Аудио и Видео

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Аудио и Видео

Мнение от alx » 01 Дек 2023, 14:47

.. бях тръгнал да отговарям на колега в другата тема дето се питаше за аудио за комп/ телевизор ама викам що да не отворя една тема за всичко свързано с това и така...

та...

звука е много субективно нещо... чувал съм играчки за по $200-300 дето като свирят тихо и не можеш ги различи от системи дето са х10...

хората харесват различни видове аудио дето различните системи го въпроизвеждат с различен успех. плебейския бум бум цът цът звук е красив за ухото, лесен за правене и доста неотговарящ на истината. истинския/ точен звук често е доста "сив" без добре изразени високи или ниски... и често по тази причина една евтина система която подчертава високите и ниските звучи по- приятно за ухото от колкото една истинска хай-фи система за много повече пари ... и ако не си ценител/ разбирач е лесно да кажеш- баси колко добре звучи тоя кашон.

сега... това горното мислене не е проблем. всеки си купува/ настройва музиката така, че да му харесва на него а не да служи на някакви снобарски изисквания (често чисто като технически характеристики)- с никълбека го бистрихме това мисля преди години и бяхме на едно мнение. аз се водя за определено луд на тема аудио/ видео и въпреки това сухия "скъп" звук не ми на сърце и винаги правя струвам но избивам към комерсиалния звук...

и така. малко храна за мислене (ако на човек му се рови в тази тема и му се мисли). не робувайте не марки и характеристики... слушайте с ушите и гледайте с очите си и ако ви харесва- това е вашата система.
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Аудио и Видео

Мнение от Nickelback » 01 Дек 2023, 16:04

:OT:
alx написа:...с никълбека го бистрихме това мисля преди години и бяхме на едно мнение...

На теб колкото и да ти бях сърдит, определено има моменти, в които след определени ситуации, се държиш достойно (за разлика от други едни, "непадащи по гръб" :mhihi: ), и ти приемам извиненията от предния път, като бях поизбухнал :bchug:
Сори, просто адски много мразя да ми тълкуват личния живот и да ми се дава акъл на общо основание, от хора които не ме познават, на база никаква фактология общо взето. Това е едно от нещата (ако не и първото), които най-много мразя! Разбрах, че си се пошегувал, пък аз не съм бил "във фаза" нещо (да сме в крак с темата :mhihi: ) в тоя момент и така... Съжалявам!
Няма да си кривя душата и само ще кажа, че продължавам да ценя високо мненията ти по повечето теми. Особено мненията на озни, "старият" alx - определено да - на 100% :bchug: "Новият" ми идва леко инвазивен и звучи малко като старейшина ;) , без да се обиждаш :bchug: :ok:
Та определено мисля, че още има какво да дадем на форума! Само за (нови) БМВ-та не обещавам много, много да пиша, по ред причини :mhihi:

:arrow: Иначе - много хубава тема! Аз също съм си мислел да пусна обща такава, но нещо не съм имал добър повод, та е хубаво, че си се сетил :bchug:

Аз също бях тръгнал да пиша на @zAcK в другата тема дето пита, но ми се стори прекалено общо като напътсвия. Та... го пиша тук направо :yes:

За пореден път да кажа - гледайте на аудиото като на система, която слушате, а не "имам/искам такива колони/слушалки, или такъв усилвател/саундкарта/DAC/мак, или ще слушам от нета/флашка/CD/vinyl, и всичко ще е топ, ...щото... само аз си знам що" :dunno:
Точно най-"слабият" компонент в системата ви прееВава юзър експириънса, както си реши, пък вие са самозалъгвайте, че имате топ усилвателя и нямало/имало разлика с някой си там друг :dunno:
Пак да кажа, че не седнете ли да измерите (със съответната сериозна апаратура), и не видите ли (не да чуете, а именно да видите) визуално - качествено и количествено разликата откъм електро-акустични величини как варират, можете да си се самозалъгвате от тук до небето, че имате нещо и то работи наистина оптимално в рамките на вашата система :yes:
Не друго, ами както @alx спомена, психо-акустиката му е различна на всеки индивид, и по-скоро работата е "на кой какво му харесва", какво се самозалъгва, че чува, и на кого вярва осъзнато или не (сляпо или не - също), а не че еди какво си било "по-добро" или "най-добро".

Та точно това е правилният подход на @Spunky - да се тръгне от вход към изход (или обратното) и да отметнете поне аналитично кое с кое си пасва, и кое на кое е bottleneck, като вземете предвид вашите предпочитания на звучене и каква музика (какво изобщо) слушате :yes:

Та и аз съм на подобно мнение, че @zAcK не пречи да си купи един class-D за $50-100 от Алито и да си прецени дали му пасва :yes: Към Харман-а да си го пази, какво пък :bchug:
И аз отдавна искам да си взема едно такова модерно стъпалце и да го поизмеря и чуя, да го видя що за стока е :yes:

И за последно, прилагам една схемка от старо руско списание, която наскоро дискутирахме с баща ми :) Да видим дали някой от по-запалените ще познае концепцията и схемното решение :bchug: Аз все още не съм убеден за предимствата ѝ, но... :ok:

0-02-05-dbec366c9ea159bba9b82164fdb93ce3aef392f67cd256628e3fb3157883fc71_1f8f059ea885c9.jpg


0-02-05-975abcefde5cffc1ddfb8518d2482f28de7cf878567725205ed30815af8d0a0c_1f8f059ea8b579.jpg


0-02-05-80ba0bbed841c5f206ddf00634312b80ddc73f2a485a055779ef142b8efd92c0_1f8f059ea8b667.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Аудио и Видео

Мнение от Моджо » 01 Дек 2023, 16:36

Убу де, Жица, ако нещото с ухоти не можем да го чуем като разлика, каква е файдата, че ще го видим на осцилоскопа или там на каквото гледаме като за нас е все тая субективно. И ако е така що да си зимам нещо дето струва ххх пари ако същото като звук за мен лично го получа от нещо за х пари ? Ето, пример със слушалки. 15 лв са моите, няколко поред купувам едни и същи. На каката купих подарък някакви за 200++ лв. Ей богу, аз разлика не намирам между двете. Ся ако пусна некъв хай тех звук може и да има. Ама за музика и неща от ютуб немат никаква разлика слухово за мен. За система съм съгласен, че един компонент да не е както трябва и цялото се одрисква.
Хм,хм...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Аудио и Видео

Мнение от alx » 01 Дек 2023, 16:41

Nickelback написа:и ти приемам извиненията от предния път, като бях поизбухнал :bchug:.... Разбрах, че си се пошегувал, пък аз не съм бил "във фаза" нещо (да сме в крак с темата :mhihi: ) в тоя момент и така... Съжалявам!


хм... аз не разбрах че си се сърдил а реших, че просто ти е било фаза някаква ама щом си се сърдил и не се сърдиш вече - и така може.

за схемите - това нямам идея кво е - 36-36-45 волта... баси захранването а и схематиката не ми мяза на никой от нормалните класове усилватели. нещо много сериозно е надстроено и омешано тука... жокери некви? :mhihi:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Аудио и Видео

Мнение от bum_bum » 01 Дек 2023, 16:51

Моджо написа: Ето, пример със слушалки. 15 лв са моите, няколко поред купувам едни и същи. На каката купих подарък някакви за 200++ лв.


Ти ако не го чуваш не значи, че го няма. Виж честотния диапазон, който покриват и двете.

Аз не вярвам да имам някакъв много изрънчен вкус, чета разни ревюта и тия като почнат с термините ги губя тотално. Аз нещата за които говорят там не ги чувам :mhihi:

Но определено има разлика. На аудио-техника-та като пусна една и съща песен от флак файл и я слушам по блутут или с кабел има забележима разлика в качеството.

Иначе по отношение на вкуса към звука явно съм прост селяк, защото ми харесва да чувам високите и ниските тонове по-отчетливо, но само когато музиката е ниска. Висока музика с набримчени ниски и високи тонове не понасям.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Аудио и Видео

Мнение от Моджо » 01 Дек 2023, 17:03

Аз не казвам,че го няма. И да го има, след като не го чувам....
А в ютуб качеството на звука не е хай енд си мисля и е се тая с какво слушаш или бъркам ? Според мен е същото като да имаш супер дупер телевизор олед, наночастица, петабайт, 2 миларда херца, саунд бластер, 100к резолюция ,черна магия и Джаба Хътянина в едно и гледаш бтв примерно.
Не съм аз човека за звука, просто питам. В колата слушам радио (новини)...в първата шкода имаше само 1 колонка, че останалите три не работеха накрая и не ми правеше изобщо впечатление.
Хм,хм...

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Аудио и Видео

Мнение от Spunky » 01 Дек 2023, 17:09

Добра система, трябва да изкарва всички честоти така, както са миксирани, без какъвто и да е бууст или контрол и да може да ги възпроизвежда същите както при много тихо, така и при силно слушане. Ако това е така, ти се рисува една сцена в 3Д пространството с отчетлива позиция ма всеки инструмент и вокалист и с волумето я местиш напред-назад, все едно че ти се местиш. Най чуствителни сме на средните честоти, където са гласовете и “месото” на инструментите и там се случва магията. Всички чуваме добре в тоя диапазон, но преди да чуеш магически сетъп, не можеш да си представиш разликата и не може да се обясни.

Най-честото тясно място на една модерна система са озвучителните тела и препоръчвам там да се инвестира най-много. Останалото, за сравнително малко пари се стига good enough.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Аудио и Видео

Мнение от alx » 01 Дек 2023, 17:18

Spunky написа:Добра система, трябва да изкарва всички честоти така, както са миксирани, без какъвто и да е бууст или контрол и да може да ги възпроизвежда същите както при много тихо, така и при силно слушане. Ако това е така, ти се рисува една сцена в 3Д пространството с отчетлива позиция ма всеки инструмент и вокалист и с волумето я местиш напред-назад, все едно че ти се местиш. Най чуствителни сме на средните честоти, където са гласовете и “месото” на инструментите и там се случва магията. Всички чуваме добре в тоя диапазон, но преди да чуеш магически сетъп, не можеш да си представиш разликата и не може да се обясни.

Най-честото тясно място на една модерна система са озвучителните тела и препоръчвам там да се инвестира най-много. Останалото, за сравнително малко пари се стига good enough.


3д със стерео няма да стане... предполагам визираш някакъв съраунд звук с повечко канали
алекс
трабант 601с
разни други возила

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Аудио и Видео

Мнение от Spunky » 01 Дек 2023, 17:34

Стерео, стерео и това е магията, дето споменах - възпроизведен саундстейдж. Записа е със стерео микрофони, често с лампови усилватели до ден днешен. Най-евтино(и най-скъпо може би също :mhihi:) и лесно става с ламби и хубав дак или фоно, както и апле лослес или най-добре хай-рез или пък плочи с MC игла. Може също и слушалки да ти направят сцена пред теб, пак само стерео.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Аудио и Видео

Мнение от alx » 01 Дек 2023, 17:50

Spunky написа:Стерео, стерео и това е магията, дето споменах - възпроизведен саундстейдж.


блазе ти... мене като са ме конфигурирали са ми оставили слот-а за "2d-to-3d imaginary analog conversion module" празен :mhihi:

3д (съраунд) звук можеш да изимитираш с 2 канала само със сериозна цифрова обработка и дори тогава мозъка усеща че нещо не е наред. някои хора им харесва, други не.

аналоговото стерео за което ти говориш ти рисува звука в едно измерение и само ляво/дясно в него... другото ти е в главата ... или в дсп-то :bchug:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Аудио и Видео

Мнение от Nickelback » 01 Дек 2023, 17:51

Моджо написа:Убу де, Жица, ако нещото с ухоти не можем да го чуем като ряазлика, каква е файдата, че ще го видим на осцилоскопа или там на каквото гледаме като за нас е все тая субективно. И ако е така що да си зимам нещо дето струва ххх пари ако същото като звук за мен лично го получа от нещо за х пари ? Ето, пример със слушалки. 15 лв са моите, няколко поред купувам едни и същи. На каката купих подарък някакви за 200++ лв. Ей богу, аз разлика не намирам между двете. Ся ако пусна некъв хай тех звук може и да има. Ама за музика и неща от ютуб немат никаква разлика слухово за мен. За система съм съгласен, че един компонент да не е както трябва и цялото се одрисква.

Именно!
Има неща дето и глух ще ги чуе що се отнася най-вече за по-ширпотреба аудиото. Там войната евтино/скъпо, качествено/некачествено може да е доста непредсказуема и често се случва да се разчита на "доброто име на фирмата", а един "новоизлюпен китаец" да ги вкарва е пета глуха всичките реномирани :dunno:

Когато обаче отидем по- към хай енда, нещата започват да имат доста по-труднодоловими нюанси и започва сериозна роля да играе човешкия фактор. Като всичко чисто човешко почва едно избиване на комплекси, имане на внушения, убеждения, чак на към региозност отиват нещата понякога :mhihi: Просто трябва да се срещнете с такива хора, трудно е да се опише :ok: Та предното ми мнение основно беше насочено натам, и към хората мислещи си че имат нещо "по-така" в бокса. Всъщност се оказва, че ако тия хора отидат на УНГ е твърде вероятно да не минат някакви базови тестове на слуха :mhihi: :ok: Камоли да чуят високите дали били "шушкави" или "съскави" (ей това никога няма да го забравя), каквото и да значи това :mhihi:
Та затова казвам, че техниката е там и не лъже - всичко е измеримо количествено и подлежи на корекции, в посока, която се харесва на слушателя... срещу съответния $$$ :ok: Качествената измервателна апаратура е с динамичен диапзон, точност и чувствителност в порядъци отвъд тези на човешкото ухо, мозък и моментна ситуация на мозъка, и кой колкото и да се бие в гърдите, че минималистично чувал еди-какво си на хайенд усилвател, мога само да му се усмихна :)
Да, вероятно има хора със слух, които чуват, но има и хора нечуващи, но за сметка на това са с такава убеденост, че човек понякога го е страх да дискутира дори нещо очевадно с тях :roll:

alx написа:хм... аз не разбрах че си се сърдил а реших, че просто ти е било фаза някаква ама щом си се сърдил и не се сърдиш вече - и така може.

за схемите - това нямам идея кво е - 36-36-45 волта... баси захранването а и схематиката не ми мяза на никой от нормалните класове усилватели. нещо много сериозно е надстроено и омешано тука... жокери некви? :mhihi:

:bchug:
Да, схемата е интересна и нестандартна. Предимството ѝ е, абсолютно непросто симетричните, ами еднакви транзистори в крайното стъпало, за разлика от класическия пуш-пул с комплементарни транзистори :yes: В изпълнение с биполярни транзистори не съм я виждал, но първообраза ѝ е от 40-те години на база лампи (има и MOSFET решения).
Баща ми, ми пусна мухата та се разрових из нета, но както казах, не съм убеден че има особени предимства към днешна дата :roll: Него това го кефи, че може да ползва еднакви транзистори, а не да търси комплеметарна двойка със сходни параметри, което е едно време е било трудна задача :ok:
Ще кажа коя е схемата по-късно, просто ми е любопитно някой от "старата школа" дали ще я познае, не е много известна :)

Spunky написа:Стерео, стерео и това е магията, дето споменах - възпроизведен саундстейдж. Записа е със стерео микрофони, често с лампови усилватели до ден днешен...

Тука четох една теория, която ме накара да се замисля... Човек може да има две уши, и ти да можеш с два звукоизточника да ги стимулираш уж адекватно че да пресъздадеш добре една звукова сцена, но... човек "чува" не само с уши, ами с кости, косъмчета по тялото и т.н. и почвам да се чудя дали не са прави, привържениците на тая теория :dunno:
Иначе и аз казвах, че стерео било достатъчно :roll:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 78
Регистриран на: 10.08.2010
Местоположение: София/Г.О.

Re: Аудио и Видео

Мнение от spirco » 01 Дек 2023, 18:36

3д със стерео лесно се възпроизвежда ако и двете уши са наред. Говоря за сцена пред слушател. Ясно е, че 3д в контекста на филми няма как да стане с две колони. Обаче ако цигулките са в ляво а пианото в дясно и има нещо в центъра то за стерео апаратура не е проблем да го възпроизведе. Аз досег до скъпа техника не съм имал, но едно време направо бях потресен когато пуснах ръчно сглобеният куад 405 на едни колони които пак аз бях правил. Не бях предполагал, че могат да свирят толкова "бистро". Естествено веднага след това изкормих кеноода, който имах, остана само захранването и куада се помести в кутията. Мисълта ми е, че всичко е субективно, защото не сме еднакво глухи. Според мен подхода е като моят горе. Слушаш това - харесва ти и сменяш. След това друг компонент и т.н. докато имаш желание и пари. Въобще не разбирам защо са всички тези спорове кое е по - добро като универсална рецепта няма.

Относно клас Д аз бях писал. Преди време имаше разлика. Сега вече не знам как е, но може и да са се развили нещата. Според мен там принципът на работа пречи да звучи добре във средни към високи честоти. То за това и основно се ползва в събове. При ниските стерео няма и несъвършенствата не се чуват толкова добре. Друг аспект е че с цифров вход от аналогов усилвател няма голям смисъл, защото сигнала вече е малко счупен и няма какво да го оправи.

Много е тъжно за мен къде отиде аудиото. След като всичко се цифровизира нещата вече не са същите. Каквато и система да имаш няма значение като сигнала ти е скапан изначално. Нещата тръгнаха надолу след като приключихме с магнитните ленти - касетки и ролки.

Както казах универсална рецепта няма та се надявам да не се стигне до спорове със сърдити и тук.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Аудио и Видео

Мнение от Spunky » 01 Дек 2023, 19:28

alx написа:
Spunky написа:Стерео, стерео и това е магията, дето споменах - възпроизведен саундстейдж.


блазе ти... мене като са ме конфигурирали са ми оставили слот-а за "2d-to-3d imaginary analog conversion module" празен :mhihi:

3д (съраунд) звук можеш да изимитираш с 2 канала само със сериозна цифрова обработка и дори тогава мозъка усеща че нещо не е наред. някои хора им харесва, други не.

аналоговото стерео за което ти говориш ти рисува звука в едно измерение и само ляво/дясно в него... другото ти е в главата ... или в дсп-то :bchug:


Значи, говорим за сцена, пред теб. Целия ти 3Д свят, ти го рендерва мозъка, базирано на стерео сензори - очи и уши и то в изключително лимитиран честотен спектър.

Nickelback написа:Тука четох една теория, която ме накара да се замисля... Човек може да има две уши, и ти да можеш с два звукоизточника да ги стимулираш уж адекватно че да пресъздадеш добре една звукова сцена, но... човек "чува" не само с уши, ами с кости, косъмчета по тялото и т.н. и почвам да се чудя дали не са прави, привържениците на тая теория :dunno:
Иначе и аз казвах, че стерео било достатъчно :roll:


Ми, глухите няма да се съгласят много с тая теория :mhihi: Усещането по тялото е в ниските честоти и там, както е казал колегата горе, стереото не играе, понеже не можем да усетим от къде идва звука.

Не съм съгласен, че нещата в аудиото са надолу. Никога не е било по-достъпно, да имаш реално студийно качество източник с целия смислен спектър, на телефона, срещу $10 на месец за Апъл Мюзик, примерно. Масата слушана музика е с "ниско" качество, защото удобството винаги бие, но за запалени ентусиасти, сме в най-добрите години.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Аудио и Видео

Мнение от alx » 01 Дек 2023, 19:50

Spunky написа:Значи, говорим за сцена, пред теб. Целия ти 3Д свят, ти го рендерва мозъка, базирано на стерео сензори - очи и уши


знаех, че ще ни дадеш за пример. ама аналогията ти не е коректна - защото дълбочина и посока се възприема и ако си едноок или едноух. вярно- не толкова добре, но ако си инвалид и си така от доста време мозъка ти се калибрира и загубата не е толкова голяма. един вид- всичко е в дсп-то.

ще ти дам пример - ако имаш еърподс и айфон можеш да му кажеш звука да изглежда да идва от телефона... седиш и телефона ти е в скута- въртиш главата и имаш чувството, че звука идва от телефона в скута ти. видгаш го над главата, въртиш пак главата- звука идва от телефона отгоре. един вид- можеш да излъжеш мозъка с два канала без съмнение, ама за тая работа си трябва дсп... с лампи/ транзистори и грамофони няма да стане... май- малкото защото когато тая технология е била развивана тая наука за лъжене на слуха не е съществувала най- общо казано...
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Аудио и Видео

Мнение от enigma » 01 Дек 2023, 20:01

Spunky написа:Никога не е било по-достъпно, да имаш реално студийно качество източник с целия смислен спектър, на телефона, срещу $10 на месец за Апъл Мюзик, примерно. Масата слушана музика е с "ниско" качество, защото удобството винаги бие, но за запалени ентусиасти, сме в най-добрите години.


Интересно, трябва да го пробвам това. Аз слушам Спотифай, където май не е най-доброто качество.
А като чета тук, аудиото явно е още една тема от живота, която съм пропуснал. :lol:

Сетъпа ми в момента се свежда до няколко различни по големина JBL PartyBox колони, които местя из къщи/по двора. :ok:

Едно време имах домашно кино с Денон сетъп от Костко :lol: , ама се ползваше много рядко...
enigma
ያለ እኩል

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook