За или против гласуване по интернет?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Интернет гласуване

да
24
69%
не
8
23%
не ме интересува
3
9%
 
Общо гласове : 35
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

За или против гласуване по интернет?

Мнение от steeN » 15 Мар 2024, 14:00

Може ли да влезем най-накрая в 21ви век? Или друго си е да броим хартийки... да драскаме с химикали, да изчезват чували и т.н.

Аз съм впечатлен, че руснаците са го въвели най-накрая. А тука нали една част от обществото взима тон от там... дано тва даде някакъв тласък най-накрая.
Не са първите, но са най-голямата държава, която го е въвеждала до сега (до колкото ми е познато), което си е постижение.
Едно е Естония дето е една шепа, там може да го пуснат с един сървър от едно мазе и няма да има проблеми... друго е за 100 милиона човека.

Изображение
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 779
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от ekalchev » 15 Мар 2024, 14:31

Русия е най-добрия пример как се правят избори хаха.

Проблема с гласуването на интернет е че вота трябва да е таен, тоест за разлика от влизането ти електронното банкиране където се индентифицираш с някакви неща, тук това не трябва да става поради изискването да не може да се направи връзка с определен глас към определен човек. Затова ги има тези тъмни стаички, паравани и т.н. Това условие поставя препядствие пред този вид гласуване.

Сега с бюлетините като има манипулации все някъде нещо излиза, някой тича с торби, намират се бюлетите в някой мангал, виждаме на камерите че ги поправят. С гласуване по интернет, когато има манипулация, нищо няма да видим - това значи ли няма проблеми с интернет гласуването, когато не виждаме манипулациите? И как предлагаш да бъдат хванати ако има анонимен вот, след като нищо не може да бъде проверено защото няма връзка между гласа и човека?
Последна промяна ekalchev на 15 Мар 2024, 14:39, променена общо 1 път

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от alx » 15 Мар 2024, 14:38

със смесени чувства съм.

технологически ако се изпълни правилно електронното гласуване е по-сигурно, с по-добра верификация, одит, доказателства/артефактс

НО

може да не бъде изпълнено коректно (умишлено или не) и тогава нито една от изброените ползи може не е вярна и дори може да е точно обратното

също е много по- лесно да бъде фалшифицирано особено ако сорс код-а и CA инфраструктурата не са опън сорс или поне прегледани от няколко страни

практичния проблем е, че тези неща са доста сложни и малко хора ги разбират и шанса тези хора да са "проверяващите" кода и инфраструктурата е много малък. а и колкото и да са добри тези проверяващи нещата както казах са сложни, дълбоки и винаги може нещо да не се види (умишлено или не)...

в щатите примерно електронното гласуване въобще не е популярно.. което мисля, че е добър индикатор за колко узряла на практично ниво е технологията за масово приложение

и така.
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от Don_Diego » 15 Мар 2024, 14:51

Колкото по-лесно и удобно, толкова по-несигурно :idea:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от b_u_b_o » 15 Мар 2024, 15:11

ekalchev написа:Сега с бюлетините като има манипулации все някъде нещо излиза, някой тича с торби, намират се бюлетите в някой мангал, виждаме на камерите че ги поправят. С гласуване по интернет, когато има манипулация, нищо няма да видим - това значи ли няма проблеми с интернет гласуването, когато не виждаме манипулациите? И как предлагаш да бъдат хванати ако има анонимен вот, след като нищо не може да бъде проверено защото няма връзка между гласа и човека?


Тука бъркаш, напълно възможно е да се направи така, че аз да мога да проверя гласа си без да може обаче той да бъде проследен обратно до мен.

За мен единствения валиден аргумент против отдалеченото гласуване е, че прави възможно по-доброто осъществяване на контрол върху купените гласове. Докато в момента е една идея по-трудно да си сигурен, че бай мангал е отбелязал правилното квадратче, тогава просто ще го направиш вместо него. Това обаче е пренебрежимо според мен, защото който е искал да си продаде гласа го е направил и с листче и химикал. Освен това един не лош механизъм е точно това, да се направи вота да може да бъде променян през целия период на изборите който в тоя случай може да се направи и една седмица. Тогава аз пред тебе мога да гласувам за който ми платиш, ама като си тръгна имам възможност да сменя гласа си за друг.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 779
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от ekalchev » 15 Мар 2024, 15:42

b_u_b_o написа:Тука бъркаш, напълно възможно е да се направи така, че аз да мога да проверя гласа си без да може обаче той да бъде проследен обратно до мен.

Ама то може ама не трябва. Щом ти ще можеш да го провериш, това значи че дилъра на гласове в махалата също ще може да го провери. Като дава 200лв за глас, ще иска доказателство, че си гласувал за който ти е казал. Ако ти можеш да видиш това, ще иска да му го покажеш. В момента, тази липса на контрол е в ползва на избирателната система и в пречи на купувачите на гласове да контролират манипулациите. Не, че и сега неможе да се постигне но е по-трудно и изисква поемане на риск от страна на дилърите.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от steeN » 15 Мар 2024, 15:52

b_u_b_o написа:Освен това един не лош механизъм е точно това, да се направи вота да може да бъде променян през целия период на изборите който в тоя случай може да се направи и една седмица..


Това до колкото си спомням го има като възможност в Естония. Не беше седмица, май в рамките на деня.
Контролираният вот никаква технология на гласуването не може да го спре, защото индивидуалното няма никакво значение.
Ако групово не излезе бройката, цялата "контролирана" група ще го отнесе така или иначе. Не изисква никакъв риск и няма никаква трудност за "дилърите".
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от empar » 15 Мар 2024, 15:54

Марк Твен мноооого отдавна го е казал: Ако от изборите зависеше нещо, нямаше да са разрешени.
Аргументи за и против хартийки, машинки, по поща, електронно и т.н. можем да изреждаме до утре, ама в разни идеални сценарии. Намесиш ли човешкия фактор, който е абсолютно неизбежен при всичките варианти и опциите са машинации стават безброй и безчет.
Човечеството не е дорасло за истинска демокрация и честни избори.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от Е.Димитров » 15 Мар 2024, 16:58

На хартия да се гласува, ама компютър да ги брои като се пускат в урната , нещо, като както се приемат пари на каси за плащане и веднага ако има нещо невалидно да се върне за повторно гласуване.
Никакви хора да не пипат бюлетини и протоколи.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от alx » 15 Мар 2024, 17:50

Е.Димитров написа:На хартия да се гласува, ама компютър да ги брои като се пускат в урната , нещо, като както се приемат пари на каси за плащане и веднага ако има нещо невалидно да се върне за повторно гласуване.
Никакви хора да не пипат бюлетини и протоколи.


в щатите е така... всичко е на хартия но в момента в които пункт-а затвори резултатите са на лице почти веднага..
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от SpeedyMan » 15 Мар 2024, 18:23

По-добре с хартии, всичко цифрово може да се нагласи и манипулира много по-лесно.

Изпратено от моят Redmi Note 8 Pro с помощта на Tapatalk
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от Jordana » 15 Мар 2024, 19:19

технологически ако се изпълни правилно електронното гласуване е по-сигурно, с по-добра верификация, одит, доказателства/артефактс
Дори и така да е , като покажат хеш кода на машините по телевизора нещата не са толкова еднозначни ... :ok:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от steeN » 15 Мар 2024, 19:39

Като покажеш хеш кода, който всички трябва да знаят, защото той е гаранцията, че софтуера е автентичен. Същият този код, който ЦИК е задължена да публикува ли? :mhihi: :mhihi:

SpeedyMan написа:По-добре с хартии, всичко цифрово може да се нагласи и манипулира много по-лесно.


Пробвай да фалшифицираш биткойн. Пробвай да фалшифицираш банкнота от 50 кинта. :yes:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от Top Gun Maverick » 15 Мар 2024, 19:51

Интересно мнение пораждащо въпроси без отговори. :yes:

Що се касае до въпроса, със смесени чувства съм, понеже в България всичко може да се манипулира, поне това що е родено тук. За мен няма особено значение. А в Русия е все тая дали ще дялкат гласовете върху някой бор в тайгата, дали ще е на хартия или върху някой проект на Етериум примерно.

П.п: Само аз съм цъкнал върху третия отговор. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: За или против гласуване по интернет?

Мнение от Jordana » 15 Мар 2024, 20:53

Що се касае до въпроса, със смесени чувства съм, понеже в България всичко може да се манипулира, поне това що е родено тук.
Правилния въпрос е : ...Защо политиците да въвеждат електрическо гласуване ако не могат да го манипулират !
Има много наивни хора които смятат че живеят в свят управляван от добри хуманни елфи и безкористни розови еднорози , съответно те правят най доброто за електората на което са способни . :mhihi:
Същият този код, който ЦИК е задължена да публикува ли? :mhihi: :mhihi:
Задължена е да покаже само публичния хеш , става въпрос за другия хеш който е за министъра и цик и не се публикува освен ако не изтече по медиите от дупка в системата :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Коцето

Последни теми
Facebook