Off-road funcar.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Off-road funcar.

Мнение от Borymeckata » 12 Май 2020, 21:19

Колеги, искам да поговорим за един малко странен проект - мисля, че е ясен от заглавието. Знам, че има тема за "Бюджетна фън кола", но там ориентацията е съвсем различна - става въпрос за някакви шосейни бегачки за дрифт, а тук ситуацията е друга. Та реших да си пусна нова тема... :dunno: :dunno:

Тази година явно няма да има курорти и почивки, затова реших, че ни трябва някакъв евтин джип да ходим с него до Дунава. С Х3-ката не става, защото "пътят" е черен с дълбоки коловози и минава през едни шубраци, а аз не искам да дера колата. Изискванията ми бяха доста семпли - колата да е сравнително проходима (part-time 4x4), да не е голяма (пикапи като L-200 и Навара отпаднаха веднага), да е сравнително надеждна (руските дараци също ги елиминирах), по възможност да е кабрио, да има теглич и ако е бензин - да не е на газ. Та след доста чудене и мислене, след гледане на разни Самураи, Фронтери, Витари, че даже и Ренглъри, се спрях на едно Джимни. Ето го в селския ни двор под ореха:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

По принцип Джимни-то е точно каквото търсех, с едно изключение - искаше ми се предният прозорец да се сваля на капака. Това го имат Самураи-те и Ренглър-ите, и то - не всички. Самураи-те са много дърти, а и читав YJ вече трудно се намира... Та затова се хванах за Джимни-то. По-натам ще ви разправям какво съм направил и какво мисля да направя с него, като съм готов да разгледаме всякакви предложение, разбира се.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Off-road funcar.

Мнение от sub_eleven » 12 Май 2020, 21:23

То това чудо как държи цена и никак не е евтино и бюджетно. Аз си взех такова за градска кола също от този месец го разцъквам.

Като зачетох в началото ми беше ясно какъв е отговорът на въпроса.

Можеше и атв да вземеш между другото.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Off-road funcar.

Мнение от kiko » 12 Май 2020, 21:29

За да стане истинска фън-кар трябва да поиграе и малко флекса :mhihi: слагай му едни рошави гуми и си го търкаляй защото може да набиеш още толкова в него без да се усетиш и няма да ти е много фън :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Off-road funcar.

Мнение от Borymeckata » 12 Май 2020, 21:36

Мислих за АТВ, но ще ходим на брега на реката трима човека, вероятно с багаж, а може да имаме и гости. Нещо като малко пикапче ми трябваше... А че Джимни-то държи цена е вярно и според мен - има основателна причина за това. По-натам ще ви покажа как изглежда това нещо отдолу - като малък Джуган, буквално. Парите за допълнително оборудване не са проблем. Още не съм измислил с какво да го накача.

Първо реших, че тази кола има доста излишни неща, които могат да се свалят. Първо махнах покрива и рамките, които го опъват. Свалих също разни пластмаси. Прецених, че и колани не ми трябват. Ето как тръгна процесът:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За сега съм му оставил задните седалки, като временен компромис... Разбира се, колата имаше и някои забележки, които се наложи да оправя - сменихме предните накладки и обезвъздушихме спирачките. Лагерът на предно ляво колело има луфт. Още не съм проверил как са маслата в трансмисията. Антената е счупена и музиката като цяло нещо не ме кефи. Но няма нищо фатално, поне до момента не съм открил. Едно по едно ще вървим към пълното обслужване.

Колицата е докарана от Австрия и отдолу е мазана с нещо черно, но въпреки това (или точно поради това) развиването на всеки болт е сериозен успех. Първа регистрация - ноември 2005-та по типеншайна. Един собственик, като гледам името не мога да разбера дали е жена или мъж. Екстри... има работещ климатик, който също искам да изскубя. Хидравлика на волана и ABS също работят, другото са дреболии.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Off-road funcar.

Мнение от Borymeckata » 12 Май 2020, 21:50

Разбира се, след като оправихме спирачките, нямах търпение за първия тест - драйв. Обиколихме доста забутани места по брега на Дунава, като изследвахме разни черни пътища. Ето тук стигнахме до бега, но мястото се оказа тинесто и не е добро за плаж:
Изображение

А тук открихме някакъв понтон и катер, които явно представляват импровизиран ферибот до близкия остров:
Изображение

Изображение

Наблизо в гората имаше захвърлени два Камаз-а, но вече се стъмваше и нямахме време да ги разгледаме:
Изображение

Изображение

И след 20-тина километра по черните пътища през блатото - ето ни отново в двора под ореха:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Жена ми ме снима как тествам джипчето през едни доста сериозни неравности, но още не ми е изпратила снимките.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Off-road funcar.

Мнение от madafaka_donkele » 12 Май 2020, 21:53

sub_eleven написа:То това чудо как държи цена и никак не е евтино и бюджетно.


Баш.
И аз се запалих покрай едни руснаци, но засега съм на етап търсене, разучаване и т.н., въпреки, че моята идея е soft разходки без покоряване на трасета, блата и т.н. Общо взето 2 инча лифт, хубави АТ гуми и да не го мисля повече. Тръгнах от витари и ферози, че съм карал преди такива, минах през паджерота, та чак до крузъри и патрули. В крайна сметка след разговори с офроудаджии се оказа, че туарег/кайен, че даже и МЛ-ка с въздушно и рошави гуменки са доста проходими комбинации:






старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Off-road funcar.

Мнение от kiko » 12 Май 2020, 22:02

да кажеш,че големия голф е по проходим от тлк или патрол...бах тез оффроудаджий където си ги намерил :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Off-road funcar.

Мнение от grkv » 12 Май 2020, 22:25

Само като видях заглавието и веднага ми светна евтино гранд чероки с голям бензин и правилната раздатка... пак се замечтах нещо.
Качвай още снимки, че гледаме с течащи лиги :lol:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Off-road funcar.

Мнение от Borymeckata » 12 Май 2020, 22:26

Аз съм удивен - толкова офроудъри в БМВ - форума?!? :shock: :shock:

Ето тук жената ме е снимала как тествам варела по един баир в блатото. На снимките не изглежда впечатляващо, но наклонът си беше сериозен. Колата е с обикновени зимни гуми, доста добри:
Изображение

Изображение

Аз не съм знаел, че тоя самоходен кошер имам вакуумни хъбове на предните колела. И работят без грешка - на 2WD предният кардан се превърта свободно на ръка. Лампата 4WD на таблото светва като зацепят хъбовете, а не като бутнеш лоста ма раздатката.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Off-road funcar.

Мнение от sub_eleven » 12 Май 2020, 22:32

Като гледам си ти върши работа и без модификации.

Аз лично за офроуд предпочитам атв, защото първо е направено точно затова, няма нужда от модификации и второ като тръгнеш да се обръщаш някъде, можеш да отскочиш, да го задържиш и т.н. Ако закъсаш по корем, можеш да го заклатиш и т.н.

Но при повече хора и багаж, не става... Освен някое Yamaha Rhino, но пък него не можеш да го задържиш, но и да се изтърколи не е чак такъв проблем.
Последна промяна sub_eleven на 12 Май 2020, 22:39, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Off-road funcar.

Мнение от Borymeckata » 12 Май 2020, 22:39

"Пътищата" през блатото като цяло са добри, но има участъци много обрасли с храсти и буквално се провираш през клони. Вече успях да одера боята жестоко... Мисля си за две стомани обтяжки между предното стъкло и калниците - да отмятат клоните. Също и някаква защита на фаровете, че са много изложени на всякакви повреди. Един лед-бар над предното стъкло също може да бъде добро допълнение. Приемам предложения... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Off-road funcar.

Мнение от sub_eleven » 12 Май 2020, 22:40

Borymeckata написа:"Пътищата" през блатото като цяло са добри, но има участъци много обрасли с храсти и буквално се провираш през клони. Вече успях да одера боята жестоко... Мисля си за две стомани обтяжки между предното стъкло и калниците - да отмятат клоните. Също и някаква защита на фаровете, че са много изложени на всякакви повреди. Един лед-бар над предното стъкло също може да бъде добро допълнение. Приемам предложения... :dunno: :dunno:

И някоя лебедчица примерно, после можеш и снегорин да го направиш ако ти трябва.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Off-road funcar.

Мнение от grkv » 12 Май 2020, 22:44

Хубаво е да си принтираш на листче някъде по таблото с най-популярната фраза в офроуд форума - ''Колкото по-голям джип караш, толкова по-голям багер ще викаш да те вади!''
Понякога ти удря ценни спирачки на смелостта :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 27.10.2002
Местоположение: Lonsdale Sofia
Пол: Мъж
Кара: Ееее шейсе
Мечтае да кара: кънки

Re: Off-road funcar.

Мнение от E34 » 12 Май 2020, 22:51

По-точното е - "Колкото по-подготвен джип имаш, толкова по-далеч ще вървиш за трактор!" :smoke: Напълно вярно и проверено!
" Акулата е най-добрия учител по плуване " - Тихоокеанска мъдрост

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Off-road funcar.

Мнение от Borymeckata » 12 Май 2020, 23:09

Аз съм минал тази възраст, когато на всяка цена трябва да докажеш нещо на някого (или на себе си...). Искам само да мога да натоваря жената и хлапето, хладилната чанта, едно одеяло и два сгъваеми стола и да минем 5 километра до брега на Дунава. И после да се върнем... Мисля да разбера какво може тази количка и после ще се придържам в границите на нейните и своите възможности... :mhihi: :mhihi:

После ще ви снимам теглича, че не успявам да го извадя от гнездото и затова го демонтирах от болтовете. Ако някой може да даде акъл как точно се откачва, че май е клеясал здраво. За момента съм го напръскал съм го оставил да отлежава.
Excellent! Steven is my name!

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook