За или против прогресивни данъци?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

?

за плосък данък
40
74%
за прогресивен данък
14
26%
 
Общо гласове : 54
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от Jordana » 30 Май 2020, 8:00

Като сравнявате така на ангро , я кажете колко е чистия данък върху дохода при развития капитализъм ? Щото тука е 10% ама удръжките идват повече от 30% така че особена разлика няма . Единствената разлика със развития капитализъм е че местните данъци са мижави като стойност в България , но напълно адекватни като част от доходите .
Ако ползваме калкулатор , жител на Бостън с доход 30 000 $ ще дължи 4000 федерални такси и 5500 със щатските . Вероятно и по ниско в други щати . Българин при брутно 5000 лв месечно и 60 000 годишно ще плати 10464 на годишна база .
Което ни прави почти американци що се отнася до данъците въпреки плоския данък :mhihi:
Последна промяна Jordana на 01 Юни 2020, 22:50, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от vlad0 » 30 Май 2020, 9:05

Сравняването със "запада" не е релевантно, защото начина по който се "усвояват" данъците няма нищо общо.

На кого ще помогне въвеждането на прогресивни данъци освен на държавата? За кого е добре?

Средната класа, която дълги години липсваше в България ще стане само по-бедна и ще почнат да мислят схеми.

И като казвам "схеми" нямам нищо лошо предвид, все пак Google, Apple, Facebook са лидери в заобикаляне на данъчни рамки и плащане най-малко данъци.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.09.2010
Пол: Мъж
Кара: Volkswagen CC 2.0 TSI

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от MapkoB » 31 Май 2020, 2:17

grkv написа:Еее, де...
1. Добавки можеш да сипваш и да не сипваш по цял свят, изборът е твой. Аз не сипвам и проблеми с дюзи съм имал само на коли над 300к км.
2. Да не е само тоя пробит квартал останал свободен? Ако вкусът ти е лош, то ще си избереш някоя пумийна яма и на запад.
3. Същото, като по-горе.
4. Престъпността в България е учудващо малка, на фона на други държави.
5. Да, ама работата става, нали? Здравеопазването ни не е цвете, но като идея е окей. Е тука отвъдокеанските батки ще ти обяснят как стоят нещата с техните застраховки и как народът не смее да иде до болницата ми търпи като куче вкъщи, 'щото иншурънса... докато тука ходим за болнична помощ и гърло да ни заболи.
6. Това са си само твои терзания. Аз проблем нямам. Ама и не търся някой, който да гледам на криво де...


1. Качественото гориво в България е като извънземните - виждАл съм, ама няма. Не е нужно да правиш кой знае какво проучване, достатъчно е само да се прегледат темите в този форум и сравненията на една и съща кола с гориво от Европа и от България. Аз не знам, ама така разправят хората.
2/3. Разбира се, че има места, които са пумийна яма... Но има и такива, които не са. И двете са много прегледно разграничени ценово. И когато платиш съответната цена за едното, рядко може да ти се наложи да видиш другото. Докато в България не е точно така. Или твърдиш, че купувайки имот "с вкус" в посочен от теб квартал никога няма да караш по разбити пътища, няма да ходиш по хлопащи тротоари, няма да заобикаляш неправилно паркирали автомобили, няма да видиш обърнати кошчета за боклук или обрасли детски площадки с изпочупени катерушки и графити по пейките?
4. Престъпността в България е ниска на хартия, защото точно всекидневните кокошкарски зулуми или не се докладват от потърпевшите, или не се отразавят от самите полицаи, поради "ниската стойност" на откраднатото. Само че страхът на много възрастни хора по селата да не им влязат за n-ти път в къщата никак не е с ниска стойност. А тука се викат 2 патрулки и пожарната, ако котката ти не иска да слезе от дървото.
5. Ако ти си окей с наличието на корупция на всички нива, стига работата ти да върви... това не знам как да го коментирам. Не че тук корупция няма. Просто е на много високите нива и на обикновения човечец не му се налага да се сблъсква с нея в ежедневието си.
Батките няма нужда да ми обясняват нищо, 'щото и аз живея тук и аз имам "иншурънс". И не, не се прибирам в България да си правя пломбите.
6. Трудно можеш си представи по-неконфликтен човек от мен. Ама то за това всеки втори има спрей в жабката, нож под седалката и винкел в багажника, понеже всички са като мен и теб.

grkv написа:Пич, ако искаш да видиш лошото - ще го видиш, където и да си...
Същото е ако искаш да видиш и хубавото :wave:


Виж с това съм много съгласен :yes: Аз не казвам, че България е гето, а Щатите са рая на земята. Колкото добри и лоши неща мога да изброя за едното място, толкова мога и за другото. Но понеже не съм икономически имигрант, смятам, че съм в добра позиция да направя обективно сравнение.

Ай' стига, че минах много офф.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от Моджо » 31 Май 2020, 10:44

Тва па с горивото е такава измислена мантра, че нема накъде повече.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от TNT » 31 Май 2020, 12:17

BMW_POWER написа:
TNT написа:
BMW_POWER написа:
Така е. А какво правим месец Април на следващата година? Питам от любопитство

Ще влезнем във форума да прочетем от радио Канада как България е най-богатата страна и всички са под пари :lol:


Оценявам чувството ти за хумор. Но април най-късно се плащат данъците за предходната година. Та от взетите от теб 100К ще имаш да даваш едни 40К кръгло. Вече си похарчил 30К за кола, останаха 30К. $2500 месечно. Колко ти струва жилището (плюс разходи), медицинската застраховка, застраховката на колата ... А, ама ти ще искаш и телефон, интернет, кабелна евентуално...

Дай "светни ме", че нещо парите май свършиха :dunno:

Не вкарвам бензин, механици (много +$100/час), паркинг, някоя и друга глоба за цвят, два пъти годишно на почивка на юг. Разходка до бг, че иначе накъде. Веднъж на седмица - две на по бира с приятели. А ако имаш чаавета, гадже да заведеш на ресторант, дай да видим сметките, та да се повеселим заедно :OT:

"Светкам те", за да ме "светнеш" и ти :mhihi: Ако 45к е средното за САЩ, 100к е малко над средното. Като вземем средното в България, значи взимаме доход от порядъка на 2100-2200лв бруто, което е около 1600лв нетно. Айде като си много светнат и ми обясни как с 1600лв нетно ще съм дал 30к долара за кола, ще си платя бензина и застраховките, ще си платя разходите за жилището и т.н. :mhihi: На другия колега сметките с вноски за 2 (две) коли даже няма да ги коментирам :mhihi:
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от BMW_POWER » 31 Май 2020, 16:30

TNT написа:
BMW_POWER написа:
TNT написа:
BMW_POWER написа:
Така е. А какво правим месец Април на следващата година? Питам от любопитство

Ще влезнем във форума да прочетем от радио Канада как България е най-богатата страна и всички са под пари :lol:


Оценявам чувството ти за хумор. Но април най-късно се плащат данъците за предходната година. Та от взетите от теб 100К ще имаш да даваш едни 40К кръгло. Вече си похарчил 30К за кола, останаха 30К. $2500 месечно. Колко ти струва жилището (плюс разходи), медицинската застраховка, застраховката на колата ... А, ама ти ще искаш и телефон, интернет, кабелна евентуално...

Дай "светни ме", че нещо парите май свършиха :dunno:

Не вкарвам бензин, механици (много +$100/час), паркинг, някоя и друга глоба за цвят, два пъти годишно на почивка на юг. Разходка до бг, че иначе накъде. Веднъж на седмица - две на по бира с приятели. А ако имаш чаавета, гадже да заведеш на ресторант, дай да видим сметките, та да се повеселим заедно :OT:


"Светкам те", за да ме "светнеш" и ти :mhihi: Ако 45к е средното за САЩ, 100к е малко над средното. Като вземем средното в България, значи взимаме доход от порядъка на 2100-2200лв бруто, което е около 1600лв нетно. Айде като си много светнат и ми обясни как с 1600лв нетно ще съм дал 30к долара за кола, ще си платя бензина и застраховките, ще си платя разходите за жилището и т.н. :mhihi: На другия колега сметките с вноски за 2 (две) коли даже няма да ги коментирам :mhihi:


Ей, как се извърташ :mhihi: :mhihi: :mhihi: Караш ме да се усмихвам с кафето рано сабале :yes:

Та говорехме за заплата 5000лв в бг и 100К в Щатите. Помниш ли долното:

TNT написа:Най-простия пример е автомобила. 6х5000лв = 30 000лв. В долари същата сметка с американската заплата директно отиваш на нов автомобил. Кажи речи същия, ама нов от магазина. Същото го сметни с дрехи. С айфонЯ. С лаптопа. Ако щеш вакса за колата :lol: По-горе алх каза 45к средна, ти със 100к заплата едва ли не още си клошар... Много клошарски тея щати :dunno: А 5000лв хич не е масово в ИТ сектора, а си е за хора с доста опит и правилни технологии. По на алх сметките хората с 5000лв тук, там ще са 150-200к :wave: И изведнъж почваме да сравняваме 50к долара годишно (бруто в бго) срещу 150-200к долара. Бах тая разлика в данъци и разходи дето ще е.


Мен не ме интересува, кой колко взима. Любопитно ми е, колко ти остава, след като платиш всичко. В бг-то много неща са практически безплатни или са смешни пари. На първо място, сравни колко хора в бг и Щатите живеят в собствени жилища. alx писа някъде назад в темата, колко струва, за да викнеш линейка. Колко струват застраховките, които плаща един американец? Започваш със здравната и свършваш с колата. Данъците и тях ги пообсъдихме. Плащането на черно го има навсякъде. Само дето, ако бачкаш в Щатите на черно и ти се случи нещо, ..... сещаш се, нали? Смятаме (поне аз) тези 100К срещу 45К за доходи на един сам човек. Е, ако живееш като студент на бригада с още 3-5 човека и си делкате разходите за стаята, нещата са малко по-различни. С 45К нова кола за 30К няма как да караш. Поне докато не изплатиш моргиджа. А 300К с 45К не се изплащат за 7 години.

Да, Щатите не са само Манхатън или ЛА. Ще кача снимки от щата Ню Йорк, за да видиш, как живеят по провинцията. Покъртително е :OT:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от ildivvy » 31 Май 2020, 18:05

Въпроса е и колко хора взимат 5000лв в БГ и колко взимат 100к на 'запад'? По-напред имаше някакви теоретични проценти, изведени от 'изтеклия' списък на НАП... Ще е добре да се сравни със съответния процент от западните икономики..!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от peshehodetz » 31 Май 2020, 19:07

За щатите не е кой знае колко трудно да се докарат над $ 100к особено ако става въпрос за общ семеен доход и да е индивидуален пак е ОК. За инженерно-технически специалности може да не е в началото, но с след няколко години пак става дори и да не е с тукашно образование. А за това колко ти остава след данъци много зависи дали е за сам човек или семейство с поне едно дете.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от BMW_POWER » 31 Май 2020, 20:01

Вярно е! Но ще оставя Стинката като виден схемолог да извади от ръкава какъв процент от населението в Щатите, какви доходи има.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.09.2010
Пол: Мъж
Кара: Volkswagen CC 2.0 TSI

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от MapkoB » 31 Май 2020, 21:10

Пари кат' вестници... само нема кой да чете. Вярно, че сме събрани само безценни специалисти в жизнено важни индустрии, ама не е лошо малко да слезем на земята и да погледнем как стоят нещата в реалността.
https://en.wikipedia.org/wiki/Household ... ted_States
$63к median income. На домакинство! Или 30 бона на калпак (може и по-малко, щото някой тийнейджър, който живее с мама и тате и работи в МакДоналдс, и той е вътре). Значи 150+ милиона човека живеят и с по-малко. И това е брутен доход.
К'ви $100 000, кви 5000 марки...

TNT написа:На другия колега сметките с вноски за 2 (две) коли даже няма да ги коментирам :mhihi:

'Що? Коментирай. Или ти и жена ти ще ходите на работа през ден, че да ползвате една кола с една вноска?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от grkv » 01 Юни 2020, 6:33

MapkoB написа:...


Ооо, ама ти си от вече избЕгалите?
С теб няма смисъл да спорим... по гръб няма да паднеш, а не е и нужно. Ъгрий ту дисъгрий дет му викате.
Безспирен просперитет оттатък езерото ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от Jordana » 01 Юни 2020, 13:23

Спестяванията
20323.jpg

Задълженията

Практически американците живеят на кредит цял живот , повечето държат стандарт на живот колкото им позволява кредитната история - тоест колко голям кредит могат да вземат .
Ако си на 45-50 години и загубиш работа поради болест форсмажорни обстоятелства или друга причина свързана с трайна безработица пропадаш на дъното и от там измъкването е нещо като бялата лястовица - има я , ама никой не я е виждал . За 70% от американците които нямат никакви спестявания това е доста вероятно като опция . Но от друга страна ако си патриот и милееш за фъстъчено масло , кочан варена царевица и традиционния коледен пуяк то нищо не пречи да си най щастливия богат беден на света :mhihi:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от TNT » 01 Юни 2020, 14:06

Това е пряко свързано с финансовата култура. Тук познавам хора, които 2-3 години след абитуриентският бал бяха задлъжнели с над 30к за смислени покупки като: Фиат Пунто, телефон, фотоапарат, мачете ( ! ), ножове за хвърляне ( !! ) , звездички за хвърляне като на нинджите ( !!! ), машинка за татуси (и един татос не се направи), не знам колко хиляди бяха за татоси. Тук знам за случай в банката "колко най-много кредит ще ми дадете ? - 3000лв.". Тегли се, оправя се оградата на село и останалите 1700лв заминават за златни обици на гаджето от 3 седмици и кръчми.

В България просто хората са масово с наследствени имоти. Че и с по няколко. Особено по малките градове... не познавам някой да е купувал апартамент последните 10 години, че да задлъжнее. Спецификите на нацията как трябва да имаме задължително имот, трябва да купим и имоти за децата, донякъде са спасили ситуацията.

Средностатистическият американец не мисля, че има по-добра финансова култура от българина. Просто там изкарват повече пари и банките им дават по-големи кредити. F150 на кредит, за да ходиш на работа в офиса не мисля, че е разумно.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от BMW_POWER » 01 Юни 2020, 16:17

Финансова култура тук, леле мале. Темата е много дълга. Може да си ОК с 50К и да потънеш със 100К. Всичко е въпрос на приоритет. За мен е да си изплатя моргиджа, за друг е новата кола пред вратата. Важното е, да не се изхвърляш над възможностите. Пак ще повторя писаното по-рано. С 60К лева брутни и при наличието на собствено жилище (което е масово в бг) в бг се живее по-добре, отколкото със $100К брутни в САЩ.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: За или против прогресивни данъци?

Мнение от alx » 01 Юни 2020, 16:40

BMW_POWER написа:С 60К лева брутни и при наличието на собствено жилище (което е масово в бг) в бг се живее по-добре, отколкото със $100К брутни в САЩ.


Не съм съгласен, но по различни причини и доводи от до сега обсъжданите. В родината много неща са по- евтини, но скъпите които си струват са грубо на същите пари и често значително по- скъпи. Да не говориме, че поне за мене да живееш по- добре е синоним с това качеството на живота ти да е по- високо... това на територията при текущата й уредба и манталитет просто няма как дА се случи.
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook