Тичане

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Тичане

Мнение от bum_bum » 04 Юли 2023, 14:01

Пробвал ли си негативен сплит?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 04 Юли 2023, 14:11

bum_bum написа:Пробвал ли си негативен сплит?


изцяло - не, но да кажем съм засилвал темпото последния километър от тичането с 1 км/ч нагоре обикновено... :dunno:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Тичане

Мнение от bum_bum » 04 Юли 2023, 15:24

Аз не съм по тичането, но с колелото съм го правил и имам една идея по-високо темпо така.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Тичане

Мнение от nero_ » 04 Юли 2023, 19:22

vicho написа:аз 12 км/ч ги редувам с ходене с 6 км/ч. (по една обиколка - 400 метра), не мисля, че бих издържал и километър с 12 км/ч , с 9 км/ч ще направя 6-ца, ама това са 38-40 минути

още боб имам за ядене :bchug:

довечера пак отивам да "походя"


Щом се налага да ходиш, значи прекалено бързо тичаш. Виж по-назад какво те посъветвах за натрупване на “база”.

Аз започнах да се опитвам да се завърна към спорта след доста дълга пауза, но е трудно. Спортната форма е много неблагодарна работа…

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 04 Юли 2023, 19:48

nero_ написа:Щом се налага да ходиш, значи прекалено бързо тичаш. Виж по-назад какво те посъветвах за натрупване на “база”.

Аз започнах да се опитвам да се завърна към спорта след доста дълга пауза, но е трудно. Спортната форма е много неблагодарна работа…


досега никога не ми се е налагало нищо, по-скоро така съм преценил, че ще си направя тренировката и така съм я направил...

това е снимка от първата страница, правя си експерименти общо взето, които са успешни (щом не ми се налага), т.е. да се изморя и да не мога повече

честно казано нямам нищо предвид като сплит на тренировките, отначало си беше тичане в едно темпо, сега реших да редувам бързо (по моите възможности) тичане с бързо ходене.

но да, съгласен съм, че може би не е най-удачния начин за трупане на база :bchug:

Изображение

Иначе има интересни prediction-и, които не мисля, че мога да стигна...

в момента макса ми според мен е 1:10 за 10км

Изображение
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Тичане

Мнение от nero_ » 04 Юли 2023, 21:01

Не го знам какъв е този Running Ability Index. Популярни метрики са VOmax, FTP и Lactate Threshold.

Принципно структурираните тренировки за бегачи най-общо попадат в 3 категории - base/long run, threshold run, interval. Ако тези зони които има на графиката са верни, то следва да имаш общо казано 3 вида тренировки:
- 30-60 мин в зелената (кръстена fat burn)
- 20-30 мин в червената (anaerobic)
- интервали червена последвана от почивка в зелена, 2мин/1мин например. - 4-6 интервала.

Всички тренировки е добре да започват с 10 мин зелена или warmup зона и да завършват с 5-10 мин пак в същата.

В Extreme като цяло нямаш работа по време на тренировки, а гледам че имаш не малко време там. Тя е за състезания.

Разбира се може да игнорираш всичко това и да си бягаш както ти е кеф :). Структурираните тренировки изискват дисциплина и понякога могат да бъдат досадни. Но носят и резултати!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1764
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Тичане

Мнение от BMW_POWER » 04 Юли 2023, 21:26

Съобразявайте си тренировките с ЕГН, физическото и здравното си състояние. Те за всеки са различни. Иначе казано, след 40-така, мамата си трака :roll:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12068
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Тичане

Мнение от bum_bum » 05 Юли 2023, 7:42

Докато не минеш 80-те няма абсолютно никаква физиологическа причина да нямаш резултатите, които би имал и на 20 (доказано в изследвания, не мое мнение).

Елитните спортисти натрупват травми и се демотивират. Голямата част от нормалните хора пък са повредили до някаква степен вече де що имат орган и система в тялото си.

Но освен трети причини, няма друга на 40 да си по-бавен, по-слаб и по-недееспособен от на 20.

Можеш да натрупаш същата мускулна маса за същото време на 50, както и на 20. Да изгориш същите мазнини и да имаш същата скорост.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 05 Юли 2023, 10:09

nero_ написа:- 30-60 мин в зелената (кръстена fat burn)


Това цяла тренировка? За да стоя в зелената зона трябва да съм легнал на пътеката, вчера например при ходене с 6 км/ч пулсът ми беше 145, не знам колко по-бавно да стане :dunno:

nero_ написа:- 20-30 мин в червената (anaerobic)


Това е всеки път (предни тренировки 22м, 36м, 38м, 48м)

nero_ написа:- интервали червена последвана от почивка в зелена, 2мин/1мин например. - 4-6 интервала.
nero_ написа:
ще ми трябва явно известно време

nero_ написа:Разбира се може да игнорираш всичко това и да си бягаш както ти е кеф :). Структурираните тренировки изискват дисциплина и понякога могат да бъдат досадни. Но носят и резултати!


Благодаря за съветите! Всичко което пишеш изглежда логично и ще се опитам да го следвам :bchug:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Тичане

Мнение от nero_ » 05 Юли 2023, 11:50

vicho написа:
nero_ написа:- 30-60 мин в зелената (кръстена fat burn)


Това цяла тренировка? За да стоя в зелената зона трябва да съм легнал на пътеката, вчера например при ходене с 6 км/ч пулсът ми беше 145, не знам колко по-бавно да стане :dunno:


Това е проблем с който много начинаещи бегачи се сблъскват - базовото им бягане се пада на границата между ходене и тичане или си е направо ходене. Когато се получи така, пътеката има един коз който може да използваш - може да добавиш наклон който в комбинация с ходене да те доведе до желаният пулс. Знам, че е малко обезкуражаващо в началото, но след време нещата ще дойдат на място. Но иска воля и тези тренировки в зелената зона трябва да са дълги - 50-100% по-дълги от другите 2 типа.

Я изпрати тези зони на какъв пулс отговарят. Принципно съветите които ти давам разчитат на правилно настроени зони.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8327
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Тичане

Мнение от vicho » 05 Юли 2023, 12:03

Изображение

не съм настройвал нищо, каквото ми е сметнал китаеца - това ползвам :oops: :oops: :oops:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Тичане

Мнение от nero_ » 05 Юли 2023, 13:03

На база на това което си описал и гледайки тези зони - според мен са много ниски. Като начало използват метода на %HRmax, който е най-неточен и за който е важно да си направиш тест за максимален пулс. Тази сметка 220-възрастта е доста неточна. За сравнение на 32-3 години на едно състезание направих пулс 202. Индивидуално е и хората са различни. LTHR е най-добрия метод според мен, но пък много зависи колко е добър алгоритъма на китаеца ти за смятането му (иначе може да се измери с лабораторен тест). Я пробвай да превключиш и покажи какъв е резултатът.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 131
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Тичане

Мнение от dhtj » 05 Юли 2023, 13:48

bum_bum написа:Можеш да натрупаш същата мускулна маса за същото време на 50, както и на 20. Да изгориш същите мазнини и да имаш същата скорост.


Не започва ли да липсва тестостерон?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Тичане

Мнение от nero_ » 05 Юли 2023, 13:51

dhtj написа:
bum_bum написа:Можеш да натрупаш същата мускулна маса за същото време на 50, както и на 20. Да изгориш същите мазнини и да имаш същата скорост.


Не започва ли да липсва тестостерон?

Често поради други фактори, но не и поради възрастта (на база данни от проучвания)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4190174/

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 131
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Тичане

Мнение от dhtj » 05 Юли 2023, 14:12

bum_bum написа:Елитните спортисти натрупват травми и се демотивират.


Tук не съм съгласен. Давам пример.
Един тотален егоманиак като Роналдо (португалеца), чиято цел винаги е била да е най-добрия някога, с най-много голове, златни топки, рекорди и т.н., цял живот се е стремял да е по-добър от Меси, на 38 години вместо да печели шампионски лиги и златни топки в Европа, той отиде да му се смеят камилите в Саудитска Арабия. Не е имал тежки контузии, нито мисля че е загубил мотивация и да се остави точно накрая Меси да му вземе рекордите.

Просто стана бавен и тромав, нямаше я същата експлозивност, рязкост и скорост както на 25-30 години. А със сигурност има цял екип диетолози, треньори, а вероятно и фармацевти и химици. :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook