Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 25 Ное 2023, 15:29

Недоволните призоваха "ДПС и ГЕРБ да се вземат ръка за ръка и да сложат специалист" за министър.


Поредната политическа постановка. Толкова хора са качени на хранилките, че...
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 25 Ное 2023, 15:37

По-важното е, че по един или друг начин ще приберат още пари! И не говорим за дребни суми

А след това тия усвоени пари се влагат в тухли, справка съседната тема.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 25 Ное 2023, 15:55

Класически пример за "dispersed cost/concentrated benefit". :yes:

"какво са още няколко милиона от бюджета, капка в морето..." за да може поредната малка група да се вози на майбах :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от streetz » 25 Ное 2023, 21:28

Инфлацията не съм гледал официално колко е, но се усеща като 25% :D
FB_IMG_1700932596062.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10445
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Leon » 27 Ное 2023, 12:38

steeN написа:
Недоволните призоваха "ДПС и ГЕРБ да се вземат ръка за ръка и да сложат специалист" за министър.


Поредната политическа постановка. Толкова хора са качени на хранилките, че...

Всъщност абсолютно всички са на някаква хранилка. Така не прецакват схемата на останалите.
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 27 Ное 2023, 14:30

Не са баш всички, има няколко ярко открояващи се съсловия, които гълтат огромна част от бюджета... и са далече от най-нуждаещите се. Аз не знам каква е логиката да субсидираш някой с десетки хиляди или дори само хиляди декара зема примерно... иначе ще рови по кофите ли :)
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 27 Ное 2023, 18:14

Бях споменал тук- фирма, която осигурява интернета в затворен комплекс и ако искаш да имаш интернет от кабел те са ти единствения шанс, защото други не се допускат бяха гордо провисили сертификат за усвоени пари за повишаване на конкурентноспособността :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Nickelback » 18 Дек 2023, 15:31

:OT: Не е баш по темата, ама не мога да се сетя сходна, пък не ми се отваря нова само за един казус :dunno: А от друга страна има сериозна връзка с безпардонното, цинично и изключително нагло поведение и малоумен начин на работа на "големите" вериги и жалките им "управителчета" :ranting:

Та... по принцип гледам до максимум да избягвам, най-мизерната за мен верига, т. нар. "Била", ама ей го, на някой път ми се налага да я посещавам, защото нещо излязло да се вземе "набързо" :roll:
Та отидох аз, навзех разни неща, и отидох към касите на самооблужване, да се самообслужа, видиш ли, и да облекча "горканчовците-шефчета", да дават една заплата по-малко на някой касиер, а вместо това, той да "бъхти в склада". Вярвам такава им е някаква идеята с тия каси, ама може и да бъркам :dunno:
Всъщност, ако трябва да съм честен гледам да си спестя някой да не ме препира отзад, 'щото масово добитъка обикновено се бута на касите с касиер, а не на тези на самообслужване. Но както и да е...

Почвам да си маркирам продуктите, и по едно време на един от тях чувам двойно писукане от баркод рийдъра :shock: Гледам, два пъти ми се маркирал един хич не евтин продукт :banghead: Случва ми се за трети път вече това нещо, като и двата преднишни пъти съм направил забележка, и ми е било отговорено, че ще оправят нещата в системата, и "така било сега". Та вече леко ми се вдигна кръвното, 'щото 5 минути чакам да дойде някоя от лелките, да ми размаркира дублирания продукт :banghead: Дойде най-накрая една "тетка" (нищо лично към женицата, до момента в който си отвори устата). Та почна да ми се кара как аз "трябвало да закривам единия баркод", 'щото били два?!??! :shock: Това много добре го знам, ама някакси, грам не ме кефи да съм им обучен-всичкознаещ касиер-служител, 'щото не ми дават заплата най-малкото, и второ малко съм им клиент в случая, та е редно да ме облекчат на максимум, щом съм решил аз да ги облекча финансово и да ползвам шибана каса :banghead: И поради това съм направил забележка (неколкократна) да си оправят баркодовете на продукта, или поне да не въвеждат и двата баркода на входа на системата им, когато продуктът постъпва от производител :!:
Ма тая верно решила да ми се кара, при все че я чакам 5 минути да си довлече дебелия гъз, и аз още толко' избеснЕх. Викам ѝ "викай управителя" да му разкажа нЕкои неща, 'щото ми писнА! :censored:

Вика тая. Идва нЕкаква друга "тетка" (пак нищо лично), ама и на външен вид дори не се различаваше от първата "тетка". Най-малкото ми се видя, че (не) ходят при един и същ маникюрист, щото и двете бяха като разведени кондукторки в ръцете, 'ма как да е :mhihi: А бе лика-прилика си бяха. Та и тая почнА едва ли да ми се кара, и как аз за пръв път ли маркирам, та не се съоразявам с двата баркода на продуктите :banghead:
Викам не съм аз тоя дето трябва да се съобразява с насраната ви система, 'ми вземете си я оправете! Не можело те да закриват баркодове, и не можело, да вкарват само единия в системата - :shock: Да съм се оплачел на "централния телефон" :shock: Това ти го казва "управител" от голяма верига магазини :shock:
На косъм бях да оставя всичко, и просто да си тръгна, ама чакахме гости и бързах.
Ей заклевам се, не ми бяха вдигали кръвното скоро така :banghead:

Та понеже съм решил малко да им стъжня живота, краткия въпрос ми е - към КЗП мога ли да се обърна за опит за измама, да речем? Понеже си е жив опит за измама за мен, тъй като няма еднозначност между конкретна бройка продукт, и конкретен негов идентификатор. Номера е "ако мине номера", пичовете изнасят отговорността за "правилното" маркиране към клиент, или касиер, и си измиват насраните ръчички, а не гонят тъпанара, който вкарва стоките в системата изначало. Колко сладко - те все са на потенциална печалба, ако клиентът/касиерът не внимава или касиерът се направи на луд :angel:
Да го диря ли тоя "централен телефон" или е загубена кауза и да не си губя времето?
Други варианти има ли?
Последна промяна Nickelback на 18 Дек 2023, 15:42, променена общо 1 път
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от streetz » 18 Дек 2023, 15:42

И на централния телефон ще ти кажат същите неща, само ще си загубиш времето. Направо към КЗП със снимка на стоката с двата баркода и касовата бележка, особено ако се вижда сторнирането. И да, Била е най-смотаната верига, заедно с Т-Маркет.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от b_u_b_o » 18 Дек 2023, 15:44

Тва с двата баркода не ми е ясно, някой дето е наясно с разпоредби и глупости ще каже сигурно. Но много ме дразни това, че трябва като има двойно маркиране да идва някой да ти го оправи, толкова ли е трудно да има възможност сам да си изтриеш маркиран продукт. Никога не съм го разбирал и това, как преди и касиерките като сбъркат нещо трябваше да викат някой друг да го трие...тва винаги ми е изглеждало абсурд. Какви злоупотреби ще стават ако просто можеш да си оправиш грешката за 5 сек вместо да трябва папата да идва да натиска бутона вместо теб :bang:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 18 Дек 2023, 15:55

Няма страшно, следващите селф чек аут терминали, които идват ще са с множество камери и разпознаване на продукта с AI и ще могат дори няколко продукта едновременно да познават ако сложиш на кантара отгоре. Тогава ще има други проблеми, но поне баркодовете няма да важат вече :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Jordana » 18 Дек 2023, 17:57

Ако Ентелекта чуе 2 пиип пииип от двоен баркод дали ще ми сторнира сьомгата ? Или пак лелката ... :roll:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 18 Дек 2023, 18:21

Е как няколко продукта струващи различно ще сложа едновременно на кантара? Той хубаво ще ги познае ама от къде ще знае кой от рях колко тежи, че да ми сметне цената?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от b_u_b_o » 18 Дек 2023, 18:29

Предполагам ако знае брутното тегло на всеки артикул в магазина, може да сметне комбинация от кои неща дава точно толкова колкото засича кантара. Но това едва ли ще е особено еднозначно особено в магазин с хиляди артикули. А и не работи за всичко което се продава насипно под една или друга форма и трябва да се измери самостоятелно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 18 Дек 2023, 18:43

Аз говоря за нещата за които се ползва кантар в нормалния супермаркет- краставици, домати.. тегло няма как да знае предварително, а дори и да го знае част от тях днес тежат по-малко от вчера, заради загубата на вида.

За другите продукти няма смисъл от кантар и сложни камери. Един рфид ще върши къде по-добра работа, както е в момента в декатлон.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook