Бакшишите - за и против, как и защо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Оставяте ли бакшиш и колко?

Не оставям
8
15%
Оставям - 3-5%
12
23%
Оставям - 6-10%
15
28%
Оставям - повече от 10%
8
15%
Оставям - до 10 лева
6
11%
Оставям - до 20 лева
4
8%
Оставям - повече от 20 лева
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 53
ентусиаст
Аватар
Мнения: 802
Регистриран на: 16.07.2009
Пол: Мъж

Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от driver69 » 08 Мар 2024, 17:44

Оставяте ли бакшиши?
Най-често когато говорим за бакшиши си представяме ресторанти/кръчми/дискотеки, но би ми било интересно да чуя мнението ви за допълнително възнаграждаване за добра услуга и в други случаи (автомивка, хранителен магазин, нуру масаж).
Смятате ли, че е нормално сервитьори да питат за бакшиш, когато ви поднасят сметката (с оглед на все по-честото плащане с карта)?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от carmanf1 » 08 Мар 2024, 18:30

Ако обслужването и качеството ми е харесало, винаги гледам да оставям около 10-15-20%, грубо сметнати.

Ама проблема в БГ е, че не е като в странство - всички знаем, като плащаш с карта, там си имаш опция за тип, примерно в проценти.

Тука няма, поне аз не съм виждал или съм пропуснал ако е имало някъде.

Та моя проблем с това е, че аз почти никога нямам кеш в себе си - Ама нищо. И стотинка нямам. Не обичам :mrgreen:. И съм си патил за това.

Като ходим на ресторант примерно с приятели, никога не си гледаме на кой, колко му е сметката.

Ама кой кво пил, кво ял, се тая - всичко по-равно и толкова.
Само им казвам, давайте на мен хартийките, щот аз ще платя с карта цялата сметка, че нямам кеш :mrgreen:

И винаги пускам повече пари, като казвам на сервитьора/сервитьорката, колко да сложат отгоре. Дали отиват после за тях - вероятно не :(
Последна промяна carmanf1 на 08 Мар 2024, 18:36, променена общо 2 пъти

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Petrolhead » 08 Мар 2024, 18:34

моля обясни как им пускаш повече, след като сервитьора пише точната сума на машинката?

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 31.03.2011
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от big_dane » 08 Мар 2024, 18:37

Работил съм 4 години като разносвач на пици и се радвах на всяка стотинка бакшиш, но никога не съм се сопвал като не ми дадат. Забелязал съм, че по нашите ширини голяма част от сервитьорите се сопват, ако не им се остави приличен бакшиш. Ако си го заслужат оставям, зависи от сметката, под 70-80 лева обикновено закръглям до следващите 5, над на следващите 10.

По автомивки, фризьори и тн също зависи от обслужването и от това дали имам пари кеш в себе си, защото и аз като колегата carmanf1 пари в кеш почти никога не нося в себе си и плащам навсякъде с карта.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Jordana » 08 Мар 2024, 19:24

Това с доволен недоволен за оставяне на бакшиш в заведение е най голямата измислица , нелогизъм който хората повтарят без да мислят. Доволен от обслужването ....смятате че персонално за Вас е било добро , заведението не задължава персонала да работят така че клиента да е доволен ? В смисъл персонала е направил нещо повече за клиента което не му се плаща от кръчмаря и трябва да му оставите бакшиш ? По света проблема с тия неща са решени много просто , бакшиша или е задължителен или не . Има и два варианта на плащане , на ръка "под масата " :mhihi: Или "върху масата " като бакшиша е в сметката . Аз лично съм против и двата варианта в този им вид специално в кръчмите . Смятам че бакшиша в много от професиите е напълно в реда на нещата и не влиза в работата на държавата тъй като изначално парите които получавате като бакшиш са обложени вече с данък а получаването на бакшиш не е работа / постоянен доход който да се облага още . Това е еднократно желание на клиента , знак на благодарност ....финикийски знак на благодарност. :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 659
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Exclusive89 » 08 Мар 2024, 19:32

Почти винаги оставям около 10% разбира се обслужването, ако ми е харесало.

driver69 написа:Оставяте ли бакшиши?
Смятате ли, че е нормално сервитьори да питат за бакшиш, когато ви поднасят сметката (с оглед на все по-честото плащане с карта)?

Тук при нас, в Швейцария и Люксембург не питат за бакшиш, ами направо идват с таблет :lol: и маркираш определен %. Разбира се, ако искаш.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Моджо » 08 Мар 2024, 19:33

Оставям изключително рядко. И повечето оставяне е в магазин, а не в заведение. Като например много сериозен бакшиш си изкара момичето в Юск когато си купувах матраци, което ми каза че след 3 дни ще са на промоция + да си купя нещо сега за 15 лв и ще имам още 10% отстъпка. Като си направи труда да пита дали тия 10% ще важат и за примоцията. С което си нещо ми спести около илядо лева и то преди няколко години, което си беше бая пари. И си заслужи голям бакшиш. Даже не го искаше, та с триста зора я накарах да го вземе. Иначе по заведения - почти никога.
Майстора дето ми прави Сеата работи за некакви смешни пари и кажи речи при него "бакшиша" е 100% отгоре.
Последна промяна Моджо на 08 Мар 2024, 20:13, променена общо 2 пъти
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от dhtj » 08 Мар 2024, 19:55

Много зависи от услугата.

Заварчика на село ако ми иска 10лв да ми завари гърнето, разбира се че ще му дам 20, щото не е лесна работа и си мъчи очите и диша пушек...

Ама някой олигофрен ако ми иска 6лв за 330мл вода в заведение или 50лв да ми измият колата, много ясно че няма да оставя бакшиш.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от ildivvy » 08 Мар 2024, 20:05

В първия момент, като видях името на темата, помислих, че става дума за таксиметровите шофьори... Иначе, бакшиш оставям, ако съм доволен и си е заслужавало!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от peshehodetz » 08 Мар 2024, 20:54

И аз същото си помислих, даже се зачудих за Маверик къде е, сутринта е коментирал в ютуб под видеото на Ванката за криптото, ма тук не се появява, да не се е разсъдил нещо и той.
Иначе затова дали заслужават или не и дали човек е доволен от услугата е много относително. В щатите е прието 18-20 процента най-вече в ресторантите тъй като цените са по ниски от Европа и съответно заплащането на обслужващия персонал е минимално. Презумцията е че ако собствениците вдигнат цените и увеличат заплатите им съответно, като знаят, че имат гарантиран доход, служителите няма да си дават много зор и клиентите ще бъдат недоволни. Лично аз оставям почти навсякъде бакшиш без значение колко добре са си свършили работата, ако чак толкова съм недоволен ще е нещо съвсем малко. Обикновено най-много слагам в ресторантите, в хотела дето си оставяме кучето и котката когато отиваме на ваканция също гледам да е подобаващо, както и на приемчика в БМВ дилъра дето си поддържам колата, той пък от своя страна никога не е пропуснал да ми сложи абсолютно всички възможни дискаунти дето имат. По малко, но все пак им оставям по нещо и в заведения за бързо хранене където си се редя на опашка за едно еспресо и кроасан, макар че често ми действа дразнещо и изнервящо като не знаят какво е дълго кафе и трябва да поръчам две двойни. Иначе таксита, убер (дори на времето когато нямаха оция на телефона да им се остави %), камериерки по хотелите, пиколо, бармани на плажа дори на ол инклузив също не ги пропускам, сигурно има и други ма не се сещам. Като цяло съм забелязал, че хората дето никога и никъде не оставят бакшиш в повечето случаи са предимно такива недоволни от живота си и мислят, че света им е крив или някой им е виновен за проблемите дето имат или им е длъжен с нещо.

P.S. В българските заведения в Чикаго ако не оставите едни хубави 25% въобще не се надявайте кифлите да ви обслужат както си му е реда, ако се решите на повторно посещение в някое от култовите "Механата" или "Мираж". Ще има да си чакате с часове да дойдат да ви вземат поръчката ако въобще благоволят да дойдат и после още толкова да ви я доставят. Ако все пак имате път към "Мираж" трябва да знаете, че в първия момент може да не осъзнаете къде се намирате в смисъл, че обстановката и атмосферата по нищо не се различават от някои райони в Родината. Посетителите са предимно трък драйвъри, които след като са се позамогнали след третата до към четвъртата година от пристигането си ходят там да показват новозакупените си БМВ-та 5-та серия, но много често не липсват и S-класите. Чалгата яко дъни в това заведение, а разговорите много наподобяват Филип от бричка. Та за това заведение са ми казвали случай компания отива и прави сметка $ 300 и оставя $75 бакшиш общо $ 375 и ги били изкоментирали, че едва ли не били стиснати, трябвало било да закръглят на $ 400. :cry: :cry: :cry:
Последна промяна peshehodetz на 09 Мар 2024, 0:37, променена общо 3 пъти
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от ildivvy » 08 Мар 2024, 21:00

Харесва ми логиката, с която работят!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от alekangg » 08 Мар 2024, 21:56

Най-развалени с бакшиши са краварите и от там тръгва навсякъде.
Как цените в Уса да по-ниски от Европа е смях, ако под Европа не се визират Швейцария и Скандинавските.

Оставям рядко и колкото реша, нямам формули с %, според сумата и др подобни.
Изобщо не ме вълнува как ще ме погледне сульо или някаква кокона, нито какво ще мисли за мен, ако дам малко или нищо.

Като цяло масово българите дават, ама по-скоро за престиж, защото трябва и по-малко защото са доволни.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от b_u_b_o » 08 Мар 2024, 22:05

Абе 20-25% е абсурдно за сервитьор, то кво излиза, че по цялата верига той взима най-голям процент ли? Щото ме съмнява готвача да взима 20% от всяко приготвено ядене дето е вложил доста повече труд от пренасянето на една чиния напред назад, нито ресторанта който е вложил средства...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Don_Diego » 08 Мар 2024, 22:23

Ако съм доволен от обслужването - твърдо 10%, като винаги закръглям нагоре, та идва малко отгоре.

Има места (проверени многократно разбира се) където оставям бакшиша предварително и казвам на сервитьора да обръща внимание на масата - буквално ти виси на главата нон стоп и предусеща какво ще си поръчаш и вече го е поръчал :mhihi: .

Ако не съм доволен обаче (както се случва напоследък в някои нови за мен места) - плащам до стотинка с карта и не стъпвам повече в това заведение :ok:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от немо » 08 Мар 2024, 22:30

В ресторантьорския бизнес е възможно персоналът да е на % от оборота+ бакшиш. Сигурното е минималната заплата. Която е недостатъчна.
Та тези хора разчитат в голяма степен на бакшиша.
В зависимост от сметката закръглям или прибавям около 10%.
Но ако е много куцо обслужването ( щото и това се среща ) и толкова няма....
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Коцето

Последни теми
Facebook