Кредити

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

имате ли кредит, който изплащате в момента

ипотечен
21
20%
потребителски (вкл. микро такива)
20
19%
лизинг на кола
3
3%
ипотечен + още 1 от другите 2 вида
7
7%
ипотечен + потребителски + лизинг
1
1%
никакъв
52
50%
 
Общо гласове : 104
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Кредити

Мнение от TNT » 04 Яну 2024, 14:20

А ако се съгласи на -20%, дали ще е по-зле, отколкото е била на 32 примерно :dunno:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Кредити

Мнение от sub_eleven » 04 Яну 2024, 15:11

В един момент се води прекалено квалифицирана и никой не я търси за по-ниски позиции, но не я и търсят за същите.
Познавам и аз такива. Повечето имат ментални проблеми вследствие, не материални.
alx написа:
колега, ако човек на 50 не е тесен специалист в професията си... не си е играл картите правилно :bchug:
...


Аз лично визирам професии, в които няма какво толкова да си бил специалист. Да кажем някой е монтажник на врати. Изкарвал е дълги години добри пари. Няма да ги изкарва вече същите от 45 до пенсия.

90% от хората са с обикновени професии, в които няма какво да се специализира кой знае какво. Да, не са се развили особено през живота им. Нали именно това разглеждаме под проблеми с изплащане на кредита

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Кредити

Мнение от carmanf1 » 04 Яну 2024, 15:22

TNT написа:А ако се съгласи на -20%, дали ще е по-зле, отколкото е била на 32 примерно :dunno:


Те са няколко неща навързани. Щото като цяло, няма незаменими хора.

- такива високи позиции или пък за много знаещи "тесни специалисти" не се отварят всеки ден. Да не кажа рядко в Европейски план. Компаниите си имат техните си и тва, че някой "гуру специалист" излезнал на пазара на труда, грам не им дреме.

- младите лъвчета работят за много по-малко пари от -20%. (да не кажа под -50%, че даже в някои случаи разликите са брутални). Инициативни са, бачкат яко и искат да се учат, за което ги приветствам, и им помагам, дай боже поне 10% от младежите да са такива.

- пак тези горните, са много удобни за компаниите, за да си ги каблирират по техен си модел, с правилните ментори. Докато стария "тесен специалист", трудно се калибрира.

- ако на "тесния гуру-муру специалист" му предложат -30 - 40%, смятат че той ще е демотивиран и не го искат. (ХР-ите много добре знаят кой колко взима или е взимал :mhihi: )

- стоиш и чакаш подходящи позиции да се отворят 1-2г., може и повече. Да, ама за тия 1-2 години, изоставаш яката ако не си в бизнеса. През това време, лъвчетата се учат с 300.

- Като те видят HR-ите, че 1-2г. си бил без работа - успех

Не казвам, че е трудно или невъзможно, но не е чак така, както го описват някои колеги - видиш ли, аз съм големия специалист, шеф с многото опит и няма грижи за мен, заплатата само на горе.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Кредити

Мнение от alx » 04 Яну 2024, 15:37

carmanf1 написа:Не казвам, че е трудно или невъзможно, но не е чак така, както го описват някои колеги - видиш ли, аз съм големия специалист, шеф с многото опит и няма грижи за мен, заплатата само на горе.


.. да ползвам твоя подход щото той реже и в двете посоки (замислял ли си се? ) - ако до 45 примерно си си играл картите правилно след това колко ще правиш ще ти е през оная раОта... :angel:
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 870
Регистриран на: 14.01.2004

Re: Кредити

Мнение от vlad0 » 04 Яну 2024, 15:41

carmanf1 написа:... През това време, лъвчетата се учат с 300.


Ученето не е линеен процес и компаниите рядко имат възможности, които да ти дадат шанса да научиш материя изискваща 10г. опит за 3г. (примерно). Т.е. ако искат и с 500 да учат като няма "нов материал" няма да изпреварят времето.

В общия случай младите лъвчета са нахъсани, но нетърпеливи. Усетят ли застой се чувстват не на място и почват да се оглеждат или да живеят живия живот, който не е учене и работене :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Кредити

Мнение от TNT » 04 Яну 2024, 15:43

Да, смисъл.... правил си някаква голямата пара, лудница направо, в пъти над "млади лъвчета" и изведнъж не можеш да си покриеш кредитите, щото си голямата работа и си останал без работа :dunno: Ако си правил пари, трябва да си създал и други "кранчета" за това време.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Кредити

Мнение от steeN » 04 Яну 2024, 16:07

В общия случай ако "голямата пара" изчезне толкова лесно (и не става въпрос за някаква здравна криза или други такива събития), означава че просто е била случайна аномалия. :dunno: В което няма нищо лошо, въпроса е да го оцениш и да не се рязпростираш сякаш ще продължава вечно.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Кредити

Мнение от carmanf1 » 04 Яну 2024, 16:17

alx написа:
carmanf1 написа:Не казвам, че е трудно или невъзможно, но не е чак така, както го описват някои колеги - видиш ли, аз съм големия специалист, шеф с многото опит и няма грижи за мен, заплатата само на горе.


.. да ползвам твоя подход щото той реже и в двете посоки (замислял ли си се? ) - ако до 45 примерно си си играл картите правилно след това колко ще правиш ще ти е през оная раОта... :angel:


През моите разбирания съм си играл правилно картите - на 43 съм и ми е през оная раЛта дали ще ми вдигнат заплатата или повишат в компанията. Кредити - нула.
Не знам и колко точно имам в банката, само знам че има достатъчно и рядко гледам кво става там. Само здраве да има.

(Ама за годишния бонус, не ми е чак през оная раЛта, да бъда честен :mrgreen: )

Но разбирам и хората, на които по една или друга причина живота им е наложил обратното, като са на 40-45.
Кофтия случай е, когато те самите не са си изиграли картите, както трябва, без живота да им го е наложил.

TNT написа:Да, смисъл.... правил си някаква голямата пара, лудница направо, в пъти над "млади лъвчета" и изведнъж не можеш да си покриеш кредитите, щото си голямата работа и си останал без работа :dunno: Ако си правил пари, трябва да си създал и други "кранчета" за това време.


Не си ме разбрал мисля, за това написах, че на нея не й дреме, щот е натрупала яко кинти и кредити - нула.
Последна промяна carmanf1 на 04 Яну 2024, 16:23, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Кредити

Мнение от sub_eleven » 04 Яну 2024, 16:23

Стандартният случай го разгледахме. Взима се кредит, защото трудно ще можеш да спестиш, инфлацията яде спестяванията и т.н. Това го разбирам.

А хора с много добри заплати, които нямат проблем да спестят, просто им отнема време. Те защо взимат кредити? Знам, че се намират обяснения и затова, тук пари, там пари, това покрива тук, това там, сметнали са го... Кому е нужно обаче да влизаш в такъв живот на сметки? Не може ли всеки да живее по-скромно, според доходите? И кредитът не ли инструмент на дявола, който ни прави все по-материални?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 674
Регистриран на: 12.08.2004
Пол: Мъж

Re: Кредити

Мнение от blqsu4ko » 04 Яну 2024, 16:42

steeN написа:В общия случай ако "голямата пара" изчезне толкова лесно (и не става въпрос за някаква здравна криза или други такива събития), означава че просто е била случайна аномалия. :dunno: В което няма нищо лошо, въпроса е да го оцениш и да не се рязпростираш сякаш ще продължава вечно.

Моите скромни наблюдения при средните към големите мениджъри са, че се делят на два типа - такива, които по един или друг начин се котират добре в средата, в която са, издигат се и са удобни в момента. Тези хора, извън въпросната среда, без корпорацията зад гърба си, не могат да свършат нищо. При тях голямата пара изчезва с позицията. Другите са такива, които са там, заради това, което могат. При тях няма проблем без корпорацията, или ще е друга, или ще е частен бизнес. В последните години следя пряко хора и от двата типа. Привидно държат еднакакъв стандарт на живот, но едната дама плаща вноски близки до заплатата, и всичко което притежава е на лизинг/ипотека. Ако изгърми хубавата позиция шансовете й клонят към нула. Другият си тръгна от високата позиция, чака около година подходящо предложение и като видя, че не такова не идва се отказа да търси нова работа, стандарта му видимо не е мръднал през това време.
Live it like you Love it

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Кредити

Мнение от alx » 04 Яну 2024, 16:47

sub_eleven написа:Стандартният случай го разгледахме. Взима се кредит, защото трудно ще можеш да спестиш, инфлацията яде спестяванията и т.н. Това го разбирам.

А хора с много добри заплати, които нямат проблем да спестят, просто им отнема време. Те защо взимат кредити?


защото искат голямия дом или хубавата кола - сега. не след 20 години като ще са на 50+ и ... ще им е все тая.
... което ме навежда на мисълта - всеки интелигентен човек с годините след 40 примерно става все по- нематериален защото започва да осъзнава, че... тези неща всъщност нямат значение за личното щастие. писал съм го и преди- друга, обширна тема- но с две думи - парите ти трябват когато ги нямаш. като ги имаш разбираш, че всъщност не ти трябват. освен ако не си първосигнален и тогава лакомията си е константна
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Кредити

Мнение от carmanf1 » 04 Яну 2024, 17:35

alx написа: ... всеки интелигентен човек с годините след 40 примерно става все по- нематериален защото започва да осъзнава, че... тези неща всъщност нямат значение за личното щастие. писал съм го и преди- друга, обширна тема- но с две думи - парите ти трябват когато ги нямаш. като ги имаш разбираш, че всъщност не ти трябват. освен ако не си първосигнален и тогава лакомията си е константна


Много правилно казано. Алчността на не-ерудирания човек, край няма. Ама съседа кво имал, ама не знам си кво.
Ама да се покажа с голямата къща / апартамент ....... луксозен и т.н. И давай кредити.

Аз например, исках за 2-ра кола Мустанг ГТ щот ме кефи 8-мака - ама докато си избера от Германия, ми мина. И не исках вече.
После една 7-ца исках на 1-2 години беше. Ходих гледах я, прекрасна кола, докато ми изпратят историята хората, пак ми мина :mrgreen:

Осъзнах, че съм като гладно циганче пред Кореком - давай ся мога да си го позволя, и няма да го усетя, без никви кредити или лизинги - куПвам :mhihi:

Ся чакам да ми мине и за 992.1 :mrgreen:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Кредити

Мнение от dhtj » 04 Яну 2024, 17:58

alx написа:... което ме навежда на мисълта - всеки интелигентен човек с годините след 40 примерно става все по- нематериален защото започва да осъзнава, че... тези неща всъщност нямат значение за личното щастие...


Тогава, защо имаш това което имаш, щом няма значение?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Кредити

Мнение от Е.Димитров » 04 Яну 2024, 18:18

dhtj написа:
alx написа:... което ме навежда на мисълта - всеки интелигентен човек с годините след 40 примерно става все по- нематериален защото започва да осъзнава, че... тези неща всъщност нямат значение за личното щастие...


Тогава, защо имаш това което имаш, щом няма значение?

Може би има в предвид, че като нямаш и като станеш на над 40 свикваш да нямаш :mhihi:

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Кредити

Мнение от alx » 04 Яну 2024, 18:19

dhtj написа:
alx написа:... което ме навежда на мисълта - всеки интелигентен човек с годините след 40 примерно става все по- нематериален защото започва да осъзнава, че... тези неща всъщност нямат значение за личното щастие...


Тогава, защо имаш това което имаш, щом няма значение?


навик си мисля.... работя по въпроса.
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: kristianis

Последни теми
Facebook