Научни открития, технологии и приложението им...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от Nickelback » 31 Яну 2024, 11:29

От доста време си мисля за някаква такава обща тема, в която да споделяме разни интересни нови открития и конкретното им приложение :) Не помня да е имало подобна обща тема назад в годините, та реших да отворя една - дано не съм се объркал :ok:
Та идеята е кой каквото му е попаднало и му се струва интересно да го пусне тук и да си обсъждаме :bchug: Мисля, че можем взаимно да се обогатим откъм познания в най-различни области :yes:

Иначе ей тия мнения на @alx от темата за електричките ме накараха да се замисля, та се сетих да пусна темата :roll:

alx написа:
bum_bum написа:Коя технология към която има висок обществен интерес не е мръднала за 25 години?


космическите примерно не са мръднали последните 50 години защото просто няма накъде да ходят... нямаме антигравитационни устройства, нямаме двигатели за дори сериозни суб-светлинни скорости, нямаме технологии да ни удължават живота... и си седиме на ниво "ходене до луната със 300 зора"

стрелковите оръжията- от както са създадени са базирани на експлозия която избутва нещо от цев... кво стана с лазерите, рейл гънс?

раците - квото сме рязали преди, режеме и сега и химиотерапия - толкова пари се изляха- развитие почти никакво последните 20-30 години

изобщо за много неща човечеството толкова си може.. и проблема е че удряме тавана за все повече и повече неща...




alx написа:
bum_bum написа:Как и да го гледам пищов от 75-та не е баш същия като повечето днешните. Полимери, нови сплави, по-голяма надежност, лекота, компактност.. Не, че няма добри пистолети и тогава ама я върви на едно състезание с пистолет от 70-те и се сравнявай с модерните. Предполагам, че няма да се получи, освен ако не си някакво уникално дарование.


в състезанията с пистолети най- "яката" дивизия е "open gun"- всичко е разрешено... знаеш ли кои доминират в нея? сиг? че зе? валтер? глок? не. три фирми - атлас, инфинити и стакато- знам, че не си ги чувал- затова ще обясня. знаеш ли какво правят и трите? 2011. знаеш ли какво е 2011? дабъл стак 1911. знаеш ли какво е 1911? най- добрия пистолет от 100+ години насам. ак и той е от 1945 примерно... ар-а? и той средата на 50те...

приземяването на носителите? ми че те целите космически кораби приземяваха (совалките) ама изгоряха две и спряха ...

Е.Димитров написа:Алекс имаше в предвид (според мен) , че има само "надграждане" а не "революция" в технологиите.
Всичко е надграждане и по-големи печалби.


ето това... мисълта ми беше, че сме заорали малко като опре до революции... а имаме много по-големи възможности- компютри, наличност и споделяне на информация, колабориране във всяка точка от земното кълбо.. и кво?

кво стана с фюжън-а? алцхаймер и другите дето само си имаме някаква идея от какво се случват и никаква идея как да ги лекуваме? автоимунните?

апочвам да си мисля, че наистина толкова си можеме / за толкова сме планирани/ сметнати/ там в каквото всеки вярва




Мислите ли, че действително удряме някакъв лимит? На какво се дължи?

Аз смятам, че огромна част от хората, работещи по разни проекти го карат яко "през пръсти" и се "офлянкват", и това е една от основните причини :dunno:
Поне в моята сфера в момента, потребителска и не дотам отговорна медицинска електроника, наблюдавам това - брутална некомпетентност, мърлящина, безхаберие и тотално погазване на всякакви добри практики, правила и принципи :kuku: Главно заради гонене, на често някакви изсмукани от пръстите "срокове" и "бюджети", страда Добрият инженеринг :banghead:
В автомобилната електроника беше по-добре, но далеч от перфектно - пак е "юруш на маслините" положението доста често :dunno:
Дори и в авиоиндустрията след случая с Боинг се оказва, че и там има "каране през пръсти" :dunno:
В "отбраната" не знам как е/било положението, може @enigma-та да се включи :bchug:
Защо така?

Интересно ми е да прочета и мнения от колеги, работещи в по-нАучните сфери как е там положението, където уж не би трябвало да има ограничения откъм бюджети и време за изпълнение :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от Anthony_J » 31 Яну 2024, 17:01

Според мен застой има, защото много се разглезихме 80 години без голяма война. Двете световни войни доведоха до огромен прогрес в науката в почти всички области. Ама честно казано, по-добре застой отколкото война.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от Моджо » 31 Яну 2024, 17:31

Е някак си през 2 години да има БУМ ли ?
Разглезили сме се, съгласен съм. Ама в друг смисъл. Че ако не стане нещо за 2-3 години пиши го бегало :))
Има си във всичко прогрес. Не малък. По-незабележим да речем. И пак щото сме разглезени и не го забелязваме много много.
Последно, което се интересувах бяха батериите...ми..мнохо сериозно се работи, по много направления. Някои от тях и доста успешни. Просто по-скъпи към днешна дата. Към утрешна не е много сигурно :))
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от zvetiko » 31 Яну 2024, 18:06

От десетилетия не е създадено нищо принципно ново, което да тласне развитието на човечеството, само се доусъвършенстват създадени неща. Досегашният път е изчерпан, необходимо е напълно различен начин за нови открития и технологии чрез връщане на цивилизацията към корените и. В Русия демонстрират подобни технологии, за съжаление само във военната област.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от bum_bum » 31 Яну 2024, 19:00

alx написа:в състезанията с пистолети най- "яката" дивизия е "open gun"- всичко е разрешено... знаеш ли кои доминират в нея? сиг? че зе? валтер? глок? не. три фирми - атлас, инфинити и стакато- знам, че не си ги чувал- затова ще обясня. знаеш ли какво правят и трите? 2011. знаеш ли какво е 2011? дабъл стак 1911. знаеш ли какво е 1911? най- добрия пистолет от 100+ години насам. ак и той е от 1945 примерно... ар-а? и той средата на 50те...


Това не съм го видял в темата. Не разбирам почти нищо от пушки и пищови, но съм чувал за 1911 и 2011 от обща култура като се поинтересувах какви са тия пищови СТИ.

Мисълта ми беше, че пищова си е пищов, но тия модерните използват нови сплави, полимери, прецизно изработени цеви и детайли, оптики каквито не е имало в миналото и т.н. Развитието е там. Един вид ако застанеш там с оригиналния 1911 дори и чисто нов, вероятно нямаш никакъв шанс срещу един СТИ. Иначе да, нещата са силно забили откъм архитектура на самото оръжие. Там ограничението сигурно е в принципа. С този тип муниция явно това е най-добрия механизъм, който може да я изстреля. При дългоцевното напредъка мисля, че е по-голям. В артилерията пък да не говорим.

От друга страна, аз като бях малък гледахме телевизия на телевизор Опера. Вътре с едни лампи, задния капак го нямаше.. амбиентно осветление ти не трябва. Дали ми е идвало на ум, че днес ще мога да си седна у нас и да гледам на 3Д телевизор?

Nickelback написа:Аз смятам, че огромна част от хората, работещи по разни проекти го карат яко "през пръсти" и се "офлянкват", и това е една от основните причини :dunno:
Поне в моята сфера в момента, потребителска и не дотам отговорна медицинска електроника, наблюдавам това - брутална некомпетентност, мърлящина, безхаберие и тотално погазване на всякакви добри практики, правила и принципи :kuku: Главно заради гонене, на често някакви изсмукани от пръстите "срокове" и "бюджети", страда Добрият инженеринг :banghead:
В автомобилната електроника беше по-добре, но далеч от перфектно - пак е "юруш на маслините" положението доста често :dunno:
Дори и в авиоиндустрията след случая с Боинг се оказва, че и там има "каране през пръсти" :dunno:
В "отбраната" не знам как е/било положението, може @enigma-та да се включи :bchug:
Защо така?


И това. Често си мисля, че всички с които работя ежедневно са идиоти. А най-вероятно и аз съм същия идиот, въпреки, че се опитвам да правя всичко по силите си да си върша работата както трябва. Но наистина е тотално безхаберие, мързел, неадекватност, непрофесионализъм накъдето и да се обърнеш.

Поредния идиот, който цял живот само това е правил от мързел и немърливост точно вчера ми похаби суровини за близо 8 бона. Не заради друго, от мързел.. :dunno:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от TNT » 01 Фев 2024, 8:43

Аз се сещам за едно нещо, създадено преди около 15 години, което е в следствие на много открития последните 50-100 години. И има потенциал да се превърне в гейм-чейнджър в световен план, т.е. да го броим за революционно.

Медицината доста е напреднала, но пак по-скоро са подобрения на старото. Основно в диагностиката. За нещо революционно не се сещам.

Иначе да, в общия случай - нищо ново. И да, по-добре да си циклим на едно място, отколкото войни между големите. В тях винаги се въвличат и малките. Предпочитам да не се изтрива 1/3 от населението, отколкото революционно автомобилно задвижване примерно. Или въобще нов тип превозно средство.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от bum_bum » 01 Фев 2024, 9:43

Като каза през последните 15 години се сещам за изкуствения интелект.

Помня 97-ма година един професор ни разправя, че идва края на индустриалното общество в което силата и парите са в тези, държащи средствата за производство и настъпва информационното общество в което силните ще са тези, разполагат, движат и работят с информация.

Нещо, което не можех да си представя в това време, защото не виждах каква стойност може да има информацията. За интернет бях само чувал, а компютрите с които работехме бяха с уиндоус 3.11.

Но света се променя и виждаме къде са днес тези компании.

Отделно и хората се промениха. Една камара хора влагат огромни усилия да разберат как работят разните блокчейни, валути, пазари и т.н., има чудесни програмисти, анализатори и разни други, но вероятно това е за сметка на такива, които са заети в химията, физиката или биологията, където би могъл да дойде някакъв пробив в знанията, който да ни прати на следващото ниво. Може би на този ранен етап от развитието на ИИ разчитаме твърде много на него, вместо на човешкия интелект и находчивост.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от Е.Димитров » 01 Фев 2024, 10:14

В момента ключовата дума на едрите бизнеси е "ръст, печалба и ограничаване на разходите", като тези неща не са от някаква необходимост а са самоцел.
Никакво значение няма дали даденото предприятие е на върха или някъде там, просто се получава едно натрупване на богатства и това е.
Пари се дават само за разработки, които могат да доведат до огромни печалби.
Самият факт, че един вид ще се "забрани" ремонта на автомобили, по-стари от да кажем 15 години за да се насърчи потреблението на нови автомобили , което си е в разрез с екологичното равновесие.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от bum_bum » 01 Фев 2024, 11:41

Това се замислих оня ден, че в момента едва ли има фирма в света, която би работила с нормата на печалба от 80-те или дори 90-те години. Тогава се цъклехме като чуем, че някой натрупал еквивалента на сегашни 30-40 милиарда долара. А в момента тия са някакви посредствени, топ гъзарите вече управляват по 100, 150, дори 200 милиарда долара.

Иначе си говорим за устойчиво развитие ама това развитие, което търсим сега с растеж на всяка цена е за сметка на бъдещето.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 107
Регистриран на: 8.07.2021
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е83 05, К25 06

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от NiksGS » 01 Фев 2024, 14:46

Скоро ми попадна новина, за разработката на космически апарат, с цел допълване с гориво, на други подобни. Един вид цистерна. За допълването, може и да върши работа, ще се скачи, ще долее. Проблема е физическия контакт, по време на скачването. Дори всичко да е ОК и да го направят, проблема е и във вече остарелите батерии и слънчеви панели. Те също деградират заедно с всичко останало. Но за тях не споменават, че могат или ще ги сменят. Апаратурата на борда също деградира и има ограничен брой "моточасове". Панелите там произведждат повече енергия, но и се състаряват и деградират по-бързо. Поради липсата на атмосфера и директното излагане на слънчевата енергия. Както и термичната разлика при преход тъмно - светло и обратно.
Интересно е, бъдещето ще покаже.
Ultimate Riding Machine

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от alx » 01 Фев 2024, 18:48

Хубава тема.

Мога да пиша за нея много. Ама страшно много защото работя точно със хора които измислят "новите" неща та имам директен поглед в кухнята.

Най-общо аз лично мисля, че сме задълбали малко защото новото поколение е... друго.

Умно е. Знае как да извлича информация и да я интерпретира. Борави добре със наличните инструменти. Решава проблеми като му се формулират.

Проблема е, че нещата които изброих по-горе не са тези които те правят добър "откривател" а те слагат стриктно в графа "обслужващ персонал".

За да си откривател трябва да мислиш не като другите, да виждаш нещата не както са по каналния ред да "виждаш" проблемите и да имаш фантазията да ги решиш по нов начин. Това е светоусещане което младото поколение го няма защото същата тази информация с която боравят толкова добре е вече процесирана, предъвкана и вкарана в някакъв шаблон които не може да се надскочи себе си. Един вид наличието на цялата тази информация на готово е основната причина младото поколение да бъде скопено откъм "различно" мислене и инициатива да го превърне в нещо ново.

И друго- революционното/ откривателско мислене изисква (само)жертви. Трябва малко да загърбиш личноста си и да си насочиш усилията към някакво по-голямо (нелично) мероприятие. Младото поколение е изключително егоистично и несклонно към такова разпределение на енергията си.

Мисля, че динамиката на процеса е нарисувана много весело (трагично) във един стар филм - вика му се "Idiocracy".... ако не сте го гледали- гледайте го.

И така. Мога както казах много да пиша, но няма смисъл.
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от TNT » 02 Фев 2024, 8:43

По принцип си много прав, но това с липсата на "ново" не е от днес. Да те пишем, че преди 15-20 години си бил млад. Твоето поколение какво революционно направи :dunno: Съгласен съм с тезата, просто мисля, че е започнало доста по-рано, отколкото го изкарваш. Тези, които сега са млади, не са били родени, когато са спрели революционните открития. И спрели е силно казано, по-скоро забавено темпо спрямо 1850-1950 :dunno:


Аз мисля, че колкото повече регулации има, толкова повече възспира предприемачеството. От там се влиза в някакви рамки и няма как да се открие нещо ново. От топ 10 компании, колко са в Европа :winky: Във военно време рЕзко падат всички правила и регулации, от там и открития.

Ако трябва да се обобщи, имаме правила и регулации за всичко, което води до по-мирно време, но и до по-малко открития. И може би до население, на което предприемачеството му е чуждо. Какъв процент от населението сега са предприемачи и какъв е бил преди 150-200 години :bchug:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от acho.rs » 02 Фев 2024, 20:14

Трябва малко да разграничаваме нещата , не може в една тема да се говори цялостния нтп на човечеството...ставаме малко като чички на 5 ракии които не могат да си задържат фокусната тема и 3 минути.

Главната тема която ни обединява - автомобилите. След бума на старт ъп-ите при електромобилите , на всеки стана ясно, че при двг е имало нещо едва ли не като картел, поне по отношение на мощността. 500кс довечера беше територия на супер коли и топ Мко, сега се смята за евродейка за ходене до магазина. Ферари/Ламборгини дето скачаха на поколение със 50-60кс , сега прескачат по 300-400кс на поколение...защото вече стана унизително да падат от Киа :mhihi:

Микропроцесори - тук напредъка последните 20-25 години е феноменален , направо извънземен. Един телефон е по-бърз от супер-комп с няколко хиляди CPU от края на 90те години.
И понеже от 2 години отново съм гиик, да ви кажа още цифри:
- 1вия ми комп с CPU Athlon 1Ghz от 2001г е 900 пъти по-бавен от актуалния ми комп :mhihi:
- 13 годишния ми лаптоп е 25 пъти по-бавен от 2 годишният ми лаптоп ...и около 50 пъти по-бавен от актуален топ лаптоп
- 7 годишният ми комп с Core i5 + GTX 1060 е 31 пъти по-бавен (3100% :shock: ) от актуалния ми комп (който обаче е със 2 GPU)
Тези цифри могат да се усетят само при мултикор натоварвания и само при определени програми и в голяма степен се дължат на комбинацията от CPu+ GPU, но все пак са впечатляващи .
Специални за нуждите на съпругата (рендъринг) е решаващо да следиш технологията. Все още масово 3D дизайнери ползват машини на 5-6 години чакат по 7-8 до 12часа за рендър , докато жена ми чака .... 8 до 18 минути за 4К. И това предвид че актуално ите CPU и GPU са на 18 месеца вече , така че края на тази година пак се очаква скок в скоростта

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от alx » 04 Фев 2024, 0:09

acho.rs написа:Трябва малко да разграничаваме нещата , не може в една тема да се говори цялостния нтп на човечеството...ставаме малко като чички на 5 ракии които не могат да си задържат фокусната тема и 3 минути.

Главната тема която ни обединява - автомобилите. След бума на старт ъп-ите при електромобилите , на всеки стана ясно, че при двг е имало нещо едва ли не като картел, поне по отношение на мощността. 500кс довечера беше територия на супер коли и топ Мко, сега се смята за евродейка за ходене до магазина. Ферари/Ламборгини дето скачаха на поколение със 50-60кс , сега прескачат по 300-400кс на поколение...защото вече стана унизително да падат от Киа :mhihi:

Микропроцесори - тук напредъка последните 20-25 години е феноменален , направо извънземен. Един телефон е по-бърз от супер-комп с няколко хиляди CPU от края на 90те години.
И понеже от 2 години отново съм гиик, да ви кажа още цифри:
- 1вия ми комп с CPU Athlon 1Ghz от 2001г е 900 пъти по-бавен от актуалния ми комп :mhihi:
- 13 годишния ми лаптоп е 25 пъти по-бавен от 2 годишният ми лаптоп ...и около 50 пъти по-бавен от актуален топ лаптоп
- 7 годишният ми комп с Core i5 + GTX 1060 е 31 пъти по-бавен (3100% :shock: ) от актуалния ми комп (който обаче е със 2 GPU)
Тези цифри могат да се усетят само при мултикор натоварвания и само при определени програми и в голяма степен се дължат на комбинацията от CPu+ GPU, но все пак са впечатляващи .
Специални за нуждите на съпругата (рендъринг) е решаващо да следиш технологията. Все още масово 3D дизайнери ползват машини на 5-6 години чакат по 7-8 до 12часа за рендър , докато жена ми чака .... 8 до 18 минути за 4К. И това предвид че актуално ите CPU и GPU са на 18 месеца вече , така че края на тази година пак се очаква скок в скоростта


да. и лаптоп-а ти след 5 години ще е 20 пъти по- бърз от най- бързия в момента.. и двг ще са още 200 коня отгоре и тн... това е така без съмнение, но на мене проблема ми е, че нищо революционно няма тука а само усъвършенстват... което е задънена улица защото в един момент стигаш тавана на определена технология. не може да скейл-ваш нещо до безкрай... мисля, че сме много близо до тавана на текущите технологии а нямаме нищо съществено в пайплайн-а...
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Научни открития, технологии и приложението им...

Мнение от barabqga » 04 Фев 2024, 0:57

какво е това пайплайн колега

Изпратено от моят moto e6 play с помощта на Tapatalk

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: carmanf1, dewey

Последни теми
Facebook