В каква компания работите?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

...

- изцяло българска/собствен бизнес с клиенти предимно в чужбина
14
14%
- изцяло българска/собствен бизнес с клиенти предимно в страната
36
36%
- клон/дъщерна/смесена/чужда компания с клиенти предимно в чужбина
27
27%
- клон/дъщерна/смесена/чужда компания с клиенти предимно в страната
8
8%
- работя в чужбина
15
15%
 
Общо гласове : 100
големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: В каква компания работите?

Мнение от BMW_POWER » 26 Май 2020, 13:45

Bogat-Beden написа:
ID A написа:...
Колега, моите уважения, ако си бяла лястовица, ама кафявите гащи на нашите пишман предприемачи ги знаем... Дори оня плешивия джуджето хуманист, също се носят слухове, че не осигурявал на макс. заплата.. Отношението и коректността пък са имагинерни понятия.. Доста хляб има да ядете, докато стигнете западните чорбаджии изедници, те са били принудени по-рано да еволюират и имат някакъв респект към правилата.


Респект към законите, защото са действащи :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: В каква компания работите?

Мнение от alekangg » 26 Май 2020, 14:15

След такива мнения се сещам защо никога не съм работил за български чорбаджия, не мисля да работя някога и някак си ми става благо.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 720
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: В каква компания работите?

Мнение от Don_Diego » 26 Май 2020, 16:30

ID A написа:От друга страна нито лев от данък печалба на фирмата.


Това не е баш така - чуждите фирми гледат всичко да им е изрядно и няма скрито-покрито като с родните работодатели. Отделно вратичките в закона така, че да си намалиш данъка не ги е измислила фирмата, а държавата та не е тоя дето яде баницата дет' се вика
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: В каква компания работите?

Мнение от steeN » 26 Май 2020, 16:45

Брутната заплата е това, което остава в Бг. Какво значение има колко е нетната? Това го определя държавата, не работодателя.
Работодателя единствено го интересува брутното. После кой какво колко дава и къде за какви данъци не е негов проблем.
Затова точно брутните заплати трябва да се гледат. И както написах и в другата тема, това е най-важното...
Това с директните инвестиции е някаква дъвка. Голям праз, че еднократно някой е купил 10 декара и платил за строеж на сграда или чужда компания е купила българска... (което е какво мери FDI). Изядено и изпито.
Същественото е после, че всеки месец плаща заплати на българи и ако е добре тези заплати и брой хора се увеличават.
Тези хора придобиват умения, обучават се...

Най-честата причина местните псевдобизнесмени да реват срещу чуждите компании е, защото вдигат цената на труда или ги конкурират с по-добър продукт/цена :lol:
Има не псевдо разбира се не може да се генерализира както и за чуждите.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: В каква компания работите?

Мнение от Jordana » 26 Май 2020, 17:31

Имаш предвид разни италЯнци гърчоля и турци дето преработват тука на ишлеме и мине не мине изчезнат . А тука остават по 200-300 човека с неплатени по 6 месеца заплати ? Кипър нема го спрягам че е далеч ...:roll:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: В каква компания работите?

Мнение от ildivvy » 26 Май 2020, 18:37

Работя в българския завод на огромен световен концерн! Тук сме около 1900 човека общо - работещи и 'офис планктон'... Огромна част от частите и материалите пристигат от чужбина. В България се произвеждат някакви смешни дреболии за стотинки... Често са искали да правят разни неща, но пък не могат да изпълнят изискванията на марката :mhihi: :mhihi: От готовата продукция в БГ остава към 5% макс примерно (към 970хил.бр годишно произвеждаме общо)...Правим/сглобяваме и част от детайлите за другите заводи, предимно с повече ръчен труд свързана :mhihi: :mhihi: , че е по-евтинко тук, нали..?

П.П. От 5000лв брутна се взима 4000лв чисто :yes: !
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 67
Регистриран на: 30.10.2007
Местоположение: По света и у нас
Кара: Купе с 2 врати
Мечтае да кара: Купе с 4 врати
Детайли за колата: Седем напред, две назад

Re: В каква компания работите?

Мнение от ARR_ » 27 Май 2020, 1:10

Аз май съм от другата страна на барикадата, работя в чуждестранния офис/представителство на българска компания. Кой къде и какви данъци плаща чесно казано ми е все тая.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: В каква компания работите?

Мнение от vlad0 » 27 Май 2020, 8:14

с риск да ме разпънете - Чуждестранните работодатели докараха добрите практики и притиснаха Българския работодател да ги следва. В някои индустрии по-бързо от други, но определено има прогрес през последните 20 години благодарение на това, че идват чужди работодатели.

Да, има и лоши компании от двете страни но в по-голямата част са коректни. Да, има Български работодатели, които като си подписваш договора ти дават да си подпишеш и предизвестието без дата. Да, има чужди инвеститори, които като решат да те уволняват "затварят" цялата фирма и отварят нова и назначават хората. Но пак казвам това са значително по-малки компании от общия брой.

Доста хора казват с насмешка - "защото тук сме по-евтини" - чувал съм го и преди и съм го виждал - хората казват, аз нося същата стойност и искам същата Европейска заплата, но НЕ искам Европейските данъци, НЕ искам Европейските наеми и цени на имоти и т.нат. :roll:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: В каква компания работите?

Мнение от bum_bum » 27 Май 2020, 8:48

steeN написа:
bum_bum написа:Това, че една компания оперира в България под формата на кол център с наети офиси и техника дори, а получава плащанията за услугите си в друга държава и тук плаща тук наеми и заплати прави ли я крупен инвеститор?


Прави я работодател. Ако я няма тези хора ще работят за българска за по-малко пари :mhihi:, но ще са горди патриоти.
Никой не ги е карал на сила да работят за кол центъра... явно с нещо са ги привлекли.
Имам предвид, че повечето “инвеститори” идват тук с минимална инвестиция. Малко от тях правят нещо трайно и са в готовност да сгънат цирка при нужда много бързо. Аз също работех във фирма от подобен тип- офис под наем и компютри. В момента в който собственика реши, че няма да живее вечно и децата му не пожелаха да поемат бизнеса до момента в който всички отидоха на борсата изминаха точно 30 дни. Така от инвестицията и помен не остана.

Да, плащат заплати. Но икономиката ни е такава, че една голяма част от инвестираните тук пари отново изтичат навън чрез веригите и потребителските стоки, които са основно внос. Разходите за храна и облекло (според НСИ, аз силно вярвам, че са повече) са около 40%. И понеже ние почти нищо не произвеждаме тия пари не остават тук.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: В каква компания работите?

Мнение от TheDriver » 27 Май 2020, 9:03

Това не променя факта, че без тия фирми дето могат да се изнесат за 30 или по-малко дни щеше да е по-зле.

Като се почне от така мразените шивашки цехове и се стигне до ИТ бизнеса.

Всяка една нова фирма, без значение дали е българска или чужда променя икономическата среда в положителна посока.

Да, щеше да е по-добре, ако повече "оставаше тук", но това е една алтернатива много далеч от реалността.


С какво би заменил кол центровете/офис базираните бизнеси?
Някаква работеща алтернатива виждаш ли?

1.Преквалификация на тия хора? В какво?
2.Български еквивалент?
3.Пращаме ги на полето?
4.Правим ги предприемачи?
5.Емиграция
6.......

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: В каква компания работите?

Мнение от bum_bum » 27 Май 2020, 9:14

Да бе, по-добре те, отколкото нищо.

Мисълта ми е, че няма условия в страната, които да привлекат дългосрочни инвестиции в земя, сгради, техника с които най-важното- да се произвежда реален продукт.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: В каква компания работите?

Мнение от steeN » 27 Май 2020, 10:13

Borymeckata написа:
Don_Diego написа:Франчайз му се вика на това и тук е особен тип бизнес, сериозно побългаряване има :mhihi:

Франчайзинг... досега четох за това. При соц-а нямаше такива дивотии.


Това е просто клон на чужда компания. Българските Шел и Макдоналдс примерно да не ги броите за бг бизнеси :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: В каква компания работите?

Мнение от vlad0 » 27 Май 2020, 10:24

bum_bum написа:Да бе, по-добре те, отколкото нищо.

Мисълта ми е, че няма условия в страната, които да привлекат дългосрочни инвестиции в земя, сгради, техника с които най-важното- да се произвежда реален продукт.


повечето молове са чуждестранна собственост.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: В каква компания работите?

Мнение от Bogat-Beden » 27 Май 2020, 10:32

vlad0 написа:
повечето молове са чуждестранна собственост.
на хартия поне...
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: В каква компания работите?

Мнение от TheDriver » 27 Май 2020, 12:00

bum_bum написа:Да бе, по-добре те, отколкото нищо.

Мисълта ми е, че няма условия в страната, които да привлекат дългосрочни инвестиции в земя, сгради, техника с които най-важното- да се произвежда реален продукт.


Дълга тема.... :confused: Политическата, социална и правна обстановка са дъвкани до безкрай....

Но дори да ги сложим настрана пак много трудно ще се случат инвестиции от такъв тип. И това не важи само за България, а и за много други страни(включително САЩ).

Производствена компания трябваше да поризвежда някакви части за нов продукт - CNC, 3D printing, и някаква базова машинна обработка бяха нужни за въпросното производство.
Като цяло фирмата се занимава основно с проектирането и сглобяването на крайния продукт, но има и производствено звено, което изработва частите когато това е оправдано - финансово, логистично, от страна на качество и т.н.
Аз се занимавах с финансовата оценка на проекта, но разбира се бяхме запознати с всички аспекти, за да се даде крайно становище.

Разглеждахме три сценария:

1.Организиране на собствено производство тук в България на детайлите.
2.Аутсорсинг към друга компания в България
3.Аутсорсинг за Азия
- Индия
- Китай

Първите два сценария бяха водещи в първоначалния проект от гледна точка на логистика.
Получиха се оферти, поръчаха се тестови детайли.....

Накрая се оказа, че китайците произвеждат по-бързо, по-качествено и продукцията пристига за почти същото време като двата варианта от България :dunno:
Организирането на собствено производство не можеше да се конкурира ценово и му куцаше качеството(предполагам заради кадри), но някак се оправи имайки предвид, че всичко се случва под един покрив и комуникацията е по-бърза.
Поръчката към българската фирма обаче беше пълна каша :banghead: Срокове, качество(не знам колко пъти връщаха тестовите детайли за поправка)......

В крайна сметка няколко милиона заминаха за Китай + още бъдещи инвестиции и поръчки. :dunno:
Ние се разминахме с ново хале, машини, Х работни места. Същото важи и за БГ фирмата подизпълнител.

Идеята ми е, че когато става въпрос за някакво относително просто производство китайците нямат стигане от към цена, а вече и от към качество.
Как да се преборим за тия инвестиции като даже с шуробаджанащина и удряне на едно рамо на българите("Ало, Ваньо", оправете си размера Х на детайла и ни го изпратете преди да го покажем на шефовете"), бай китаец ни удари в земята. :banghead:
Последна промяна TheDriver на 27 Май 2020, 12:10, променена общо 1 път

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: zAcK, Двигателист

Последни теми
Facebook