В каква компания работите?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

...

- изцяло българска/собствен бизнес с клиенти предимно в чужбина
14
14%
- изцяло българска/собствен бизнес с клиенти предимно в страната
36
36%
- клон/дъщерна/смесена/чужда компания с клиенти предимно в чужбина
27
27%
- клон/дъщерна/смесена/чужда компания с клиенти предимно в страната
8
8%
- работя в чужбина
15
15%
 
Общо гласове : 100
ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: В каква компания работите?

Мнение от Borymeckata » 27 Май 2020, 12:02

steeN написа:
Borymeckata написа:Франчайзинг... досега четох за това. При соц-а нямаше такива дивотии.


Това е просто клон на чужда компания. Българските Шел и Макдоналдс примерно да не ги броите за бг бизнеси :lol:

Далеч съм от тази сфера, но май не е толкова просто. Българското... подразделение по франчайзинга (така да го наречем), не е точно дъщерна фирма или клон на компанията - майка. В смисъл, че централният (чуждестранен) офис по никакъв начин не се ангажира с финансовите му резултати и респектично - с оцеляването му на пазара. Плащаш си таксата, спазваш някакви изисквания и... до там. Може да печелиш милиони на месец или да затънеш до шия (бил съм свидетел и на двата варианта, буквално в рамките на две години) - на централния офис в Австралия му е абсолютно през дедовия. Показателно е, че когато накрая ни закриха офиса и ни натириха всички на борсата, от централния чуждестранен офис - ни гък, ни мък. Ако бяхме дъщерна компания или клон, щяха поне формално да ни предложат някакви алтернативни варианти, а не просто да ни изритат на пътя - нали сме ценни кадри, човешки ресурс, имаме опит и контакти, инвестирали са в нашето образование и професионална квалификация, такива неща... :dunno: :dunno:

Иначе съм съгласен, че спазването (дори принудително) на някакви по-високи стандарти в чуждите компании в България има като цяло положителен ефект. Аз взимах голяма заплата и чак като ме изгониха, разбрах че съм осигуряван на максимума. Това ми позволи да изкарам почти година (11 месеца) на борсата, като обезщетението ми беше чисто 66 лева на работен ден. Това са си (бяха) почти 1500 лева чисто на месец, без да си мръднеш пръста. Ако бях служител на някоя българска полу-мафиотска фирмичка и бях осигуряван на минимална заплата... щях да се размина с тази екстра (една година да взимам добра заплата без да работя). В компанията (преди да ни закрият офиса) имаше също доста високи изисквания за IT и комуникационната техника, за служебните автомобили, за настаняването. Как ви звучи да разполагаш с нова служебна кола без ограничение на километрите и без пътни листове, служебен телефон също без ограничение, квартира (двустаен апартамент, напълно обзаведен) в град по желание, с поемане на всички разходи? И заплатата ти остава почти цялата, защото харчиш само за храна и пиене... Беше яка далавра няколко години, но... свърши... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: В каква компания работите?

Мнение от steeN » 27 Май 2020, 12:18

Семантика е това нали разбираш? Дали е картофи или компири все тая :lol:

Нищо странно няма в това фирми да се откриват и да се закриват. Вечни неща има само в държавната администрация :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: В каква компания работите?

Мнение от bum_bum » 27 Май 2020, 13:25

TheDriver написа:
bum_bum написа:Да бе, по-добре те, отколкото нищо.

Мисълта ми е, че няма условия в страната, които да привлекат дългосрочни инвестиции в земя, сгради, техника с които най-важното- да се произвежда реален продукт.


Дълга тема.... :confused: Политическата, социална и правна обстановка са дъвкани до безкрай....

Но дори да ги сложим настрана пак много трудно ще се случат инвестиции от такъв тип. И това не важи само за България, а и за много други страни(включително САЩ).

Производствена компания трябваше да поризвежда някакви части за нов продукт - CNC, 3D printing, и някаква базова машинна обработка бяха нужни за въпросното производство.
Като цяло фирмата се занимава основно с проектирането и сглобяването на крайния продукт, но има и производствено звено, което изработва частите когато това е оправдано - финансово, логистично, от страна на качество и т.н.
Аз се занимавах с финансовата оценка на проекта, но разбира се бяхме запознати с всички аспекти, за да се даде крайно становище.

Разглеждахме три сценария:

1.Организиране на собствено производство тук в България на детайлите.
2.Аутсорсинг към друга компания в България
3.Аутсорсинг за Азия
- Индия
- Китай

Първите два сценария бяха водещи в първоначалния проект от гледна точка на логистика.
Получиха се оферти, поръчаха се тестови детайли.....

Накрая се оказа, че китайците произвеждат по-бързо, по-качествено и продукцията пристига за почти същото време като двата варианта от България :dunno:
Организирането на собствено производство не можеше да се конкурира ценово и му куцаше качеството(предполагам заради кадри), но някак се оправи имайки предвид, че всичко се случва под един покрив и комуникацията е по-бърза.
Поръчката към българската фирма обаче беше пълна каша :banghead: Срокове, качество(не знам колко пъти връщаха тестовите детайли за поправка)......

В крайна сметка няколко милиона заминаха за Китай + още бъдещи инвестиции и поръчки. :dunno:
Ние се разминахме с ново хале, машини, Х работни места. Същото важи и за БГ фирмата подизпълнител.

Идеята ми е, че когато става въпрос за някакво относително просто производство китайците нямат стигане от към цена, а вече и от към качество.
Как да се преборим за тия инвестиции като даже с шуробаджанащина и удряне на едно рамо на българите("Ало, Ваньо", оправете си размера Х на детайла и ни го изпратете преди да го покажем на шефовете"), бай китаец ни удари в земята. :banghead:
Говори ми. Аз се опитвам да намеря кой да ми произведе далеч по-елементарни неща и ми идва да си откъсна главата. Или никой неще да се захване или този, който иска ми предлага цени съпоставими с такива за продукт с далеч по-добро качество, внос от ЕС.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: В каква компания работите?

Мнение от Borymeckata » 28 Май 2020, 7:35

Гледам, че позамря темата, та ще я използвам за един въпрос, който от доста време ме "мъчи"... Какви впечатления имате от чужденците, с които сте работили? Щото аз съм бачкал с американци, руснаци, австралийци, украинци, англичани (по-точно е да кажа британци, щото имаше от Уелс и Шотландия), френци, японци, балтийци и испанци... и съм със смесени чувства, общо взето... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: В каква компания работите?

Мнение от TNT » 28 Май 2020, 8:20

Честно казано чужденци... само топ мениджмънт. И аз съм със смесени чувства, макар че може би бих ги избрал пред бг-шефчетата :|
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: В каква компания работите?

Мнение от Моджо » 28 Май 2020, 8:29

Чужденци
1. Мазни,любезни, възторжени, приятни..докато са с тебе и тука в БГ, после ядеш големия Хой.
2. Дебили, остри, резки, скандалджии- ма като им влезеш в ритъма работа се върши. Макар и не по толкова приятен начин. Пак има Хой, но е по-малък.
Всъщност това се отнася за всички националности. Аз предпочитам да работя с номер 2.
Дет вика шефката - аз хората не ги деля на манагали, бг, чужденци и т.н А на такива, които искат и могат и на такива дето ги мързи да гледат. Ако си от първите е се тая дали си индиец, мексиканец или къвто ще да си.
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: В каква компания работите?

Мнение от Borymeckata » 28 Май 2020, 9:46

В началото на "кариерата" си за мен "чужденец" беше синоним на компетентност, коректност, отговорност и професионализъм. После настъпи отрезвяването... Нагледах се на "парашутисти", които сякаш изобщо не знаят защо са тук. Възприемаха командировката в България като някакво наказание и за тях работата им се изчерпваше само с това, че... са тук. Разбира се, бачкаха, носеха цялата отговорност и бяха виновни за всичко българите. Та такива клатикурци особено ме дразнят, както и надменните и нагли чужденци, с имперска нагласа - гледат ни като аборигени.

Между другото, когато започнах работа в АЕЦ-а, думите "съветски специалист" не звучаха иронично. Имаше една група руснаци, които наистина си разбираха работата. Даже си спомням фамилията на главния - Фелдман. Да се обърнеш към "съветските специалисти" беше гаранция, че въпросът ти (какъвто и да е той) ще бъде решен. Като цяло съм останал с добри впечатление от колегите от бившия СССР - руснаци, украинци, белоруси, балтийци и други. Само един се случи надменен простак - после разбрахме, че е ченге (бивш КГБ-ист).
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: В каква компания работите?

Мнение от Jordana » 28 Май 2020, 9:52

Значи има разлика между чужденец западняк и вся осталая сволоч ? Щото ако шефа ти е маке грък турчин сириец момалига сърбин хърват украинец поляк ....боже опази - индиец...не е същото ? :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: В каква компания работите?

Мнение от steeN » 28 Май 2020, 10:22

Основния плюс на чуждите компании е, че вливат нов капитал в страната, който иначе нямаше да го има. Когато си бедна страна очевидно за да растеш бързо трябва да дойде капитал от някъде... логично е това да стане от по-богата държава. В общия случай в по-бедна държава идват компании от по-богата държава, та е нормално те да носят нови практики и технологии. Други генерализации за това дали да се работи с чужденци или не са меко казано странни... хората са хора навсякъде по целия свят, има определени културни разлики, но в крайна сметка повече си приличаме от колкото се различаваме. Ако някой има предпочитания към някакви култури, това са си напълно индивидуални лични предпочитания. Аз например не харесвам да работя с немци, прекалено буквални и не гъвкави ми са. За определени сфери това може би е плюс, но не и за моята.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: В каква компания работите?

Мнение от Bogat-Beden » 28 Май 2020, 11:16

Borymeckata написа:Какви впечатления имате от чужденците, с които сте работили?
работил предимно със хора от Европата, от западноевропейците, тези над 50 повечето бачкаха като луди, младите под 30, много мързеливи ( с изключения ест..)
От източняците, почти всички бачкат като луди (в чужбина)
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: В каква компания работите?

Мнение от ID A » 28 Май 2020, 12:03

steeN написа:....

Това в някой паралелен свят сигурно? Винаги когато една развита страна среща по-слабо развита, по-слабо развитата го отнася. Няма случай в човешката история за обратното. Спомни си какво става с коренните жители на Африка, Америка и Австралия. А в по ново време, защо Италия (част от Г7, една от 7те най-големи икономики в света) си изнася боклука към България? Сигурно за подобряване на живота ни? Апропо и със СССР беше същото.
По отношение на „съветките специалисти”, преди няколко години имаше проблем с ротора на турбина за 240МВт генератор. Тук я балансираха, нищо не стана. Пратиха я на стенд в Румъния, пак не стана. И накрая дойдоха два украйнци или руснаци и я балансираха на място. Мога да дам пример с един голям завод. Типовия проект за две произведствени линии е направен навън. Едната я правим ние, другата германска фирма. Идва деня за пуск, при нас всичко е двойно и тройно проверено, от германците ни помен ни вест. Питат ни готовност за пуск, потвърждаваме. Питат германеца и той потвърждава. Всички са в шах и мат. Ние повече от месец сме монтирали шкафове и опъвали кабели те нищо. Имаше към 28 часа до пуска. Вика вече привършват с товаренето на тировете и потеглят към България. Е пуснаха след 3 месеца, като дори им разрешиха да изчетат нашия софтуер, че тяхния не работеше. После сами си промениха правилата и цялата автоматизация я дадоха на нас. Даже наскоро бях там, като поддизпълнител и ми стана едно мило, като видяе, че още ползват нашата документация след толкова години и безброй обновявания.
Друг случай, работим в командна зала рамо до рамо с китайци. Тия се занимаваха с всичко друго, само не и със системата си. Пускам нова станция и тя заби грандиозно. Единия китаец все тичаше по пети ни и гледаше какво правим и се кискаха. И си говореха за нас, поне името можем да различим. Идва пуска, ние стоим най-отзад, китайците не могат да ги откъснат от станцията, издърпват го, той разбутва всички и пак сяда. А ние си говорим, че ако извртим подобен номер, с шутове ще ни изгонят.
Мойте наблюдения са едно ненужно раболепие пред чужденците. Също, че масово идват и се смятат за голямата работа. Малка част се усещат и си коригират поведението, че знаеш колкото или повече от тях.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: В каква компания работите?

Мнение от TheDriver » 28 Май 2020, 12:11

Аз бих казал че има едно ниво на културни особености което ни различава. Примерът с немците, който неистово се опитват да въвеждат ред навсякъде, въпреки че това е невъзможно или контрапродуктивно.
И следващото ниво е просто можещи/неможещи. Можещите бачкат здраво и тук и там и нямат време за глупости, неможещите са ясни.

Ние чисто културно сме научени, че работния ни ден свършва в 6 примерно и в общи линии го следваме. Въпреки че това бързо се променя в последните години.
Западняците по-скоро бачкат до като има работа(можещите) или не им се стори, че е станало прекалено късно.

Работя добре и с нашенци, и с индийци, и със западняци, стига да си разбират от работата и да са отговорни. :dunno: Културните особености не са проблем, когато човекът отсреща знае какво прави.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: В каква компания работите?

Мнение от Bogat-Beden » 28 Май 2020, 12:20

TheDriver написа:Западняците по-скоро бачкат до като има работа(можещите) или не им се стори, че е станало прекалено късно.
.
Ела да видиш в Дания как се хвърля всичко по часовник в края на работния ден...
Нищо, че 9 и 10 час се плащат на 150%, а 11 и нагоре по 200%..
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: В каква компания работите?

Мнение от drago_pavlov » 28 Май 2020, 12:23

ID A написа:Мога да дам пример с един голям завод. Типовия проект за две произведствени линии е направен навън. Едната я правим ние, другата германска фирма. Идва деня за пуск, при нас всичко е двойно и тройно проверено, от германците ни помен ни вест. Питат ни готовност за пуск, потвърждаваме. Питат германеца и той потвърждава. Всички са в шах и мат. Ние повече от месец сме монтирали шкафове и опъвали кабели те нищо. Имаше към 28 часа до пуска. Вика вече привършват с товаренето на тировете и потеглят към България. Е пуснаха след 3 месеца, като дори им разрешиха да изчетат нашия софтуер, че тяхния не работеше. После сами си промениха правилата и цялата автоматизация я дадоха на нас. Даже наскоро бях там, като поддизпълнител и ми стана едно мило, като видяе, че още ползват нашата документация след толкова години и безброй обновявания.

Коя е БГ фирмата, ако не е тайна?
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: В каква компания работите?

Мнение от steeN » 28 Май 2020, 12:36

ID A написа:Това в някой паралелен свят сигурно?


Преди няколко мнения написа как си почнал с помощ от чужда компания :mhihi: В следващото ме пита коя паралелна вселена :mhihi:
А раболепието към чужденците е някаква соц тъпня, с която още си живеят някои хора.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook