Научни открития, технологии и приложението им...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от ildivvy » 04 Фев 2024, 10:40

Тръбопровод...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от acho.rs » 04 Фев 2024, 13:00

alx написа:
acho.rs написа:Трябва малко да разграничаваме нещата , не може в една тема да се говори цялостния нтп на човечеството...ставаме малко като чички на 5 ракии които не могат да си задържат фокусната тема и 3 минути.

Главната тема която ни обединява - автомобилите. След бума на старт ъп-ите при електромобилите , на всеки стана ясно, че при двг е имало нещо едва ли не като картел, поне по отношение на мощността. 500кс довечера беше територия на супер коли и топ Мко, сега се смята за евродейка за ходене до магазина. Ферари/Ламборгини дето скачаха на поколение със 50-60кс , сега прескачат по 300-400кс на поколение...защото вече стана унизително да падат от Киа :mhihi:

Микропроцесори - тук напредъка последните 20-25 години е феноменален , направо извънземен. Един телефон е по-бърз от супер-комп с няколко хиляди CPU от края на 90те години.
И понеже от 2 години отново съм гиик, да ви кажа още цифри:
- 1вия ми комп с CPU Athlon 1Ghz от 2001г е 900 пъти по-бавен от актуалния ми комп :mhihi:
- 13 годишния ми лаптоп е 25 пъти по-бавен от 2 годишният ми лаптоп ...и около 50 пъти по-бавен от актуален топ лаптоп
- 7 годишният ми комп с Core i5 + GTX 1060 е 31 пъти по-бавен (3100% :shock: ) от актуалния ми комп (който обаче е със 2 GPU)
Тези цифри могат да се усетят само при мултикор натоварвания и само при определени програми и в голяма степен се дължат на комбинацията от CPu+ GPU, но все пак са впечатляващи .
Специални за нуждите на съпругата (рендъринг) е решаващо да следиш технологията. Все още масово 3D дизайнери ползват машини на 5-6 години чакат по 7-8 до 12часа за рендър , докато жена ми чака .... 8 до 18 минути за 4К. И това предвид че актуално ите CPU и GPU са на 18 месеца вече , така че края на тази година пак се очаква скок в скоростта


да. и лаптоп-а ти след 5 години ще е 20 пъти по- бърз от най- бързия в момента.. и двг ще са още 200 коня отгоре и тн... това е така без съмнение, но на мене проблема ми е, че нищо революционно няма тука а само усъвършенстват... което е задънена улица защото в един момент стигаш тавана на определена технология. не може да скейл-ваш нещо до безкрай... мисля, че сме много близо до тавана на текущите технологии а нямаме нищо съществено в пайплайн-а...

Амм, "квантови компютри" ?

Смартфона си е достатъчно революционна технология. Преди 20 години не сме и помислили че подобно нещо е възможно. Спомням ми когато се появи" 3G" връзка и първите видео разговори станаха възможни. . .

Автопилота при автомобилите - в момента тази технология се ограничава основно от морала и трудното възприемане за "допустими грешки=жертви "

Дроновете- в другата тема се обсъди как едно екстремно евтино нещо, променя целият облик и тактика за водене на война, но тук може да споменем революцията която донесоха при заснемането. Това за което преди се изиксваха десетки хиляди долари за хеликоптери , сега става с дрон 1к .

Оттам се сещам и за качеството на видеото от компактни камери - не съм от тези които си мислят, че телефона е по-добър от фото камера за 10к или видеокамера за 100к , но все пак качеството което предлагат камери с размерите на насекомо е феноменално . Цифровият зуум на последно поколение телефони е труден за осмисляне

ОЛЕД матриците при екраните също са изцяло ново и революционно изобретение....Холограмите които доскоро бяха само в Star Wars , а сега са по булевардите ....

Не знам какво точно искаш да кажеш, че няма револция - да, космоса е пуст и безполезен - нормално никой да не хвърля ресурси там. Лазерите от друга страна вече са навсякъде, особено в медицината и металургията. Преди също бяха само в Star Wars

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от steeN » 05 Фев 2024, 12:49

acho.rs написа:Смартфона си е достатъчно революционна технология. Преди 20 години не сме и помислили че подобно нещо е възможно.


Чак пък никой да не си е помислял. Тая баба Яга е от средата на 90те. Т.е. преди 30 години.
Единствената причина да не е имало смарт телефони е щото не сме имали достатъчно малък и енергийно ефективен модем чип... после просто се свързваха към тогавашните джиесеми по блутуут и след тва стигнахме до където стигнахме.

Изображение
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от TNT » 05 Фев 2024, 13:04

Първият ми смартфон беше Nokia N80, 2004-2005 модел. Сега съм с iPhone 13 и какво повече има ? ГПС и тъчскрийн. Ебати революцията :mhihi: Да, всичко го прави по-добре, по-бързо и повече, но нищо революционно.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от 3186 » 05 Фев 2024, 13:31

Развитието е при взаимодействието между отделни услуги. Например с архаична Нокия и без SIM модем не мога да си отключа лесно вратата вкъщи.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от TNT » 05 Фев 2024, 13:46

Но само се развиват, нищо революцинно.

Няма парна машина. Няма поточна линия. Няма антибиотици. За космическите казаха. При производството на храна последните 100 години има голямо развитие, една машина върши работата на 100 човека, ама пък качеството е пълен срив. Революционно е да слезнеш от коня и да се качиш на кола. Вече няма такива промени. Преди 100 години са строили с тухли, като гледам строежите наоколо... няма нещо супер ново. Интернета е революция, ама той вече не е толкова нов.
Изображение

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от alx » 25 Фев 2024, 15:40

https://finance.yahoo.com/news/lunar-la ... ccounter=1

приземил се ама "повлякъл крак", закачил се на некъв камък (май) и се катурнал (май)... и са лежи на една страна...

като гледам как се цепят една след друга лунните мисии последните години и си мисля 2 неща:

1. младото поколение нещо не е много успешно и космическата наука нещо не може да постигне неща дето сме ги правили преди 50 години доста редовно- един вид не само не вървиме напред ми всъщност отстъпваме баси

или

2. сега науката и постиженията са по- напред а постиженията преди (примерно хората на луната) са или некъв луд късмет или некви конспирации се въртят и никога не сме ходили там "на живо"...

обаче при всички случаи космическите ни неуспехи ме вкарват във размисъл...
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от steeN » 25 Фев 2024, 15:45

"practice makes perfect". При навлизането на толкова частни компании ще се навакса много бързо, но наистина има някаква загуба на умения.
Не мисля, че е толкова от поколенията, просто вероятно тези, които са го правили успешно са пенсионирани вече и новите трябва да ги четат тези неща от учебниците само.

Сравнението с Аполо не е много коректно, защото там модула (ако не бъркам) е бил на ръчно управление... а тва нещо каца автономно.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от alx » 25 Фев 2024, 17:22

steeN написа:Сравнението с Аполо не е много коректно, защото там модула (ако не бъркам) е бил на ръчно управление... а тва нещо каца автономно.


https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1 ... BE%D0%B4-1

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1 ... BE%D0%B4-2
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от steeN » 25 Фев 2024, 17:52

На картинката от статията се сравняваше с Аполо. Има и съвременни такива също - https://en.wikipedia.org/wiki/Yutu-2

Разбирам какво имаш предвид, но имай малко търпение. Как беше "батут работает" :mrgreen:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от alx » 25 Фев 2024, 19:28

steeN написа:На картинката от статията се сравняваше с Аполо. Има и съвременни такива също - https://en.wikipedia.org/wiki/Yutu-2

Разбирам какво имаш предвид, но имай малко търпение. Как беше "батут работает" :mrgreen:


а в такъв смисъл- си прав. аз дори не изчетох цялата статия нито гледах картинките щото още оня ден гледах президента им с един макет катурнат как обясняваше, че е паднал... и сега като видях статията реших да си "подплатя" мнението с нея...

за другото че има нолидж гап също си прав. батута ще го оптимизират, ама... очевидно има некви крачки назад
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от steeN » 25 Фев 2024, 20:37

Според мен капиталът ще се пренасочва бавно към света на атомите от света на битовете в следващите години... защото AI ще направи много хора в ИТ индустрията "излишни", а и не само там.
Страшно много хора са в света на битовете без да го осъзнават... примерно счетоводители или дори адвокати на ниско/средно ниво (просто 2 провокативни примера, нищо лично).
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от Top Gun Maverick » 06 Мар 2024, 22:38

https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0%BE ... 66931.html

Айде включвайте се и някой да почерпи след 3 години. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook