Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 18 Дек 2023, 19:19

Не важи за насипни неща разбира се. Теглото е само за валидация на разпознатото с камерата. Така работят и сегашните селф чекаут станции... това отдясно на което се поставят нещата е кантар. rfid-то струва пари и някой трябва да се занимава да го слага. С камерата това отпада... затова е по-просто и по-евтино. Как да е... тва е което идва... Вие си разсъждавайте :)
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 18 Дек 2023, 21:24

RFID-а е част от етикета да речем, който е непреодолимо законово изискване и винаги го има. А предполагам, че има или някъде в бъдещето ще има принтери, които печатат RFID. Няма нужда от камери и поставяне на нещата на каса. Пълниш торбата, минаваш през четеца и излизаш. Дали е скъпо или не веригата не я бърка, защото не го плаща тя. Както в момента не я бърка цената за бг баркод на един дребен производител, ако щеш.

Какво идва, тепърва ще видим. Спор няма, че си по-интелигентен и начетен от мен, но много ме кефи като вземеш да ме поучаваш в неща, които съм ги работил има-няма 20 години. Най-вероятно ще ги има и двата варианта, както и комбинация от двете.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ceco_kd » 18 Дек 2023, 22:32

bum_bum написа:...... Спор няма, че си по-интелигентен и начетен от мен, но......


Който се има за много начетен&интелиджънт, може да се пробва в "Стани богат". Ако някой от форума вече е удрял 100 бона нека се изфука....аз мисля да се пробвам.....ще си сваля версията на играта и те до там съм . Со здраве и наздраве!


Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 674
Регистриран на: 12.08.2004
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от blqsu4ko » 19 Дек 2023, 14:47

steeN написа:Не важи за насипни неща разбира се. Теглото е само за валидация на разпознатото с камерата. Така работят и сегашните селф чекаут станции... това отдясно на което се поставят нещата е кантар. rfid-то струва пари и някой трябва да се занимава да го слага. С камерата това отпада... затова е по-просто и по-евтино. Как да е... тва е което идва... Вие си разсъждавайте :)

Камери и AI има в баркод скенерите от доста години, включително и в тези на SCO в Била. Ползват се, за да не се налага да сканираш по точно определен начин баркода, а скенера си прави база данни при сканиране и снимане, и "открива" баркода по-лесно, от всички страни на продукта. Баркода няма да отпадне никога, като "баркод", тенденцията е за преминаване data capture код, а тенденциите към усъвършенстване на сигурност при SCO са точно в RFID. Принтери има от много години, ползват се предимно в логистиката, технологията става все по-евтина. Вече етикети могат да се намерят по 0.001 EUR, но е удобно за предотвратяване на кражба, не за маркиране. Маркирането на тип "баркод" ще си остане още дълги години, защото няма шанс да маркираш друг/грешен баркод (само този, който системата очаква да открие)

Иначе по темата, не съм наясно да има какъвто и да е тип регулация за селф-чек аути все още и за това си мисля, че КЗП няма да предприеме нищо.
Live it like you Love it

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 02 Яну 2024, 6:58

Струва ми се, че поне 1/3 от хората се хранят от спекула и за тях е супер да има такава.
То не е усвояване на пари, след това наливане в тухли и даване за каквото и да.

По празниците чух от първо лице за 2 платени оферти. Вече няма какво да ме учуди.
Село Баня -хот спринг 4 нощи за нова година за двама плюс дете, закуска и вечеря, като пиенето се плаща отделно цена 5к лв.

Та май грешката не е в мен, просто има много хора, които буквално са пъпно с пари лато вестници.
Видно е от имотите, гаражите, колите по пътищата.

Друг случай познат на втората най- висока позиция в голям завод и жена му лекарка, не ГП.
Отиват в Мексико на организирана екскурзия и се оказва, че от 20+ човека те са най най-бедните, почти като църковни мишки.
А останалите правили поне 3-4 междуконтинентални разходки по 10-14 дни годишно, отделно по-кратките.
Дали работят нещо тея хора или пък някой им върти бизнеса, а тях ги няма.

По-интересен случай е една двойка избягали от България - пенсионирани на 40год, това е официалната версия.

Вече 10+год си харчат парите, купуват се имоти в чужбина през 1-2 години, включително имения. В България имат доста също.

На месеца веднъж ходят на луксозни хотели по 1 седмица да починат.

Пие се вино по 200-300€ бутилката на кръчма и т.н.
Или пак пари като вестници.

Мантрата, че българина е беден направо е за вицовете вече.

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Top Gun Maverick » 02 Яну 2024, 7:50

Не бъркай понятията и контраста. Тук контраста е много силен. Това е резултат от годините на прехода когато хората завъртели далаверите и сраснали се с власт по някакъв начин(близък или далечен)натрупаха пари и активи, които оставиха на деца и внуци. Това продължи с пълна сила и после. Едва ли всеки следи децата на НДСВ примерно къде са всичките в момента и за какво харчат, каму ли под каква форма са облажени. И това е един микронен пример. Няма нужда сега да изписваме десетки други, които ако се замислиш сам ще ти хрумнат в първите 30 секунди още.


Отделно мои познати, които не са за завиждане да го кажа така също пътуваха по празниците на някакви места, които не са такива тузарски, но пак се иска някакъв лев, отделен от заплати. Хората обичат да си угаждат, обичат и да харчат пари с които да се правят на богати, вместо да се опитат да станат такива с честен труд, понеже това второто изисква мнооооого лишения в общия случай.

Говорим си с един познат на 31-ви, има два магазина за храни на домашни животни, не е беден. На домашно щял да е заедно с моя гумаджия. Вика ми искаха ми 600 лв. за мен и двете деца за вечеря за 4 часа в някакъв тъп ресторант. Цяла вечер вика на един стол, айде няма нужда. За малко над 100 лева по-добре на домашно. Беше отворил даже магазина да работи малко на 31-ви. Та хора всякакви.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 219
Регистриран на: 28.11.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Southside » 02 Яну 2024, 10:35

Докато се възмущаваме на безразборното пръскане на пара в Бг за всевъзможни глезотии, дребни удоволствия тип капучино в София вече подминава 6 лева повсеместно. На едно от приличните места, където си купувам кафе за вкъщи, въпросната напитка с ядково мляко е 7 лева от известно време. Друго местенце с прилично качество на кафето иска 8 за същото. Не говоря за снобарски кафенета, където гъзарите ходят да афишират възможности. След евентуалното приемане на еврото съвсем не ми се мисли :wave:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от barty » 02 Яну 2024, 10:42

Southside написа:Докато се възмущаваме на безразборното пръскане на пара в Бг за всевъзможни глезотии, дребни удоволствия тип капучино в София вече подминава 6 лева повсеместно. На едно от приличните места, където си купувам кафе за вкъщи, въпросната напитка с ядково мляко е 7 лева от известно време. Друго местенце с прилично качество на кафето иска 8 за същото. Не говоря за снобарски кафенета, където гъзарите ходят да афишират възможности. След евентуалното приемане на еврото съвсем не ми се мисли :wave:


Защо ги купуваш? При положение че едно еспресо, като себестойност е 15-20ст, защо ги плащате тези цени?
Мен лично ме обижда такова печелбарско отношение към нас клиентите и не купувам такива фешън кафета и продукти като цяло.
Разбира се когато сме на заведение няма как но на всекидневна база ги подминавам.

Преди нова година бяхме в Серес Гърция, обядвахме в центъра в случаен ресторант... Кеф! Калмарите страхотни - 2 порции, скарата, картофите, салатата, гирос.... Всичко беше страхотно. 4 човека платихме 40 евро, нямаше алкохол.
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ildivvy » 02 Яну 2024, 10:44

Ами връщаме се на правилото, че в една 'сделка' винаги има две страни - продавач и купувач! Т.е. някой ги плаща тези цени... Защо тогава те да не ги взимат тези пари? Ако никой не ги плаща, най-вероятно няма да ги искат...

П.П. Колегата ме е изпреварил.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Е.Димитров » 02 Яну 2024, 11:12

Ние българите като цяло нямаме развит честен пазар , ръководен от някакви икономически и морални принципи.
Всъщност почти няма морални принципи.
Има изключения разбира се, но като цяло са взели някакъв наръчник по икономика и са приложили всичко на макс!
Какво имам в предвид.
Един колега беше обобщил добре принципът на българският търговец с думите, цитирам по памет " Сложи печалба над 100% или умри"!
В този ред на мисли големите вериги магазини доста добре регулират пазара, защото вероятно там работят разумни хора и вземат в предвид и покупателната сила на по-голямата част на населението.
Да, определено извиват ръцете на производителите, но пък същите производители на свободният пазар обобщават високите си цени с думите "ами пазарна икономика".
Така, че ако искат да не продават в големите вериги, все пак е "пазарна икономика".
Аз обикновено стимулирам малките магазини, но много често има фрапиращи разлики, като последният път.
На пазар с плодове и зеленчуци, мандарините бяха по 4.80 лева за килограм, в същият момент в Кауфланд, същият сорт и големина бяха по 1.50 или 1.90 лева за кг.
Почти всички стоки , каквито предлагаха на пазара бяха с поне минимум 30% по-скъпи.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 02 Яну 2024, 12:27

По Коледа на улица която граничи с Ватикана в Рим, бутилка вино в кръчма беше 14-20€.
Аз поне не знам в София в кръчма да има бутилка вино за 14€ колкото и гадно да е
Хубаво капучино 2-2,5€ в Рим

Затова не стъпвам в наша кръчма или 2-3 пъти в година с минимална консумация или по-скоро нулева с пиене.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 02 Яну 2024, 13:03

Е.Димитров написа:На пазар с плодове и зеленчуци, мандарините бяха по 4.80 лева за килограм, в същият момент в Кауфланд, същият сорт и големина бяха по 1.50 или 1.90 лева за кг.
Почти всички стоки , каквито предлагаха на пазара бяха с поне минимум 30% по-скъпи.


Кауфланд договаря огромни количества и пазарува от първа ръка, директно от производителя или от единствения вносител. Малките магазини пазаруват от борсата. Те на 1,50 или 1,90 не могат дори да ги купят тези плодове, камоли да ги продават на толкова. В момента мандарините на борсата са 2,50-3,50 цената от 3,50-4,80 в магазина е съвсем разумна при надценка около 40%.

Това е хубавата страна на веригите, лошата е, че извиват ръце. За да продаваш много трябва да дадеш много ниска цена, често направо невъзможна. И за да отговориш на този натиск почваш да правиш глупости. При плодовете - фалшиви сертификати за произход, за съдържание на разни пестициди и хербициди в тях, в другите неща вече си знаем - сирене без мляко, месо по-възрастно от тоя, който го яде, зехтин, който не е зехтин и т.н. Лошото е, че производители и вносители научиха тия номера заради веригите и сега навсякъде масово се произвеждат подобни неща.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от carmanf1 » 02 Яну 2024, 16:25

HORECA-та прекаляват зверската с цените у нас. Спекулират много грозно. Ама и на тях ще им дойде скоро времето и ще ядат яките шамари.

Ония ден на НГ в пиано бара ни продават бутилките уиски за 300+++, при положение, че тва уиски в метро струва да кажем 60-70лв.

И при положение, че сме платили по 200 кинта на човек куверт. Срещу куверта получихме QR кодове, че чак ти го сканират на входа да се правят на важни, запазена маса и по 1 плато на 4 човека с грозде, някви там кашкавалчета, сиренца, вода и по една бутилка евтино шампанско на 4-души :mrgreen:

Ама ние си знаехме, като правихме резервациите и никой не ни е карал на сила. Просто искахме хубаво парти. Ама еВаси и цените. Не гледах менюто с цените, да не си развалям настроението. Колкот, толкова :ok:

Водя децата на кино - 100+ кинта не ми мърдат, за 2 деца и мен.
Водя ги на пицария, пак 100 кинта не ми мърдат :mhihi: 3 пици, 1 бира за мен и там нещо друго като си поръчат, отиваш на към 100+ за един обикновен обяд :mrgreen:

На ресторант с приятели, ама и те имат деца и гледаме да е с детски център - детския център 8-10лв на час. Като дойде детето да вечеря, трябва да му спреш таймера в детския център, щот времето си тече. Няма автоматичен чек аут :mrgreen:
Цените в ресторанта и те на ужас :mrgreen:

Тва лято в Гърция по таверните, се пръсвахме от глезотии, ядене, узота, бири (сладоледи, десертчета, плодове носят уж безплатно) и сметката към 50-60, ама за 5 човека. Че и в кутийки ни слагаха хората, че то големи порции и няма как да ги изядеш.

За големите вериги, бум-бум е много прав. Те регулират пазара от към цени много успешно. Просто имат огромен пазарен дял и Procurement-a им е много силен (познавам бивши колеги) и плющат масово eAuction-и.

Не само в БГ, а и в цяла Европа.

Прав е и за качеството - за съжаление, по-малките производители не могат да смогнат на конкуренцията и правят огромни компромиси/простотии с качеството, за да оцелеят. Големите, нямат проблем да смогнат на конкуренцията, но пак правят грозни простотии с качеството, с цел по-висока печалба.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 23 Яну 2024, 19:39

Днес получих оферта за сметана на прах. Последно съм купувал началото на 2021-ва.

Млечните тук избухнаха, особено последната година и съм се стегнал, готвейки се за някаква зверска цена. Предвид това, че по онова време кило 85% протеин беше 12лв, сега е 19.

Пристига офертата, разликата е малко над евро на кило. Което като процент е просто смешно сравнено с растежа на суроватъчния протеин и сухото мляко в България.

Та явно и не само хореката надува цените. Някои хора смятат, че да докараш един тир от някъде в ЕС до тук оправдава едни 30-40% отгоре на цената. :dunno:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ildivvy » 23 Яну 2024, 20:03

От Украйна ли идва продукта?
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook