмпингово изискване на някой по веригата?Нещо не е наред в търговията и това е отдавна.Няма значение кой си и какво си,има правила в бранша, а те са нарушени отдавна,съвсем брутално.Станало е джунгла буквално! Има производствена цена,също така цена на едро и естествено цена на дребно.Но! Тук шмекериите не свършват! Яко се налага политиката местните да не оцеляват,защото едни шмекери отвъдокеана искат да налапат света,буквално.Накараха ли ви да си плащате за култура,например?Ей,така като само за да си го чуете нещо по радиото пък вървете обяснявайте,че радио отдавна не слушате.Това само за пример! Забравих!!! Модата е някакъв вирус,който бил голям като слон и свиреп като гладен тигър,който върлувал по улиците и ядял хората където ги свари без даже и да го видят как го прави това.Страшна работа,ей! Пазете се! Най вече от себе си.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от bum_bum » 28 Май 2020, 21:20

alekangg написа:В повечето случаи в магазинчето доматите пак са като във веригите, само че по-скъпи.
Дори по селата където продават зеленчуци, често отзад няма дори градина.
В Смилян където боба е по над 10лв/кг поне половината не е местен, а внос, местните го казват дори.
Имам позната, която изкупуваше на една жена преди години биволско мляко по 2лв или над 2лв за литър всичкото всеки ден за правене на кашкавал. Със сигурност е давала поне х2 от някоя мандра, но след време пак хванали жената, че кръщава млякото!


Ми да, щото вече няма причина да произвеждаш нищо. Търговеца печели повече от производителя. За това повечето е масовка и внос. А колкото до тая с млякото, винаги ги е имало. На такъв човек и на 10лв да му го изкупуват пак ще го разрежда.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от alekangg » 28 Май 2020, 21:25

bum_bum написа:
alekangg написа:В повечето случаи в магазинчето доматите пак са като във веригите, само че по-скъпи.
Дори по селата където продават зеленчуци, често отзад няма дори градина.
В Смилян където боба е по над 10лв/кг поне половината не е местен, а внос, местните го казват дори.
Имам позната, която изкупуваше на една жена преди години биволско мляко по 2лв или над 2лв за литър всичкото всеки ден за правене на кашкавал. Със сигурност е давала поне х2 от някоя мандра, но след време пак хванали жената, че кръщава млякото!


Ми да, щото вече няма причина да произвеждаш нищо. Търговеца печели повече от производителя. За това повечето е масовка и внос. А колкото до тая с млякото, винаги ги е имало. На такъв човек и на 10лв да му го изкупуват пак ще го разрежда.


Така е!

Тук се внасят най-евтините неща от Европа и то с максимална надценка.
Италия, Франция, дори Испания имат страхотни зеленчуци, ама не в Лидъла, нито за по 1 евро/кг доматите и са си техни.
Тук единствено на някой пазар или в определени магазини може да намериш нещо по-добо.
Как става това, там може да има, а тук не?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от Benord » 28 Май 2020, 21:32

То и затова не се чудете защо бабите са се помъкнали с едни празни бутилки още по тъмно и чакат някъде,все едно автобусна спирка,да си дойде човекът.И чудо! Дават празни бутилки срещу истинско мляко пълнено в други бутилки и си плащат винаги в точни пари.Няма шмекерия,няма лъжа! Това е търговията в истинското си лице,без участието на цялата фалшива държавна машина.Защо ли е така?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1596
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от Jordana » 28 Май 2020, 21:34

Грозната истина зад тия вериги за храни е че те идват тука да правят пари не да продават български стоки и да стимулират българското производство . Просто не искат да продават български стоки и ползват техни си доставчици , не видяхте ли какъв вой нададоха последно като стана въпрос пак за това ?. На това отгоре са всичките под една шапка , тоест има една псевдо конкуренция която имитира пазар . И да , тия вериги убиха българските производители и малките търговци . Как и защо е станало е вече без значение , те не са изключение от картинката а просто част от глобализацията на пазарите .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от alekangg » 28 Май 2020, 21:38

Не е баш така.
Защо същите лоши големи вериги в Италия, Франция и Испания, не продават турски или не знам си какви домати и зеленчуци? Има вносни неща, но е под 50% по всяко време на годината, като често е поне 2/3 от всичко.
Там за какво са отишли, не е ли пак за печалба? У нас е доста различно, я има 20% български продукти, я не.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от Benord » 28 Май 2020, 21:49

Българският продукт е все още истински и не става да седи месец-два в някой хладилник и още поне седмица на някой рафт.Не е търговски подукт по разбирането на икономическите гении създали веригите.Няма да влизам в темата за обработката на самият продукт,за да стане "търговски". Яли ли сте оцветено прясно месо?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от ///M Power » 28 Май 2020, 21:53

bum_bum написа:Пресен пример, преди около месец си купих месо от Лидъл по изключение, че не бях поръчвал. С амнайсе сертификата за качество и проверки. Всичкото отиде в кофата. Нито аз го ядох, нито позволих на някой друг в къщи да яде това подобие. Да, печелиш от цената. Но губиш нещо много по-ценно за което не мислиш, докато не си е отишло.


Тук е проблема, ти знаеш че е гадно, защо го купуваш? В моя квартал, който е сравнително малък си има месарница, млекарница няколко магазина за плодове и зеленчуци. Значи хората имат избор, има и няколко хранителни магазинчета, има и Била, Фантастикото не е далеч. Има от всичко за всеки. Ако малките са разчитали, че само мързела на хората ще ги кара да купуват в магазина до входа, мисля са сгрешили.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от BMW_POWER » 28 Май 2020, 22:17

Benord написа:.... Яли ли сте оцветено прясно месо?


Защо осветлението на месарските щандове е е червен цвят?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Икономическата криза 2020

Мнение от bum_bum » 28 Май 2020, 22:25

///M Power написа:Тук е проблема, ти знаеш че е гадно, защо го купуваш? .


Не знам. Никога до тоя момент в живота си не си бях купувал месо от верига. Видях го, че има 100 сертификата и реших, че не може да е толкова зле. А то не е зле. Зле е месото от специализираните месарници, разните "партньори", "лесидрени" и тем подобни. А това дори не бих го нарекъл и месо.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook